1

Temat: BASIC - implementacje

Jak wiadomo, powstało sporo odmian BASIC-a. Osobiście naliczyłem 12, które wypisałem poniżej alfabetycznie. I tu mam pytanie: czy coś przeoczyłem? Jeśli tak, proszę o uzupełnienie tej listy najlepiej ze wskazaniem źródła informacji, jeśli to możliwe w postaci linku.

Kryteria, jakie zastosowałem:

  • Musi być kompletny, działający (były projekty, które nigdy nie zostały ukończone).

  • Musi być samodzielny. Wykluczam więc BASIC++, który stanowi integralną część emulatora Atari++ oraz różnego rodzaju „nakładki”, np. Enhancements To BASIC, First Byte, 1985, czy BASIC/XA, APX, 1982.

Oto ta lista:

Advan BASIC
Altirra BASIC
Atari BASIC
Atari Microsoft BASIC
Atari Microsoft BASIC II
BASIC A+
BASIC XE
BASIC XL
FastBASIC
Hypra Soft BASIC
Turbo BASIC XL
U-BASIC

Jeśli komuś coś na tej liście nie pasuje, to również proszę o uwagi.

2

Odp: BASIC - implementacje

Multi Basic dla 65c816, autor Draco.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: BASIC - implementacje

Po co szukać ?

Tutaj masz wszystko >>>

A tego nie znałem: Hypra Soft Basic. Odpaliłem dema tego języka i znowu okazało się, że TBXL zjada go na śniadanie :-)

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-11-18 09:37:00)

4

Odp: BASIC - implementacje

Jeszcze Turbo Basic bez XL - specjalna wersja dla Atari 400/800, źródła chyba na atari age kiedyś coś było... I zastanawiam się nad sensownością MS Basic II - bo o ile pamiętam to było tylko rozszerzenie o dyskietkę, ale mogę się mylić.
Poszukaj wątku na atariage o teście szybkości różnych BAsiców, coś mi się kojarzy, że było coś jeszcze, ale nie pomnę teraz.
@Cobol, nie masz racji. Tam nie ma wszystkiego, choć jest większość.

Sikor umarł...

5

Odp: BASIC - implementacje

Offtop: Sikor przez Ciebie pół soboty zmarnowałem na jakieś kropki, dzięki :-)

6

Odp: BASIC - implementacje

Słuchajcie, wtrącę się z pytaniem nie dokładnie w temacie, ale związanym z tematem wszystkich Basiców.
W dawnych czasach programowałe na Atari w tym standardowym wbudowanym Basicu dość dużo, później trochę próbowałem w assemblerze, ale niewiele zrobiłem, a później już programowałem w assemblerze na pecetach od razu, więc sporo mnie ominęło.
Np. nigdy nie programowałem w innych Basicach, a jak znajdę chwilę, to bym się pobawił, z tym że nie mam czasu na ciekawostki i eksperymenty, więc myślę sobie, że tylko Turbo Basic XL. Czy dobrze myślę? Czy jest tak, że Turbo Basic XL jest najlepszy, najszybszy i najbardziej sensowny do robienia czegokolwiek, czy może któryś z innych Basiców poza ciekawostką ma też jakiś sens?

7

Odp: BASIC - implementacje

@Mq: Wydaje mi sie ze altirra basic jest dobrym wyborem.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

8

Odp: BASIC - implementacje

Basic++ da się wydłubać z emulatora, system operacyjny też. W załączniku wersje sprzed 3 lat. :)

Jest jeszcze Altirra Extended BASIC ze schematem bankowania karta MaxFlash 1Mbit.

Ostatnio edytowany przez voy (2018-11-18 20:57:51)

Post's attachments

atxbasic-0.13.zip 199.17 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Basic++ (2015-09-07)(Richter, Thomas)(DE).bin 8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Thor OS++ (2015-09-09)(Richter, Thomas)(DE).rom 16 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

9

Odp: BASIC - implementacje

@Pin, z MultiBASIC-em jest ten problem, że według Atariki nie jest dokończony. Nie ma też kompletnej instrukcji (informacja ze strony autora). A szkoda, chociaż zainteresowanym należy przypomnieć, że wymaga nie tylko procesora 65C816, ale też DracOS. Niemniej dzięki za przypomnienie.

@Cobol, jak zauważył Sikor, pod tym linkiem nie ma wszystkiego. Jest właściwie śmietnik i to nieaktualizowany od dawna. Np. jest ze 20 wersji Altirra BASIC, ale nie ma tej najnowszej, finalnej. Nie ma też opisów tekstowych, a to ważne w przypadku języka programowania.

