Temat: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Witam szanownych formumowiczów.
Od dawna jestem posiadaczem płyty głównej od ATARI TT,
W zasadzei to całe TT, tylko niekompletne.
Kupiłem około 3 kata temu w przystępnej cenie gdzieś na bazarze w Warszawie.
Płyta wygląda ładnie, nie ma widocznych mechanicznych uszkodzeń.
Niestety poprzedni własciciel, wydłubał z niej większość uładów z podstawek. Hmm. 
Nie wiem co go do tego skłoniło, Ale to chyba jakiś kanibal. :).
Mam inne sprawne TT, dlatego tym specjalnie się nie zajmowałem,
Ale  doszedłęm w końcu  do wniosku że chyba watro byłoby poświęcić trochę czasu temu sprzęcikowi, i może dałoby się przy pomocy doświadczonych urzytkowników z forum, skompletować brakujące układy.
Część układów które udało mi sie zdobyc jest na miejscu, reszty nie mam skąd wziąć.
Gdzieś widziałem stronę www firmy króra sprzedaje te układy do Atari, no ale wysokie ceny w Euro są jakby dla mie trochę zaporowe.   
Czy któryś  z forumowiczów, miałby jakieś brakujące układy do tej płyty TT na zbyciu, lub podiołby się uzupełnienia i uruchomienia tej płyty?.
Nie wem czy kiedyś uda mi się zdobyć podobną płytę, taką na dwcę  organów. 
Ale chyba warto byłoby spróbować ją uruchomić. 
Może nie wszystkie układy są od razu potrzebne, aby płyta dała jakiekolwiek oznaki życia .   ?
Zasilacz na 100% sprawny. Testowany
Może wspólnymi siłami coś w temacie ruszy do przodu.   
Wszystkie uwagi będą dla mnie bardzo cennymi wskazówkami.
W załączniku pokazałem jak płyta wygląda. (aż płkać się chce) -:)

Post's attachments

TT3.jpg 810.46 kb, liczba pobrań: 3 (od 2017-01-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Niezły żart ;> przecież na tej płycie układów więcej nie ma niż jest :>
Ostała się chyba tylko Yamaha i polski TOS. Procek, FPU powinny być dostępne, ale jak z resztą układów nie wiem...

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

3

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Żart jak żart. 
Taką ją kupiłem i przecież nie oddam jej na złom.
Dlatego na tym forum zapytałem. Leżała 3 lata poleży i następne.   :)
Ale jak widać na załączonym obrazku,  jest tak jak piszesz. Więcej nie ma niż jest. 
Jest jeszcze jakis układ  pod zasilaczem i pamięci w podstawkach.
Tos PL. Sprawny, sam programiowałem kostki i testowałem na sprawnym TT.
No a może nie wszystkie ukąłdy są potrzebne żęby cokolwiek wystartowało np. od kontrolera SCSI ?.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2017-01-07 22:47:03)

4

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

W Best Electronics pewnie będą mieli te układy.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Wątpię aby sprawną płytę ktoś doprowadził to takiego stanu. Mam chyba tę samą rewizje, mogę Ci zrobić spis tego, czego nie ma. Jednak aby płyta wstała potrzeba więcej niż procek :)

Z "wolnych" mam kontroler scsi, ten mały na górze po prawej :)

Ostatnio edytowany przez gwinter (2017-01-08 00:37:38)

JiL Fan.

6

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

gwinter
Poprosiłbym o spis tych układów. Zawsze to już jakaś precyzja w dalszych poszukiwaniach.
A kostkę kontrolera SCSI z chęcią nabędę.
Napisz ile i co i jak .  :):)

7

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

O ile pamiętam - w TT-ce są dwa logici do SCSII - oddzielny do zewnętrznego i oddzielny do wewnętrznego.

Sikor umarł...

8

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Atari-User napisał/a:

[...]Niestety poprzedni własciciel, wydłubał z niej większość uładów z podstawek. Hmm. 
Nie wiem co go do tego skłoniło, Ale to chyba jakiś kanibal. :).
Mam inne sprawne TT, dlatego tym specjalnie się nie zajmowałem,

Cześć,
Kanibal zjada osobniki swojego gatunku, więc tu tym poprzednim właścicielem musiałoby być inne Atari :)
A co do meritum, to skoro masz drugą TT-kę, a wydłubane są tylko układy z podstawek, a nie wylutowane z płyty, to czy nie możesz przełożyć kości ze sprawnej płyty do tej wybrakowanej? Sprawdzisz w ten sposób czy w ogóle warto inwestować, czy może płyta została dawcą, bo padła i była nienaprawialna.
Pewnie jest jakieś ryzyko że płyta ma takie uszkodzenie że może "posadzić" włożone w nią układy, ale na ile wysokie to ryzyko to może ocenią elektronicy.

Atari-User napisał/a:

[...]Ale  doszedłęm w końcu  do wniosku że chyba watro byłoby poświęcić trochę czasu temu sprzęcikowi, i może dałoby się przy pomocy doświadczonych urzytkowników z forum, skompletować brakujące układy.

Pewnie że warto się nad nią pochylić i, o ile tylko to możliwe, ożywić. Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2017-01-08 09:32:45)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Mam drugą TT , ale całkiem inny układ elementów, bo inna rewizja płyty. Nie wiem ile było rewizji od TT, ale zrobiłem zdjęcie tej drugiej, może ktoś coś dopatrzy dla siebie.
Sęk w tym że na tej drugiej płycie, układy nie są w podstawkach tylko na stałę wlutowane.
Raczej głupotą byłoby wylutowanie ich i przekładanie do drugiej płyty w celu sprawdzenia. 
Płyte pokazuję tak jak jest, nie będe wykręcał zasilacza , rozszerzeń itd.
Ale widać ze to inna rewizja.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2017-01-08 13:34:59)

Post's attachments

TT123.jpg 952.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Nie jestem aż tak obeznany z TTką a nie chce mi się jej dziś rozkręcać, ale wydaje się, że tam brak:

CPU, FPU, DCU, DMA, chipów Funnela, kontrolera floppa, MFP, wideochipa (Shiftera), GLUE i SCSI kontrolera

To prawie cały komputer i wyposażenie płyty, wątpię żeby ktoś miał na zbyciu akurat wszystkie te układy,
jak pisał Sqward najpierw się zainteresuj czy nie ma ich w Best Electronics, a później brakujące może
się tutaj dosztukuje.

Rzeczywiście ta druga płyta to inna i chyba nowsza, gdzie większość układów jest wlutowana, a nawet procek
pewnie już nie PGA tylko też wlutowany. Wylutowywać układy ze sprawnego kompa to zbrodnia ;)

Co do budowy i układu układów to widziałem 2 typy płyt:
starsza:
http://www.atari-computermuseum.de/pics … tdb_mb.JPG
nowsza:
http://www.atari-computermuseum.de/pics … /tt_mb.JPG

ale generalnie chyba są 4 wersje TT (3 na starszej płycie, 1 na nowszej):

a) starsze płyty:
1) CPU 16 MHz (CA400310)
2) CPU 32 MHz z Daughterboard'em (CA400310)
3) CPU 32 MHz PGA (CA400770)

b) nowsze płyty:
4) CPU 32 MHz wlutowane (C302406-001 Rev. A, C301763-001 Rev. D, CA401146-001 Rev. H, CA401146-001 Rev. J)

add---
jeżeli dobrze widzę to ta twoja z brakami to płyta - CA400310
więc jest to pewnie wersja z CPU 16MHz albo 32 na Daughterboardzie,

Całe Daughterboardy widziałem chyba niedawno do kupienia na ebay'u.

Ostatnio edytowany przez erOS (2017-01-08 15:35:26)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

11

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Panowie.
Taką wydłubaną tą TT-ę kupiłem. I bardzo ubolewam nad tym że ktoś tak ją okaleczył.
Mogłem przejść dalej po bazarze i się nie zainteresować tym cudem.
Ale się zainteresowałem i ją kupiłem. I wcale nie jestem na siebie zły że taką ją mam.
Być może już dawno wylądowałaby na złomie, a tak to jest u mnie.
Płyte obejrzałem pod lupą dość dokładnie i nie widać, zeby oprawca stosował jakieś metody sadystyczne, do wydłubywania układów.  :). Nie ma widocznych uszkodzeń, ani żadnej korozji. 

Mam ją około 3 lata taką, i nie było żadnego układu w podstawkach, ale kilka jakoś w między-czasie udało mi się zdobyć.
Z resztą układów są problemy i wiem że będą. Ale może z biegiem czasu podstawki jakoś uda się zapełnić.
Chyba kilka układów pasuje z Mega STE, ale jak nie mam reszty, to też nie będę przekładał.
Płyty które mam to dokładnie te rewizje co pokazał kol. erOS. Sprawną mam az MC68030 , 32MHz.
Ta okaleczona jest pod

1) CPU 16 MHz (CA400310)
2) CPU 32 MHz z Daughterboard'em (CA400310)

Mam luźne MC68020, takie własnie do podstawki i ciekawe czy mógłby być na początek do uruchomienia zamiast oryginalnego.  Do podstawki procek pasuje, ale widać że ma trochę mniej w środku nóżek niż podastawka. :)

Raczej nie kupię brakujących układów od ręki tylko trzeba szukać i wypatrywać.
Może się uda.
zrobiłem kilka dodatkowych zdjęć

Więcej jest w galerii pod linkiem:

http://tufotki.pl/5xcOP
:),  :)

Post's attachments

03.jpg 1.06 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

04.jpg 1.1 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

05.jpg 1.76 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

06.jpg 1.14 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

13.jpg 526.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

68020 nie zadziała.  Szukaj oryginalnych układów inaczej może skończyć się bum. Traktował bym to bardziej jak zapas serwisowy no ale odpalić było by milo. Za układ logic od scsi zapłaciłem 11 euro plus wysyłka. Mogę jeden oddać. Swoją drogą jeśli dojedziesz do wniosku ze nie będziesz robił, chętnie przygarnę górna obudowę ale narzucać się nie będę.

JiL Fan.

13

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

OK. 
Na razie nie będe próbował zdobywać układów na siłę.
Ale pozbywać sie też nie chcę. Powoli może coś  z tego wyjdzie.
Teraz jeszcze zauważyłem że kontroler FDD jest typowy jak w ST. Więc i ten  (WD1772) mam do zestawu.
Zawsze to o jedną pustą podstawkę mniej.
Część układów jest w Best Electronics, przynajmniej są w spisie, ale ich ceny niestety w $ USD są na razie dla mnie zaporowe.

14

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

a tu masz listę układów dla:

a) CPU 16MHz - CA400310 - http://phoenix.inf.upol.cz/~opichals/li … p;index=77

b) CPU 32 MHz CA400310 z Daughterboard - http://phoenix.inf.upol.cz/~opichals/li … p;index=79

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

15

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Atari-User zobacz czy czegoś tu nie ma dla TT:
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … mp;t=29116

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

16

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Cyprian.
Dzięki za zainteresowanie.  Pewnie w tym spisie jest sporo rzeczy które by mi pasowały do tej płyty,
Ale nie potrafię kupować na takich portalach i w zagranicznych sklepach.
Ostatnio nawet przeglądałem ebay, i tam też jest kurde sporo tego czego szukam do tej płyty, ale nie wiem jak na ebay'u kupować.
Nie mam  w UK nikogo znajomego, a za kazdy układ osobno płacić + przesyłkę to nie bardzo mi się uśmeicha.
Zresztą tak kupowac i płacić bez uzgodnienia szczegółów to też ryzyko.
A u mnie ze szprechaniem  w EN straszna cienizna.
Nie mam wielkiewgo ciśnienia na uruchomienie tej TT, no ale leży i mnie korci.
NA razie rozglądm się i wyczekuję na jakąś okazję. Może gdzieś w jakichś klamotach kiedyś coś trafię.  :):)

