1

Temat: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Odpowiedź na pytanie z tytułu wątku brzmi TAK!

WSTĘP

Odkąd pierwszy raz zrobiłem parę lat temu rozszerzenie 1MB na kości SIMM wg projektu Pasia, odtąd jestem wielkim fanem tego rozszerzenia. Uważam je za najfajniejsze rozszerzenie pamięci do Atari jakie kiedykolwiek powstało. To bardzo wdzięczny projekt zarówno od strony użytkowej, jak i od strony świetnej zabawy zapewnionej przy jego budowaniu, montażu, uruchamianiu, itd.

Rozszerzenie jest tak zaprojektowane, że daje możliwość jego implementacji na milion różnych sposobów w każdym Atari, może być na płytkach, może być na pająku. Oprócz SIMM-a można też użyć wiele różnych kości pamięci. Słowem zabawa nie ma końca i można wymyślać na bazie tego projektu coraz to kolejne swoje interpretacje.

Pierwsze takie rozszerzenie zbudowałem kiedyś do 65XE w wersji bez ECI. Istne spaghetti w komputerze:-) hehehe:-) Od tego czasu jako pasjonat projektowania płytek PCB myślałem jak to ugryźć, żeby zrobić to w miarę możliwości bez kabli. Doszedłem do wniosku, że trzeba zaprojektować odrębne rozwiązania pod różne rewizje płyt głównych. Zacząłem od najłatwiejszej pod tym względem płyty 65XE/130XE z kościami pamięci 4-bit. Przedstawiam dzisiaj właśnie ten projekt, a od razu wspomnę, że pracuję już nad kolejną odsłoną "1MB bez kabli" do innej płyty:-)

OPIS WŁAŚCIWY

Po tym przydługim wstępie powiem trochę o samym projekcie.

Po pierwsze: znalazłem alternatywne najlepsze z możliwych miejsca gdzie można było się podpiąć do potrzebnych sygnałów. Udało się zrobić to tak, że nie trzeba nic przerabiać na płycie Atari, jedynie wlutować podstawki i doprowadzić jeden jedyny kabelek z sygnałem PB6, którego po prostu na żadnej z płyt nigdzie nie ma (noga PIA, na której występuje PB6 jest niepodłączona do niczego).

Po drugie: całość podzieliłem na dwa moduły: moduł sterownika i moduł pamięci. Cel był taki, że umożliwia to w przyszłości wykorzystanie jednego modułu sterownika z różnymi modułami samej pamięci, które można łatwo zaprojektować pod użycie różnych kości pamięci. Na tą chwilę wykorzystałem dwie kości pamięci 4 megabity w organizacji 1M*4bit pozyskane właśnie z modułu SIMM 1MB. Nie jest nam w Atari potrzebna cała wielka płytka modułu SIMM wraz z pajęczyną kabli, wystarczą same kości.

Reszty nie opisuję - obejrzyjcie obrazek instrukcji, która jest mega prosta i krótka, a wszystko będzie jasne.
Na drugim obrazku zdjęcia z testów.

Przypis: jestem autorem projektu rozwiązania, projektu PCB, natomiast nie jestem autorem samego rozszerzenia, które zaprojektował Pasiu i udostępnił jako "open source". W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla Pasia.

Edit: dorzuciłem jeszcze dwa zdjęcia.

Edit2: wykaz elementów i instrukcje dot. montażu w poście #29

Edit3: opis wersji dla 800XL w poście #61

Edit4: uwolniony projekt dla 800XL w poście #145

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-06-29 21:07:16)

Post's attachments

20181214_112652.jpg 235.43 kb, liczba pobrań: 15 (od 2018-12-15) 

20181214_120953.jpg 186.8 kb, liczba pobrań: 11 (od 2018-12-15) 

xe4bit_instrukcja.jpg 260.25 kb, liczba pobrań: 20 (od 2018-12-15) 

xe4bit_testy.jpg 202.61 kb, liczba pobrań: 4 (od 2018-12-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Chodź nie lubię smd to uważam, że jest to ciekawe  rozwiązanie i projekt godny uwagi, chętnie go przetestuję.Gratuluję pomysłu.

3

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq,
Nie nadążam za Twoimi projektami.. :-)  to  bardzo użyteczny projekt, zwłaszcza  w aspekcie prawdopodobnej ceny rozszerzenia. Pozyskanie pamięci ze starych SIM-ów jest darmowe, a koszt pozostałych - znikomy. Myślę, że mamy szansę na wyposażenie większości naszego sprzętu w dodatkowy RAM bez dylematów finansowych. Czekam na kolejne pomysły i realizacje!

Oczywiście:

1. pancio +3

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Widzę, że tworzy się lista na płytki, nie wiem czy autor będzie je sprzedawał ale piszę się na nie.
2. _kriss_ - 7 szt.

5

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

kawał porządnej roboty! :) wygląda świetnie!

6

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kto wie, może się skuszę ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja wiem na pewno, że się skuszę.
3. mpolak - 4 szt. jakby co.

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

8

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jestem pod wrażeniem.

9

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Cześć,

Świetne. Po prostu.

Na pinach U34 i U3 faktycznie wszystko jest dostępne - oprócz PB6 rzecz jasna ;)
Szkoda, że tylko na 65XE, ale i tak to chyba najlepsza rewizja Atari.

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

10

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@pasiu: dziękuję za uznanie:-)

@toriman1:  idę za ciosem, już mam rozpoczęte prace nad kolejnym rysunkiem do innej płyty:-) Musiałem jednak najpierw odpalić to na 130XE żeby sprawdzić czy na pewno zadziała wszystko i czy nie zrobiłem błędów.

