Temat: "Europeizacja" 410-ki

Mam magnetofon 410, który jest - niestety - w wersji amerykańskiej, czyli 110V/60Hz. Chciałbym go przerobić na nasze rodzime 230V i niekoniecznie poprzez zastosowanie adaptera do sieci. Zastanawiam się nad wymianą transformatora. Ale... Po pierwsze, jakie napięcie ma na wyjściu trafak z 410-ki w wersji US? Po drugie, czy nie będzie problemu z różnicą częstotliwości? Wystarczy wymienić trafak, czy jeszcze jakieś czary na płytce trzeba zrobić (przy prostowniku itp.)?

Z góry dziękuję za rzeczowe informacje.

PS. Tak, wiem. "Pyta ale się nie zna" ;-) No, nie znam się więc pytam. Ale chciałbym to sobie zrobić i niekoniecznie obciążać kogoś robotą :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: "Europeizacja" 410-ki

Ja swój 410 przerobiłem wywalając trafo, w otwór wstawiłem gniazdo pasujące do zasilacza zewnętrznego i tyle. Zasilam stałym albo przemiennym napięciem po rozbudowaniu prostownika. Można się pokusić o montaż trafa na 230v z napięciem wyjściowym 2 x 9v AC z wyprowadzonym środkiem, lub z uzwojeniem pojedynczym, ale wtedy trzeba przerobić prostownik na pełnookresowy. Oryginalny ma dwie diody, dołożyć jeszcze dwie do pełnego Graetza. Trafo 5W zupełnie wystarczy.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: "Europeizacja" 410-ki

https://sklep.avt.pl/product/search?que … ormator+9v

4

Odp: "Europeizacja" 410-ki

jer napisał/a:

Ja swój 410 przerobiłem wywalając trafo, w otwór wstawiłem gniazdo pasujące do zasilacza zewnętrznego i tyle. Zasilam stałym albo przemiennym napięciem po rozbudowaniu prostownika. Można się pokusić o montaż trafa na 230v z napięciem wyjściowym 2 x 9v AC z wyprowadzonym środkiem, lub z uzwojeniem pojedynczym, ale wtedy trzeba przerobić prostownik na pełnookresowy. Oryginalny ma dwie diody, dołożyć jeszcze dwie do pełnego Graetza. Trafo 5W zupełnie wystarczy.

Rozumiem (chyba). Trafo ma dwa uzwojenia podłączone "odwrotnie" z diodami, jedno pracuje przy prądzie "w jedną stronę", drugie przy prądzie "w drugą stronę" (wiem, że mało precyzyjnie, ale chyba wystarczy). Diody odcinają jedno lub drugie uzwojenie. Jeśli moje pojmowanie rzeczywistości jest właściwe, to dalej już sobie poradzę. Nie chcę go całkowicie kastrować z trafo, wolę tak. Dzięki.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-06-21 21:49:54)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.