Temat: 130XE, które nie lubi kartridża

Witam
Panowie, co może być uszkodzone, gdy Atari 130XE nie widzi kartridża.
Albo inaczej.  Niektóre kartridże widzi np. Turbo 2000, ale po uruchomieniu od razu przechodzi do Self-Testu.
A innego kartridza, z grami, wcale nie widzi, normalnie sie uruchamia i pokazuje się napis READY.
Interfejs SIO2SD działa jak należy, wszystko wczytuje i działają gry i programy.
Magnetofon tez reaguje. Nie mam kaset, ale na komendy odpowiada.
Generalnie obraz, dzwięk, joye, działają, tylko nie działają kartridże./
Kartridże na 100% sprawne, bo w innych Atari działają bez problemów.
Co sprawdzić, ewentualnie co wymienić.
:), :)

2

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Przeczyść styki - powinno pomóc. Sprawdź, czy między pinami nie ma jakiegoś syfu - może robić zwarcie.

Sikor umarł...

3

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

A nie jest jakoś tak, że bywa problem z jedną kością (LS..(cośtam)..), która przepuszcza za mały prąd? Nie pamiętam dokładnie gdzie to było opisane, ale wiem, że w moim 65XE wymieniłem tą kość na analogiczną ale nie niskonapięciową i komputer przestał wybrzydzać na carty. Niestety, teraz nie mam możliwości sprawdzić co to było konkretnie, bo maszyna nie wróciła do mnie jeszcze od Lotharka.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-09-21 10:23:02)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

OK. Styki przeczyszczę.
Ale chyba je już czyściłem i nie pomogło. Ale teraz nie paamietam, czy akurat w tym egzemplarzu.
Płyta wyglada jak nowa. żadnej korozji, ani żadnych uszkodzeń mechanicznych nie widać.
Zastanawiające jest to, że po uruchomieniu przechodzi  w Self-Test

5

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Renton miał ten problem z naszym kartem i problemem była zbyt duża liczba rozszerzeń w atarce, czasem kartridże nie działają jak masz za dużo pobór mocy

6

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Moja Atarka jest bez modyfikacji. 
Oryginalne 128kb w 16 kostkach i  żadnych rozszerzeń

7

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

A sprawdź na innym, mocniejszym zasilaczu?

Sikor umarł...

8

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Podmień MMU.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

9

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

gorgh napisał/a:

Renton miał ten problem z naszym kartem i problemem była zbyt duża liczba rozszerzeń w atarce, czasem kartridże nie działają jak masz za dużo pobór mocy

Moje Atari dalej nie widzi tego jedynego kartridża (chociaż, kilka razy "załapał") ... Inne startują od strzału.
Twój u mojego brata z takimi samymi rozszerzeniami - działa ... u kumpla - to samo ...

Wracając do tematu ... dobrze że powstał ten wątek! Co to za układ "LS...cośtam"?

Atari & Amiga User!

10

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Widzę zę nie tylko ja mam taką przypadłość w Atarce.
Sprawdziłem dzisiaj te LS,
Są 3 LS, no chyba że doliczymy dodatkowy  74LS95.
jest
74LS138P
74LS08P
74HCTLS74
Przemyłem dokładnie styki, włożyłem kartridż do połowy, żeby było widać grzebień kartridza, ale żeby też stykał w gnieździe i pomierzyłem czy jest przejscie. I jest na każdym styku.
Układy LS, sprawdziłem na baranka.  Nie wiem czy ten test jest wiarygodny, ale każdy z 3 LS, nałożyłem na te na płycie i testowałem.  Dalej to samo.  Cały czas zgłasza się Self-Test.
Wymieniłem też MMU, to znaczy to MMU ze 130XE, sprawdziłem w innym Atari i działa, a do tego 130XE włożyłem do testów, Gala zaprogramowanego na MMU,.  No i dalej nic.  Self Test. Wszystko działa, oprócz kartridża.
Wydaje mi się ze to któryś z dużych układów, tylko który ?.  Albo nie wiem.  Kurde.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-09-21 19:46:57)

11

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

@Atari-user, jesteś z Warszawy, trzeba się po prostu jakoś spiknąć i sprawdzić Jest nas tu trochę.

Sikor umarł...

12

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Uważam że czermu nie.   :)

13

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

też zmagam się z pośrednio podobnymi problemami, rozwiązanie kwestii być zmoże znajduje się tu:

http://nleaudio.com/css/stabiliz.htm

proszę dokładnie przeczytać, warto.

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-09-21 21:36:56)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Atari-User napisał/a:

Widzę zę nie tylko ja mam taką przypadłość w Atarce.
Sprawdziłem dzisiaj te LS,
Są 3 LS, no chyba że doliczymy dodatkowy  74LS95.
jest
74LS138P
74LS08P
74HCTLS74

Chodziło mi o wymianę 74LS08 na 74N08 (tu jest wytłumaczenie). Nie daję gwarancji czy pomoże, ale nie zaszkodzi.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

A nie chodziło o 74F08 przypadkiem?

Atari & Amiga User!

16

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Ja bym wrzucił fast.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Tak, o F.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Panowie,
A więc tak.
Wymieniłem ten scalak, na rózne inne.
na HC,  HCT, jescze jakiś inny,  nawet znalazłem w swoich zbiorach stary poczciwy CEMI  UCY7408.
Niestety z "F" nie mam teraz pod ręką, i nie mam skąd wziąć. 
Nie będę teraz szukał po sklepach internetowych, może przy okazji.
Natomiast, ze wszystkimi tymi układami które włożyłem Atarka dziąła poprawnie, ale kartridż dalej nie działał.
.
Ale, ale ale, w weekend, rozszerzyłem w Atarce pamięć do 320kb, z Galem, i potem coś nie działało, coś sprawdzałem i poprawiałem i kartridż zaskoczył.   
Zaczął działać  i nawet trochę pobawiłem się, i po godzinie znowu jest SelfTest.
Czyli jakby, coś gdzieś nie kontaktowało. Kurde, płyta wygląda jak nowa  .  :).
Będę szukał jakiegoś zimnego lutu.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-09-24 13:44:33)

19

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Poodginaj najpierw piny - wygląda, jakby któryś nie łączył (powierzchnia styku) i nie dociskał do pola w cartridge-u. Na ilu cartach próbowałeś? Napisz skąd w Warszawie jesteś (na PW), może da radę ktoś podjechać i spojrzeć.

Sikor umarł...

20

Odp: 130XE, które nie lubi kartridża

Piny przy kartridżu to sprawdziłem na samym poczatku.  :)
To jest gdzieś indziej, ale ewidentnie coś nie kontaktuje. 
I najgorsze jest to, że ma momentu, w którym przestało kontaktować. Działało i przestało..
Pewnie dopiero w weekend sie tym zajmę, ale obejrzę połytę dokładnie jeszcze raz, i jak nie znajdę, to przelutuję po kolei wszystkie punkty.  A jestm z Ursusa