1

Temat: Gotek + FDD na jednej taśmie

Cześć,

Jak pisałem w poprzednim wątku, udało mi się naprawić FDD w 1040STFM, aktualnie przyszedł do mnie gotek w związku z czym chciał bym go użyć jako stacji B (na jednej taśmie fdd z PC'ta) do nagrywania dyskietek w Atari (w goteku mam wgrane i działające FlashFloppy).

Czy dobrze rozumiem, że wystarczy tylko "wyprostować" taśmę z PC'ta i odciąć przewód nr. 10 idący do goteka, zrobić kabelek zasilający, aby podłączyć dwie stacje i powinno mi się udać skopiować obrazy z goteka na FDD?

Czy też muszę doprowadzić sygnał (DS1) do przewodu 10 idącego do goteka? Czy wówczas zworka w goteku też ma być na S1? czy ma pozostać na S0?

Jakoś nie mogłem znaleźć informacji na ten temat, wszędzie są opisy z przełącznikami A/B.

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-05-29 08:12:52)

2

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Prosty kabel (bez przeplotu), niczego nie musisz odcinać. Jeśli ma być B: to zworka na S1.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

_tzok_ nie ma trochę racji. W STE faktycznie wystarczy podpiąć oba flopy równolegle i w Goteku przestawić wtedy zworkę na S1.
Jednak w ST(FM) to nie zadziała tak od razu. Trzeba jeszcze doprowadzić sygnał drugiego flopa.
Pisałem o tym przy okazji jednego z projektów, które robiłem. Tu wklejam to co wtedy napisałem:

W ST wszystkie sygnały do napędów A i B są połączone wprost równolegle, za wyjątkiem jednego tylko sygnału. Zatem nie ma żadnego problemu żeby podłączyć Goteka i flopa na jednej taśmie wewnątrz.
Trzeba tylko zadbać o odpowiednie podłączenie sygnału SEL do obu napędów. Na linii 10 do jednego napędu musi iść sygnał D0SEL. We wszystkich ST jest ten sygnał na pinie 10 złącza w taśmie. Natomiast do drugiego napędu trzeba ten sygnał odciąć, a w jego miejsce podłączyć sygnał D1SEL. W STE jest on na linii 12 w taśmie, więc wystarczy ten jeden kabelek 12 podpiąć do 10 pinu w drugim napędzie i już. Natomiast w ST(FM) linia 12 jest zostawiona pusta, więc trzeba tam sobie ten sygnał doprowadzić na płycie, albo wziąć z płyty i doprowadzić bezpośrednio do flopa.

A ów projekt jest opisany tutaj (może znajdziesz tam jeszcze jakieś interesujące informacje): http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14946

Edit: dodam jeszcze tylko dla ścisłości że w Goteku przestawianie zworek na S0 lub S1 powoduje właśnie fizyczne połączenie linii i pobieranie sygnału DxSEL z pinu 10 lub 12, więc można te zmiany realizować albo na taśmie, albo na płycie ST, albo tymi zworkami, w zależności od tego jak nam to wygodnie zrobić. Tak czy owak w STFM nie mamy na taśmie sygnału D1SEL, więc trzeba go tam sobie doprowadzić.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-05-31 10:59:09)

4

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Ok tym nie wiedziałem, ale skoro już ten sygnał doprowadzamy to lepiej go doprowadzać tam gdzie ma być, czyli na pin 12 i wtedy numer napędu wybieramy zworką. Sam sygnał D1SEL (DS1) jest dostępny na zworze W2 (PIN3) - jeśli jest (bo nie w każdej rewizji płyty jest), lub na złączu zewnętrznego FDD (PIN5). Można wykonać mostek od spodu płyty - zworka jest blisko złącza FDD.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-05-31 11:22:28)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Czyli wystarczy pociągnąć sygnał z pinu 5 z wtyczki FDD (DIN14) (nie chcę lutować nic na płycie, więc raczej W2 zostawię w spokoju) i przylutować do przewodu 12 w taśmie idącej do goteka ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-06-08 06:19:57)

6

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Tak jak _tzok_ napisał, najładniej było by zrobić od spodu płyty doprowadzenie tego brakującego sygnału do pinu 12 złącza FDD, wtedy zworkami przełączać czy stacja ma być A czy B. Rozwiązanie to ma jednak również swoje wady, bo flop nie ma zworek i wtedy nie da się go podłączyć jako B, tylko jako A. Tak że Goteka możemy przestawiać, ale nie zamienimy stacji miejscami, ani też nie podepniemy w taki sposób drugiego flopa (2xprawdziwe FDD). Z tego powodu ja bym wolał w takiej sytuacji jednak zostawić Goteka ze zworką na S0, żeby i flop i Gotek były ustawione tak samo. Wówczas wystarczy na taśmie przeciąć linię 10 i do jednego flopa ją z powrotem dopinać, a do drugiego ten sygnał D1SEL doprowadzony skądś z płyty (ze zworek W ileś tam, czy ze złacza zewnętrznego flopa - to już wszystko jedno, trzeba ścieżki popatrzeć jak idą i wziąć z najwygodniejszego miejsca).

Tak że wszystko zależy od tego na ile uniwersalne rozwiązanie chcesz zrobić, moim zdaniem najlepiej jest mieć możliwość przełączania tego jakoś łatwo, bo skoro już masz Goteka, to warto móc go używać jako A.

7

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Jak to flop nie ma zworek?!? Który? Przełącznik można zamontować przy złączu FDD - przełącznik krzyżowy, zamieniający sygnały DS0 i DS1 między pinami 10 i 12. Można też "podnieść" 2 piny YM'a odpowiedzialnego za generowanie sygnałów DSx i tam dać przełącznik.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-05-31 12:41:08)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Hmm... myśląc o flopie mam przed oczami flopy pecetowe, oraz ich przerabianie do Amigi:-) Sorry, flopami się za dużo nie zajmowałem, ale pamiętałem że rzadko który flop pecetowy miał zworki, najczęściej ich nie było, bo sprawę załatwiał przeplot taśmy, który był tam zawsze:-)

Aż teraz otworzyłem swojego STE, bo mam akurat na biurku, żeby głupot nie pisać:-)
I obejrzałem dokładnie flopa. Mam Epson SMD-380 i faktycznie ma zworki, nie wiem jak pozostałe Atarowe, ale pewnie mają skoro tak piszesz. Sorki za zamieszanie - zawsze się można czegoś nowego dowiedzieć:-)
Czyli Amiga jest bleee, a pecety jeszcze bardziej bleee:-)

Edit: nie mam już, bo poszedł w świat wspomagając kolegę z forum, ale znalazłem jeszcze zdjęcia flopa Chinon FB-354AA od ST, którego miałem jakiś czas temu i on na tych zdjęciach też ma zworki. Tak że potwierdza się, że zworki są.

No to w tym układzie wychodzi na to, że faktycznie najlepiej jest po prostu zadbać o to, żeby doprowadzić tylko ewentualnie brakujący sygnał D1SEL do pinu 12 na płycie i sprawa załatwiona czysto i ładnie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-05-31 12:51:56)

9

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Mają albo zworki albo mostki, a Sony ma przełącznik suwakowy. PeCetowe również zazwyczaj mają zworki albo mostki.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Wracam do tematu, doprowadziłem sygnał D1SEL do pinu 12 w taśmie FDD, po przestawieniu stacji lub goteka na DS1 pozornie wszystko jest ok są widoczne obie stacje i ich zawartość.

Jednak pozostał jeden ciekawy objaw, a mianowicie gdy wyświetlam zawartość goteka to zaczyna kręcić silniczek w stacji FDD, co raczej nie powinno mieć miejsca, tak się zastanawiam czy odcięcie przewodu 16 (z tego co wyczytałem to sygnał motor on w ST ) idącego do goteka rozwiąże ten problem?

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-06-10 20:48:10)

11

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Atari ma tylko jeden sygnał Motor ON. Na oryginalnych stacjach SF3x4 zachowanie jest takie samo - silniki w obu stacjach zawsze działają równocześnie. Też się nad tym zastanawiałem, bo w sumie wystarczyłoby aby stacja załączała silnik tylko kiedy aktywny jest sygnał Motor ON oraz stacja jest wybrana (DSx). Z jakiegoś powodu jednak tak nie zrobiono.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Ten objaw jest normalny, tak jak _tzok_ napisał sygnał silnika idzie do obu stacji jednocześnie. Ale coś jeszcze dodam: silnik w stacji kręci się tylko wtedy gdy jest w niej dyskietka. Jak wyciągniesz dyskietkę, to silnik nie będzie się odzywał. Tutaj nie wiem czy jest tak w przypadku każdej stacji, ale u mnie tak jest, a mam tak jak wcześniej pisałem Epson SMD-380.

Dodam coś jeszcze: jeśli mamy zainstalowany speaker w Goteku imitujący dźwięki stacji, to on odzywa się tylko na sygnał step. Jeśli wsadzimy jakąkolwiek dyskietkę, a używamy Goteka, wówczas w czasie jego pracy odzywa się speaker, a prawdziwa stacja kręci silnikiem, co składa się na pełniejszą emulację dźwięków stacji dyskietek i daje przyjemny feeling:-) Żeby ładnie to współbrzmiało, to wypraktykowałem, że we FlashFloppy trzeba ustawić głośność speakera na 5.

13

Odp: Gotek + FDD na jednej taśmie

Dzięki, dobrze wiedzieć, że "it's not a bug it's feature" ;)