1

Temat: Stabilizacja dopalonych atarek

Dopadł mnie z rok temu problem, który objawiał się błędami w danych wyświetlanych przez Antic, szczególnie w trybie 576k Compy Shop, oraz po dopaleniu Rapidusem. Problemem były też grubsze konfiguracje oparte o PBI/ECI. No i trafiłem ostatecznie na artykuł Roberta Puffa:

http://www.mathyvannisselroy.nl/stabiliz.txt

... gdzie usterka jest dość jak się okazuje szczegółowo dość opisana, ale - by oszczędzić Wam tej męki polecam inne rozwiązanie, które właśnie od godziny ustabilizowało całkowicie pracę mojej Atarki. Rozwiązanie to moim zdaniem w dowolnym cokolwiek dopalonym (nawet o U1MB) kompie jest w razie problemów obowiązkowe, a chodzi o to by: 74LS08 wywalić i wrzucić 74HCT08 - teoretycznie koniec problemów z Fi2

Dziękuję za uwagę i szczególnie polecam to rozwiązanie jako domyślne przy montażu Rapidusa ;)

EOF.

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-11-11 02:50:07)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

domyślnym rozwiązaniem jest oddanie Atarki Pasiowi :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Ponieważ na sąsiednim forum pin zapodał tą samą treść, to ja zapodaję tą samą odpowiedź:-) Kurde, popadnę w jakieś rozdwojenie jaźni jeśli dyskusja na obu farach się rozjedzie i dojdzie do przeciwnych wniosków:-)

Pinek, to tak nie jest prosto "wsiąść na rower i pojechać". To są wszystko rozwiązania, które jednemu pomogą a innemu nie. Jeszcze innemu bardziej zaszkodzą niż pomogą. A to wszystko dlatego, że te wszelkie remedia na całe zło generowane przez zegar PHI2, opierają się na wprowadzeniu jakiejś drobnej zmiany, która w następstwie powoduje nieznaczne poprzesuwanie się sygnałów względem siebie. Natomiast problemy powstają z tego, że dokładając jakiekolwiek rozszerzenia dodajemy pojemności do sygnałów, a takie obciążenie też powoduje minimalne przesuwanie się sygnałów.

Takie przesunięcia różnymi remediami czasem stabilizują pracę Atari, ale czasem ją zdestabilizują. Nie chce mi się szukać, ale gdzieś na forum AtariAge były już dyskusje, które obaliły ostatecznie wszystkie remedia z tego zacytowanego przez Ciebie artykułu Roberta Puffa. Artykuł ten jest poza tym z deczka starawy - raptem 21 lat temu próbowano tych modyfikacji:-)

Ja na to powiem krótko: nie próbujcie tego w domu:-)
Oczywiście wymiana LS na HCT nie zaszkodzi, można próbować. Czasem pomoże. A jak nie, to można podmieniać wszystkie układy po kolei i znaleźć taki zestaw, który zadziała. Mi ostatnio na problemy z timingiem w moim SIMMexp pomógł np. kondensator 5,6pF wpięty między PHI2 a masę. I wszystko też śmiga, a wcześniej pamięć sypała błędami.

Powiem więcej, jak byś wymienił tego LS na innego LS, to też możliwe, że by pomogło:-) Gdybyś teraz tego HCT wymienił na innego HCT, to też możliwe że zaszkodzi. Liczy się egzemplarz, producent, seria, partia etc.

4

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Np Gwinter z czego mówił o Medze ST dopalonej o Paka i Fraka stwierdził, że stabilność pracy osiągnął dopiero po wywaleniu wszystkich LS i wymianie na HCT. 25-30 letnie "bramki" mogą wprowadzać zamieszanie w przebiegu strategicznie ważnych sygnałów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Owszem, może tak być. Ja też się zgadzam Pin z tym, że skoro w Twoim przypadku wymiana tego LS na HCT pomogła, to był to bardzo dobry ruch i gratuluję. Powiem więcej, sam też przy wolnej chwili pokombinuję jeszcze przy niektórych moich płytach, bo może i u mnie to pomoże w którymś przypadku. Np. może  po wymianie LS na HCT zaczął by działać adapter zwykłego 6502, który nie działa poprawnie na płycie 65XE bez ECI.

