3,826

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ostatnio wyczytałem, że do archiwizacji danych lepsze są płyty DVD M-DISC ale trzeba mieć nagrywarkę DVD z opcją nagrywania M-DISC.
Teoretycznie szacuje się, że powinny wytrzymać 1000 lat (zwykłe DVD szacowano chyba na 30 lat)
ale pewnie te szacunki też przesadzone.
https://www.chip.pl/2013/02/dane-na-wie … a-swiecie/

Ostatnio edytowany przez Pawex (2018-12-10 14:43:00)

3,827

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

moff_x86 napisał/a:
Pin napisał/a:

Podobnie, jak ładowanie samochodów elektrycznych z elektrowni opalanej węglem i produkcja akumulatorów generująca zanieczyszczenia na poziomie siedmiu lat eksploatacji pojazdu z silnikiem 2.0 i normą euro 0.

Produkcja tradycyjnych silników też nie jest obojętna środowisku, więc ciężko to porównać. Ale samą emisję podczas jazdy to już tak. Taki Bełchatów emituje 1090 kg CO2 na 1 MWh. Auto z normy EURO 1 emituje max 2.7g CO2 na 1 km. Wychodzi, ze moze ono przejechac ok. 400 tys. km, aby wyemitowac tyle CO2 co Bełchatów na 1MWh. A 1 MWh to mniej wiecej tyle energii, ile jest w 100 l paliwa. Fakt, Bełchatów jest największym emitentem CO2 w kraju na MWh. Nawet jeżeli są takie co emitują 100 kg na 1 MWh, to i tak zostaje 40 tys. km do przejechania. To jakies 10 razy mniej niż najbardziej opływowe auto elektryczne przejedzie na 1 MWh.

Innymi słowy - auta elektryczne tak, ale tam gdzie jest atom, wiatraki albo solary.

moff, pomyliłeś CO z CO2. W tej chwili limit emisji CO2 w samchodzie osobowym to 130g na kilometr (mówimy tu o nowych samochodach). Czyli samóchód elektryczny, zasilany z Bełchatowa, wyemituje mniej więcej 0.2 tego co benzyniak (wedle twoich założeń).

No i mówimy tu o średnich wartościach europejskich. Dziś usłyszałem w radiu że średni wiek samochodu na polskich drogach to 13lat. Myślisz że spełniają one takie normy?

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2018-12-19 10:22:28)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3,828

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Pzez 10 lat byłem emitentem CO2 z domowego pieca na tzw. ekogroszek. Jak wiemy paliwo, jakim jest węgiel, podrożało kosmicznie. 10 lat temu, za 1 tonę ekogroszku płaciłem 300-350zł, 2 lata temu, cena dobrej jakości groszku, z którego jest mało popiołu i sadzy a tym samym lotnego pyłu i siarki to 980zł. 300%!
Spalałem tego rocznie 4-4.5 tony. Nie wspomnę o syfie w pomieszczeniu, a po czyszczeniu pieca człowiek przez parę dni czuje w nosie zapach węgla i wygląda jak górnik po szychcie.
Do tego doszło, że 2 razy mi wybuchł pył węglowy w zasobniku przy wsypywaniu grochu. Nie polecam.

Ponieważ interesowałem się wiatrem od 5-6 lat a potem fotowoltaiką, wreszcie podjąłem "życiową" decyzję i oto wrzuciłem na dach 5.4 kWp  i powietrzną pompę ciepła.
Foto robi ciut więcej niż zjada pompa. W efekcie rachunki są mniejsze o ponad połowę niż wcześniej suma rachunków za energię i za węgiel. Nie wiem skąd się bierze na rachunkach dopłata do energii odnawialnej, bo uważam, że to jest jakieś kuriozum, biorąc pod uwagę że z małych elektrowni dystrybutor rozlicza się 1:0.8, czyli za 1kWh oddanej energii mogę za darmo odebrać 0.8kWh. Więc skąd dodatkowa opłata na rachunkach tych co nie mają elektrowni? Jak mówię, kuriozum.

Instalacja bryka od maja 2017, produkcja:
Za 2018 rok - 5652,82 kWh
Łącznie od maja 2017 - 9918,11 kWh
Redukcja CO2 łącznie 5.26t - tak mi tu wylicza, 136 drzew, 35 000 km samochodem (tu lipa, bo koło 30 przejeżdżam rocznie :( ).

Tak, czuję się bardziej EKO :)
Tak, wkurzam się jak spaceruję i czuję, że nie ma czym oddychać.
Bełchatów widzę z okna (jakieś 20-25km).

Ostatnio edytowany przez sun (2018-12-19 11:42:14)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

3,829

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@sun, a możesz po krótce opisać jak to się rozlicza bo naczytałem się FAQ na stronie Taurona, npaytałem tych co instalują i w sumie to do końca nie wiem. Choć grzeję dom, wodę i gotuję na gazie od zawsze to interesuje się głownie by nie płacić w ogóle za prąd ewentualnie nadwyżką dogrzewać CWU grzałką elektryczną w zasobniku. Myślę nakryć dwie połacie po 8 paneli na każdej (PDW i PD). Powinno mi to dać tak jak patrzyłem na kalkulatory nieco więcej niż zużywam. I tu pytanie właśnie o rozliczanie. Jeśli dajmy na to zuźyję za rok 4000 a wyprodukuję 5000 kWh to z tego co widziałem mam rok na rozliczenie nadwyżki, ale jak to się odbywa? Kupuję 4000 za 100%, sprzedaję 5000 za 80% to mi zje przecież cena tą nadwyżkę.

Dzięki z góry za info.

Co do aut to chyba w Motorze był o tym niedawno artykuł podający zasadność bądź nie aut elektrycznych takich mających obecnie największy sens codziennie doładowywanych czyli miejskich. Dla Niemiec ten cały ślad CO2 czy jak to się nazywa porównując do auta spalinowego zrównuje się po 150 tys km przejechanych czyli 10 latach czyli znacznie więcej niż średnio się tam takie auto używa czyli bez sensu. Wychodzi na to że saplinowe sa bardziej eko i to w germanii gdzie przecież prundu z wungla się %owo mniej produkuje. Nie wówiąc już, że obciążenie środowiska i wyzysk krajów 3go świata w związku z produkcją owoczesnych aku to już ekoterroryści przemilczają jakoś tak dziwnie ;-) Będzie kiedyś tania energia elektryczna termojądrowa, będzie sens transport na prąd robić. Ciekawe jak wielkie samoloty czy statki.

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2018-12-19 13:10:42)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

3,830

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@jedynymentos
akurat mam PGE, ale w skrócie: montują licznik dwukierunkowy, może lepiej to opisać jako dwu wskazaniowy, czyli masz produkcję i pobór. Okres rozliczenia wybierasz sam, pół roku lub rok. U mnie sprawdza się rok, póki co. I teraz:
- Jeśli produkujesz i zjadasz od razu, to nie oddajesz nic, czyli licznik stoi.
- Jeśli produkujesz mniej niż potrzebujesz, to pobierasz z sieci różnicę.
- Jeśli produkujesz więcej, to nadwyżka idzie do sieci, akumuluje się do wykorzystania 0.8.
Oczywiście traci się na tym 0.8, w lecie nie idzie wykorzystać energii, za to zimą jest jak znalazł.
- nie montuj więcej kWp niż wychodzi z rocznego rachunku, bo oddasz nadwyżkę za darmo (nie odbierzesz).
- nie opłaca się grzać wody grzałką elektryczną, jest to mało efektywne. kup prostą pompę ciepła powietrze woda za 3 tyśki.

mam 20 paneli 270kWp ibc solar, z czego 11 na południe, 9 na zachód - tak wyszło.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

3,831

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Co jakis czas  wpadam tutaj posmiac sie :-)
I wiecie co - nie zawodzic ie mnie :-)

Tak uzywam slomek plastikowych :-)
Tak uzywam jednorazowe sztucce :-)
Tak uzywam paryczki do uszu :-)


Tak uzywam  jednorazowych toreb  ktore wyzucam :-)
Tak nie segreguje smieci :-)


Gdzie wyzucacie smiecie ? kto odbiera te smiecie ? kto podpisal  kontrakt na wywozenie smieci ? kto  kontroluje  te firmy ?
To jak  te  smiecie znajduja sie w  oceanach :-)

Tak czuje sie eko :-)

ciekawe kiedy podniosa wam cene za prad :-). Kiedys to nastapi - albo podniosa wam cene za prad albo :-) podatki w koncu  za glupote sie placi :-)

Ostatnio edytowany przez kosa0 (2018-12-26 23:22:11)

3,832

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Brawo Ty!

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

3,833

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Aby podgrzac atmosfere dodam ze spuszczm wode  po kazdym wyproznieniu  :-) i myje rece ,co niektorych ekologow z tego forum pewnie przyprawi o zawal serca  :-)
Brawo  JA :-)

Ostatnio edytowany przez kosa0 (2018-12-27 22:11:32)

3,834

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

A ja dodam, że jeżdżę dieslem spełniającym jedynie normę euro 4 i nie mam wyrzutów sumienia z tego powodu.

3,835

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

https://globenergia.pl/fotowoltaika-pok … iedzialek/

A u nas dalej jak w lesie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3,836

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Fotowolkanika nie pokryjesz ciężkiego przemysłu, hut, stoczni, odlewni.  Ludzie troche myślcie

.

3,837

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

dely napisał/a:

A u nas dalej jak w lesie.

To chyba po linii i na bazie w zielonym świecie... ?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3,838

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@pablo:  Czyli co?
Fotowoltaika jest za słaba dla hut, to jej nie róbmy?
Elektrownie wodne za słabe dla odlewni stali ... rezygnujemy?
Elektrownia wiatrowa nie napędzi stoczni ... nie wdrażamy?

3,839

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

pablozp napisał/a:

Fotowolkanika nie pokryjesz ciężkiego przemysłu, hut, stoczni, odlewni.

Co? Przecież tu nie chodzi o pokrywanie huty panelami. Przy bloku w którym mieszkasz też masz elektrownię tylko na jej potrzeby? :D

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3,840

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Jeżeli chodzi o emisję CO2 to z Polską nie jest aż tak źle.
Takie np. Niemcy (2,2%) w skali świata emitują prawie 2,5 razy więcej  CO2 niż Polska (0,9%)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-kra … 31514.html

Ostatnio edytowany przez Pawex (2019-04-27 16:42:41)

3,841

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Cześć,

Jeżeli chodzi o przemysł - fotowoltaika to lipa. Poczekajmy na generatory termojądrowe.
Fotowoltaika od biedy mogłaby być dla gospodarstw domowych, a te stanowią zaledwie ok. 1/4 odbiorców energii elektrycznej. A na koniec - na naszej szerokości geograficznej, a konkretnie - w Polsce - jest tak mało prawdziwie "energetycznych" słonecznie dni, że poważniejsza inwestycja nie zdąży się zwrócić finansowo przed zużyciem paneli. Ponieważ aby uzyskać sensowną ilość kW trzeba montować zdecydowanie więcej paneli niż, np. w Grecji.

Taka karma...

BartoszP napisał/a:

@pablo:  Czyli co?
Fotowoltaika jest za słaba dla hut, to jej nie róbmy?
Elektrownie wodne za słabe dla odlewni stali ... rezygnujemy?
Elektrownia wiatrowa nie napędzi stoczni ... nie wdrażamy?

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3,842

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

czy jeżeli urządzenie ma sprawność na poziomie 15% (w liczbach bezwzględnych) to jest ono przyjazne środowisku?

przechodze na tumiwisizm

3,843

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Kiepska sytuacja w kraju, a będzie gorzej :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2019-04-27 22:49:21)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3,844

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

15% sprawności dla fotowoltaiki z zerową emisja gazów wobec 40% sprawności dla węglowego bloku energetycznego to chyba i tak niezły wynik? A i koszt pozyskania surowca wydaje się być znacznie niższy.

3,845

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

A koszt wytworzenia ogniw/akumulatorów? To się nie kali....

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3,846

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Żaden z tych krajów ktore próbują narzucac  Polsce eko energie nie rozwinął sie na bateriach słonecznych i nie zbudował swoich potęg przemysłowych.

.

3,847

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

KUFA! PIN! zmieniles telefon! fkoncu moge cie sh4xorzyc! FAKJE !!11one!1eleven!

3,848

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@pancio: koszt wybudowania elektrowni i jej utrzymania, koszty pozyskania paliwa odpowiedniej jakości  ... no to na pewno się kalkuluje?
EDIT:
@pablo
A kto twierdzi, że oni zbudowali przemysł na tych ogniwach? Może wystarczy zasilać tym tylko "cywilne" obiekty a nie przemysłowe?

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2019-04-28 07:58:58)

3,849

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

argument z dupy
koszty założenia fabryki ogniw są oczywiście zerowe, ogniwa są wieczne i za dwa lata nie będę wymieniał ich na takie o 50% sprawniejsze, tylko że wciąż będzie to 50% z 15%
Niemiec zamiast kartofli sadzi ogniwa, u nas to raczej entuzjaści na własnych domach, lub niewielkie instalacje przed jakimiś firmami - czy to dobrze? nijak, nie będzie z tego realnych korzyści dla kowalskiego teraz, a za 20 lat to wszystkie te panele trzeba będzie 3 razy wymienić i gdzieś zakopać - przepraszam, przetworzyć, akumulatory buforowe do tych instalacji też będzie trzeba gdzieś zakopać -  ops, znowu się źle wyraziłem - przetworzyć
oczywiście bufory będą gdzie bądź, więc może nie ciągnąć tego tematu
tylko nie rozumiem takiej hipokryzji jaką jest promowanie energii odnawialnej mając we własnych ogródkach parę atomówek - łatwo się dorobić, a później promować drogie rozwiązania ubogiemu sąsiadowi, na które raz, że go nie stać, dwa, że nie przełożą się na poprawę jego życia (obniżenie kosztów wytworzenia kW), a trzy, że oczywiście całą tą technologie musi kupić, cóż, po sąsiedzku
point jest taki, że jak ktoś chce obłożyć sobie dach ogniwami, czy postawić wiatrak - pewnie, jestem na tak - po pierwsze to jego pieniądze, po drugie może w jego scenariuszu ma to jak największy sens, natomiast nie róbmy z tego zbawienia dla świata i jedynie słusznej drogi

przechodze na tumiwisizm

3,850

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Dobrze napisane... podpisuję si pod tym, wszystkimi 4-ma, nie pięcioma kończytnami.

Sam też entuzjastycznie zamówiłem sobie u Chińczyków panel DYI i mam zamiar go zbudować tylko po to by dzieciaki miały ciekawostkę  w ogrodzie.  Ale opieranie  budżetu energetycznego nawet przeciętnej rodziny - jak zauważył Candle - to mrzonka!

Zabawa w ogniwa to fanaberia tych co nie mają już na co pieniędzy wydawać. Nie krytykuje ich, pewnie sam bym zrobił tak samo jak bym miał za co. Po prostu to siedzi w nas i nie chodzi tu o dywersyfikację źródeł energii, tylko chęć uniezależnienia się od monopolisty ("nie będzie nikt mnie okradał!, sam se prąd wyprodukuję") - taka narodowa buta i tyle.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email