1

Temat: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

Cześć. Mam mały problem. Zainstalowałem interfejs IDE (wersja na procesor) i podłączyłem do niego adapter SD-> IDE (taki zwykły, chińczyk, działa ze wszystkimi Amigami, jakie miałem). Karta SD to 16 GB 80 GB/s SDHC, sformatowana do 12 partycji (FAT16), 950 MB, pod linuxem.

Używam bezpłatnych sterowników P. Putnika dostarczonych na dyskietce wraz z interfejsem. Karta i wszystkie partycje są wykrywane poprawnie, ale nie mogę nic zapisywać na kartę. Tylko odczyt. Kiedy próbowałem zapisać moduł w Hextrackerze, program nie wygenerował żadnych błędów, ale plik ma wielkość 0 bajtów.

Kiedy próbuję skopiować kilka plików przez KK Commander, na karcie pojawiają się błędy (dziwne nazwy itp.).

Ale - na mojej starej karcie SD o pojemności 2 GB wszystko jest w porządku (czytanie, zapis itp. - także z partycjami 950 MB).

Jest więc pytanie:
- czy jest to spowodowane "zbyt nową" (zbyt szybką) kartą SD, czy też adapter SD na IDE ma jakiś problem z kartami SDHC 16 GB? Problem z driverem? DMA?

Próbowałem zmniejszyć partycje na 511 MB na mojej karcie (16GB) - to samo. Formatowałem ją nawet pod Atari, żeby wyeliminować błąd po stronie linuxa. Bez zmian, nadal pojawiają się jakieś krzaki, choć mogę normalnie zapisywać.

Na karcie 2GB partycje po 300-500 MB - wszystko OK.

Na karcie 8GB partycje po ~500MB - dzisiaj będę testował.

Przy kopiowaniu plików na kartę 16GB (partycje FAT16, 511MB)  pod Ubuntu - żadnych błędów. Wkładam kartę w adapter, system startuje, pokazuje mi normalną ilość wolnego miejsca, mogę kopiować pliki. Wchodzę w folder - krzaki. Choć niektóre są OK. WTF...

DMA w moim 1040STE ma końcówkę "-38", więc jest to to "złe" DMA (choć z tego co czytam, to raczej są mity). Ewentualnie - czy ten fix może pomóc (ostatnie foto)?

W sumie stawiam na kartę, ale może ktoś ma jakieś pomysły co tutaj nie bangla...

Ostatnio edytowany przez Drakon (2018-10-04 10:24:19)

Post's attachments

DMA_FIX.png 278.85 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

ST01.jpg 436.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

ST02.jpg 66.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

ST03.jpg 474.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

2

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

FIXem na złe DMA wydaje się być wymiana kości TOSu na wersję CMOS EPROM (27C010) lub kości Flash oraz procesora na wersję CMOS (MC68HC000F16). Karta SD powinna być... kartą SD (nie SDHC).
O wiele mniej problematyczne są przejściówki IDE<->CompactFlash, gdyż te karty natywnie posiadają tryb IDE (przejściówka jest pasywna).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-10-04 11:40:26)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

Skoro mowa o interfejsie IDE to nie ma mowy o problemie DMA, bo DMA nie bierze udziału w tej dyskusji :P

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

A to nie to ze darmowe sterowniki P. Putnika  pozwalaja tylko na odczyt ?

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

To by chyba zwracały błąd przy próbie zapisu a nie tworzyły plików 0b.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

Wygląda na to, że wszystkie problemy spowodowane są samą kartą SD.
Na starym typie karty (zwykła SD, żadne SDHC/SDXC) 2 GB wszystko śmiga bezproblemowo.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

7

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

Mam takich interfejsów 3szt , kupione jakiś czas temu, niestety testy dopiero po SV wtedy wrócą do mnie STeki, dam znać co i jak. Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

8

Odp: STE + adapter IDE na procesor -> problemy

Witam, tak jak obiecałem testuję właśnie ten interfejs i śmiga wszystko jak ta lala :) . Testuję na karcie CF. Niestety są problemy z kartą Kingstona tą z kwiatkiem :( , na innych komputerek zachowuje się prawidłowo :) . Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV