101

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

To nie jest zwykły inwerter. To jest specjalny inwerter niebuforowany, przeznaczony do oscylatorów kwarcowych.
https://assets.nexperia.com/documents/d … 4HCU04.pdf
https://assets.nexperia.com/documents/d … C1GU04.pdf
Wszystkie układy są sprawdzone, ale przy wysokich częstotliwościach zawsze lepiej sprawdzają się liczniki synchroniczne, bo czasy propagacji przez kolejne przerzutniki się nie sumują. Przebieg wyjściowy jest nominalnie symetryczny. W praktyce, przy takich częstotliwościach, ze względu na różnice między czasem propagacji zboczy narastających i opadających, ta symetria jest nieco zachwiana, ale w granicach przyzwoitości. Układ, który znalazłeś, jest odpowiednikiem tego pierwszego. Zmiana bramek z NAND na NOR jest mało istotna. Podobnie, jak w zwykłym przerzutniku RS - możesz go równie dobrze zrobić na bramkach NAND, jak i NOR.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

102

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Czyli teoretycznie, jeśli wymienię ten układ na HCU (widzę, że są w TME) oraz podłączę wejście CLK ostatniego przerzutnika pod wyjście bramki NAND, to powinno śmigać? Obie te rzeczy da się zrobić na płytkach, które już mam, więc to by mi bardzo pasowało.

Jak sądzisz, czy nie będzie problemu z dostosowaniem poziomów logicznych, jeśli tylko ten 04 będzie HCU, a pozostałe będą ACT i HCT?

Jeszcze sprawozdanie z testów, które porobiłem przy 8MHz.
Stworzyłem dwie dyskietki - jedną pod DOS II+, potem sformatowałem dyskietkę, potem przeniosłem system na dyskietkę, potem wrzuciłem jakieś gierki - wszystko śmiga, gierki odpalają spod dosu. Dla przykładu próbowałem Yoomp! i działał.

Potem pod Spartą 4.48 zrobiłem drugą dyskietkę, która miała ponad 2tys sektorów (sorki, nie zapamiętałem, który tryb, a pod emulatorem teraz nie mogę tego wybrać, bo Drive does not respond), wrzuciłem tam jakieś programy i gry xex, ale nie miałem już czasu, aby zapełnić całą dyskietkę. W każdym razie gry nie odpalają albo ja nie umiem :) Jak wpisuję tytuł, to gra się ładuje, próbuje się uruchamiać i najczęściej wisi. Reset czasem powoduje powrót do Sparty. Tak jakby Sparta broniła się przed uruchomieniem aplikacji, z której nie będzie powrotu. Dos II+ tego nie robi :)
Czy tak ma być?
Czy mogę przenieść Spartę na dyskietkę tak jak DOS II+? Może to głupie pytanie, ale tak teoretycznie - mogę czy nie?

I jeszcze jedna sprawa: jak przenosiłem Spartę 4.47 na SIC! 2Mbit, to poszło bez problemu. Robiłem to przez SIO2SD uruchamiając plik atr.
A jak chciałem wrzucić Sprartę 4.48, to mi powiedziało, że wykryło pamięć 256kb i to jest za mało, aby wrzucić obraz 256kb i czy jestem pewien? Odpowiedziałem, ze tak i wrzuciło, ale na koniec wywaliło błędy.
Tak ma być, czy to tylko u mnie takie problemy? :) Chodzi mi konkretnie o pamięć 2MBit, bo może wszyscy testowali przy pamięci 4Mbit i nikt nie zauważył?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-27 23:33:51)

103

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Najpierw popraw połączenie i sprawdź rezultat. I użyj raczej ACT.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

104

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Użyłem trzech układów ACT i tylko ostatni 7474 jest HCT
Jak wrócę do Polski, to poprawię i sprawdzę (za jakieś 8 miesięcy) :)

105

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

wrzuciłem tam jakieś programy i gry xex, ale nie miałem już czasu, aby zapełnić całą dyskietkę. W każdym razie gry nie odpalają albo ja nie umiem :) Jak wpisuję tytuł, to gra się ładuje, próbuje się uruchamiać i najczęściej wisi. Reset czasem powoduje powrót do Sparty. Tak jakby Sparta broniła się przed uruchomieniem aplikacji, z której nie będzie powrotu. Dos II+ tego nie robi :)
Czy tak ma być?

