1

Temat: IDE plus 2.0

Pytanie.

Czy potencjalnie istnieje możliwość programowa (np. z poziomu biosu interface'u) zablokować fleszowanie urządzenia tak, by nie było możliwe?

Taka opcja jest np. w Ultimate1MB.

Nie muszę chyba dodatkowo uzasadniać sensu dodania takiej opcji :D

Draco, Simius - puk, puk ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-04-03 23:34:52)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: IDE plus 2.0

BIOS nie może blokować flashowania samego siebie, bo jeśli się wysypie w stanie zablokowanym, to już tak zostanie. Ewentualnie mógłby programowo blokować flaszowanie SDX, ale wielkiego sensu w tym nie widzę, a właściwie żadnego. Ogólnie - nie ma w IDE+ mechanizmu pozwalającego na poziomie sprzętowym zablokować zapisu do FLASHA. Jedyne zabezpieczenie to protokół programowania pamięci.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

3

Odp: IDE plus 2.0

Rozwiązaniem "najprostszym" jest zworka "Write Enable".

4

Odp: IDE plus 2.0

Też o tym myślałem dziś. Jacek - a hardware'owo da się w prosty sposób dołożyć taki SW?

Chodzi o to, że niejednokrotnie można natrafić na info, jak to ktoś załatwił sobie np. uFlashem urządzenie X fleszując coś tam. Raz uwaliłem sobie SIDE2, musiałem więc wygrzebać flesza i udać się do kumpla celem zaprogramowania scalaka. Wielokrotnie miałem przed fleszowaniem niejasne sygnały ze strony fleszera i manualne wybory urządzenia za sobą. Jak do tej pory udało mi się "jedynie" uwalić raz side, ale z czego widzę to jestem szczęściarzem ;)

Chcę po prostu uniknąć możliwości czasowego wyłączenia z obiegu urządzenia, które stanowi dla mnie podstawowy sprzęt I/O szczególnie mając np. przed sobą zlot, czy inną tam imprezę / prezentację do której sprzęt ten jest dość potrzebny. Taki hardware-pśtyczek zupełnie by mi wystarczył. Pytanie tylko gdzie to przylutować.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-04-04 22:18:37)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: IDE plus 2.0

Hejka, nie chcę tworzyć nowego postu bo pytanie pasuje pod temat obecnego.

Po upgrade biosu do wersji 1.6 w IDE Plus 2.0 C nie odczytuje mi się CONFIG.SYS.
Co może być tego powodem?

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-06-09 07:11:19)

6

Odp: IDE plus 2.0

ustaw dysk na którym jest CONFIG.SYS, u mnie jest to D0

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: IDE plus 2.0

Mam D0: ale nawet jak zmienię nie czyta. Ustawiałem też w FDISK-u i też bez zmian. Nie wiem o co chodzi, mam ochotę wrócić do BIOS 1.5, czy można bez obaw wykonać downgrade ?

8

Odp: IDE plus 2.0

Zdaje się, że bios w wersji 1.6 przeznaczony jest do ostatniej aktualnej rewizji interface i może dlatego C nie wstaje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: IDE plus 2.0

Just as I well I looked here. Command 'F' (Media Change) expects $00 in DSTATs as of 1.6 otherwise partition table refresh doesn't work. FDISK fixed...

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2018-06-09 18:45:21)

10

Odp: IDE plus 2.0

Miałem sporo wolnego czasu, więc postanowiłem zrobić wszystko jeszcze raz. Najpierw wykonałem downgrade BIOS IDE2 do wersji 1.5. Potem wykonałem downgrade SDX w IDE2 do wersji 4.48, potem wgrałem BIOS w IDE2 do wersji 1.6 i znowu wszytko zaczęło działać. Sprawdziłem pamięć IDE2 programem KMKDIAG i nie wykryło błędów. IDE2 znowu czyta CONFIG.SYS, pozostało wgranie SXD 4.49. Nie wiem co mogło być powodem opisanej usterki i trochę mnie to martwi czy nie sypie mi się IDE2.

Dziękuję za informacje, pozdrawiam.

11

Odp: IDE plus 2.0

Jeszcze mam takie pytanie bo zamierzam założyć do tego komputera U1MB, a on też ma SDX i w sumie będą 3 włączniki SDX - te sprzętowy w IDE2, programowy w IDE2 i programowy w U1MB: którego SDX-a używać tego z IDE2 czy U1MB ? Czy to ma jakieś znaczenie np. dla czasu rozruchu albo ilości wolnego RAM-u ? Czy nie ma to żadnego znaczenia ?

(edit) A jeszcze jak to się ma do tego, że można jeszcze obsadzić SIDE2, który też ma SDX-a ? Czy nie będzie wtedy jakichś konfliktów ? Czy ktoś ma taką konfigurację i może coś więcej napisać ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-06-10 17:36:34)

12

Odp: IDE plus 2.0

You can use SDX on IDE Plus or U1MB, as far as I recall. The point is never to have more than one active at the same time. There are no benefits to one over the other as far as I can tell.

You'd use your SIDE2 with the switch in the upper (loader) position, and the U1MB PBI BIOS (which is perfectly usable alongside IDE Plus) will disable the loader ROM on the cartridge for you. I've had this exact setup running in the past without problems.

The CONFIG.SYS issue must be hardware related, since I tested the 1.6 BIOS in Altirra and CONFIG.SYS was read properly from the C: drive upon booting.

13

Odp: IDE plus 2.0

@Cobol - istnieje szansa, że po instalacji U1MB możesz mieć problemy ze stabilnością działania kompa w zestawie z IDE+. Daj znać jeśli taki przypadek będzie miał miejsce.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: IDE plus 2.0

Pytanko: dlaczego dyski SSD nie działają z IDE2.0+ ?

15

Odp: IDE plus 2.0

No to odkopię temat. W zmontowanym Atari ITX postanowiłem ożenić Ultimate1M i IDE+2.0 v.C. Osobno działają pięknie, ale razem nie. Jak włączę Spartę w IDE a wyłączę w U1M - Sparta nie działa, włącza się Self Test. Gdy zamienię ustawienia Sparta z U1M się uruchamia, ale nie widzi dysku IDE. W IDE mam Spartę 4.43, w U1M 4.48.
Pin, co Ty na takie dictum? Sflaszkować bios w IDE?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: IDE plus 2.0

Próbowałeś może zmieniać numer urządzenia PBI w U1MB? (czy jakoś tak to szło)? Nie mam jak sprawdzić, bo U1MB mam w kompie z płytą bez ECI.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-08-11 17:06:21)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: IDE plus 2.0

Na razie odpuściłem sobie U1M. Mam partycję HDD, jest katalog main widoczny po DIR. Ale za diabła nie mogę zmusić interfejsu, żeby zobaczył stację dyskietek. Chcę stworzyć partycję z użytkami, żeby zrobić update BIOSa, bo ten mój jest archaiczny, wersja 0.8! Ze Sparty jestem noga i chcę się poduczyć. Zrobiłem update SDX do 4.48, bo mam atr-a z oprogramowaniem do tego, ale nie mam pliku BIOS 1.5 lub nowszego. Wszystkie pliki w necie są spakowane arc-em.
Edit:
No dobra, ogarnąłem trochę IDE PLUS. Działa, ale bez U1M, który nie do końca działa, bo rozszerzenie 1088k powoduje zwis po resecie. Menu początkowe się nie pojawia, dopiero odłączenie baterii i odłączenie na chwilę zasilania pozwala uruchomić komputer.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-08-12 08:04:55)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

18

Odp: IDE plus 2.0

Wysłałem Ci maila z biosem 1.6 na stary adres na onecie, ale chyba jest nieaktualny, bo się odbił.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

19

Odp: IDE plus 2.0

dereatari małpa op kropa pl
Dzięki serdeczne

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware