1

Temat: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Za czas jakiś dorzucę parę obrazków; muszę ściągnąć i obrobić zdjęcia z telefonu, a jutro zrobić więcej - póki co został na uczelni

Mam (1) komputer właściwy (2) wielkie pudło które zawiera 5.25"  FDD oraz podobno HDD

Nie mam monitora ani kabli połączeniowych pomiędzy urządzeniami (1) i (2). Mam za to wtyczkę monitorową do ST więc jest z czego zrobić przejściówkę do VGA. Muszę namierzyć dwie rzeczy - rozpiskę pinów i monitor multisync, który by zniósł 15 kHz - jak nie, na dzień dobry będzie monochrom.

Sam komputer po otwarciu ukazał przyklejone taśmą dwa akumulatorki R6 (oczywiście wycieknięte, ale na szczęście nie tragicznie) które zasilały coś, co było przypięte do klawiatury w miejsce procesora klawiatury. Wspomniany procesor siedział w podstawce we wspomnianym ustrojstwie, a oprócz niego na płytce jest chip z zatartymi napisami. Podejrzewam to ustrojstwo o bycie RTC.

W okolicach napędu dyskietek siedzi płytka zawierająca procesor Intela (a raczej AMD) 80286-16 wraz z koprocesorem 287.

Do oryginalnej pamięci dolutowane są SIMy - ciekaw jestem ile tego jest. Wstępnie podejrzewam że pudełko ma 4MB

Po podłączeniu do prądu świeci led zasilania a stacja dyskietek rusza głowicą - więcej się nie dowiem póki nie podepnę jakiegoś monitora...

Zamiary mam na początek takie że chcę zrobić kabelek, podpiąć monitor i zobaczyć czy to żyje. Ale ciekaw też jestem czym jest i jak obsługiwać to rozszerzenie 286/287 - domyślam się, że służy to do uruchamiania oprogramowania MS DOS.

Obrazki dotychczas zrobione, jak już wspomniałem, wrzucę za jakiś czas

2

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Do monochroma nie potrzebujesz 15kHz tylko 31kHz, a to zniesie w zasadzie każdy sensowny monitor VGA.
Nie tnij kabla. Wtyczkę DIN13 można po prostu kupić i polutować. Albo zamów sobie odpowiedni kabelek (chłopaki tutaj robią).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Mam samą wtyczkę DIN 13. "Nowiutką", to znaczy jeszcze nie lutowaną. Została sprzed 25 lat, kiedy jeszcze byłem szczęśliwym użytkownikiem ST po raz pierwszy. Więc jeśli już coś utnę, to ewentualnie kabel vga, tych  mam pod dostatkiem.

Właśnie wiem, że monochrom ma nie tyle 31 ile 37 kHz, a to spokojnie każdy monitor weźmie, ale jak znajdę w zasobach magazynu komputerowego monitor który poradzi z 15 kHz, to będzie jeszcze lepiej.

Ostatnio edytowany przez pik33 (2018-09-13 18:26:42)

4

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Obrazki dodatków

Post's attachments

20180913_144207a.jpg 251.23 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-09-13) 

20180913_145227a.jpg 258.06 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20180913_145507a.jpg 322.33 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20180913_151636a.jpg 273.36 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Sprzętowy emulator PC to AT Speed w wersji 16MHz, co widać na zdjęciu. Spokojnie znajdziesz do tego sterowniki, o ile pamiętam - działa z monitorem mono i emuluje Herculesa. RTC mógł być używany do HD pod oprogramowanie z MS DOSem.

Sikor umarł...

6

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

pik33 napisał/a:

[...]Właśnie wiem, że monochrom ma nie tyle 31 ile 37 kHz, a to spokojnie każdy monitor weźmie, ale jak znajdę w zasobach magazynu komputerowego monitor który poradzi z 15 kHz, to będzie jeszcze lepiej.

Jak znajdziesz, to daj tu proszę znać dokładnie jaki model.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Póki co spreparowałem kabelek mono - mam obraz

Nie działa , a raczej nie do końca działa mysz. góra-dół, ok. Prawo-lewo - tylko w lewo. Wyjąłem kulkę i pokręciłem kółkiem, to samo, nieważne w którą stronę kręcę kółkiem, kursor idzie w lewo. Ciekaw jestem co padło, myszka czy port.

8

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Myszka nie jest amigowa? Przy okazji, możesz sterować klawiszami - Alt+strzałki przesuwają mysz, Alt+Ins to lewy klawisz, Alt+Clr to prawy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Mysz ma przełącznik atari-amiga. Jutro sprawdzę problem dokładniej. Wyjąłem wynalazek (RTC) spod kontrolera klawiatury - może któraś noga mu teraz nie kontaktuje po włożeniu z powrotem w podstawkę.