Chcę tylko zwrócić uwagę, że to jest jedno z wielu remediów, ale nie pomoże w każdym przypadku i nie na wszystko. Pin, nad problemem sygnału PHI2 siedzi cały atarowy świat od wielu lat i jak dotąd nikt nie wymyślił jednolitej recepty, więc nie myśl, że jak Tobie pomogło wymienienie LS08, to już zawsze każdemu na wszystko pomoże, bo tak nie jest. Po prostu problem jest bardziej złożony, rozległy, można powiedzieć że rozlany po całej płycie:-)
Kiedyś w jakimś wątku na AtariAge FlashJazzCat napisał coś w stylu, że dobieranie układów pod rozszerzenia jest częścią ich budowy. Nie pamiętam jak dokładnie to ujął, ale wynikało z tego trochę żartobliwie, że należy to traktować jako normalkę i po prostu cieszyć się tym jako nieodłączną częścią całej zabawy:-)

W ST np. pomaga też wymiana proca na HCT oraz TOS-u na flash. To jest związane ze zmniejszeniem obciążenia na zasilaniu, co powoduje lepszą jego stabilizację i filtrację, a więc i mniejsze przenoszenie się zakłóceń. Po takiej operacji w wielu przypadkach okazało się że tzw. "bad DMA", to mit, a DMA okazało się działać dalej sprawnie.

U mnie przy problemach z DMA w ST pomogło np. wlutowanie diod Shottky na liniach sygnałowych do karty CF. Podpowiedź dostałem od P.Putnika - zadziałało. Ale w innym Atari nie zadziałało, za to zadziałały inne pomysły.

Również u mnie np. przy problematycznym SIMMexp dobieranie procka i pamięci pomogło na częściową poprawę. Na koniec stabilność uzyskałem dokładając kondensator 5,6pF na sygnał PHI2, co zapewne minimalnie spłaszczyło i wygładziło zbocza, dzięki czemu timingi się poprawiły, a układ zaczął działać stabilnie. Ale uwaga: całość działa stabilnie, jednak jak podmienię któregoś z "wielkiej czwórki" (sally, antic, gtia, freddie) na inny egzemplarz, to już po wszystkim.

Na koniec jeszcze: recepty jednolitej nie ma, ponieważ w małym Atari uproszczona konstrukcja bez żadnych buforów na magistralach i pozostałych sygnałach powoduje, że jakiekolwiek rozszerzanie sprzętu zmienia timingi wprowadzając dodatkowe pojemności i obciążając linie. Osobnym tematem jest kwestia różnych rewizji płyt i błędnego ich zaprojektowania, co pogłębia nam na dzień dobry problem.

6

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

To ja doloze swoje.

To ze atari dziala z tak popieprzonym zegarem (polecam przyjrzenie sie ktoredy zegar przechodzi i co czym taktuje i od czego jest zalezne) to w sumie przypadek. Wyglada na to ze ten uklad (7408) zostal dodany ... wlasnie po to zeby zwiekszyc stabilnosc pracy calosci, wprowadzajac minimalne opoznienie.
Swojego czasu bodajze simius opracowal bufor zegara z PLL wstawiany w miejsce tego ukladu, ktory ma za zadanie wlasnie zwiekszenie stabilnosci przy podlaczeniu urzedzen do PBI itd.

