Temat: dysk twardy i RAM w Mega STE

Witam,

Chcę kupić Mega STE model "G" na odległość, wiec nie mam go jak sprawdzić na żywo. Sprzedający się nie zna na sprzęcie i nie potrafi odpowiedzieć na poniższe pytania:

1) Wg naklejki na spodzie jest to wersja 2MB. Czy można bez problemów, za pomocą zwykłych 30-pinowych SIMMów dodać kolejne 2MB, żeby w sumie było max. 4 MB? (bo chyba tyle może być max ST RAM?)

2) Czy ten model domyślnie posiada dysk twardy? Jeżeli nie, to czy jest przygotowany na podłączenie takiego, tj. czy jest kontroler SCSI, "sanki" na dysk, przewody, itp.?
Na tabliczce znamionowej jest napisane tylko "2MB". Nie ma słowa o dysku (zdjęcie w załączniku).

3) Czy ten model posiada domyślnie napęd FDD HD?

Pozdrawiam.

2

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

1) Tak, używa "krótkich" SIMMów, max 4x1MB.
2) Tak, posiada dysk SCSI (oryginalnie 48MB).
3) Zależnie od roku produkcji, dopiero modele po roku 1992 posiadały napęd HD.

MSTE podobnie jak TT posiada szynę rozszerzeń VME.

Wersja "G" to wersja na rynek niemiecki.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Odn. pkt. nr2 - chcę się upewnić, czy na pewno masz rację. Ze zdjęć znalezionych w sieci wynika, że wersje z dyskiem twardym miały to zaznaczone na "naklejce", na spodzie obudowy. W screenie, który podałem jest tylko zaznaczone "2MB", bez żadnych informacji odn. dysku. Więc pytanie, czy dysk był zawsze dodawany, mimo iż na moim zdjęciu nie ma tam informacji o dysku, jest tylko "2MB" ?

Jeszcze odn. pkt. 3, czy na podstawie mojego zdjęcia można stwierdzić jaki to rok produkcji?

4

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Kolego, MSTE na pewno, to ma kontroler SCSI w środku. 
Dysk był w komplecie, 40MB, ale czy ten egzemplarz o którym piszesz,  ma dysk w środku, to  nikt Ci nie wywróży z fusów.
Wystarczy pod dyskiem odkręcić jedna srubę i wszystko będzie jasne.  W pokrywie dysku są sanki i wszystko co potrzebne jest do zamocowania dysku.  Dodatkowo, gość mioże właćzyć do sieci i będzie słycghać czy dysk się uruchamia czy nie.
Dyski w MSTE do cichych nie należały, więc na pewno da sie usłyszeć czy jest i czy się kręci.
Inna sprawa że dysk nawet jak jest to raczej nie działa. 
Ja mam takie MSTE dwie szt. i w żadnej jak kupiłem dysk nie działał. Kupiłem też później następny dysk i też nie działał. 
Dysk raczej będziesz musiał sobie zorganizować dodatkowo, ale łatwo nie będzie i tanio też.
Nie każdy dysk SCSI będzie działał w tym kompie,
Co do stacji HD,.  to tak jak napisał kol.  _tzok_.
W późniejszych modelach były juz stacje HD.  EPSON SMD-340 była stacją HD,  a Epson SMD-380 i  SMD 480L były stacjami DD.
Była jeszcze stacja Epson SMD-300, ale ja takiej ie miałem w ręku. 
Natomiast można łatwo dostosować MSTE  jeżeli ma stacje DD do pracy ze stacją HD.
W którejś swojej tak robiłem   Trzeba wymienić GALA i jakies punkty zewrzeć od spodu, no i oczywiście podłaćzyć stację HD.
No i powiedz jeszcze coś o samym urzadzeniu. Czy sprawne, bo jak nie, to po co martwić się do dysk.  :)
Czy w zestawie masz klawiaturę, Myszkę ?,
Z tymi rzeczami też ostatnio nie jest łatwo i nie jest tanio.
I jak nie tajemnica to  powiedz za ile PLN to urządzenie./ 
Ogólnie jest to super maszyna i warto ją mieć.  I praciue  w 16MHz.

JAk masz, to pokarz jakieś zdjęcia tego kompa.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-11-11 01:38:11)

5

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Atari-User napisał/a:

W pokrywie dysku są sanki i wszystko co potrzebne jest do zamocowania dysku.

Nie zawsze. Były też robione zaślepki wypełnione plastikiem takim jak w obudowie (nie mogę teraz znaleźć grafiki). W razie czego potrzeba czegoś takiego: http://www.mes-musik.de/Atari-Mega-STE-HD-Einbau-Kit - po lewej stronie standardowa obudowa dysku.

Sikor umarł...

6

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Atari-User napisał/a:

Kolego, MSTE na pewno, to ma kontroler SCSI w środku. 

No niestety, ale nie. Do podstawowych wersji MegaSTE należało dokupić MegaSTE HD Kit.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia, bo kupuję na odległość. Na zdjęciach widać, że sprzęt działa. Ale niestety nie są na tyle wyraźne, żeby zobaczyć ikony na pulpicie. Co do dysku, na pokrywie jest dioda od HDD, więc może zestaw posiada dysk? Czy może wszystkie MegaSTE posiadały tą diodę, nie mając dysku?

8

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Brakiem dysku hd bym się za bardzo nie przejmował. Można wrzucić ultrasatana wewnętrznie i używać normalnych kart sd. Co do modyfikacji stacj DD->hd to wymienia się jeden układ gal / ajax'a (jeżeli jest to wymagane) i podmienia stację.
Nie wszystkie megi ste miały interfejs scsi, ale jak coś się odpala to pewnie jakiś dysk jest (możliwe, że mam na zbyciu jakby nie było oraz kontroler (nie używam go).

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

9

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Tutaj znalazłem zdjęcie MegaSTE z pokrywą bez diody. Wygląda na to, że wersje bez fabrycznie montowanego dysku łatwo odróżnić.

http://dawnesystemy.cba.pl/atari-mega-s … -komputer/

10

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Nie ma diody, bo nie zmieściła się na zdjęciu ;) Moduł z dyskiem został wyjęty. Zdjęcie płyty jest z interfejsem scsi.

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

11

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

saulot napisał/a:

Nie ma diody, bo nie zmieściła się na zdjęciu ;) Moduł z dyskiem został wyjęty. Zdjęcie płyty jest z interfejsem scsi.

Ale ja miałem na myśli diodę w pokrywie dysku twardego. Spojrz na pierwsze i drugie zdjęcie z tej strony.

12

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

Czyli na 99% bez dysku twardego i miejsca na niego - to co pisałem wcześniej ;)

Sikor umarł...

13

Odp: dysk twardy i RAM w Mega STE

David____: racja wysłałem posta zbyt pochopnie... :)

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl