51

Odp: Sonari

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt.
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - czerwone
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone

52

Odp: Sonari

Fajnie by było jeszcze jakąś obudowę do SONari  zmajstrować.
Macie jakieś pomysły?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

53

Odp: Sonari

Płytka z tego co wiem jest zaprojektowana tak, że pasuje do obudowy Z7 - to taka najbardziej popularna zwykła obudowa kartridża, ciągle jeszcze dostępne w sprzedaży, chyba ktoś wyprodukował milion sztuk w dawnych czasach:-) Na allegro po kilka zł.

54

Odp: Sonari

taka będzie ok? https://allegro.pl/czarna-obudowa-cartr … 29786.html

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

55

Odp: Sonari

Tak, to jest Z7 właśnie.

56

Odp: Sonari

@Mq - ale ten "milion" cartów nie zalicza się do dość popularnych urządzeń I/O. Ale dobra, bo jeśli chodzi o prywatę to ja nie w swojej sprawie bynajmniej ;) Rób jak uważasz, płytkę i tak biorę (wg. deklaracji) a rozkmina o rozwojowej wersji 1090 tak czy inaczej trwa już od jakiegoś czasu, ale na priv na szczęście :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

57

Odp: Sonari

@Pin, ale nawet jak bym Ci przyznał rację (czego ani nie robię, ani nie nierobię:-)), to i tak nie zmienia faktu, że wzięliśmy się za wyprodukowanie gotowego projektu Torimana, ja w tym żadnych zmian nie robię, to nie mój projekt jest. Ale mogę się wypowiedzieć z elektronicznego punktu widzenia jak to wygląda: żeby zrobić karta przelotowego, to trzeba doprojektować kawałek logiki, która to obsłuży (a może i nie trzeba) oraz przede wszystkim trzeba by zmieścić gniazdo karta i przeciągnąć pełno dodatkowych ścieżek, a na to już tam nawet fizycznie miejsca nie ma.

Tak że nie mów "rób jak uważasz", bo ja nie robię jak uważam, tylko robię tak jak jest, powtarzam, że to nie mój projekt. Wejdź sobie na stronę Torimana, tam jest wzór płytki gotowy, dokładnie taki dostaniesz, jedynie może nie będziesz musiał lutować kabelków, które tam są na wierzchu, oraz zworek zamiast których wsadzisz zwykłe jumperki.

Nie pisałem też o żadnym "milionie kartów", tylko o milionie obudów Z7 uniwersalnych do kartridży, bo o te zapytał Cyprian:-)

58

Odp: Sonari

@Mq, @Pin, dziekuje za wyjasnienia ja tylko zapytalem sie jako laik jesli chodzi o male Atari, moje edukacja na 8 bitow zakonczyla sie na poczatku lat 90. wtedy kiedy mialem male Atari magnetofon, stacje dyskietek :), a teraz od czasu do czasu chodze na doszkolania wlasnie do Pinokia :) i odwrotnie.
Gdy teraz to czasy SIDE, Ultimatow, VBXE , rapidusów i innych dzikusów :)

Ostatnio edytowany przez Kroll (2018-12-06 00:55:18)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Sonari

Jak jeszcze można to ja też poproszę 1 sztukę.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

60

Odp: Sonari

Można. Zbieram zamówienia do 15 grudnia.

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt.
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - czerwone
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20.

Słuchajcie, jeszcze w kwestii koloru PCB. Płytki zamawiam w wielokrotnościach 10szt, przy czym każda partia 10szt może mieć inny kolor. Powyższe zapisy traktujcie jednocześnie jako głosowanie na kolor PCB. Kolory zamówię proporcjonalnie wg wyników tego głosowania, reszta osób, które się nie wypowiedzą na temat koloru jaki by chciały, dostaną po prostu losowo z tych które będą zamówione.
Np. na ten moment mamy zdecydowaną przewagę czerwonego, ale jest też jeden głos na czarne i reszta się wstrzymała, więc gdyby lista zamknęła się tak jak wygląda obecnie, to zamówił bym 20szt czerwonych i 10szt czarnych. Zarówno osoby z listy, jak i ewentualni nowi chętni mogą zmieniać zdanie i aktualizować listę co do ilości i kolorów do 15 grudnia włącznie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-06 09:40:47)

61

Odp: Sonari

Pytanie do Mq:

Jaką metodą będą cynowane płytki? Czy po miesiącu czasu będzie się je dało bez problemu polutować?

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt. - czerwona
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - czerwone
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20.

Ostatnio edytowany przez piomet (2018-12-06 10:19:37)

62

Odp: Sonari

Mq napisał/a:

Słuchajcie, jeszcze w kwestii koloru PCB.

Czy kolor plytki to naprawdę taki poważny problem :o ?
Przecież będzie w obudowie...

Ja też poproszę o 1 sztukę (kolor obojętny).

Czy chip YM2149F jest kompatybilny z SONARI?

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2018-12-06 10:51:07)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

63

Odp: Sonari

Używam właśnie YM2149F i wygląda na to, że działają poprawnie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

64

Odp: Sonari

@piomet, płytki są z profesjonalnych fabryk w Chinach, przeszukaj sobie na forum moje wątki, tam są zdjęcia różnych płytek, to zobaczysz jak to wygląda (np. projekt Gotek w STE, adapter 6502 jako Sally, płytki prototypowe kartridży w kupię/sprzedam).
Metoda nazywa się HASL, to jest z tego co wiem cynowanie stopami bezołowiowymi z jakimiś jeszcze dodatkami przeciw utlenianiu, więc nic się z tym nie dzieje jak sobie leży. Poczytaj sobie gdzieś w necie jak masz ochotę znać szczegóły, niby podaje się, że okres magazynowania takich płytek zanim się je polutuje wynosić może 2-3 lata, ale ja mam sporo płytek, które zamawiałem kilka lat temu, wyciągam z szuflady i wyglądają jak w dniu wyprodukowania, lutują się tak samo, nic się z nimi nie dzieje. Nie wiem, może gdyby je wystawić na zmiany temperatur, wilgoć, słońce itp, to by się po jakimś czasie z tym coś stało, ale w domu jak leżą w szufladzie to mogą chyba tak leżeć w nieskończoność:-)
Jeszcze jedno co zauważyłem, to miałem jeden kartridż SIC! sprzed wielu lat, nie wiem ile to lat minęło, może z 10? Ta płytka wyglądała technologicznie identycznie jak te, które ja zamawiam. Po tym czasie zaczęło mi delikatnie niekontaktować złącze kartridża. Jednak wystarczyło je przeczyścić spirytusem patyczkiem do uszu i już jest wszystko dobrze, więc wynika z tego, że po długim czasie może się tam delikatnie coś utleniać. Inna sprawa, że inne kartridże też mi tak robiły, a jednocześnie przeczyściłem złącza we wszystkich swoich Atarkach też spirytusem, więc nie wiem co tak na prawdę pomogło, ale było to kilka miesięcy temu i od tego czasu wszystkie kartridże we wszystkich Atarkach śmiagają mi bez żadnego problemu.
Dodam jeszcze, że alternatywnie na pewno lepsze były by styki złocone, mam możliwość zamawiania też płytek ze złoceniem, ale wtedy cena rośnie razy dwa, więc nigdy takich nie zamawiałem.

@Montezuma: kolor płytek, to żaden problem, ale jak zamawiam, to muszę podać w jakim kolorze mają być, bo nie mogę fabryce powiedzieć że jest mi to obojętne:-) Poza tym nie każdy będzie to trzymał w obudowie, a znając życie większość nie będzie:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-06 11:06:45)

65

Odp: Sonari

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt. - czerwona
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - czerwone
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20. dely - 1 szt., dowolny kolor

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

66

Odp: Sonari

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt. - czerwona
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - czerwone
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20. dely - 1 szt., dowolny kolor
21. Montezuma - 1 szt., dowolny kolor

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

67

Odp: Sonari

jeśli kolory mogą być różne to:

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt. - czerwona
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - jedna czerwona, druga inna (dowolnie czarna, zielona, niebieska)
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20. dely - 1 szt., dowolny kolor
21. Montezuma - 1 szt., dowolny kolor

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

68

Odp: Sonari

Mq napisał/a:

Raczej pewnie nie:-) Ale podejrzewam, że niedziałające zdewastowane płyty ST nagle przybiorą na wartości.

Czyli te 5 sztuk za $3 to raczej można sobie darować?
Pewne źródło ma po $12.

69

Odp: Sonari

1. lemiel - 1 szt.
2. piomet - 1 szt. - czerwona
3. pancio.net - 2 szt.
4. 5eba - 2 szt.
5. sikor - 1 sztuka, czerwona (a co ;P), bez wybielania
6. Renton - 1 sztuka, najlepiej kolor czerwony
7. dragmar - 1 szt.
8. ZuluGula - 1 szt.
9. Voy - 1 szt. - też czerwona
10. Mq - 2 szt. - czerwona
11. Eagle - 2 szt.
12. x_angel - 1 szt. kolor dowolny
13. Cyprian - 2 sztuki - jedna czerwona, druga inna (dowolnie czarna, zielona, niebieska)
14. dez3 - 1szt.
15. Pablozp - 1szt.
16. Mgor - 1szt.
17. Pin - 1 szt, kolor czarny lub obojętny.
18. mpolak - 2 szt. czerwone
19. Adam Klobukowski - 1szt.
20. dely - 1 szt., dowolny kolor
21. Montezuma - 1 szt., dowolny kolor
22. rj1307 - 2szt - dowolny kolor