Powodzenia w wykrywaniu pulapek elektroniki z przed 30 Lat :)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Willy, w tym jest największa zabawa przecież:-)

BTW, Pin napisał o bramkach 25-30 letnich, Ty piszesz o elektronice sprzed 30 lat, a ja Was przebijam: właśnie sobie grzebię w Atari 800XL, mam przed sobą płytę i na Basicu widnieje data 1979:-) W przyszłym roku ten konkretny egzemplarz skończy cztery dychy:-)

8

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

... to jestem tylko o rok starszy? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Pin, to samo pomyślałem, bo kiedyś rozmawialiśmy już o tym, że jesteśmy ten sam najlepszy rocznik:-)

Edit: pieluchy nam mamy zmieniały jak ktoś dla testu w tym moim Basicu napisał se 10 GOTO 10
Załączam zdjęcie:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-11-11 16:19:15)

Post's attachments

basic1979.jpg 77.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

jeeee ;)

To pytanie, czy to nie jest czasem Simiusowy "zastępnik"??

http://pinokio.pigwa.net/AtariORG/DSC_0148.JPG

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

ok - to jest dokładnie "zastępnik" 74LS08 by Simius. Wsadziłem to i działa ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Tak samo dobrze Ci to działa jak HCT? Domyślam się, że może tam być coś polepszone, i że trik z HCT pomoże tylko czasami, a ten układ może poprawi więcej różnych przypadków. A ten zastępnik można kupić, albo coś? Albo zrobić sobie? Są dostępne jakieś źródła?

13

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

znaczy się tak. HCT testowałem przez kilka godzin i nie działo się kompletnie nic, komp w konfigu:

130XE, Ultimate 1MB, IdePlus 2.0, P-Covox, Stereo, Rapidus, VBXE.

Po wymianie na Simiusowy wynalazek jest podobnie, czyli wszystko gra. Czy jest to dostępne rozwiązanie - należy pytać Simiusa, On jest autorem tego pacza.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

mała uwaga tylko do P-Covoxa - jest problem by zmieścić go obok starszej wersji Lotharkowego stereo. Polecam albo nowe stereo, albo kombinacje z podstawkami. Minusem tego rozwiązania jest to, że podstawowy Pokey opiera mi się lekko o klawiaturę, no i się zastanawiam co z tym zrobić ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Pin napisał/a:

jeeee ;)

To pytanie, czy to nie jest czasem Simiusowy "zastępnik"??

http://pinokio.pigwa.net/AtariORG/DSC_0148.JPG

Co to za "p*.*" i po co?

16

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Zamiennik za 74LS08 :) Kiedyś u Simiusa kupiłem, bo kosztował grosze ale nie przypuszczałem że będzie to po części panaceum na moje fail - rapidusowe przygody :)

Ruszyło po zamontowaniu P-Covoxa. Dźwięku jednak z niego nie mam, ale to już chyba jutro.

http://pinokio.pigwa.net/AtariORG/b1.jpg

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-11-11 21:15:16)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

U Ciebie to mało co działa :P

18

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

je pierd... pisalem/mowilem o problemie z o2 za ls08 juz chyba tysiac razy...a tunagle Drewniak doczytal artykul...
nie pije z Toba wiecej

poszukaj tematu: side nie widzi karty CF...albo wyszukja 74f08 ... sam odpowiadales w tym temacie.

i na mojej www: https://lotharek.pl/productdetail.php?id=55#faq

Ostatnio edytowany przez lotharek (2018-11-11 22:24:18)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

19

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

Lodzio - nie jestem w stanie przeczytać całego internetu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Stabilizacja dopalonych atarek

lotharek napisał/a:

je pierd... pisalem/mowilem o problemie z o2 za ls08 juz chyba tysiac razy...a tunagle Drewniak doczytal artykul...
nie pije z Toba wiecej

poszukaj tematu: side nie widzi karty CF...albo wyszukja 74f08 ... sam odpowiadales w tym temacie.

i na mojej www: https://lotharek.pl/productdetail.php?id=55#faq

Łeeetam!
Panowie Rules ruls, dajemy..