1

Temat: xc12 turbo 2001

Wpadł w moje łapy magnetofon XC12. Urwany kabel.  Dodatkowo był przełącznik z doprowadzeniami do płytki. Ogólnie ktoś zaczął przeróbkę magnetofonu i nie skończył. Dolutowałem kabel, wymieniłem padnięty tranzystor Q2 (może on był przyczyną niedokończenia przeróbki).   Zgodnie z tym -  http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12270 - doszedłem do wniosku, iż jest to turbo 2001 i według tych wskazówek dokończyłem zadanie.
Magnet ruszył, w normalu wczytuje bezproblemowo. Natomiast z tym turbo to mam problemy i stąd moje pytania.
Posiadam 2 carty z systemem TURBO:
KSO TURBO 2000 (ten chyba odpada, bo potrzebuję dodatkowego kabla z magnetofonu do drugiego gniazda joysticka i bez tego magnetofon nie startuje)
UNIVERSAL TURBO - to jest chyba BLIZARD i coś tam jeszcze.
Tak jest napisane na naklejkach. 
Próbowałem Nagrać na kasetę, przy pomocy programu TURGEN przerobione różne pliki (xex, atr, cas, bin) gry "ABRACADABRA", z różnymi polskimi systemami TURBO. Bez sukcesów. Jedynie przy "Silesian Turbo 2000" udało mi się wczytać (nie wiem jak to nazwać, początek) i po naciśnięciu "T" magnet rusza i zaraz staje dęba.
1. Jaka jest zgodność TURBO 2001 z innymi systemami?
2. Jaki jest odpowiedni LOADER dedykowany do TURBO 2001?
3. Z jakich plików (xex, atr, bin, cas) można wygenerować przy pomocy TURGEN wavy turbo. ( jaki system należy wybrać)?
I przepraszam za chaos w tym poście, jest późno i jestem zdesperowany. Jakby co to proszę o przekierowanie do odpowiedniego działu.

Post's attachments

PŁYTKA1.jpg 682.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: xc12 turbo 2001

1. Masz to opisane w instrukcji TURBO 2001 (w podlinkowanym przez Ciebie wątku jest z kolei link do paczki T2001, zawierającej m. in. instrukcję i niezbędne oprogramowanie).
2. jak wyżej.
3. Większość XEX będzie działać pod turbo. ATR i BIN się nie nadają. CAS praktycznie - nie.

W folderze Oprogramowanie (kaseta systemowa) masz program T2001C. Skopiuj go na kasetę w "normalu". Po wczytaniu będziesz miał co prawda starszą wersję T2001 (v. 2.1), ale będziesz mógł przetestować to, co skopiowałeś pod Turgenem. Pod wer. 2.1 działa np. Zybex (przynajmniej wersja, którą posiadam).

3

Odp: xc12 turbo 2001

Po szperaniu po internetach i przeglądaniu licznych stron, doszedłem do takiego samego wniosku co Sokrates 2400 lat temu. Jest tyle systemów, loaderów i sam nie wiem czego jeszcze, że można napisać pokaźną rozprawę doktorską dotyczącą przeróbek TURBO magnetofonów ATARI.
Ściągnąłem tę paczkę T2001 (nie zauważyłem wcześniej, moje niedopatrzenie). Wydłubałem z niej loader, wygenerowałem w Turgenie wave'a i poprzez adapter audio, bezpośrednio z PC, wczytuje się bezproblemowo jak wszystko inne w normalu. Natomiast jakbym nie kombinował, "wavy" wygenerowane w Turgenie w TURBO nie działają.
Co ciekawe, "wavy" pobrane z tej strony:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/turbo%202000-1/     

oznaczone jako "T2001" wczytują się w znacznej większości znakomicie, ale z tymi nazwanymi "T2000......." to niestety brak sukcesu.
W instrukcji z paczki można wyczytać: " wysoka zgodność z systemami TURBO 2000, 2000F, BLIZZARD i AST", i to wszystko oferuje Turgen, ale z godnie z tym:

http://tajemnice.atari8.info/6_91/6_91_turbo2001.html -
to "częściowa zgodność z systemem TURBO 2000".

Pamiętam, że za szczeniackich czasów posiadałem magnet z TURBO właśnie z przełącznikiem (jakie TURBO, zabijcie nie wiem), ale po wypadku z doniczką z wielkim kaktusem, poszedł w drobny mak. Zakupiłem używkę i dałem do przerobienia na TURBO z dodatkowym kablem do 2-go portu joysticka. Było to chyba "KSO Turbo 2000  " Giełda na Grzybowskiej, Warszawa. I kasety, Które śmigały na poprzednim magnetofonie działały na tym "nowym" bez żadnych problemów.
Wczytywanie już w TURBO odbywało się tak samo w obu magnetofonach, inaczej niż teraz mam w magnecie (2 pionowe paski a potem trzeci).
No i tu nie wiem, gdzie tkwi problem.
Czy Turbo 2001 jest zgodne z innymi systemami czy nie?
Czy mój magnet jest coś "nie teges"? Jeżeli tak, to dlaczego wavy pobrane ze strony jw. się wczytują (te z nazwą rozpoczynającą się od "T2001") a inne nie?
Jak prawidłowo obsłużyć to niewątpliwie cudowne narzędzie pt. "TURGEN"?
A może się nie da i już. Proszę o pomoc osób mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie w tej dziedzinie.

Dziękuję Bluki za odpowiedź.

4

Odp: xc12 turbo 2001

T2001 jest zgodne z T2000, czasami tylko może wymagać innego loadera poprzedzającego właściwy program (grę) - Zwykle to T-LOADER. Dawniej sprzedawane tzw. zestawy gier np:
http://u.cubeupload.com/MojeFotki/T200049.jpg
działają bez problemu pod T2001. Jedyny haczyk jest taki, że wymagane są standardowe przerwy między blokami danych. Jeśli są krótkie, wówczas T2001 nie złapie ich i wszytko się wywali. Podejrzewam, że to właśnie mieli na myśli autorzy recenzji w "Tajemnicach Atari", pisząc o częściowej zgodności.

Być może Twój problem spowodowany jest tym, że kopiujesz programy z krótkim przerwami. Możliwe jest też, że masz uszkodzony magnetofon. Bywały przypadki, że w "normalu" magnetofon działał dobrze, za to turbo się sypało.

Co do Turgena, może należałoby molestować autora, by dołączył TURBO 2001?

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-10-18 20:18:40)

5

Odp: xc12 turbo 2001

No dobrze. To w takim razie skąd mam wziąć ten T-LOADER i jak go dołączyć do tego co chcę załadować?
I jak uzyskać te długie przerwy?
Proszę mnie potraktować jako osobę dziedzicznie obciążoną i w miarę możliwości prosiłbym o "JAK TO ZROBIĆ?" krok po kroku.
Zaznaczam, że nie oczekuję podania "na talerzu" gotowego rozwiązania, choć zapewne to tak wygląda. Jak wspomniałem we wcześniejszym poście posiadałem TURBO z przełącznikiem w jednym magnetofonie i bez przełącznika w drugim za to z dodatkowym kablem do 2-go gniazda joya i to co się wczytywało na pierwszym wczytywało się na drugim. I to powoduje moją irytację. Czy były jakieś inne systemy z tym nieszczęsnym przełącznikiem? Oczywiście mógłbym go przerobić (magnetofon oczywiście) na odpowiednią wersję TURBO, ale nie chcę tego robić, gdyż magnet jest już "skaleczony" otworem w obudowie na  ten cholerny przełącznik i jak ma to działać to niech działa. I fakt,  działa, ale tylko z tymi nagraniami "2001..." ze strony jw. Proszę pomóżcie.

6

Odp: xc12 turbo 2001

T-LOADER weźmiesz z tego samego miejca, co T2001C :) .
Najpierw jednak musisz mieć pewność, czy magnetofon działa, jak trzeba. Proponuję:
Skopiuj w "normalu" dowolny program w BASIC-u, np. ten.
Wczytaj z magnetofonu T2001C i włącz BASIC.
Wczytaj „testowy” program poleceniem CLOAD (przełącznik w magnetofonie oczywiście w pozycji „normal”).
Zapisz ten program w turbo poleceniem SAVE”D: TEST (przy zapisie pozycja przełącznika nie ma znaczenia).
Cofnij taśmę, ustaw przełącznik na turbo i odczytaj ten program poleceniem LOAD”D: TEST lub LOAD”D: *
Uwaga. Między dwukropkiem a nazwą musi być zachowana spacja, zarówno przy zapisie, jak i odczycie.
Jeśli program testowy wczyta się bez problemu, to magnetofon jest raczej dobry.

Tak postępując, zorientujesz się, o jakie przerwy chodzi.
Jeśli mieszkasz w większym mieście, to jest duża szansa, że któryś z Atarowców Ci pomoże.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-10-24 20:03:03)

7

Odp: xc12 turbo 2001

I wychodzi na to, że ten mój magnetofon coś jednak nie teges.
Nagrywa programy BASICA w normalu i nawet odczytuje, ale jednak ten dźwięk nie jest czysty (słychać jakieś trzaski).
Jednak już w turbo to jest ZONK. Odczyta w normalu, ale po zapisie w turbo przy próbie odczytu to kaszana "dźwięk jak przez mgłę" niby coś jest ale więcej szumów niż sygnału.
Jak wspominałem trafił mi się ten magnetofon w nie najlepszym stanie. Urwany (nawet nie odlutowany) kabel SIO, nie dokończona przeróbka na TURBO, uwalony Q2, według schematu. Do tego doszedłem, że zostały zamienione kabelki dochodzące do PCB, między głowicą kasującą a diodą LED (nagrywanie). Ale to nie miało w pływu na zapis, po zamianie jest tak samo (a może to połączenie było prawidłowe). Jakie kwiatki tam jeszcze są to sprawdzam.
XC12 REV.B.
Może ktoś by pokazał prawidłowe połączenia do PCB, gdyż coś mi się nie zgadza ze schematem, np. połączenie głowicy kasującej w położeniu odczyt, nie jest połączone do pinu 14 i 13 SW1 tylko bezpośrednio do R5. Czy tor zapisu ma aż taki wpływ na tor odczytu?
Do tej pory wymieniłem pasek napędowy, część elektrolitów i zaadoptowałem kabel do SIO od starej drukarki.

8

Odp: xc12 turbo 2001

Czyli musisz najpierw naprawić magnetofon. Nie wiem, z jakiego schematu korzystasz; na wszelki wypadek podrzucam link: http://www.jsobola.atari8.info/dereatari/schematy.htm

9

Odp: xc12 turbo 2001

Magnetofon sprawny. Nagrywanie poprawiłem przez zwiększenie prądu podkładu wymianą rezystora R6 o mniejszej wartości oraz wymianą C3 na lepszy jakościowo poliestrowy. Nagrywa w TURBO i odczytuje. Na ucho poziom zapisu nie jest zbyt wysoki ale działa. Dodatkowo bazę tranzystora Q2 podłączyłem przez rezystancję 10K do masy, dzięki czemu silnik zatrzymuję się szybciutko co poprawia odczyt w T2001 i T2000F. Turgena też już mam w miarę ogarniętego. Jestem w posiadaniu carta od BLIZZARDA, na którym są też loadery od T2000. Wavy BLIZZARDA się wczytują, wavy T2000 się wczytują ale te od czeskiego TURBO2000, te od KSO 2000 działają pod loaderem T2000F i T2001, tak że wszysko wydaje się OK.

Teraz mam pytanko, czy ktoś jest w posiadaniu schematu carta do T2001 i T2000F wraz z wsadem do EPROMA. Dla wygody "wystrugałbym" sobie takiego.

10

Odp: xc12 turbo 2001

Kartridż do T2001 nie jest skomplikowany, ale nie słyszałem, aby był dostępny jego schemat w sieci. Zresztą nie Ty pierwszy o to pytasz :)

Szybkie zatrzymywanie niekoniecznie jest zaletą, bo wgniecenie w taśmy (od wałka przesuwu taśmy) może następować jeszcze na końcu rekordu.