10

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Wygląda na to że spsuta jest mysza. Na niepodłączonych pinach portu Atari jest stan wysoki. Jak się podłączy mysz, to pin 2 (XA) dostaje na stałe stan niski. Pozostałe piny pracują, tzn zmieniają stan jak się kręci kółeczkami / wciska klawisze.

Znalazłem "rzadką" dyskietkę dzięki czemu przynajmniej wiem, że FDD działa.

--------------

Edit: mysza działa.

Jakiś paproch dostał się w dziurkę i zasłaniał promień. Dlatego na wyjściu XA był cały czas stan niski.

Podsumowując: obraz jest, mysz działa, fdd działa, trzeba teraz znaleźć parę rzadkich dyskietek i blaszaka z napędem 3.5" coby skopiować na nie trochę podstawowego softu

Ostatnio edytowany przez pik33 (2018-09-18 09:04:55)

11

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Zwróć uwagę, żeby to było "uczciwe" FDD na kontrolerze z płyty a nie po USB. Mi się po USB nie udało nagrać dyskietki, którą ST by skutecznie czytało. Owszem, mogłem sformatować itp. Ale ST jej nie rozpoznawał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Spokojnie używaj HD - Atari to olewa. Tylko pamiętaj, że dyskietki HD są mniej trwałe. Oczywiście formatujesz max bodajże 900-parę kilobajtów, czyli jak DD.

Sikor umarł...

13

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Gęstych nie formatuje. Rzadkie idą bez problemu

14

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

A próbowałeś po zaklejeniu dziury? Bo powinien.

Sikor umarł...

15

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Dwie opcje - stacja jest rzeczywiście rzadka ale ma głowicę o na tyle małej mocy, że nie chce "ugryźć" gęstych dyskietek, albo stacja jest przerobiona z gęstej ale ma niewymontowany czujnik gęstości dyskietki. Jeśli to pierwsze to nic nie poradzisz, używaj dyskietek DD. Żeby sprawdzić czy to nie druga opcja, możesz wziąć dyskietkę HD, zakleić jej otwór podwyższonej gęstości (ten po drugiej stronie w stosunku do blokady zapisu) i tak spróbować.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Kwestia mocy sygnału. Albo może trzeba po prostu poczyścić głowice - ST leżało latami gdzieś w schowku.

Jak do tej pory mam chyba z 7 sformatowanych dyskietek, z czego dwie gęste, reszta rzadka.

Jest jeszcze to pudło z 5.25" i HD - nie mam do niego kabli. Wystają z niego dwa gniazda DB19 - będzie ból. FDD zaś trzeba  podpiąć do tego mocno nietypowego gniazda FDD

No ale.. pamiętam dawne czasy i wtyczkę monitorową robioną z modeliny - nie takie cuda się robiło - tylko że byłem 30 lat młodszy...

Ostatnio edytowany przez pik33 (2018-09-18 20:58:40)

17

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Kabel do HDD sobie możesz sam zlutować, wystarczy taśma IDE I dwie wtyczki (jak będą ciut większe niż 19-pin to przytniesz). W dysku są 2 gniazda bo jest on przelotowy. Wtyczkę do flopa też można kupić, chociaż lutowanie akurat tego to już koszmarna sprawa. Ale się da.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Wtyczkę od flopa owszem można kupić, ale kosztuje majątek... ja chyba kupiłem dwa (w zasadzie półtora) ostatnie kable, jakie były w Polsce na sprzedaż, za kwotę zbliżoną do jednej nowej wtyczki w UK.

Mod na klawiaturze to tylko podtrzymanie zasilania IKBD, on sam w sobie zawsze miał zegar czasu rzeczywistego, jednak ze względu na błędy w TOSie 1.xx nie był odczytywany (w ST/f odczytywał go i synchronizował panel sterowania, w STe programik STE_FIX, dopiero w TOS 2.06 poprawiono błąd i zegar systemowy synchronizował się samoczynnie z zegarem IKBD podczas startu systemu). Niestety zegar w IKBD obsługuje lata tylko do 1999.

Karta AT-Speed C 16 to karta z procesorem i286 16MHz z opcją instalacji koprocesora 80287, jest tam też ROM z BIOSem IBM'a oraz chyba 1MB RAMu, czyli sprzętowy emulator IBM/AT.

https://www.maedicke.de/atari/galerie/d … eedc16.htm

Tutaj jest soft do obsługi tej karty: http://www.atarimania.com/utility-atari … 27254.html

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-09-21 10:44:58)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

19

Odp: Dostał mi się w ręce mocno modowany 1040 STF

Dzięki za linka, zassane.