Temat: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Cześć,

Chcę intensywniej poużywać swojej Megi, planuję parę upgradów sprzętowych i awans na główne biurko. I pojawia się kwestia wyświetlacza. Nie mam miejsca na oryginalne bańki CRT i nie bardzo też chcę dostawiać trzeci monitor, który będzie łapał 15khz. Zastanawiam się nad kupieniem scalera i podłączeniem pod główny ekran, poważnym kandydatem jest OSSC. W internetach dużo o współpracy z Amigą (działa super) mało na temat pracy z ST (działa, ale też dwie horror stories o nie łapaniu synchronizacji). Czy ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie?

2

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Jak wyczaisz gdzie kupić OSSC to daj znać :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Ja tam mam chiński konwerter/upscaler SCART-RGB->HDMI i też daje radę. Może wprowadza pewne opóźnienie, może nie najlepiej sobie radzie z przeplotem (ale ten na ST występuje tylko w niektórych demach), ale działa i kosztuje 1/5 tego co OSSC, nie wspominając o Framemaisterze.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

wiem, że Lotharek pracuje nad stosownym rozwiązaniem, pytanie jednak kiedy dostępny będzie sprzęt.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Zakupiłem OSSC do falcona. Dam znać jak działa jak dojdzie.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Też wczoraj kupiłem:-). Mają dostępne na videogameperfection.com. Jak dojdzie dam znać jak współpracuje z ste.

7

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

No to kupiliśmy w tym samym miejscu w tym samym dniu :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

OSSC doszedł. Nie mam zbyt wiele czasu eksperymentować, ale na szybko:
1. SCART z Falcona - obraz miga co kilkadziesiąt ramek.
2. SCART z Falcona - obraz bardzo ciemny. Nie próbowałem regulować wzmocnienia w OSSC jeszcze bo odrazu przeszedłem na wejście VGA.
3. VGA z Falcona - Pass through działa
4. Przełącza się ładnie w tryby PAL
5. Musiałem ustawić gain na 12, co daje bardzo fajny obraz.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Przyszedł dzisiaj mój. Okazało się, że nie mam przejściówki hdmi -> dvi a monitor ma tylko takie wejście i displayport, więc na szybko podpiąłem pod tv i pół sukcesu. Złapał obraz i trzyma synchronizację. Niestety rzuca 4 bombkami na starcie i nie wchodzi do pulpitu. Na razie widać że scaler działa, gorzej że moja mega nie bardzo.

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2018-10-03 22:04:22)

10

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Mam nadzieje, że zamówiłeś z pilotem. Bez tego kapa :(

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Mały update, za bobmbki przy starcie odpowiadała odpięta stacja dysków. Komputer uruchomiony, niestety żadna moja myszka nie chce współpracować z adapterem z allegro i musiałem napi*ć na klawiaturze, w każdym razie ossc łapie zarówno low res jak i mid res. W obu obraz bardzo ładny i stabilny, odpaliłem parę dem z dysku i nie mam najmniejszych powodów do narzekań. W weekend postaram się zorganizować kabel vga i sprawdzić hi-res ale po dotychczasowych doświadczeniach nie spodziewam się problemów. Co ważniejsze nie bawiłem się jeszcze żadnymi ustawieniami, wszystko ruszyło od kopa. Na obecną chwilę werdykt to dobrze wydane pieniądze. Teraz jeszcze tylko przeskoczyć z listy rezerwowej w kolejce do Cosmosexa i plan będzie zrealizowany na 100%.
@Sqward kupiłem bez pilota, ale z premedytacją. Walał mi się po chałupie pilot uniwersalny i udało się go zgrać z ossc.

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2018-10-04 16:52:49)

12

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Jeśli masz przejściówkę do Atari z portem USB, to musisz trafić na myszkę USB/PS-2. Ja używam A4TECH X6-60D.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

13

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Sprawdzałem falcona na złączu scart przez oscc, obraz jest ok. Miganie to pewnie sprawa telewizora (podłączałem do monitora dell przez hdmi). Kolory tylko są trochę dziwne, może da się je jakoś podregulować (może to być moje subiektywne wrażenie). Tak jak pisał sqward musiałem gain na 12 ustawić inaczej obraz jest trochę ciemny. Sprawdziłem kilka demek/gier na rgb i wszystko wygląda ok.

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

14

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Co do Falcona to ciekaw jestem jak plasujesz "ok" o którym piszesz w stosunku normalnego podlaczenia przez euro scart zwyklym kabelkiem bez oscc? Czy jest to gra warta świeczki i jakie są faktycznie zalety?

@sqward oftopujac minimalnie... czy oprócz oscc posiadasz także grabber? (wydaje mi się że kiedyś coś pisałeś o tym) A w zasadzie czy posiadasz techniczne możliwości grabbowania z F060 do avi (50fps rgb lub 60fps vga)?

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

15

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

mkm: oczywiście monitory rgb sa najlepsze :P.
Ok, oznacza, że obraz jest wyraźny i nie zrywa synchronizacji przy przełączaniu rozdziałek. Mam jakieś drobne artefakty (pionowe linie wyglądające jak mora), ale nie wiem czy to wina kabla, mojej pamięci we flaszce/zasilacza, ustawień oscc. Generalnie nei przeszkadza to na dużym ekranie z wiekszej odległości.
Jeszcze będę sprawdzał działanie z stkami.
Próbowałem podłączać elgato game capture hd (starą wersje, 30fps), żeby zgrywać video, ale przez hdmi się nie da, może jakiś inny grabber da radę.  Jest jakaś głupia walidacja i wykrywa rozdziałke 0x0 i odmawia współpracy. Zapewne gdyby obraz był przeskalowany na 720p lub full hd to może by poszło.

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

16

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

mkm: mam graber, 1080p/60Hz. Muszę tylko opanować software do nagrywania bo jedyne co mam to program od producenta grabera, który nagdywa do AVI co ogranicza wielkość pliku do 4GB co przy braku kompresji produkuje pliki długości kilkudziesięciu sekund. Może ktoś zna jakiś program, który zgrywa z kompresją z urządzenia directshow?

Jeśli ktoś ma TV ze scartem to OSSC nie jest specjalnie użyteczne. Ja używam OSSC->DVI2USB i nie używam monitora.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

17

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

Dzięki za odpowiedzi:)

@sqward być może odezwę się więc z prośba w sprawie grabbingu... ale to już po SV oczywiście (obiecane przeze mnie testy uip z innego wątku także czekają w kolejce na bardziej spokojny czas hehe)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

18

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

@sqward: wypróbuj PotPlayera. Idealnie nadaje się do nagrywania w dowolnym formacie z przeróżnych grabberów.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

19

Odp: Współpraca z scalerami (OSSC, Framemaister)

voy: dzięki, faktycznie, lepiej to działa niż VLC i inne wynalazki. UI trochę bizantyjskie, ale od strzału zgrałem dobrej jakości video :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.