1

Temat: 1040STFM problem z obrazem Composite

Cześć,

Niedawno zakupiłem pierwsze w życiu "duże" Atari, mianowicie 1040STFM, komputer wydaje się być w dobrym stanie, ma jeszcze fabryczną plombę, którą pewnie niedługo zerwę bo chce wyczyścić komputer po 30 latach.

Próbuję STka powoli ogarnąć i natrafiłem na dwa problemy:

1) nie dostałem żadnych kabli do niego, więc zrobiłem sobie na szybko (zanim nie dojdzie wtyczka DIN13) kabelek composite, podłączany wsuwkami do pinu 2(wideo), 1 (audio) oraz 13 (masa) i tutaj pojawia się mój problem, dokładnie widać na załączonych obrazkach, czyli pionowe pasy na ekranie. Co ciekawe podłączyłem się na chwilę do innego TV tym samym kablem i obraz był ok. Czy wiecie co może być problemem?

2) próbowałem sformatować dyskietkę w TOS i dyskietki formatują się w trybie singe sided bez problemu, a jak zaznaczam double sided to stacja coś tam próbuje i po chwili wyskakuje error. Czy to oznacza, że stacja jest padnięta?

Post's attachments

IMG_20180521_132240_reduced.jpg 45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20180521_132252_reduced.jpg 111.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

1) to raczej normalne
2) a ten error brzmi jak?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Adam Klobukowski napisał/a:

2) a ten error brzmi jak?

"Fehler beim Formatieren oder Kopieren! Zieldisk konnte defekt sein."
za google translatorem "Błąd podczas formatowania lub kopiowania! Dysk docelowy może być uszkodzony"

Rozebrałem ST'ka i spisałem model stacji: SONY MP-F11W-5DU

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-05-22 07:09:03)

4

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

@lopez tak zapytam z innej beczki jak tak dlugo uchowałes sie bez postow :)

.

5

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

pablozp napisał/a:

@lopez tak zapytam z innej beczki jak tak dlugo uchowałes sie bez postow :)

A tak jakoś wyszło :), pozbyłem się Atari na jakiś czas więc nie zaglądałem na forum, a teraz kupiłem ponownie 65XE i ST'ka i oto jestem ;)

6

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Prawdopodobnie uszkodzona jedna głowica. W tych stacjach wysychają też kondensatory, ale objaw jest raczej inny.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Chciałem się tylko pochwalić, że udało mi się "chyba" naprawić stację :D

Najpierw podłączyłem przerobionego samsunga z PC'ta i formatowanie działało bez problemu, więc byłem pewny, że to wina stacji. Następnie rozebrałem stację oryginalną wyczyściłem izopropanolem, ale niestety stacja nadal nie działała. Następnie odłączyłem jedną głowicę, później drugą i tym sposobem wiedziałem, że nie działa górna głowica. Odkręciłem ją ze stacji i okazało się, że były na niej dwie czarne plamki, które zeszły dopiero po niezłym "szorowaniu" izopropanolem na patyczku do uszu :). Gdy głowica wyglądała jak nowa złożyłem wszystko do kupy i formatowanie dyskietek działa teraz bez problemu :).

Teraz muszę coś nagrać na PC'cie i sprawdzić czy czyta, ale to już zostawię sobie na jutro :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-05-22 22:25:40)

8

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

A jak wygląda teraz odczyt dyskietek nagranych na pecetowym napędzie? Prawidłowe ustawienie górnej głowicy względem dolnej jest precyzyjne, trzeba mieć specjalną dyskietkę i program do tego.  Inaczej stacja będzie czytać tylko sformatowane i zapisane na  niej pliki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

To mnie pocieszyłeś:(

Dzisiaj przyjdzie stacja TEAC FD-05PUB na USB obsługująca 720kb to będę testował. Tak czy inaczej wymienić na tego samsunga z PC'ta zawsze mogę, ale wolał bym mieć oryginalną.

10

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Też miałem ten sam problem ze stacją, czyszczenie niewiele pomogło, a że nie mam ani sprzetu ani umiejętności żeby ponownie ustawiać głowicę w oryginalnej stacji to zakupilem na olx przeróbkę z pc i jestem z niej mega zadowolony.
W koncu mogę nagrywać co chcę i kiedy chcę ;)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

11

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Udało się skalibrować głowice tak aby czytały dyskietki zapisane na PC więc myślę, że było warto poświęcić ze 3/4h na uratowanie oryginalnej stacji :).

Dla potomnych:
Nie ruszałem dolnej głowicy, więc do ustawienia była tylko górna, którą zdejmowałem do czyszczenia. Na początku nie mogłem dojść jak zdjąć sanki w które wkłada się dyskietkę, ale po kilku próbach udało się, wystarczy zdjąć plastikowy przycisk, wcisnąć do końca bolec i unieść sanki do góry, bez zdjęcia sanek nie widać dokładnie ustawienia głowic względem siebie.

Najpierw ustawiłem głowice na "oko" tak aby rowek na dolnej pokrywał się mniej więcej z górą, niestety nie udało się za pierwszym razem odczytać dyskietki nagranej na PC z FastCopy, więc delikatnie poluzowałem śrubki trzymające głowicę i przestawiałem ją minimalnie w lewo/prawo, za każdym razem sprawdzając czy uda się odczytać dyskietkę, w TOS klikałem na stację i sprawdzałem czy czyta. Za którymś razem udało się, zobaczyłem pliki na dyskietce i FastCopy wystartował. Następnie nagrałem kilka gier na PC, do wyboru miałem tylko 720kb, bo tylko takie da się nagrywać na PC używając stacji USB i wszystkie działały :).

Pograłem troszkę w Lotusa II, sukces! .... no niestety nie ;)

Następnie pomyślałem, ciekawe czy przerobiony samsung przeczyta dyskietki nagrane na naprawianej stacji, w ruch poszedł FastCopy i skopiowałem dyskietki które nagrałem na PC'cie. Przełączyłem stacje i niestety ani jedna dyskietka nie nadawała się do odczytu :(. No więc ponownie podłączenie oryginalnej stacji, przestawienie delikatne głowicy, zrobienie kopii dyskietki z FastCopy, przełączenie stacji, sprawdzenie czy czyta i tak kilka razy, aż się udało :).

Teraz stacja czyta dyskietki nagrane na PC oraz przerobiony samsung czyta dyskietki zapisane na oryginalnej stacji, więc IMHO wszystko działa jak należy :)

ps. Pewnie przekombinowałem i na 99,99% jest jakiś program, który ułatwia ustawianie głowicy, ale sam nic nie znalazłem więc ustawiałem na oko.

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-05-24 21:22:16)

12

Odp: 1040STFM problem z obrazem Composite

Gratuluję cierpliwości! Dobrze, że stacja uratowana.
Ja nieraz z tym się borykałem. Głowice powinny być z grubsza ustawione klocek w klocek, nie szczelina w szczelinę. Dopiero potem dyskietka dwustronnie nagrana na pc, oscyloskop, zasilenie napędu, założenie zworek na 10 i  16 pin do masy i stacja rusza. Sonda na wzmacniacz górnej głowicy i regulowałem na maksimum przebiegu. Potem specdyskietka , program i regulacja na minimum odchyłek. Ale to było 20 lat temu, teraz chyba nie ma firmy produkującej takie dyskietki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware