1

Temat: RetroKomp 2018

Scena Muzyczna GAK potwierdziła nam chęć współorganizacji 7. edycji naszej imprezy. Termin tradycyjnie jesienny, ale ze względu na wybory samorządowe 2018 (SM GAK jest punktem wyborczym) nie możemy jeszcze zadeklarować konkretnej daty. Postaramy się również sensownie "rozminąć" z innymi imprezami, by zainteresowani mogli wziąć udział w każdej. Oczywiście planujemy kolejną edycję RetroKomp GameDev Compo, więc ze sporym wyprzedzeniem zachęcamy do tworzenia nowych gier na nasze ulubione platformy.

Pozdrawiamy!
RK/LE Team

2

Odp: RetroKomp 2018

Dziś możemy ogłosić już oficjalny termin tegorocznej edycji. W związku z wyborami samorządowymi i innymi planowanymi imprezami Sceny Muzycznej GAK (koncerty), RETROKOMP 2018 odbędzie się w dniach: 13-14 października, w znanym miejscu (SM GAK, ul. Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk) i tradycyjnej formule.

Przypominamy o kolejnej edycji RetroKomp GameDev Compo i zachęcamy do tworzenia kolejnych gier na nasze ulubione platformy. Program imprezy zostanie ogłoszony później, zachęcamy jednak do wstępnej rezerwacji terminu w swoim kalendarzu imprezowym na rok 2018.

Do zobaczenia!
RK/LE Team

3

Odp: RetroKomp 2018

Przybywam smile

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

4

Odp: RetroKomp 2018

Najprawdopodobniej będziemy.

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

5

Odp: RetroKomp 2018

No i fajnie! smile

6

Odp: RetroKomp 2018

wszystko w Twoich rękach wink

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

7

Odp: RetroKomp 2018

pindolek też ? big_smile big_smile big_smile

Just a bunch of things that drygol does ... --> https://retrohax.net

8

Odp: RetroKomp 2018

sachy napisał/a:

Termin tradycyjnie jesienny, ale ze względu na wybory samorządowe 2018 (SM GAK jest punktem wyborczym) nie możemy jeszcze zadeklarować konkretnej daty.

.. poproszę dowolnie, byle nie w święto zmarłych smile

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

9

Odp: RetroKomp 2018

Oczywiście również będziemy wink

@Pin: chciałbym Ci tylko uświadomić, że 2-go listopada (w tym samym czasie co SV) odbywa się również największe party commodorowskie pod nazwą "X". więc naprawdę nie rozumiem Twoich ciągłych "przytyków" w tym temacie.

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

Odp: RetroKomp 2018

Będę.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: RetroKomp 2018

grey/msb napisał/a:

odbywa się również największe party commodorowskie pod nazwą

... na szczęście nie jestem komodorowcem big_smile

Poza tym chciałem wyrazić tylko swoją opinię w kwestii wyboru terminu. Nie wiem co kierowało Twoim wyborem ale ten jest po prostu zaskakująco nietrafiony. I przestań się tak rozczulać wink

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-05-03 18:53:13)

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

12

Odp: RetroKomp 2018

Pin napisał/a:

.. poproszę dowolnie, byle nie w święto zmarłych smile

W sumie jak się rozejrzeć po terenie party w sobotę rano, to pasuje smile

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: RetroKomp 2018

.. smile - niektórzy Komodorowcy to na party zabierali nawet znicz smile

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

14

Odp: RetroKomp 2018

http://retrokomp.org/wp-content/uploads/baner_v3.png

Choć lato w pełni i upały za oknami, RKLE Team jest już myślami przy jesieni i 7 edycji naszej wesołej imprezy. Dziś już możemy opublikować część opisów zaplanowanych wykładów i zaprosić Was na nie.


Miło nam zapowiedzieć, że bardzo zapracowany ostatnio Adam Zalepa zaproponował nam poniższe tematy:

* Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro - słynna Malinka może się świetnie sprawdzić jako emulowana Amiga czy Commodore, ale jej możliwości są dużo szersze. Spróbujmy ją wykorzystać do uruchomienia niszowych systemów lub jako kontroler zewnętrznego sprzętu. Emulacja to
nie wszystko!

* 20-lecie działalności wydawniczej Adama Zalepy - w 1998 ukazała się książka "Amiga od A do Z". Jej autorzy przedstawili system operacyjny Amigi oraz możliwości jego konfiguracji. Całość powstawała na Amidze, mimo że wydawnictwo, które podjęło się druku nie miało nic wspólnego z
Przyjaciółką. Jak powstawała książka, kto był w to zaangażowany i jakie napotkano trudności?

Planowane jest też większa i bardziej interaktywna ekspozycja zasobów wydawnictwa „A2”.


Co więcej, Adam wspólnie z Piotrem Krużyckim (znanym jako Piter K. zapalonym Atarowcem, redaktorem magazynu Atari Fan, organizatorem imprezy JagNES Fest) przeprowadzą mały pojedynek o honor i sławę, zapraszając na poniższy wykład i prezentację:

* Atari Falcon kontra Amiga 1200 - przenosimy się w czasie, gdy oba te komputery miały swoją premierę. Nie wiemy jak potoczy się historia Atari i Commodore, nie mamy stu rozszerzeń na każdą okazję. Który komputer wygra? Więcej węgla!Kolejny arcyciekawy wykład zaproponował nam Krzysztof A. Zembik (znany jako KAZ) - popularyzator nauki, naukowiec, inżynier d/s kreatywności, miłośnik sprzętu retro, założyciel portalu AtariOnline.pl:

Wykład "Papier jako nośnik danych lat 80/90" dotyczy wszelakich "papierów", które towarzyszyły zjawisku komputeryzacji lat 80/90. Będzie to przegląd twórczości domowej młodych wówczas komputerowców (np. notatki z zeszytów szkolnych), scenowe ziny, votki do głosowania na zlotach, amatorskie i półamatorskie gazetki, amatorskie opisy gier, ale także te ze studiów komputerowych, cenniki i reklamy polskich firm lat 80/90, biuletyny giełdowe. Krótko mówiąc - specyficzna dla Polski kultura papierowa, która otaczała zjawisko "oddolnej komputeryzacji". Zjawisko twórczości domowej, amatorskiej wciąż jest nieobecne w nauce, a pomijane i niedoceniane nawet w środowisku retrokomputerowym. Najwyższa pora zacząć zmieniać ten stan rzeczy. Po raz pierwszy ten wykład był prezentowany w lutym 2018 roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizowany w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”, finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019.


Kolejne wykłady i inne atrakcje – w przygotowaniu!

15

Odp: RetroKomp 2018

Nasz dobry kolega Kaz podrzucił nam ciekawą informację dla ludzi z Wrocławia. Wczoraj udało mu się kupić bilety lotnicze do Gdańska, za 39zł (w jedną stronę oczywiście czyli sumarycznie x2). Przylot w sobotę, wylot we wtorek. Przekazujemy - może komuś się przyda. Dzięki KAZ!

16

Odp: RetroKomp 2018

Nadmieniam, że zespół muzyki stosowanej rozpoczął na ostro prace związane z przygotowaniem części artystycznej. PRZYBYWAJCIE! wink

Staramy się też przygotować na koncert pewną niespodziankę, mam nadzieję że czas pozwoli.

... a poza tym, może na koniec jakieś JAM session...?? - Sachy - jest na to czas?

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

17

Odp: RetroKomp 2018

Jako że pozostał już niecały miesiąc do kolejnej edycji imprezy RetroKomp (przypominamy: 13-14 października), mamy więc dla Was kolejne wiadomości. Na początek – kolejna porcja informacji o planowanych wykładach.

Piotr „Kroll” Mietniowski zaproponował nam wykład pt. „Przegląd magazynów dyskowych dla komputerów Atari ST/STE/Falcon, z polską demosceną w tle”. Wykład dotyczy wszystkiego co jest związane z demosceną Atari 16 i 32-bitowych i zostanie oparty o przegląd magazynów dyskowych. Jest to ważna i interesująca część wszystkiego co kryje się pod słowem „demoscena”. Jej historia sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy magazyn dyskowy wydany na wspomniane maszyny. Prezentacja ta będzie połączeniem dwóch wykładów o demoscenie, które odbyły się w br. roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”, będącego częścią programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019.

