1

Temat: 1040 STE - od groma bomb

Cześć,

Wszedłem w posiadanie pokiereszowanego 1040STE.
Co ciekawe - nawet "trochę" działa.
Niestety, to trochę oznacza wyświetlenie 20 bomb ... i na tym koniec. Jakaś wersja dla terrorysty?

Co dalej? Jak reanimować?

Pozdrawiam,
Konrad

2

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Rozbierałeś komputer? Jak wygląda płyta (syf, śmieci, pośniedziałe styki czy raczej czyściutka)? Układy siedzą w podstawkach? Jakieś przeróbki?  Ile modułów pamięci masz wsadzone? One jako pierwsze podejrzane do sprawdzenia.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

3

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Na wszelkie pytania sugerujące ingerencję i spowodowanie problemów mogę odpowiedzieć: TAK (niestety).
Niby nie przeze mnie, ale to dużo nie zmienia.

Teraz ja go rozgrzebię, zrobię zdjęcia i dam znać jak sprawa się ma z wnętrzem

4

Odp: 1040 STE - od groma bomb

OK zrób zdjęcia w miarę dobrej rozdzielczości, może coś się wypatrzy.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

5

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Dobrze policzyłeś bomby? Service Manual gada, że taka ilość nie powinna się pojawić.
Najczęściej są to niekontakty kwadratowych scalaków w podstawkach. Pomaga wyjęcie i włożenie na powrót w podstawkę. Szczególnie złośliwe wymagają odgięcia pinów na zewnątrz za pomocą igły. Operacja wymaga wyczucia i delikatności. Piny mają kształt litery J. Koniec dolnego łuku pinu odpychamy igłą na zewnątrz tak, by jeszcze pozostał w wyżłobieniu dla niego przeznaczonym. Scalak włożyć poprawnie w podstawkę (najlepiej bez użycia młotka), ścięte narożniki scalaka i podstawki powinny się spotkać.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Bomby policzone - zdecydowanie 20, co widać na załączonym obrazku.
No i internety twierdzą, że może być 20, chociaż mi to niewiele mówi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bomb_(icon)#Atari_ST_TOS
"16–23 bombs: Reserved" - wygląda na to, że są zarezerwowane przez mój egzemplarz.

Natomiast wnętrzności są jak na zdjęciach. Niestety - zdecydowana większość wlutowana w płytę.

Jedyne co mi udało się wypatrzeć to dziwne lutowanie c210. Nie wiem jeszcze jak to wygląda z drugiej strony, ponieważ nie wiem jak się pozbyć tego ekranu zaciśniętego na chinchach.

Nie wiem czy akurat te zdjęcia coś pomogą, ale w oczywiście mogę wykonać inne pod dyktando.

Ostatnio edytowany przez Konrad (2018-11-01 09:19:27)

Post's attachments

IMAG3864.jpg 334.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3865_.jpg 1.65 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3866_.jpg 1.78 mb, liczba pobrań: 1 (od 2018-11-01) 

IMAG3867_.jpg 1.65 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3868_.jpg 1.8 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3869_.jpg 1.67 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3870_.jpg 1.59 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3871_.jpg 1.45 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3872_.jpg 1.66 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3873_.jpg 1.47 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Na początek - masz inne simmy? Wystarczą dwa, jeśli nie - pożongluj tymi, co masz, odłącz wszystko co się da, sama pamięć i monitor i i sprawdź, czy się coś zmienia. Obstaw najpierw gniazda 1-3 (lub 2-4, nie pamiętam) - ale MUSZĄ być dwa piny. Sprawdź igiełką, czy nie masz śmiecia w gnieździe monitora i zy włącza odpowiednią rozdzielczość (któryś pin włącza mono, jeśli jest zwarcie, może wariować). Napisz, czy zmieniłą się ilość bomb.
Skąd jesteś - teraz jest SV w Gdańsku, na miejscu pewnie by ktoś zobaczył, jak z innego regionu - może da się zgrać jakoś z kimś.

Sikor umarł...

8

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Odegnij segmenty wkoło cinchów i zdejmiesz ten ekran. Potem na stole dogniesz segmenty, i założysz, ale to na końcu, jak już będzie działał komputer. Na początek kup 4 simmy 30pin 1M i włóż zamiast tych oryginalnych. Będziesz miał 4MB RAM. Koledzy czasem sprzedają.
A 20 bomb to nie Reserved a Unassigned. Poniżej masz fragment instrukcji serwisowej STe:

2.14.1 Number of Bombs and Meaning

2:     BUS ERROR. GSTMCU asserted bus error.
3:     ADDRESS ERROR_ Processor attempted to access word or long word sized data on an odd address.
4:     ILLEGAL INSTRUCTION. Processor fetched an instruction from ROM or RAM which was not a legal instruction.
5:     ZERO DIVIDE. Processor was asked to perform a division by zero.
6:     CHK INSTRUCTION. This is a legal instruction, if software uses this, it must install a handler.
7:     TRAPV INSTRUCTION. See Chk instruction.
8:     PRIVILEGE VIOLATION. CPU was in user mode, tried to execute a 68000 instruction that can only be performed in supervisor mode.
9:     TRACE. If trace bit is set in the status register, the CPU will execute this exception after every instruction. Used to debug software.
10:     LINE 1010 EMULATOR. CPU read an instruction which has '1010' as its most significant nibble. Used by TOS for low level graphics software routines.
11:     LINE 1111 EMULATOR. CPU read an instruction which has ' 1111' as its most significant nibble. Used internally in earlier versions of TOS, but reserved on STE.
12:     12–23 Unassigned, should be no occurrence.
24:     SPURIOUS INTERRUPT. Bus error during interrupt processing.
25–31: AUTOVECTOR INTERRUPT. Numbers 4 and 2 are used, others should have no occurrence.
32–63:     TRAP INSTRUCTION. CPU read instruction which is used to generate a software exception (such as the entry to GEMDOS, VDI, or AES).
64–79:     MFP interrupts.
80–127: Reserved for Atari use.
128–255:     Unused.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Trochę zabrakło mi cierpliwości i jakoś "zdjąłem" ekran. Nie tak jak sugerował jer (nie zdążyłem przeczytać), ale zawsze. Przydały się plastry :(, żeby powstrzymać późniejsze krwawienie.