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

70

Odp: Sonari

@ZuluGula, po tym poście napisałem, że wcześniej nie wiedziałem, że Chińczycy mają dostępne bez problemu, więc żeby nie niszczyć płyt ST.
Natomiast co do Twojego pytania, to trudno powiedzieć. U Chińczyków kupuję sporo elektroniki i cena niekoniecznie jest wyznacznikiem. Czasem uda się kupić tanio i dobrze, a czasem nawet drożej jest szmelc. Niestety w każdym przypadku trzeba się liczyć z tym, że duża część różnej elektroniki opisywana jako nowa, jest w rzeczywistości używana. Tak jest z tymi naszymi Yamahami. Przejrzałem trochę ofert na aliexpress i w wielu miejscach w opiniach ludzie piszą, że układy dostali sprawne, wszystko ok, ale nie były nowe, tylko używane. Dodam (tu jeż nie o te układy, tylko w ogóle o wszystkie), że parę razy jak kupiłem takie używane układy, to część była uszkodzonych. Ale druga strona medalu jest taka, że na ali zawsze można założyć spór w takim wypadku i dostaje się z powrotem kasę. Nieraz tak zrobiłem i działa to dobrze.

71

Odp: Sonari

Wysłałem właśnie PMa do Phaerona w sprawie dodania Sonari do Altirra.
Jak możecie to też napiszcie. Im więcej zgłoszeń, tym większa szansa że znajdzie czas na dodanie tego do emulatora.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

72

Odp: Sonari

@Cyprian: Wspominałem mu o tym, ale on niechętnie podchodzi do sprawy.
Więc zrobiłem emulację AY i SID-a w atari800. Obecnie mam zaimplementowane Evie (bez COVOX-a i filtrów SID-a) i SlghtSID-a (obydwie wersje), ale w ciągu weekendu dopiszę SIDari i SONari więc poczekajcie cierpliwie.

Edit: Zresztą jeśli ktoś chce to poniżej instrukcja:

W http://mono.atari.pl/atari800/atari800-github.zip znajduje się skompresowane repozytorium git z implementacją SlightSID-a i Evie. Do kompilacji potrzebne są biblioteki:
- libc++
- libayemu 1.0.0: https://github.com/gasman/libayemu
- libresid 0.16: http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ … index.html

Ja kompiluję to tak:
$ ./configure \
    --enable-monitorbreakpoints \
    --enable-monitorprofile \
    --enable-monitortrace \
    --enable-seriosound \
    --enable-volonlysound \
    --enable-synchronized_sound \
    --enable-sid_emulation \
    --enable-psg_emulation
$ make
Ten build przygotowywany jest u mnie dla SDL.
Do testów można próbować:
- http://mono.atari.pl/sidplay/sidplayh.zip (SID)
- http://mono.atari.pl/psgplay/psgplayh.zip (PSG)

Evie 1.0 taktuje SID-a inną częstotliwością niż SlightSID. Evie 2.0 ma już identycznie jak w SlightSID dzięki czemu można sobie posłuchać kawałków na 3xSID. W obydwóch wersjach Evie znajduje się jeden YM.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-12-07 00:53:41)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

73

Odp: Sonari

@mono
cacy.
Co prawda nie mam żadnego środowiska do kompilacji (gcc?) ale spróbuję je ogarnąć.

--- Edycja ---
Phaeron odpisał że jest szansa na dodanie Sonari do Altirra

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2018-12-07 15:47:05)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

74

Odp: Sonari

@Mq - może zagadaj do Sebana na priv, czy nie udostępnił by projektu SlightSida bo kisi to już ileś tam lat w piwnicy i zaraz to wszystko zapleśnieje :) A tak, to można by dwie sprawy za jedną razom załatwić ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

75

Odp: Sonari

@Pin, patrzyłem na ten projekt, fajna sprawa. Z kolei u Torimana jest SIDari, to jakby konkurencja?:-)

Toriman zrobił też jeszcze Yamari z OPL3, tu nawet xangel wyprodukował kilka sztuk niedawno do rozdania pod warunkiem deklaracji oprogramowania tego, ale jakoś nikt się nie połasił. Sam wziąłem takie jedno Yamari, ale wydałem tylko tym jeden dźwięk w Basicu i skończyły mi się zasoby czasowe. A projekt ten o tyle mi był na rękę, że w technikum robiłem na pracę dyplomową temat "Programowanie syntezera FM kart dźwiękowych Soundblaster". W tamtym czasie oprogramowywałem OPL2 w assemblerze na pececie, więc aż mi się łezka w oku zakręciła i podjarałem się, no ale na podjaraniu się skończyło, po czym zszedłem na ziemię, bo czasu na wszystko w życiu nie wystarczy.