Temat: Atari 65XE problem czarny obraz

Witam

Mam Atari 65XE niestety nie mam na nim obrazu. Po włączeniu grzały się pamięci, a monitor pokazywał brak sygnału.
Wywaliłem wszystkie 8 kostek Ramu i wstawiłem podstawki, wsadziłem nowe kostki i pamięci owszem nie grzeją się, ale dalej brak sygnału. Czytając forum ruszyłem do walki z Freddie'm. Wylut ze sprawnej wylut z trupa podstawki i testy.
Owszem Freddie do śmietnika nie wstaje na sprawnej płycie. W uszkodzonej natomiast pojawił się czarny ekran, ale komputer nie wstaje. Zaatakowałem MMU i tu wyszło że układ jest sprawny. żaden układ właściwie się nie grzeje. No i nie wiem co ruszyć dalej proc, Antic, Rom'y ?


W tzw międzyczasie usunąłem brak kolorów w 800XE. Komputer uruchamiał się prawidłowo w czerni i bieli . Ekran Basica wysypany był białymi kwdracikami, które nie były widoczne w selfteście. Po lekturze forum okazało się , że jakiś "mistrz" wkręcał śrubkę i rozwalił potencjometr :-) na dwie części. Złożyłem palcem na szybko i ... działa. Kolorki wróciłiy.

2

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Nie ma jakiegoś zwarcia na płycie?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Jak już tak daleko zaszedłeś i sprawdzasz wszystko po kolei w dwóch płytach, to idź za ciosem i sprawdzaj dalej:-)

Zanim to zrobisz, to jeszcze moje propozycje co ja bym w pierwszej kolejności zrobił.

1. Pomierz napięcie zasilania na wszystkich scalakach - wykluczysz czy zasilania i masy dochodzą wszędzie i gdzieś nie ma przerwy.

2. Obejrzyj dokładnie całą płytę cm po cm, najlepiej wspomagając się lupą. W taki sposób nieraz znalazłem zimne/pęknięte luty, drobną niteczkę z cyny, która coś zwierała, zgięty pin zwarty z sąsiednim, pękniętą ścieżkę itp.

3. Sprawdź układ resetu - czasem się zdarza, że NE555 padnie i trzyma wciśnięty reset cały czas. Pomierz napięcia na wszystkich nóżkach NE555 i porównaj ze zdrową płytą. Mierz na włączonym i również sprawdź w momencie włączenia kompa co się tam dzieje, powinno podawać na chwilę sygnał resetu. Nie pamiętam z głowy co na których nogach ma NE555, ale jak masz do porównania drugą płytę, to będziesz widział jak to działa.

4

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Zwierając 5 i 6 pin NE musi się zmieniać stan na pinie 3.
Jak już sprawdziłeś pamięci, frediego, mmu i jesteś pewien, że nie uszkodziłeś jakiejś przelotki przy wylutowywaniu, to sprawdź cpu.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

5

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

cart testowy w 90% przypadkach pomoze.
krakow ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Z opisu wziąłbym się teraz za podmianę OS ROM i/lub Basic. Basic można spróbować odłączyć optionem przy starcie, jeśli nie zwiera linii to komp wstanie, ale takie eleganckie pady dość rzadko się trafiają.. Jak nie wstanie to wywalaj romy ze wskazaniem na OS jako pierwszy do wylutu.

7

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Panowie jesteście zajbi...ści
Nim zacząłem pruć ją dalej, cofnąłem się i  sprawdziłem powolutku wszystkie połączenia.
Zacząłem od najprostszych rzeczy i okazało się , że w jednym przypadku nie ma przejścia na 6 nóżce między U15 i U10
nie wiem jak to zrobiłem ale musiałem coś spieprzyć przy osadzaniu podstawki.
Poprawiłem i płyta wstała.
Wielkie dzięki za pomoc.

8

Odp: Atari 65XE problem czarny obraz

Noo, ten... w sumie jesteśmy zajbi... coś tam, ale tak po prawdzie, to sam to naprawiłeś, w dodatku znajdując inny powód niż wskazywane w większości przez tutaj obecnych:-) rj1307 tylko wspomniał, żebyś sprawdził, czy czegoś nie uszkodziłeś przy podmiankach, więc ta porada była celna:-)