NIE :)

Po pierwsze dobrze by była pamięć rozszerzona, w CP wpisz:

MEM

Zobacz, czy masz zwrotnie info o "USE BANKED", to raz. Sprawa numer dwa - na nieskonfigurowanej Sparcie gry uruchamiaj tak:

X NAZWA.EXT

.. powinno to załatwić sprawę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

106

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

Mam tylko płytki.
Kwarc sam ledwo znalazłem u siebie w zbiorach, bo tak jak pisałem, musiałem trochę powalczyć z tym generatorem, aby uzyskać 8.33 co i tak mi się nie udało (brak odpowiedniego kwarcu). Stanęło na 8Mhz i w sumie działa ale jeszcze nie wiem, czy tak być powinno :)

Znalazłem w sprzedaży  generatory 8,388MHz.  Jak myślicie może te 0,005 procenta nie sprawi problemu.

107

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Może mam lekkie zaćmienie, ale to chyba będzie 0.6%
Nie wiem, jaka tam jest tolerancja, myślę, że można by spróbować.
Znaczy działać pewnie będzie, u mnie na testach śmigało na 8Mhz, ale chyba jak robić na gotowo, to lepiej poprawnie czyli albo dorwać 8.33 albo podzielić łatwiej dostępne 33.333 MHz /4

Najlepszym testem będzie, jeśli uda Ci się odczytać dyskietki z przerobionej XF551 z kwarcem 8.33.

108

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Nie chcę się wtrącać, ale moim excelem wychodzi jak w mordę strzelił 0.7% :-)

109

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Zaokrągliłem do 8.38 i dlatego wyszło 0.6 :)
Bez zaokrąglenia wychodzi 0.66% więcej w stosunku do 8.333

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-02-05 19:13:52)

110

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ok, miałem chwilę czasu, zamontowałem układ HCU04 w miejsce "zwykłego" 04 i generator 25MHz ruszył.

Potem poprawiłem połączenie zgodnie z sugestią Simiusa i dzielnik przez trzy też działa bez problemu. Przeróbka jest bardzo prosta - wystarczy podnieść trzecią nogę układu 74HCT74 i podlutować do 3 nogi 74ACT00.
Załączam fotki i link do filmiku.

https://youtu.be/AptnDO8YY6Y

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-08 20:07:42)

Post's attachments

IMG_2199.JPG 921.58 kb, liczba pobrań: 4 (od 2018-04-06) 

IMG_2200.JPG 1 mb, liczba pobrań: 1 (od 2018-04-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

111

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Płytki do stacji XF551 według rysunku kolegi x_angel (jak i za jego zgodą) zostały wykonane, przetestowane i są dostępne w ilości 7 szt. Cena 45 pln z wysyłką (niestety agencja celna wzięła 80 pln za obsługę).
Płytki pasują idealnie do obudowy.
W czasie rekonstrukcji trzeba się zaopatrzyć w:
- gniazdo zasilania (zastosowano inne niż w oryginale - łatwiej dostępne)
- mostek prostowniczy (inny rozstaw)
- włącznik - można zachować oryginalny jednak wiąże się to z delikatnym spiłowaniem pinów aby mieściły się w otwory montażowe - lub zastosować inne rozwiązanie.

Post's attachments

Fitxf551.jpg 414.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

XF551replacement.jpg 356.94 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-08-19) 

XF551switch.jpg 333.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

112

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Poproszę 1 szt. Szczegóły jutro na priv.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

113

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Poproszę 1 szt

114

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Poproszę 1 szt.

115

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ja tez bym wziął 1 plytke, jeżeli się da.

116

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Została 1 szt. Osoby, które zadeklarowały chęć nabycia proszę o przesłanie danych do wysyłki.

117

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Dotarło. Dzięki.

118

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Jakby co, mam generatory 8.333 MHz, wprawdzie są w obudowie DIP-8, a nie DIP-14 jak na płytce Yezy'ego, ale wystarczy podciągnąć jednym kabelkiem jedną nóżkę. Cena nie jest zbyt zachęcająca, bo produkowałem je na zamówienie - 20 zł/sztuka.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

119

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Duddie, wezmę 2 szt., bo akurat takie potrzebuję.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

120

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

W tzw. międzyczasie przez kilka miesięcy w wolnych chwilach zbierałem elementy i dłubałem sobie swoją XF551 z napędem 3,5".