Koledzy V-12/Tropyx i Teh Kain chcą w sposób praktyczny zachęcić wszystkich do własnych prób programowania małych gier na sprzęcie 8-bit, wykorzystując do tego Commodore 64 i jego BASIC oraz legendarne komendy PEEK i POKE. Jak się okaże, dzięki nim można naprawdę wiele zdziałać, np. w czasie wykładu – napisać małą grę, być może na kolejny konkurs GameDev.

Kolega Teh Kain wystąpi również z prezentacją dla zaawansowanych programistów Amigi, gdzie podejmie mało znaną a bardzo istotną tematykę allokacji slotów DMA, współdzielenia magistrali pomiędzy procesor i resztę układów specjalizowanych, przypisane priorytety dostępu urządzeń (Audio, Sprite'y, Dysk, Wyświetlanie), itp. Materiały na ten temat są dość skąpe i mocno rozproszone, więc jest to duża okazja do powiększenia swojej wiedzy o tym jak naprawdę działa Amiga od środka.

Kolejny ciekawy wykład zaproponował Kaz: „Najważniejsza książka o Atari w historii”. Będzie to opowieść o książce, która wpłynęła na kształt komputeryzacji w Polsce. Pierwszy polski podręcznik o programowaniu, dostępny dla setek tysięcy osób. Podręcznik, który podbijał sprzedaż Atari w Pewexie, jedna z najbardziej "piraconych" pozycji na giełdach.

Oczywiście, po wykładach i koncercie planujemy „Noc z demosceną” z wielu platform 8/16/32bit, oczywiście tylko z „real HW”.


Przypominamy również o tegorocznym finale RetroKomp Game-Dev Compo, prosimy o nadsyłanie informacji o projektach, na zasadach takich samych jak w poprzednich latach (potrzeba dostarczenia informacji podstawowych o projekcie, zespole tworzącym, sprzęcie, screenshotów i  filmu z rozgrywki). Możemy też ujawnić planowane atrakcyjne nagrody w RK Game-Dev Compo, oczywiście od niezastąpionego Lotharka:

1. W-Hydra: 16 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=149)
2. MIST FPGA Computer: programowalny sprzęt, który po zaprogramowaniu swego rdzenia może zostać jednym z wielu modeli retrokomputerów lub konsol (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=45)
3. Mini Hydra: 5 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (https://lotharek.pl//productdetail.php?id=159)

Na koniec nieco smutniejsza informacja. Otóż do końca tego roku, goszcząca nas od lat Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury musi opuścić swój dotychczasowy budynek i przenieść się w… jeszcze nieustalone miejsce. Oznacza to, że 7. edycja spod znaku RetroKomp (i LOAD ERROR) będzię ostatnią w tym bardzo lubianym przez nas miejscu. Możliwość takiego obrotu spraw była nam znana od jakiegoś czasu, choć prawdę mówiąc myśleliśmy, że uda się jeszcze przeprowadzić RKLE 2019 (takie były plany ustalone z SM GAK), jednak inwestor przejmujący teren od miasta niestety „przyspieszył działania”. Na osłodę pozostaje nam napisać, że mamy pewną wstępną propozycję zorganizowania podobnego zlotu w innej lokalizacji w Trójmieście i na pewno możliwość tą sprawdzimy.

Tak więc zapraszamy na ostatnią edycję zlotu RetroKomp, w gościnnych progach SM GAK. A jak było w latach poprzednich oraz czego można spodziewać się i w tym roku – pokazuje kolejny filmik promocyjny przygotowany przez Cichego/RKLE Team.

https://youtu.be/3SYBclugvPk

18

Odp: RetroKomp 2018

Szkoda, bo miejsce było fajne i powoli robiło sie kultowe smile

=====================
pLayer / Suspect
back t0 sc3n3 after 15 years....
im człek starszy tym bardziej to docenia :)

19

Odp: RetroKomp 2018

dlatego tam trzeba być! smile

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

20

Odp: RetroKomp 2018

Mamy kolejną przyjemną informację dotyczącą tegorocznego RetroKomp Game-Dev Compo. Dodatkową nagrodę w postaci wzmacniacza słuchawkowego KA71, dedykowanego nie tylko do Amigi ufundował kolega Krashan (rastport.pl). Dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do udziału w compo!