Co do ilości bomb i opisu - wrzuciłem to co znalazłem. No i bez  względu na źródło na razie nie umiem z tej wiedzy skorzystać. No i widać wiki ma nieaktualne dane.

@Sikor - nie mam innych SIMów. Zatem zostaje zabawa tym co mam.  Napisałeś, że: MUSZĄ być dwa piny. No i zgłupiałem - o których pinach mowa. Banki mogę obsadzić naprzemiennie , ale o których pinach mowa?
Jak widać na zdjęciach - na razie korzystam z wyjścia modulatora i CRT. Czy w takim przypadku mam wsadzać łapy w wyjście monitora?
No i siedzę w Warszawie, zatem pewnie tutaj lokalnie będę szukał wsparcia, ale na razie akcja z SIMami.

No i jeszcze załączam zdjęcia płyty od dołu. Niestety widać tam ingerencję (moim niewprawnym okiem oceniając).

Post's attachments

IMAG3875_.jpg 1.88 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3876_.jpg 1.4 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3878_.jpg 1.8 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: 1040 STE - od groma bomb

I jeszcze te

Post's attachments

IMAG3879_.jpg 1.7 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3880_.jpg 1.51 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG3881_.jpg 1.16 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Chodziło o 2 SIMM-y. Nie musisz wkładać 4-rech, tylko 2. Może spróbuj wziąć jedną parę, potem drugą.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Pomieszałem trochę ramem i umieszczenie pamięci w slotach 1 i 3 daje bomby, natomiast w slotach 2 i 4 daje biały ekran, który na chwilę zmienia się na paski jak na załączonym zdjęciu, a potem nadal robi się biały. Sprawdzone dla dwóch rozdzielnych par simow.

Co dalej, ewentualnie kto w Warszawie mógłby zerknąć w komputer?

Post's attachments

IMAG3898.jpg 947.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Na zdjęciu  IMAG3879 widać jaśniejsze pola, jakby ktoś przegrzał płytę i się rozwarstwiła. Czy te jasne pola są nieco wypukłe? Jeśli tak, to przegrzana, mogą być problemy z przelotkami. To akurat pod GSTMCU.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Oczywiście - dwa SIMMy. Pisz na priv do jer-a, jak ma zdrowie i czas to pomoże, a masz niedaleko (jeśli jeszcze pracuje - to Warszawa, jeśli nie - to Modlin, jak ma w opisie).

Sikor umarł...

15

Odp: 1040 STE - od groma bomb

jer napisał/a:

Na zdjęciu  IMAG3879 widać jaśniejsze pola, jakby ktoś przegrzał płytę i się rozwarstwiła. Czy te jasne pola są nieco wypukłe? Jeśli tak, to przegrzana, mogą być problemy z przelotkami. To akurat pod GSTMCU.

Myślę, że to nie to. To był jakiś nalot. Płyta wydaje się być równa, bez wypukłości.
Mnie bardziej zastanawia to co widać na zdjęciu IMAG3878, a dotyczy elementów opisanych jako P101 i P102, z czego 102 wydaje się mieć jedną nogę nieprzylutowana. No i wydaje się grzebane pod samym prockiem :(

16

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Po roku :) udało się przywrócić do życia moje STE - poprzez forum amigowe ;)
Faktycznie padnięte było GSTMCU i dwa układy TTL.

Teraz komputerek żyje, doładowany do 4MB RAM i z polskim TOSem 2.06.

17

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Konrad napisał/a:

przywrócić do życia moje STE - poprzez forum amigowe

Zdrajca!:-)

Gratulacje, fajnie, że wrócił do żywych:-)

18

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Ale chyba nie dzięki ppa bo to teraz polski portal apple :)

.

19

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Mq napisał/a:

Zdrajca!:-)

Cel uświęca środki :)

pablozp napisał/a:

Ale chyba nie dzięki ppa bo to teraz polski portal apple :)


I tak - poprzez ppa :)

A tak w ogóle, to chyba z 20% osób ma konta na wszystkich / większości portali retrosprzętu. Tak czuję, chociaż nie mam dowodu.

20

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Wygodniej by było jak by był jeden wielki portal. O ile jeszcze rozdział Amigi i Atari można przeżyć, o tyle dualność sąsiedzkich portali Atarowych w Polsce jest mega niewygodna - zawsze się zastanawiam gdzie pisać temat i czasem piszę to samo na obu. Masakra:-)

21

Odp: 1040 STE - od groma bomb

Fakt.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: 1040 STE - od groma bomb

No dokładnie.