Użyłem płytki od x_angela - dokładnie jest to płytka, którą on zrobił w rozmiarze flopa, żeby się skręcała z flopem ładnie.
Tu są zdjęcia w tym poście jak to wyglądało u x_angela i jaki był zamysł tej płytki:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 86#p236286
Kwarc dałem 33,33MHz z dzielnikiem przez 4 - najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Wiem, że w późniejszych wersjach płytki x_angel już je nawet zaaplikował bezpośrednio na płytce.

Natomiast ja tą płytkę musiałem zamontować odwrotnie i trochę wypiłować i przewiercić tu i ówdzie, żeby sobie dopasować ją do obudowy SF354 z wysokim flopem NEC, którego miałem w tej obudowie. Moja obudowa była już trochę pokrojona i przerobiona przez Niemca, więc ją wyczyściłem porządnie i odnowiłem na ile się dało, poprawiłem też po Niemcu bardziej precyzyjnie wycięcie pod flopa, żeby wszystko wyglądało ładniej. Obudowę taką już modyfikowaną kupiłem celowo, żeby nie żal mi było pięknej oryginalnej sztuki przerabiać. Flop NEC jest z epoki, ma szary front, ma podwójne zasilanie, wyczyszczony, nasmarowany, działa pięknie i cicho.
Oryginalna płytka z włącznikiem i gniazdami z SF354 miała już wywalone jedno gniazdo, miała też uszkodzone niektóre ścieżki, więc nie przejmowałem się tym też, tylko dostosowałem płytkę do swoich potrzeb, montując na niej gniazdo DIN5 jako połączenie do SIO (x_angel wymyślił takie gniazdo również na swojej płytce). Do tego dorobiłem sobie kabel SIO-DIN5.
Do zasilania używam standardowego złącza SF354, a zasilacz pasuje dokładnie ten sam, którego używam do "krótkiego" Atari ST. Obie płytki są połączone kabelkami (sygnały SIO i zasilanie).
W załącznikach zdjęcia jak to wygląda.

I teraz tak: stacja działa, elektronika jest kompletna, natomiast bardzo dużo jeszcze zamierzam zrobić w kwestiach estetyki, ergonomii i dodatkowych funkcjonalności.

Po pierwsze stacja XF551 jest standardowo bez żadnych diod, sygnalizatorów itd., więc nie widać nawet czy jest włączona, czy wyłączona, a w trakcie pracy mam wrażenie, że nie ma w niej życia, jest jakaś taka nieobecna i martwa, a wolał bym bardziej wyeksponować jej pracę, żeby zyskać lepszy klimat pracy ze stacją. Jednocześnie w tej mojej obudowie jest dziura po lewej stronie, którą zrobił Niemiec, została szczelina nad flopem po oryginalnym flopku atarowym oraz ukośny otwór po oryginalnej diodzie LED od tegoż flopka. Chcę zagospodarować te miejsca, żeby nie było takich niedorobionych dziur, a też, żeby dodać funkcjonalności i życia całemu urządzeniu.
Po lewej stronie zamiast tej dziury chcę zamontować dwuznakowy wyświetlacz LED, który będzie pokazywał numery ścieżek w trakcie pracy. Jestem w trakcie projektowania układu zliczającego i wyświetlającego numery ścieżek. Pozostałe szczeliny wykorzystam na przyciski/diody, jakąś taką sygnalizację tego co tam będzie mi jeszcze potrzebne, żeby jakoś to ładnie wyglądało całościowo. Ogólnie trochę dążę do tego, żeby stacja przywodziła na myśl bardziej klimat pracy ze stacjami od małego Atari (np.CA2001) niż ze stacją w Atari ST czy Amidze, gdzie jest zupełnie inny klimat.
To taki zarys i moja dalsza wizja - jak to wyjdzie w rzeczywistości, to pokażę i opiszę jak już zrobię coś dalej.

Post's attachments

20190511_133628.jpg 265.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190511_133646.jpg 235.52 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190511_133750.jpg 240.42 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-05-14) 

20190511_134722.jpg 194.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190511_141533.jpg 184.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190511_141621.jpg 154.51 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

121

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Bardzo ładnie, jeszcze troszkę pracy i będzie miodzio, ja też powoli kończę, prace nad swoim egzemplarzem.

