26

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Pancio, po pierwsze klawisze funkcyjne nie idą do Pokeya, tylko do GTIA, przejrzyj sobie schematy, bo się przecież zajmujesz elektroniką, to dziwię się że tego jeszcze nie widziałeś:-)

A z tym XEGS i DB15, to myślałem, że wiecie i padnie odpowiedź od ręki, bo mi się szukać nie chciało. No ale w związku ze związkiem poszukałem sam. Pan Sobola opisał temat, a wszystko co powyżej to nieprawda bo w XEGS z tego DB15 nie przychodzi w ogóle matryca jak ze złącza klawiatury w XL/XE, które ma 24 piny przecież. Klawiatura XEGS ma w sobie kawałek tego co w XL/XE mamy na płycie głównej - czyli układy 4051, a kablem na złącze XEGS idzie połączenie już bezpośrednio do Pokeya. Dodam jeszcze, że na tym złączu DB15 jest kilka wolnych pinów, więc jak ktoś ma ochotę, to może je wykorzystać do podłączenia dodatkowo klawiszy funkcyjnych i takie przeróbki w necie widziałem, ale to tak już tylko nawiasem.

27

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Jaaaki tam ze mnie elektronik... :-) hobbysta raczej...
Racja,  z rozmachu przyjąłem że to Pokey :-) Pomysł był mega na szybko (chodziło o tego PS/2) i słabo trafiony, realizacja jest możliwa ale trza grzebać za sygnałami i/lub zmodyfikować program PIC-a. Dzięki za sprostowanie :-) W takiej sytuacji lepiej wymyślać coś od zera...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-12-19 13:47:47)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

28

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Dostałem od Sikora płytkę Keycon do przetestowania. Pomysł jest fajny i wszystko działa jak powinno, ale co do grubości płytki mam jednak wątpliwości.

Płytka 0,8mm wchodzi w złącze bardzo ciężko, a jeszcze trudniej ją wyciągnąć, mało gniazd nie powyrywałem (sprawdziłem na kilku płytach, na wszystkich jest tak samo). Obejrzałem dokładnie i najbardziej ciasno siedzi to po bokach złącza klawiatury - czyli ciasne wchodzenie i blokowanie się następuje w plastikowych rowkach - prowadnicach po bokach gniazda, a nie na samych pinach (blaszkach). Spiłowałem trochę po bokach płytkę Keycona żeby była tam cieńsza i jest o niebo lepiej. Wniosek jest taki, że wg mnie jednak płytka 0,8mm jest ciut za gruba i chyba lepiej będzie dać płytkę 0,6mm. Przymierzyłem to porównując ze zwykłymi goldpinami jak pokazywał _kriss_ - zwykłe goldpiny są cieńsze niż płytka 0,8mm, więc tym bardziej skłaniam się ku 0,6.

Żeby trochę usystematyzować i wyznaczyć kierunek moich działań i mojego pomysłu: cel mam taki, żeby zrobić małą płytkę wpinaną bezpośrednio w złącze klawiatury XL/XE, pasującą do obu pinoutów złączy (XL/XE), ze standardowym i łatwo dostępnym złączem (prawdopodobnie IDC26), do którego będzie się dało dopiąć taśmę. Na drugim końcu taśmy będzie można przypinać co się komu zamarzy: czyli pojedyncze przyciski/klawisze do testów, albo całą klawiaturę jak ktoś będzie miał takie pragnienie:-) Planuję też do tego zrobić właśnie małą pełną klawiaturkę testową Atari. Klawiaturka taka będzie miała wymiary rzędu 10cm*5-6cm. To takie wstępne założenia tego mini projekciku, którym zajmę się jeszcze tej zimy:-)

29

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Jakby co piszę się na dwie płytki i - o ile da radę - jedną taką klawiaturkę... Wpisz mnie na listę oczekujących. Pamiętaj też o ekranach. Jak widzisz - własne testy są najlepsze, u mnie na dwu płytach było jak pisałem, u Ciebie jest ciaśniej, ale jak można 0.6 i będzie o.k. - to czemu nie?
Ważne, że się przydała i potestowana ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-12-21 10:50:51)

Sikor umarł...

30

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Jeszcze to dobrze przemyślę na pewno, wezmę też pod uwagę ekrany, pamiętam:-)

Cel całego przedsięwzięcia: serwisowy.

Zrobię to na pewno, bo bardzo tego potrzebuję. Płytkami się wtedy podzielę prawdopodobnie po kosztach, bo zamówić będę musiał więcej, ale to nie dzielmy na razie skóry na niedźwiedziu, bo jeszcze tego na razie nie robię, na razie to są luźne przymiarki dopiero, bo już czasu nie mam chwilowo na nowe rzeczy.

Dodam jeszcze, że mini-klawiaturka podstawowe założenie będzie miała takie, że ma być maksymalnie tania - to nie będzie wypas, który ma być zamiennikiem klawiatury prawdziwej, tylko serwisowe narzędzie jak najmniejsze, jak najtańsze, jak najprostsze, i prawdopodobnie na małych zwykłych tact switchach.

31

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Też piszę się na zestaw 2 płytek (złącze + płytka pod tact switche).

32

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Sikor napisał/a:

- mam prośbę - jak jest ekran te płytki są za niskie (zawadzają o ekran). Napiszecie, że "po co komu ekran? W moim podstawowym kompie mam zainstalowane SIO2IDE (padnięty dysk, ale to inna sprawa), które jest właśnie tam dokręcone. Czasem trzeba coś przetestować, a nie zawsze jest potrzeba rozkręcania połowy kompa aby coś przetestować.
@Mq, chcesz jedną płytkę, aby rozpracować ją koncepcyjnie? Mam kilka sztuk, więc mogę Ci sprezentować jedną ;)

Sikor, właśnie sobie trochę patrzę jak to zaprojektować i chciałem sprawdzić o co chodziło z ekranem. No i wsadziłem sobie Keycon w płytę z ekranami, ale kompletnie zgłupiałem, bo ta płytka pasuje tam bez problemu i nie umiem sobie wyobrazić, co miałeś na myśli pisząc, że płytka jest za niska?
Zdjęcie załączam.

BTW, do tego sprawdzenia wygrzebałem inną jeszcze płytę z ekranami, i okazało się, że w tej płycie płytka Keycon wchodzi o wiele luźniej - właśnie tak jak folia porównywalnie. Obejrzałem dokładnie te złącza na płytach poszczególnych - niby są wszystkie identyczne, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że nie do końca! To jedno gniazdo "luźniejsze" widać na oko, że ma troszeczkę szersze te prowadnice po bokach, dlatego płytka 0,8mm wchodzi elegancko z luzem, a na innych płytach było ciasno. Ciekawa sprawa, pewnie różni producenci robili te złącza i miały różne tolerancje wymiarów albo coś w ten deseń...

Post's attachments

20181221_211153.jpg 143.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

33

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Jak widać w ekranach też jest różnica. U mnie zawadza jedną krawędzią o brzeg ekranu, nie dając się całkowicie wcisnąć w gniazdo - to co u Ciebie widać z prawej strony (wycięcie na styku z ekranem) u mnie opiera się o ekran. W niedzielę postaram się zrobić zdjęcie i wrzucę na forum.

Sikor umarł...

34

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Nie musisz już nic sprawdzać ani robić zdjęć, już wiem o co chodzi. Teraz napisałeś bardziej precyzyjnie - wystarczająco. U mnie w tamtym miejscu co piszesz dotyka na styk, ale to jest płyta bez ECI, która jest mniejsza niż płyta z ECI, no i płyta z ECI ma trochę inny kształt ekranu w związku z tym. Generalnie tu jest trochę pokpiona sprawa, bo ta płytka jest niepotrzebnie szersza niż całe złącze klawiatury, i tak nic na niej już tam z boku nie ma - ale możesz ją po prostu sobie przyciąć o te 3mm i już, tam nie ma żadnych ścieżek.
Ja swoją projektuję tak, żeby była cała takiej szerokości jak złącze, wtedy wszystko będzie pasowało elegancko.