17

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Panowie

Kol. erOS  napisał
"jeżeli dobrze widzę to ta twoja z brakami to płyta - CA400310
więc jest to pewnie wersja z CPU 16MHz albo 32 na Daughterboardzie, "

Chciałbym w takim razie doprecyzować coś na temat procesora do tej płyty.
To znaczy że bez Daughterboarda mogę w samą w podstawkę włożyć  MC68030 16Mhz. ?
A z Daughterboardem są od razu umieszczone MC68030 32Mhz. ?.
Czyli żeby tylko spróbować uruchomić płytę,  mogę zastosować sam procesor w podstawce MC68030  tylko ile Mhz.  (16) (32) hmm.  ?
Na znanym portalu sprzedają czasmi takie Motorolki MC68030RC50C.  Taka mogłaby być ?. 
Z oznaczenia wynika że 50Mhz.  Zwolni do 32 lub 16 ?.  :)

http://allegro.pl/motorola-mc68030rc50c … 79206.html

Kurde   dużo niewiadomych.

18

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

z tego co pamiętam to możesz włożyć dowolnie taktowany procesor z tym że w tej płycie będzie działał na 16MHz

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

19

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Dzięki
No to co do procesora, to już jakiś konkret.
Czyli mogę kołować sam procesor na początek, a nie cały Daughterboard do uruchomienia i sprawdznia.
W sumie nie wiadomo co zdobyć w Polsce łatwiej.  Ale jak widać same procesory się trafiają.

20

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

Witam.
Jako że temat przycichł w natłoku innych ciekawych tematów, chciałbym się przypomnieć z moim problemem.

W dalszym ciągu poszukuję brakujących układów do TT.
Możę ktoś ma jakis pomysł skąd zdobć.
Udało mi się w między czasie zdobyć procesor i kontroler FDD,   ale nic wiecej. 

Płyta z brakami wydląda tak.  Aż przykro patrzeć.  :(

https://s1.tufotki.pl/2017/01/08/5xcOP-JelwdC.jpg?v=3

https://s1.tufotki.pl/2017/01/08/5xcOP-1OVodB.jpg?v=3

https://s1.tufotki.pl/2017/01/08/5xcOP-X6x9Wt.jpg?v=3

21

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

A pytałeś w Best Electronics? Nie rozumiem jaki jest sens wypłakiwać się tutaj skoro jest sprawdzona firma która ma takie scalaki.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

22

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

@sqward
Nie wypłakuję się, tylko pytam.
Internetowe fora dyskusyjne, między wieloma innymi rzeczami, również do takich zapytań służą.
Na stronie Best Electronics, jest w ogóle bardzo mało o TT030, i do tego, raczej nie kupiłbym takich układów u oficjalnego dystrybutora.
Gdyby nawet , okazało się, że mają te układy, cena, pewnie  nie byłaby atrakcyjna.
A w całym tym retro-hobby, cena ma niestety dość duże znaczenie. 
Nie wiem, na pewno, ale raczej nie tylko dla mnie.
Pytając zawsze jest szansa, że ktoś może coś poradzić, i nie widzę w tym nic złego.
Jak się coś uda to dobrze, a jak nie to trudno.

Dlatego zapytalem oficjal

23

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

http://www.best-electronics-ca.com/custom-i.htm

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

24

Odp: Płyta od Atari TT z brakującymi ukadami.

@Atari-User
Zerknij na http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =1#Item_24  może się dogadasz z ceną ;)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate