1

Temat: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

Witam,

Dziękuję za przyjcie na forum.
Chciałem się do Was zwrócić o pomoc w ogarnięciu problemu z obrazem w Atarynce 130XE.

Oto jak to wygląda.
https://www.dropbox.com/s/onqy1r1u9su21 … 2.mp4?dl=0

Podpinałem przez wyjście antenowe, oraz obydwie wersje monitorowego (S-Video, oraz kompozyt)
Sprawdziłem też inny zasilacz.
Problem nie znika.
Monitor Flatron M1921A

Prosiłbym o sugestie, co i jak ewentualnie naprawiać.
Lutować potrafię, ale nie mam doświadczenia z komputerami retro, więc z góry przepraszam jeżeli zdarzy mi się jakieś idiotyczne pytanie.

Pozdrawiam,
Piotrek

2

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

Na płycie jest taki mały potencjometr do regulowania koloru. Spróbuj nim pokręcić, powinieneś znaleźć ustawienie, w którym obraz się ustabilizuje. W szczególności może się zdarzyć, że ten potencjometr jest tak utleniony, że zupełnie nie działa (ja tak miałem na jednej płycie) - wtedy trzeba go po prostu wymienić (znajdziesz taki, on chyba ma 50kR albo 500kR - jest na nim napisane).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

Nie ruszaj potencjometru, jest dobrze ustawiony. Widać to przez chwilę kiedy monitor "łapie kolor". Efekt jest spowodowany tylko i wyłącznie przez monitor... ja mam LG MW228WA i efekt jest dokładnie taki sam. Wydaje mi się że ten monitor nie akceptuje poziomu sygnału chrominancji który wychodzi z Atari (mówię o podłączeniu przez SVIDEO). Nie wnikałem za bardzo ponieważ to LG które mam ma inne niedogodności.

Podpiąłem testowo atarkę przez wejście EURO/SCART używając VBXE niestety monitor postanawia poprawiać obraz, próbuje wykonać de-interlace, włącza jakieś swoje filtry do "poprawiania obrazu"... efekt jest taki że psuje tylko obraz i wprowadza wnerwiające opóźnienie pomiędzy audio a video, na tyle denerwujące że np. w przypadku BASICA gdy już widzisz napis READY, to gdy naciśniesz jakiś klawisz to najpierw słyszysz klik, a po chwili dopiero widzę reakcję kursora na ekranie. W tym LG które mam nie da się wyłączyć tych "dodatków".

O ile dobrze pamiętam próbowałem też podpiąć to po composite, jednak identyczny problem pojawiał się po kilku minutach pracy Atari. Taka chyba "uroda" tych monitorów LG, nie walczyłem z poziomem chrominancji, bo i tak pozostałe "dodatki" które serwowała elektronika monitora spowodowała że LG i tak nie nadawał się do współpracy z moim Atari. Widzę że masz inny model więc może być inaczej (np. inny firmware dla scalera, inne menu, etc.)

Podobny efekt (wizualny) występował bardzo często na kartach video-capture do PC opartych o scalaki już nieistniejącej firmy BrookTree, codzi mi o serię chipsetów BT8xx. Mam starą ATI All In Wonder 128 ze scalakiem Bt829, efekt jest bardzo podobny do tego który zaprezentowałeś na swoim filmie. Wniosek... nie wszystkim scalakom na wejściach monitorów czy kart video-capture podoba się sygnał generowany przez Atari. Widać ta seria LG należy do takiej grupy monitorów których scalaki na wejściach analogowych, nie interpretują poprawnie sygnału generowanego przez 8-bit Atari.

Ostatnio edytowany przez seban (2018-10-07 21:02:02)

4

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

Dziękuję Wam za odzew.
Rozumiem zatem, że zanim zacznę grzebać w komputerku, warto przetestować inne monitory?

Szkoda, bo kupiłem ten monitor specjalnie pod Atarynkę, kierując się tym, że jako jeden z nielicznych już na rynku posiadał wejście S-Video. Nie kosztował majątku, ale przybył mi kolejny mebel zamiast frajdy z Boulder Dasha :-)

Spróbuję zabrać komputerek jutro do pracy, i może zobaczę jakie monitory mamy w biurze. 

A jakich Wy używacie?

Ostatnio edytowany przez hermi (2018-10-07 21:05:10)

5

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

U mnie są dwa Samsungi SyncMaster 941MP 19" . Kupiłem kilka lat temu poniżej 100zł za sztukę z różnych źródeł.
Mają wszystko:   EURO-SCART (RGB oraz composite), antenowe, S-Video, 3 x Cinch,  D-Sub
Sprawdzane na:
Atari 8-bit  - composite, S-Video (obraz żyleta)
C64  - composite, S-Video (obraz żyleta)
ZX Spectrum 48k - composite - wszystko w porządku, obraz nie żyleta ale z tego modelu więcej się nie wyciśnie.
ZX Spectrum 128, +2 / +3 - RGB - obraz żyleta
Schneider CPC 6128 - RGB - obraz żyleta
Atari 1040 STFm - RGB - obraz żyleta
Amiga 1200 - RGB obraz żyleta ale odczuwa się jego lekkie drganie. Do grania jest OK
ale do pracy nad tekstem się nie nadaje bo męczy wzrok.
 
W tych monitorach często "lecą" elektrolity na zasilaniu i trzeba na to zwrócić uwagę zaraz po zakupie.
Poza tym, jak dla mnie - są rewelacyjne.

6

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

Z 941MP obraz z Atari czasami leciuteńko drży w pionie, ale kolory są OK.

Lepiej sprawuje się LG M1717A, który potrafi też złapać 15,6 kHz przez VGA. Jedyną wadą są dość badziewiaste wbudowane głośniki.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

ikci napisał/a:

Atari 8-bit  - composite, S-Video (obraz żyleta)

I obraz przez composite nie drży w pionie ani trochę?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

U mnie nie drży. Jedynie na Amidze (RGB) jest to odczuwalne ale do zniesienia.

9

Odp: Zakłócenia obrazu, Atari 130XE

@hermi: może to rozwiąże Twój problem z tym monitorem... LG Flatron Wide M228WA-BZ i rozwiązanie problemów z S-Video.