Edit: a tymczasem sobie porysowałem i załączam przymiarkę:-) Po jednej stronie płytki jest układ złącza krawędziowego XE, a po drugiej układ do XL. Czyli tylko musimy wsadzić tą płytkę w odpowiednią stronę w zależności czy to XL czy XE i mamy wyprowadzone wszystko na złącze IDC26, do którego już będziemy podłączać uniwersalną klawiaturkę serwisową.

Edit: usunąłem zdjęcie, aktualna wersja dostępna w projekcie w fabryce 8-bit tu.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-23 17:25:56)

35

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Hej
Pomyśl, żeby w klawiaturze serwisowej zrobić klawisze Y N i spację, może kursory.  Często gry z trainerami mają takie wymaganie, żeby wybrać nieśmiertelność lub wcisnąć spację.

36

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

x_angel, ja się przymierzam do pełnej klawiatury serwisowej - ze wszystkimi klawiszami. To będzie normalna pełna klawiatura, jak chcesz tylko Y N i spację, to po prostu nie wlutujesz reszty tact switchy:-)
Na razie narysowałem tą wtyczkę dwustronną do XL/XE to płytka o grubości 0,6mm lub 0,8mm wkładana bezpośrednio w złącze na płycie. Do tego wpinamy sobie taśmę z wtykiem IDC26 i możemy na niej zrobić co nam się podoba - albo pojedyncze wybrane przyciski, które potrzebujemy, albo pełną klawiaturę. Ja zrobię do tego pełną klawiaturę - zacząłem już ją rysować, będzie miała wymiary na szerokość około 10cm, na 5-6cm. Będzie to odpowiednik normalnej klawiatury w wersji mini.

37

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Piękna. Dobrze, że sprawa się wyjaśniła - o spiłowaniu nie pomyślałem, może dlatego, że jeszcze nie polutowałem ;)
Piszę się na płytki jak pisałem wcześniej, jakby co.

Sikor umarł...

38

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Projekt ciekawy, @Mq: nie lepiej w płytce zrobić otwór i wtedy wstawić zwykłą diodę, która będzie widoczna zarówno dla wersji z XL oraz XE? Oczywiście piszę się na kpl płytek.

39

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@_kriss_: Tam nie ma żadnej diody, to co prawdopodobnie wziąłeś za diodę, to jest zwora SMD do lutowania kroplą cyny. Na złączu klawiatury w Atari wyprowadzone jest zasilanie +5V, które nie jest do niczego używane w klawiaturze, więc postanowiłem je odłączyć taką zworą, żeby nam się nie pałętało i nie niosło ryzyka zrobienia jakichś zwarć podczas serwisowania sprzętu. Zlutowanie tej zwory powoduje, że na ostatnich dwóch pinach IDC26 mamy +5V do wykorzystania, a jak tego nie zlutujemy, to piny są odłączone i nie ma zasilania, które de facto nie jest do niczego potrzebne (ale może się kiedyś przydać). Docelowo opiszę jakoś tą zworę na płytce PCB, żeby niu było wątpliwości do czego ona służy.
Nie ma też wersji XL i wersji XE - to jest jedna płytka pokazana z wierzchu i spodu. Po obu stronach ma złącze krawędziowe - jedno pasuje do XL, a drugie do XE - ale tu chyba miałeś to na myśli, tylko może źle się zrozumieliśmy.

Jeszcze co do diody LED z Atari, to ona również jest wyprowadzona na złączu IDC26, więc będzie umieszczona na płytce klawiaturki.
Ta płytka, którą na razie pokazałem, to tylko taka "przejściówka", która ma na celu umożliwić wpięcie się w złącze klawiatury na płycie Atari, a z drugiej strony "wystawić" wszystkie piny tegoż złącza w jednolitym standardzie na złączu IDC26 bez względu na to czy mamy Atari XL czy XE.

40

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Mq: teraz wszystko jasne

41

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Ponieważ tutaj dyskutowaliśmy co i jak można podpiąć do złącza klawiatury Atari XL/XE, a w międzyczasie narodził mi się z tego nowy projekt, który zamierzam rozwijać i kontynuować, wobec tego założyłem dla tego projektu nowy wątek w fabryce Klawiatura serwisowa Atari XL/XE
Proszę o pisanie na temat mojego projektu już tam.