51

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Panowie! Ja  tylko realizuję projekt zapowiedziany w http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15110
I co najlepsze - pewnie nigdy poza fazę testów projekt nie wyjdzie. Generalnie planuję Zakończenie tematu w pełnym obsadzeniu ACIA (lub ACIAx2). Zamówiłem już MAX-y w wersji SMD. Wykonam prototyp i przedstawię rezultaty. Czy ktoś skorzysta? nie wiem... zostanie co najwyżej kawał dokumentacji dla potomnych  :-)

Ale to nie będzie moje ostatnie słowo :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

52

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Ja chętnie kupię sztukę, może być minimalistyczna z jednym RS o ile będzie sterownik pod Spartę.

53

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

:) A na tej szwedzkiej stronie nie ma?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

54

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Chyba mnie coś minęło... Jaka strona? ... kajakiem do Szwecji to rozumiem :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

55

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Nieee, pomyliłeś, panowie na materacu płynęli do Szwecji:-)

56

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Miałem na myśli pytanie o sterownik. Na napisz.se :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

57

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Normalnie pewnie do realizacji by nie doszło gdyby nie Pani z poczty... która po 2 miesiącach od zamówienia (sic!) przyniosła mi przesyłkę z MAXikami w wersji SMD :-). postanowiłem przysiedzieć nad projektem i przystosować go do obsługi póki co 1 portu RS232 ale za to w pełnej wersji (no prawie - bo bez Ring indicator). Za kilka dni będę zamawiał PCB u Chinczyków i jeśli ktoś  jest chętny to proszę o kontakt. Oczywiście nie daję gwarancji, że projekcik będzie działał na 100%.

Obsługiwane sygnały:
TXD1
RXD1
DTR1
DSR1
RTS1
CTS1
DCD1

jak już wspomniałem RI nie jest obsługiwany - brakło kanału wejściowego MAX-a

PunBB bbcode
PunBB bbcode

Edit 1.
Płytki zamówione...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-08-17 10:17:23)

Post's attachments

R65C52_cart_eci.brd 135.54 kb, liczba pobrań: 5 (od 2018-07-21) 

R65C52_cart_eci.sch 394.48 kb, liczba pobrań: 4 (od 2018-07-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

58

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Czas na działanie... dotarły płytki... oczywiście nie wszystkich błędów udało mi się uniknąć (brakuje opisów niektórych kondensatorów) ale ze schematem da się to poskładać. Jak tylko uruchomię prototyp postaram się podzielić wrażaniami...

A2DACIA-laminat

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

59

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Są już może jakieś wrażenia ?

60

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

to rozwiązanie ma jeden zasadniczy minus. Zajmujemy jedyne złącze używane do podłączenia dysku twardego. Wyjściem ze sytuacji jest być może Zaxonowy prototyp KarinMaxi (ma dwa ECI, ale ma go może kilka osób), albo opracowywany w tajemnicy ECI Expander, który być może powstanie .. tylko nie wiadomo jeszcze kiedy ;)

Sprawa druga, to drivery - chyba tylko pod Spartę X ma to jakikolwiek sens.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

61

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Jako że lubię się z Tobą Pin pospierać co powinno być przelotowe, a co nie:-), to trochę się przyczepię do wspomnianego przez Ciebie minusa. Skoro dysk twardy używany jest z założenia przez cały czas, a urządzenie prototypowe proponowane w tym wątku tylko sporadycznie - to chyba oczywistym jest fakt, że dysk twardy ze swoim interfejsem powinien wystawić na zewnątrz złącza cart+eci, a nie zająć je i tyle.
Pin: czy Ty na prawdę chciałbyś dostawić z tyłu kompa dodatkowe biurko i wpiąć kolejno 10 kartridży jeden w drugi, i żeby wszystkie kartridże świata były przelotowe po to tylko, żeby Twoją groteskową konstrukcję zwieńczyć na końcu dyskiem twardym lub SIDE?

62

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Pin, przeca już dawno IDE powinieneś wbudować do środka. Jakoś upchniesz między Rapidusem a VBXE, z tylu tylko przelotka na dysk i ewentualne zasilanie do niego i po sprawie :D

Sikor umarł...

63

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Cobol napisał/a:

Są już może jakieś wrażenia ?

a już myślałem, że nikt nie zapyta :-)

Wysmarkałem PCB  jak poniżej:
A2DACIAv2.1

Odpaliłem Atari z DACIA (właściwie to teraz jest ACIA skoro jest tylko jeden RS232) i sprawdziłem, czy a) nie wiesza kompa, b) pozwala na zapis i odczyt w rejestrach $d5xx. I tyle. Póki co.
Jak już wspomniałem w którymś poście, trzeba by to oprogramować a to już zadanie... no yyy nie wiem czy nie ponad moje siły bo zrobić to zgodnie ze sztuką jako driver to ja już chyba nie potrafię... chwilowo projekt zawieszony na haku :-) Mogę odstąpić PCB jeśli ktoś jest zainteresowany wsparciem i dalszym rozwojem.