"Jestem w trakcie projektowania układu zliczającego i wyświetlającego numery ścieżek"

Ten temat mnie też interesuje, bo również chciał bym zamontowywać taki wyświetlacz, może ktoś naświetlić jak podejść do tematu ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-05-14 07:24:21)

122

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Ja to wstępnie planuję zrobić na mikrokontrolerze, prawdopodobnie Attiny2313 mi tu najlepiej spasuje.
To będzie taki mini-projekcik, który chyba udostępnię chętnym osobom w całości jako projekt DIY.

Attiny obsłuży dwa znaki wyświetlacza siedmiosegmentowego oraz zajmie się zbieraniem sygnałów, liczeniem. Może ten sam attiny będzie robił coś tam jeszcze, bo mocy zostanie sporo:-)

W każdym razie odpowiadając na pytanie: taki wyświetlacz tracków musi sobie sam te tracki liczyć, bo nigdzie nie jest w stacji zapisana informacja o numerze ścieżki. Trzeba wykorzystać do tego linie Track0, Step, Direction. Koncepcja działania jest taka, że zaraz po włączeniu stacji nie wiemy na jakiej ścieżce jest głowica, więc musimy poczekać aż zjedzie na ścieżkę zerową - czyli czytamy sobie sygnał z Track0. Jak wiemy że jesteśmy na ścieżce 0, to wyświetlamy sobie 0 i potem liczymy impulsy na linii Step, w zależności od sygnału Direction liczymy w górę lub w dół i wyświetlamy odpowiedni numerek. Ot cała filozofia. Można jeszcze obserwować linię Side i pokazywać która strona dyskietki się aktualnie czyta - np. myślę, żeby wykorzystać do tego pokazywania kropkę na wyświetlaczu siedmiosegmentowym.

Mam jeszcze taki pomysł, żeby też na tym samym wyświetlaczu alternatywnie wyświetlać aktualny nr stacji d0,d1,d2,d3. Myślę też, żeby zrealizować w tym układzie zmianę numeru stacji. W attiny zostaną wolne linie, więc mogły by one sterować liniami numeru stacji zamiast zworek/przełączników. Tutaj mam taki pomysł, żeby przy zmianie numeru stacji automatycznie podać też sygnał resetu do procka w stacji, żeby się ten numerek automatycznie nam zaktualizował. Czyli po zmianie numeru podają się odpowiednie stany na wejścia numeru stacji i generowany jest reset stacji. Coś w ten deseń.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-05-14 07:47:46)

123

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Super, dzięki za naprowadzenie :)

124

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Teraz jeszcze pomyślałem, że analogicznie do tej zmiany numeru stacji, którą opisałem powyżej, można by zmieniać ROM jeśli ktoś ma dwa (tak jak robi w swoim projekcie zaxon podwójny ROM). Co prawda ja przetestowałem u siebie oba ROM-y, ale powiem szczerze, że jak się przełączyłem na Hyper-XF, to już wszystko inne powywalałem i mam tylko ten ROM w swojej XF, nic innego nie potrzeba, ani nie chcę:-)

Przy okazji odnośnie ROM-ów - zwróćcie uwagę, że w standardowej stacji XF551 siedzi kość 27c64, czyli 8kB i tyle mają ROM-y. Natomiast zauważyłem, że na oryginalnym schemacie pin 2 tej kości (A12) jest na stałe zwarty do masy, a jak się zajrzy do plików ROM-ów, to zawartość mieści się w pierwszej połowie pliku. Stąd nie potrzeba na dwa ROM-y większej kości, wystarczy 27c64, a pliki ROM-ów można obciąć o połowę i skleić tak dwa pliki po 4kB. Pin 2 EPROM-u odginamy od masy, podciągamy przez rezystor do plusa zasilania i wtedy masą podawaną na pin 2 lub odłączaną zmieniamy sobie ROM.
Dodam jeszcze, że ja używam kości 28c64 - odpowiednik, ale EEPROM wielokrotnego zapisu, więc łatwiej i wygodniej na etapie kombinowania, a kości te dostępne są łatwo i za grosze.

125

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Czy ten klon XF-551 z Allegro zadziała z napędem z SF-314 (DD 720KB)?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2019-05-14 13:26:09)