Cobol napisał/a:

Hypra Soft Basic. [- - -] TBXL zjada go na śniadanie

No, zjada :)

@Sikor

Sikor napisał/a:

Turbo Basic bez XL - specjalna wersja dla Atari 400/800

No tak, ale to ten sam TB, tylko dostosowany do starszych maszyn. Nic nowego nie ma.
Microsoft BASIC II w stosunku do „I”, dzięki rozszerzeniu na dyskietce, znacząco zwiększa możliwości języka, tym samym wprowadzając nową jakość. Poza tym jest na kartridżu („jedynaka” jest plikowa).

@willy, rozpatrując w charakterze zamiennika dla wbudowanego BASIC-a, można uznać Altirra BASIC za dobry wybór, acz nie tak szybki, jak te najszybsze.

@voy, jednak autor oficjalnie nie opublikował go jako samodzielnego języka. Wypadałoby zapytać, czy wyraża zgodę na takie wykorzystanie. Niemniej dzięki za podrzucenie pliku. I jeszcze jedno: to nadal tylko wersja „kartridżowa”.
Altirra Extended BASIC – będę musiał rzucić okiem, bo nie widziałem jeszcze :)

@Mq

Mq napisał/a:

więc myślę sobie, że tylko Turbo Basic XL. Czy dobrze myślę? Czy jest tak, że Turbo Basic XL jest najlepszy, najszybszy i najbardziej sensowny do robienia czegokolwiek

Cóż, nie ma czegoś takiego jak najlepszy BASIC. Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić i od Twoich przyzwyczajeń :) . TBXL stał się drugim po AB najpopularniejszym BASIC-em ze względu na te, moim zdaniem, cechy:
- Od początku był darmowy.
- Występuje w wersji plikowej (łatwość rozpowszechniania).
- Zawiera minimum poleceń potrzebnych do łatwego programowania. Nie jest „przeładowany” poleceniami, a tym samym prosty i łatwy do nauczenia. W połączeniu ze zgodnością „w dół” z Atari BASIC-em, wręcz bardzo łatwy.
- Tworzy bardzo przejrzysty kod.
- Jest szybki, a ma jeszcze w zanadrzu kompilator.

Jednak nie jest jedynym BASIC-em, w którym można coś zrobić. BASIC XE pozwala na wykorzystanie RAM-u w 130XE. Jest jeszcze Advan, Microsoft BASIC II i wspomniany wyżej Altirra BASIC. Pod tym linkiem znajdziesz porównanie i krótką charakterystykę.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-11-18 21:40:11)

10

Odp: BASIC - implementacje

@Bluki: dziękuję za informacje.
Wiesz, w moim przypadku rzecz wygląda tak, że i tak nie mam czasu na zabawy wszystkim czym bym chciał się bawić:-) Jeżeli zapragnę w końcu zaprogramować coś poważnego na Atari, to pewnie i tak siądę do assemblera, natomiast od czasu do czasu przychodzi mi jakaś drobna potrzeba do napisania czegoś krótkiego, prostego w kilku linijkach i chodzi o to, żeby to machnąć w krótką chwilę, a assembler to jednak wymaga czasu, zwłaszcza, że wiele spraw trzeba dopiero poznać, a do Basica po prostu siadam i piszę z marszu.
Mam na myśli proste testy, wrzucenie jakichś wartości pod adresy, czy też odczyt. Dużo szybciej jest takie testy przeprowadzać w języku interpretowanym, gdzie mamy akcję-reakcję, a nie musimy za każdym razem wykonywać kompilacji itd.
Dam obrazowy przykład: mam Yamari od xangela, wg projektu torimana i chciałbym to spróbować oprogramować jeśli znajdę oczywiście czas (może po nowym roku). Wiadomo, że zaawansowana aplikacja będzie wymagała napisania czegoś w poważniejszym języku (przede wszystkim szybszym), ale proste testy można zrobić nawet z poziomu Basica, bo Yamari, to w gruncie rzeczy dwa adresy na krzyż, gdzie zapisujemy i czytamy wartości, wszystko w temacie.
Jednak Turbo Basic XL przekonuje nowocześniejszą składnią niż Atari Basic, dlatego zapytałem, czy warto też spojrzeć na inne Basic-i.

11

Odp: BASIC - implementacje

Mq: spróbuj Mad Pascala, chłopaki cienszko pracują nad tym narzędziem

12

Odp: BASIC - implementacje

na c64 też już zrobili coś podobnego do Turbo Pascala, https://www.lemon64.com/forum/viewtopic … ef789ba72a

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C