26

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

stage 3 niech bedzie stacja 1,44Mb :-)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

27

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Mały postęp nastapił :P powoli odkrywam Atari i używając fastcopy 3 moge pod atari sformatować dyskietkę ustawiając ręcznie  ilość sektorów np 9 i ścieżek np 81.
Potem cyk dyskietkę do pc i nagrywanie bez opcji formatowania.
Co najważniejsze ataryna czyta takie dyskietki bez zająknięcia co wielce mnie cieszy :P

Wiem że dla Was to chleb powszedni ale niechcacy odkryłem że Atari rozpoznaje odbiornik jaki ma podpięty.
Było to przy okazji próby odpalenia Giana Sisters gdzie na dzień dobry był komunikat iż gra działa tylko na kolorowym monitorze bądź TV.
Nie powiem jakie było moje wielkie zdziwienie gdy podłaczyłem kablem antenowym kompa tp monitora z tunerem tv i gra się uruchomiła :D Tylko szkoda że teraz tak często muszę odpinać wtyczkę od atarynkowego starego monochromatycznego monitora żeby coś odpalić. Da się to jakoś obejść żeby non stop nie odpinać i podpinać monitora ? Tak samo w drugą stronę, niektóre programy odpalane z blatu wymagaja wyzszej rozdzielczości niż oferuje TV.

Reasumując sam fakt rozpoznawania odbiornika jest super i część gier która myślałem że nie chodzi a nie krzyczy komunikatem że potrzebuje kolor monitor/tv, teraz odpala :)
Ba nawet moduły z Amigi pokusiłem się odpalić, szału nie ma na ST ale super że się da :)))))))

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

28

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Cios napisał/a:

Da się to jakoś obejść żeby non stop nie odpinać i podpinać monitora ?

Były swego czasu przełączniki mono/color. Monitor mono jest rozpoznawany na podstawie jednego pinu - wystarczy go "obejść" - ale uwaga, "wymiana" monitora na wyłączonym komputerze!

Sikor umarł...

29

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Sikor napisał/a:
Cios napisał/a:

Da się to jakoś obejść żeby non stop nie odpinać i podpinać monitora ?

Były swego czasu przełączniki mono/color. Monitor mono jest rozpoznawany na podstawie jednego pinu - wystarczy go "obejść" - ale uwaga, "wymiana" monitora na wyłączonym komputerze!

Ależ oczyywiście że na wyłączonym :D Jako m.in C64 user nauczonym takich delikatnych operacji ;)
Pin znaleziony ;)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

30

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Odpięcie lub podpięcie monitora mono powoduje reset komputera, jeśli komputer i monitory są podłączone do sprawnej instalacji elektrycznej z przewodem ochronnym to jest to hot-plug.

FastCopy III nie polecam, stosuje bardzo "dziwny" format ścieżki. O wiele "bezpieczniejszy" jest FastCopy PRO.

Gry zazwyczaj używają rozdzielczości ST-LOW i wymagają monitora RGB lub telewizora. Programy użytkowe działają zazwyczaj w rozdzielczości ST-HIGH i wymagają dedykowanego monitora MONO, ale wiele z nich może też działać na monitorze RGB w trybie ST-MEDIUM. Monitor SVGA z odpowiednią przejściówką może być używany w zastępstwie monitora MONO, tryb kolorowy obsłużą jedynie nieliczne monitory multisync, lub takie, które posiadają funkcję telewizora i gniazdo SCART. Chyba żaden współcześnie produkowany monitor LCD do PC oficjalnie nie obsługuje odświeżania 15kHz przez gniazdo VGA.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

31

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

A możesz tak dla zaspokojenia mojej ciekawości powiedzieć na czym polega w FCIII ten "dziwny" format ścieżki i z czym to może się wiązać? Oczywiście wypróbuję FC Pro ale jak dotąd wszystkie dyskietki formatowane powyżej 9 sektorów i 80 ścieżek nagrywają się pod pc wręcz idealnie bez najmniejszego błędu.
Co do monitora to pod Ami mam Nec 71vm który cudownie obsługuje 15khz a pod C64 LG 1717a który nie dość że ma tuner tv to jeszcze złącze euro, svideo, composite  i żeby było jeszcze fajniej też obsługuje 15khz przez vga.
Jeśli chodzi o nowe monitory pozostające w produkcji ( lub który jeszcze jakiś czas temu był dostępny jako produkowany) to z czasem planuję kupić Benq BL912, pięknie łapie 15khz.

Ostatnio edytowany przez Cios (2018-05-17 15:27:08)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

32

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Tutaj masz to opisane: http://torlus.com/floppy/forum/viewtopi … 479#p17479 jest przesunięcie między ścieżkami i niestandardowe nagłówki ścieżek.

Z monitorem obsługującym 15kHz można zrobić jedn kabel z przełącznikiem mono/color... ale trzeba przełączać linie RGB, gdyż w trybie mono są "spięte" razem.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.