21

Odp: RetroKomp 2018

Z przyjemnością prezentujemy oficjalny jingle imprezy RK18, wykonany dla nas przez zaprzyjaźnione PIXEL NATION: https://www.youtube.com/watch?v=iYv7YRskods

22

Odp: RetroKomp 2018

Kolejna porcja wiadomości o RK 2018

Jako, że impreza zbliża się wielkimi krokami, czas na dodatkowe informacje. Scena Muzyczna GAK podała nam planowane ceny wejściówek. Otóż bilet na całą imprezę (2-dniowy, z możliwością noclegu na miejscu w sleeping-room) to 25zł, promocja dla wystawców (jak co roku – co najmniej 3 komputery, nie wliczając handheld'ów) to 15zł. Bilet dla odwiedzających (godziny otwarte w sobotę: 11:00-16:00) to symboliczne 5zł. Możliwość zakupu wejściówek tylko w czasie imprezy, tylko w kasie SM GAK i tylko za gotówkę (uprzedzamy, nadal w SM GAK brak terminalu na karty płatnicze).

Dowiedzieliśmy się również, że wzorem poprzednich lat zostanie wystawiony namiot gastronomiczny (z nagrzewnicami olejowymi, jeśli będzie taka potrzeba), w którym obok food-trucka ma być też stanowisko grillowe oraz piwo z lokalnego browaru.

Do wykładowców dołączył kolega Adam Kłobukowski (znany również jako AdamK./Lamers) który zechce przedstawić nam ciekawostki z historii Atari od czasów pierwszych pokładów węgla, po najnowsze plany spod znaku góry Fuji z wyspy Honsiu (choć ponoć to skojarzenie nie było na początku zamierzone).

Kolega Tfardy z radością informuje o zwiększeniu puli nagród w RetroKomp GameDev Compo 2018. Zasilacze do C64, Amigi 500/600/1200 oraz C=1541/CD32 ufundował Raf z c64Power.com. Rozszerzenie pamięci A6095 do Amigi 600 ufundował natomiast Architect1200 (archi-tech.com.pl).

W sobotę wieczorem planowany jest koncert zespołu “Brothers in ATRs”, który łączy tradycyjną rockową sekcję rytmiczną z keyboardem i chiptune'owymi brzmieniami – wykonując oczywiście muzykę inspirowaną dźwiękami 8/16-bit lub wręcz covery znanych melodii ze świata retro-komputerów. Koledzy zapowiadają specjalnie przygotowywany, rozszerzony materiał i ciekawe wizualizacje z retro-sprzętu.

Dziś możemy podać przybliżony program imprezy (zastrzegamy sobie ewentualną możliwość zmian w związku z typowymi sprawami organizacyjnymi, choć dołożymy starań, by nie było to konieczne).

Program RetroKomp 2018:

Sobota (13.10.18)

09:00 Oficjalne otwarcie imprezy
10:00 Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro
11:00 BASIC C64 - piszemy własną grę (tajemnice PEEK i POKE)
          Start konkursów "Łamaczy Joysticków"
12:00 Papier jako nośnik danych lat 80/90"
14:00 Finał RetroKomp GameDev Compo 2018
15:55 Ogłoszenie wyników konkursu "Łamaczy Joysticków"
16:00 Atari Falcon kontra Amiga 1200
18:00 Ogłoszenie wyników RK GameDev Compo oraz wręczenie RetroKomp STAR Award 2018
18:05 Najważniejsza książka o Atari
21:00 Koncert zespołu Brothers in ATRs
23:xx Noc z demosceną (do rana...)

Niedziela (14.10.18)

10:00 20-lecie działalności wydawniczej Adama Zalepy
11:00 Amiga 500 i wstęp to sekretów DMA
12:00 Przegląd magazynów dyskowych dla Atari ST/STE/Falcon, z polską demosceną w tle
13:30 Ciekawostki z historii Atari

Serdecznie zapraszamy!

http://retrokomp.org/wp-content/uploads/RK18_plakat.jpg

23

Odp: RetroKomp 2018

O-ho-ho... "Atari Falcon vs Amiga 1200"? No to się będzie działo... big_smile

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

24

Odp: RetroKomp 2018

Tak - na RetroKompie nie boimy się trudnych i kontrowersyjnych tematów big_smile

25

Odp: RetroKomp 2018

Będą nagrania w sieci z prelekcji?

Jadę do Berlina na Vintage Computer Festival.