@Pin, ten interface to raczej ciekawostka... raczej chodzi o zastosowanie maksymy "mieć to móc", więc mam i mogę użyć.. kiedyś, może :-)  Fan mam, że sprzętowo się udało:-) i to jest zasadniczy plus :+

@Mq, to dzięki Tobie i kilku innym zapaleńcom udało mi się zrobić to urządzenie za co wielkie dzięki. Budując je myślałem, że Atari może zostać użyte do innych celów niż konsola do gier ale z biegiem czasu zrozumiałem, że wykorzystanie tego interface graniczy z masochizmem skoro na świecie mamy RPi czy inne komputery jednoukładowe, których używa się z czystą przyjemnością i nie dla sztuki. Nie mniej jednak fajnie jest wiedzieć, że się da i że można. Będę dalej próbował... tym razem może z 1wire :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

64

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@pancio.net, no i fajnie że robisz takie rzeczy dla zabawy, bo o to najbardziej chodzi. Od siebie dodam, że ja z zaciekawieniem śledzę wszelkie projekty różnych rozszerzeń i dodatków sprzętowych - ale nie w każdym się udzielam, nie każde buduję, co więcej nie każdym jestem zainteresowany w sensie użyteczności. Takim jest min. ten RS232 - sama tematyka jest ciekawa i chętnie czytam, chętnie też zobaczę zdjęcia czy filmiki jeśli coś z tego wyjdzie, ale nie widzę zastosowania u siebie, więc sam się tym nie zajmę. Jednak jeśli coś zrobisz dalej, to nie czekaj z tym "już myślałem, że nikt nie zapyta", tylko pisz sam z siebie, na pewno jest więcej osób, które z ciekawością poczytają. Takie różne projekty nawet jeśli nie będą jakimś mega nowym standardem must have do Atari, to wnoszą sporą dawkę wiedzy na różne tematy, którą można wykorzystać w przyszłości w innych projektach.

65

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Pancio, a za zlutowanego gotowca ile byś sobie zawinszował? W sumie można by z tym powalczyć, tylko zastanawiam się, co mam jeszcze z RS-em...

Sikor umarł...

66

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Drukarkę fiskalną:-) Można by zrobić program do wystawiania paragonów na Atari:-)

67

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Sikor, trafiłeś w sedno... też się zastanawiałem co by tu można podłączyć... myślałem o ESP12 i terminal do Lua czy uPythona ale czasu brakło a w tzw. międzyczasie urodziło się kilka fajniejszych projektów @ Sonari czy SIMexp...
Póki co mam zmontowany 1 egz. i jako, że jest jedyny taki i pierwszy chciałbym go zachować. Mogę Ci zmontować drugi za free jeśli obiecasz, że będziesz go oprogramujesz i podzielisz się z nami efektami :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

68

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Mq - :) IDE Plus jest przelotowy dla Cartridge, posiada w pełni programowalny i kontrolowany slot Carta, szkoda że nie jest przelotowy po całości ale - może nie warto powielać błędów i wchodzić sobie z różnymi urządzeniami w paradę. Kwestia dodatkowa jest taka, że wydaje mi się jedyna sensowna możliwość oprogramowania takiego wynalazku skupia się na środowisku SDX, bo jakoś sobie nie wyobrażam sensu istnienia sterownika na Atari DOS z MemLo $2000 + dane drivera. Pamięci braknie na program, który z tego skorzysta.

Mq napisał/a:

Pin: czy Ty na prawdę chciałbyś dostawić z tyłu kompa dodatkowe biurko i wpiąć kolejno 10 kartridży jeden w drugi, i żeby wszystkie kartridże świata były przelotowe po to tylko, żeby Twoją groteskową konstrukcję zwieńczyć na końcu dyskiem twardym lub SIDE?

Testuje różne rzeczy i nieraz używam konfiguracji, których nikt z Was na oczy nie widział :). Np. Rapidus, KMD, 2*IDE Plus, DragonCart, lub SIDE2/U1MB ;) - czyli 4, lub 5 urządzenia ECI/PBI(NewDev) +/- internet. Robiłem akurat backup danych z HDD. Zasilacz 5V, 3A dał jakoś rady :D.

Teraz dochodzi też nowa rzecz jak na dziś, bo wszyscy się wściekli i powstaje na potęgę różnych cartów itd., czyli mając np. interface dysków, oraz SIDA, AY, Yamari i coś tam, to w oparciu o dobry extender można to wszystko zamknąć w "budzie" na taśmie i postawić obok kompa i nie wtykać w to biedne złącze co chwila czegoś innego, bo po miesiącu Lotharek zrobi nowy biznes i będzie sprzedawał zamienniki portu ECI z tytanowymi ... "pinami" .. po tym jak Wam styki od tego wkładania z komputera powypadają :D

@Sikor - to się do 130XE już nie zmieści, serio - tylko w XEGS mam dysk 2'5" w środku ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

69

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@pancio.net: mogę obiecać, że spróbuję, ale gwarancji co wyjdzie nie jestem w stanie dać. Jak pisałem - u mnie tylko TB, ale chyba POKE-ami się spokojnie pod adresy można dostać. Pewnie gro pracy dopiero koło wakacji, chętnie za części oddam i możemy powalczyć.

