Temat: HDD IDE w MEGA ST, MegaBus

Witam szanownych forumowiczów.

Panowie
Chciałbym zamontować do Mega ST4 twardy dysk IDE w złączu MegaBus.
Według projektu ze strony

" http://atari.8bitchip.info/megastide.html "

Z tego co wyczytałem , to wymagany jest do poprawnej pracy TOS 2.06.
Niesytety,w Mega ST, nie jest tak łatwo wymienić TOS na 2.06.
Czy zadziała z tym projektem (chwilowo, do celów testowych) rozwiązanie z seltosem ?.
powiedzmy uruchamiam seltosa z dyskietki i podpinam obraz tosu 2.06, no i Atari wstaje z Tosem 2.06
Czy takie cudo zadziała ?.

Odp: HDD IDE w MEGA ST, MegaBus

Zadziała i z TOSem 1.x, tylko zawsze będziesz musiał coś z dyskietki przy starcie odpalać. TOS 2.06+ jest niezbędny do zbootowania z dysku IDE.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: HDD IDE w MEGA ST, MegaBus

Adam.
Dzięki za podpowiedź.

Układ już przetestowałem osobiście i działa.
Miałem trochę problemów z  uruchomieniem formatowania i założeniem  partycji na dysku WD Caviar, ale w końcu się udało.
Uruchomiłem to na Hddriver 8.xx
Może to przez brak wprawy, przy uruchamianu dysków IDE w MST.

Generalnie, muszę teraz uruchomic z dyskietki sterownik, i komputer widzi dysk i 3 partycje, i wszystko zachowuje sie OK.
Bez sterownika dysk nie jest widziany, ale to przez TOS 1.04.
Zrobiłem jeszcze taki eksperyment, wymieniłem  TOS 1.04 na EmuTOS 0.9.9.1  na 6 kostkach. 
EmuTos ma podobno zaszytą obsługę dysków IDE.
Ale w moim przypadku nic to nie dało. 
Komputer nie botował z dysku spod EmuTos'a.  Oczywiście EmuTos wybrałem 192kb. 
Ten dał sie podzielic na 6 częci i uruchomić na Mega ST.  W sysinfo było jednak  że wersja TOS 1.04UK.
No i na razie Dysk jest uruchamiany za pomocą dyskietki.

A tak na marginesie.
Czy widzieliście że EmuTos w wersji 192kb, czyli na bazie 1.04 nie ma opcji formatowania dyskietki. ?
Nie ma tej opcji w menu.

A i jeszcze o jedno się zapytam.
Czy ktoś z forumowiczów miał kontakt z tym projektem, i osobiście próbował go uruchomić. ?

Chodzi mi o zaprogramowanie GAL'a.   
Gal 16V8D, oczywiście sie programuje, i co osobiście sprawdziłem działa. 
Natomiast, samo wczytanie wsadu do bufora programu, komunikuje błąd jakiejs składni, czy rozmiaru wsadu, nie pamiętam w tej chwili, ale wyskakuje jakiś błąd, ale bufor sie wypałnia i układ się programuje.
Czy któryś z kolegów miał taki przypadek. ?
Robiłem to na Gal16V8B  i  GAl16V8D, na obydwóch było tak samo, alle obydwa poprawnie pracują w kontrolerze. 
To na razie tyle.

4

Odp: HDD IDE w MEGA ST, MegaBus

To jeszcze pokarzę jak to działa.

Na razie zrobiłem tak.
Pierwszy wariant to taki że, odpalam MST z dyskietki na której jest sterownik hddrivera i skonfigurowany plik inf, co by mi się pulpit wyświetlał tak, jak mi się podoba.  jest dostęp do wszystkich partycji i w sumie to bardzo dobrze działa.
Jedyny problem, to to, że tak uruchomiony komp. nie ładuje mi  tego z AUTO, oraz ACC.

Drugi wariant jest też niestety z dyskietką, ale na dyskietce jest sterownik hddrivera, oraz seltos który ładuje TOS 2.06 do pamięci i sie resetuje, i już wtedy wyciągam dyskietkę i wszystko już działa jak z Tesem 2.06 z dysku.  Pamięci jest 4Mb, to nie przeszkadza mi trochę zajętej przez TOS.  Tos jest w pamięci aż do wyłączenia komputera, reset nie powoduje usunięcia Tosu, więc można dość komfotrowo się pobawić.   
Po resecie wali jakiś błąd układu pamięci TOS, i potem jeszcze jakieś bomby, ale  ale to chyab jest związane z tym przełączaniem Tosu, bo zaraz wszystko się uruchamia i działa OK.   

Zrobiłem krótki filmik jak to działa. Może słabej jakości, ale coś tam widać.


Tutaj link do filmu, jakby nie chciał się odtworzyć na forum

https://www.youtube.com/embed/HtBkNzF_cDI


Może zastanowię się nad fizycznym przełącznikiem Tosów, ale to nie w tej chwili.
Jakby ktoś z forumowiczów posiadał jakiś nieskomplikowany patent na Tos 1.04 i 206 do MST to prosiłbym o informację, poradę schemat itp.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-07-31 20:26:04)