Dodałem dwa zdjęcia trochę dokładniejsze w pierwszym poście.

Przepraszam, że zdjęcia nie dość że kiepskiej jakości (telefonem po ciemku), to jeszcze walnąłem to wszystko na najbrzydszej płycie jaką mam. Jest obdrapana i pokiereszowana trochę. Wygląda też na brudną, ale wierzcie mi, że jest czyściutka, tylko po prostu tak zużyta i sponiewierana, że lepiej już wyglądać nie chce pomimo mojej wielkiej walki z tym. Natomiast piszę o tym, bo płyta ma o tyle ciekawą historię, że trafiła do mnie w bardzo opłakanym stanie, cała pokryta jakimś szlamem, ziemią i innym syfem. Nogi scalaków (wszystkich dużych) były tak skorodowane na wskroś, że odpadły od płyty. Z płyty tej jestem szczególnie dumny, bo udało mi się ją wyczyścić do takiego stanu, że mogę z nią pracować czystymi rękoma i ją położyć normalnie na biurku:-) Oczywiście jest naprawiona, a korzystam z niej na co dzień do testów różnych rzeczy, układów, bo tam mam wszystko prawie w podstawkach w tym właśnie celu zrobione.

Co do zapisów na płytki, to dobrze mówi pancio.net, więc myślę o wspomaganiu rozszerzenia większej ilości maszyn tanim kosztem.
Jednak mając na uwadze, że sporo się napracowałem przy tym projekcie, a teraz patrząc na Wasze zapotrzebowanie napracuję się jeszcze przy bieganiu na pocztę, myślę o płytkach PCB w trochę wyższej cenie niż "po kosztach".
Proponuję 45zł za komplet PCB.
Biorąc pod uwagę fakt, że komplet wszystkich potrzebnych części można zebrać za cenę <25zł, to koszt całego rozszerzenia 1MB RAM wychodzi na poziomie max 70zł, a zaznaczmy, że całość będzie się prezentowała bardzo elegancko, co oczywiście jest bezcenne:-)

Jeżeli pasuje, to proszę potwierdzić swoje pozycje na liście, którą zaczęliście tworzyć, z tym że na zbyciu na teraz mam tylko kilka kompletów, więc mogę "od ręki" wysłać tym pierwszym osobom ilości proporcjonalne, żeby było uczciwie.
Jak się zbierze trochę ludzi to zamówię więcej płytek.

Aha, te pierwsze płytki, które mam mają drobny błąd w module pamięci. Przy każdej kości RAM brakuje masy podłączonej do jednej z nóg. Na zdjęciu widać krótki kabelek nad dolną kością pamięci, to ta brakująca masa i wszystko oczywiście działa.
Poprawiłem to już w projekcie, więc następne ewentualne zamówienie będzie już bez tego błędu.
Myślę, że to nie jest problem, ale jeśli ktoś z Was nie chce takich płytek i mu to przeszkadza, a mimo to chce się wpisać, to proszę zaznaczyć to na liście, żebym tych pierwszych mu nie wysyłał.

11

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

dało by radę zrobić coś takiego do XL?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Cyprian, wspomniałem że pracuję już nad projektem do kolejnej płyty. Jest to płyta 800XL z linią opóźniającą (bez Fredka). Nie wiem kiedy to zrobię i czy się uda, ale potrzebuję to dla siebie, więc na pewno będę temat pchał do przodu i na pewno dam znać jak będą jakieś efekty.

13

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq,

Mnie pasuje...  koszt przyzwoity. Podtrzymuję 3x dla XE + 2x XL.
Opłatę mogę uiścić as pre-paid :-)

pozdr.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Dla XL nie ma zapisów:-) To jest na razie projekt tylko w mojej głowie i na razie mam rozgrzebane XL i analizuję gdzie są jakie sygnały i którędy idą ścieżki i rysuję to sobie na papierze. Tu jeszcze jest bardzo daleka droga i niewiadomy finisz.

15

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Oczywiście, na spokojnie... jeśli masz tylko XE póki co.. przetestuję  je :-)

Potwierdź czy mam dokonać wpłaty..

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

16

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jak chcesz od ręki, to tak. Po weekendzie mogę wysłać, może dojdzie przed świętami.

17

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Będzie co robić na święta.... napisz co i jak na PRIV :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

18

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Piszę się na jedną. Myślę, że śmiało mógłbyś założyć firmę (do 1000zł bez ZUS) i działać legalnie.

Sikor umarł...

19

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

a jaki jest szacowany koszt 1 sztuki, bo coś doczytać nie mogę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

45zł za komplet - masz Pin nieco wyżej napisane ;)

Sikor umarł...

21

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Pin 45zł komplet płytek PCB ode mnie, do tego wszystkie części potrzebne zbierasz już sam za kwotę poniżej 25zł, a często niemal za darmo (jak znajdziesz SIMMa i inne pierdoły u kogoś/na złomie/w piwnicy itp.) - tylko trzeba trochę poszukać.
Czyli masz 1MB za jakieś max 70zł, może mniej.

22

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Poproszę 1 szt.

23

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Znaczy się 1 komplet:)

24

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Chwila. Przystopujmy, bo nie ogarnę.

10 kompletów z pierwszej partii.

1. pancio.net - 3szt
2. _kriss_ - rezerwacja, może dostać max 3szt, nie podjął jeszcze decyzji po podaniu ceny
3. mpolak - 2szt
4. Sikor - 1szt
5. yamahalodz - 1szt

------------koniec

Później można robić listę na kolejne partie, ale ja się tym zajmę dopiero raczej po nowym roku, bo nie dam rady.

25

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

_kriss_ pisze sie na te 3 szt.