Sikor umarł...

70

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Pin: pełna zgoda, kiedyś tak o tym nie myślałem, ale teraz też patrzę już inaczej na złącze kartridża. Kiedyś traktowałem to złącze jako w ogóle niepotrzebne, bo za kartridżami nie przepadałem. Nie budzą we mnie sentymentu, bo w dawnych czasach w życiu nie widziałem gry na kartridżu, pewnie były za drogie, żeby istnieć w ogóle na naszym rynku. U nas "w środowisku" na pytanie do czego służy to gniazdo zawsze każdy odpowiadał, że do turbo. Bo każdy widział tylko kartridże turbo i nic innego się w ten port nie wtykało. ECI natomiast w ogóle nie było wiadomo do czego służy -tzn., ktoś tam słyszał kiedyś że do jakichś rozszerzeń, ale nikt nie wiedział co to właściwie są rozszerzenia:-)

W bardziej współczesnych czasach zaczęło się trochę korzystać z tego gniazda, bo można było tanio kupić różne carty, powstały też fajne wynalazki jak np. SIC!.

Natomiast teraz patrzymy na te złącza już zupełnie inaczej i okazuje się, że można to wykorzystywać jako szynę rozszerzeń, na której w zasadzie da się zrobić wszystko (prawie). Dziś myślę sobie, że PBI w XL i CART+ECI w XE to będzie przyszłość jeśli chodzi o rozbudowę tych komputerów. Natomiast żeby tak się stało, to podstawą jest konstrukcja expandera, bo wszelkie przelotowe karty i inne takie wynalazki, to tak jak wcześniej wspomniałem groteska. Wsadziłem sobie dla przymiarki kart przelotowy Sparta i w niego Sonari do XE i zabrakło mi miejsca z tyłu kompa przed monitorem. Następnie wsadziłem sobie to samo w 800XL i nieźle się uśmiałem:-) Polecam w ramach rozrywki kabaretowej:-)

71

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Mq napisał/a:

Natomiast teraz patrzymy na te złącza już zupełnie inaczej i okazuje się, że można to wykorzystywać jako szynę rozszerzeń, na której w zasadzie da się zrobić wszystko (prawie). Dziś myślę sobie, że PBI w XL i CART+ECI w XE to będzie przyszłość jeśli chodzi o rozbudowę tych komputerów. Natomiast żeby tak się stało, to podstawą jest konstrukcja expandera, bo wszelkie przelotowe karty i inne takie wynalazki, to tak jak wcześniej wspomniałem groteska. Wsadziłem sobie dla przymiarki kart przelotowy Sparta i w niego Sonari do XE i zabrakło mi miejsca z tyłu kompa przed monitorem. Następnie wsadziłem sobie to samo w 800XL i nieźle się uśmiałem:-) Polecam w ramach rozrywki kabaretowej:-)


.. i to właściwie nadal nie jest nic nowego, bo w pewnym sensie pomysł na extender to rozbudowa projektu Atari 1090 który poszedł w śmietnik bodajże po przejęciu przez Tramiela interesów firmy. To, że to jest przyszłość to było wiadomo od dawna, tylko niewielu akceptowało taką ewentualność, a mechanizmy w systemie operacyjnym do obsługi nowych urządzeń są i jest to względnie dobrze przemyślane jak na dziś dzień, a jak na początek lat '80 to ktoś był geniuszem chyba. I są też (od 1987r.) urządzenia tylko - w chwili, gdzie mamy jedno takie to problemu nie ma. No i mamy więcej niż jedno, więc problem się niejako wygenerował. Co do groteskowości takich konstrukcji opartych o przelot na wszystkim co się da, to zupełnie się zgadzam - zresztą jak znajdę foto to załączę tu w tej dyskusji oto, bo opisywana przeze mnie konstrukcyja wyglądała jak coś, z czego ostrzeliwano w średniowieczu mury obronne miast, a koń który miał w d**** takie ECI przyczynił się do upadku Troji(i?) :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2019-01-30 00:12:04)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

72

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

pancio.net napisał/a:

Wysmarkałem PCB  jak poniżej:
A2DACIAv2.1


Czy możesz pokazać foto, jak wygląda sytuacja w której: interface podłączony jest do komputera, do interface'u wtyk DB9 a do komputera wtyk monitorowy DIN? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

73

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Piękne... a może jakiś preorder bo mam fajne zastosowanie tego :-)

74

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Mogę wysłać Ci PCB-ke. Ale musisz oprogramować interface :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

75

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Wiesz co?

Jak byś wrzucił kwarc 3Mhz to po dzieleniu przez 96 miałbyś dokładnie 31250bps czyli szybkość złącza MIDI. Jeszcze tylko dorobienie bufora i transoptora (jeśli wejście to również przerwania) i jest gotowy interfejs nie zajmujący SIO jak u Ireneusza Kuczka. Pozostałaby kwestia oprogramowania urządzenia, np. M:

:D

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site