1

Temat: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Temat stanowi kontynuację rozważań w kwestii tego co da się wpiąć w złącze klawiatury Atari XL/XE z tego wątku.
Rozważania przekształciły się w projekt, który prezentuję, zamierzam kontynuować i rozwijać, dlatego założyłem nowy temat w "Fabryce 8-bit".

Wiele osób serwisujących Atari natrafia na ten sam problem, na który natknąłem się i ja. Serwisując płytę od Atari XL/XE potrzebujemy klawiaturę, a oryginalnej klawiatury nie bardzo jest jak podłączyć i położyć do samej płyty bez obudowy Atari, na dodatek folie klawiatur ulegają przy takich manewrach uszkodzeniom, nie da się też na podłączonej klawiaturze nijak nic zrobić z płytą, bo mamy ją zasłoniętą.

Z powyższych powodów postanowiłem zaprojektować i wykonać zestaw pomocnych narzędzi pod wspólną nazwą "klawiatury serwisowej Atari XL/XE".

Założenia:
- te same narzędzia ma się dać wpinać zarówno w płyty Atari XE jak i Atari XL,
- całość ma mieć konstrukcję modułową, żeby można było w zależności od potrzeb korzystać z wybranych tylko klawiszy/przycisków lub pełnej klawiatury,
- ma się to dać podpiąć i położyć obok żeby nie przeszkadzało w pracach serwisowych nad płytą główną.

Na razie zaprojektowałem i będę na dniach zamawiał produkcję adaptera, który można wpiąć w złącze klawiatury zarówno Atari XE jak i XL i uzyskać na wyjściu jednolity standard układu sygnałów na łatwo dostępnym i tanim złączu IDC26. Cel tego jest taki, że do tego złącza następnie możemy dopinać różne klawiatury serwisowe w bardziej lub mniej uproszczonej wersji począwszy od bardzo prostych rozwiązań zawierających tylko klawisze funkcyjne, poprzez trochę większe rozwiązania zawierające wybrane potrzebne klawisze, a skończywszy na pełnej klawiaturze Atari XL/XE.

Płytka adaptera ma zrobione podwójne złącze krawędziowe - po jednej stronie płytki dopasowane do złącza Atari XE, a po drugiej do XL. Po prostu w zależności od modelu Atari płytkę wkładamy w jedną lub drugą stronę, a na wyjściowym złączu IDC26 mamy niezależnie od tego zawsze taki sam układ wyprowadzeń, co pozwoli na korzystanie z tych samych klawiatur serwisowych do wszystkich płyt głównych.

Na złączu IDC26 środkowych sześć pinów zawiera sygnały Start, Select, Option, Reset oraz dwa piny GND - to daje możliwość wpięcia na środku złącza sześciopinowego obsługującego same klawisze funkcyjne, co w wielu przypadkach wystarczy do wykonania prostych testów (np. odpalenie Selftestu, albo uruchomienie komputera z przytrzymanym klawiszem Option, wystartowanie testowo jakiejś gry, zresetowanie).

Na złączu klawiatury w Atari jest dostępne dodatnie napięcie zasilania, które w klawiaturze nie jest do niczego wykorzystywane. Nie chciałem żeby napięcie to pałętało nam się w czasie serwisowania, co grozi np. zrobieniem przypadkowego zwarcia, wobec tego zrobiłem dodatkowy jumper lutowany kroplą cyny - normalnie napięcie +5V jest odłączone od złącza IDC26, a zlutowanie jumpera powoduje, że mamy na złączu na dwóch skrajnych jego pinach dostępne +5V, co może się do czegoś przydać w przyszłości.

Załączam schemat i wizualizację obu stron płytki adaptera.

Na dalszym etapie rozwoju projektu pracuję obecnie nad przygotowaniem do kompletu prostej płytki wyłącznie z klawiszami funkcyjnymi (ale to tak tylko dodatkowo), natomiast przede wszystkim opracowuję pełną klawiaturę Atari, dla której założenia są takie, że ma być mała, tania, oparta o łatwo dostępne i tanie elementy (będzie to klawiaturka na tact switchach o szerokości całkowitej około 10cm).

Edit: dołożyłem równolegle do jumpera smd lutowanego kroplą cyny, drugi jumper tht z możliwością zakładania normalnej zworki. Zaktualizowałem obrazki schematu i wizualizacji.

Edit2: dokładam rysunek pinout złącza IDC26 adaptera. Na nieopisanych pinach 25 i 26 mamy +5V po połączeniu opisanego wyżej jumpera. Normalnie nieużywane.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-23 22:57:31)

Post's attachments

adapter_3d.jpg 135.5 kb, liczba pobrań: 3 (od 2018-12-23) 

adapter_pinout.jpg 36.26 kb, liczba pobrań: 3 (od 2018-12-23) 

adapter_sch.jpg 110.06 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-12-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Teraz ładnie wszystko opisane, jak pisałem w poprzednim wątku piszę się na 1kpl.

3

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Reflektuję na 2 zestawy:

1. pancio x2


pozdrawiam
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Chyba raczej :)
2. Pancio x2

5

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

W sumie 2 płytki i jedną/dwie płytki klawiatury (zobaczę cenowo), ale mam prośbę, która jest łatwo do zrealizowania na etapie projektu - proszę, zrób te +5V na zwykłą zworkę, nie na lutowaną cyną? Dlaczego? Jak pisałeś - kwestia bezpieczeństwa, i tak w płytce będzie złącze (gniazdo) z pinami. A zworkę (taką jak w dyskach twardych IDE/SCSI) w razie potrzeby można założyć lub zdjąć...
Obecna lista:
1. _kriss_..........1kpl
2. pancio.net......2kpl
3. sikor..............2+1 lub 2kpl

Sikor umarł...

6

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

1. _kriss_..........1kpl
2. pancio.net......2kpl
3. sikor..............2+1 lub 2kpl
4. atarixegs............. 1 kpl (adapter + płytka pełnej klawiaturki)

7

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

@Sikor: ja uważam, że ten jumper tam w ogóle nigdy do niczego nie będzie potrzebny. Napięcie +5V nie jest w klawiaturze do niczego używane, dlatego odciąłem je tym jumperem, bo nie chcę go na złączu w ogóle. Jumper natomiast zastosowałem zamiast całkowitego usunięcia napięcia, bo jednak to napięcie tam jest i pomyślałem, że w przyszłości być może się do czegoś przyda.
Niemniej jednak jeśli jest niepotrzebne, to nie potrzebujemy też zworki i wystających bolców z naszej płytki, na których będzie znów nam sterczało +5V niewygodne i niebezpieczne przy gmeraniu w elektronice. Z kolei jeśli będzie do czegoś to napięcie potrzebne (np. ktoś sobie na tej przejściówce podłączy jakieś urządzenie wymagające zasilania), to napięcie wtedy już na stałe będzie potrzebne, i nie ma sensu robić mu przełączanej zworki, tylko podlutować kroplę cyny i już.
Dlatego zrobiłem ten lutowany jumper, u mnie zawsze wszystko jest dobrze przemyślane i uargumentowane:-)

Ale, żeby nie było, że jestem całkowicie zamknięty na propozycje, a faktycznie nie jest to dla mnie problem, ani mi nie przeszkadza, to umieściłem dodatkowo jumper tht na zworkę. Oba jumpery są fizycznie w jednym miejscu, więc kto chce może dać zworkę, a kto chce może dać kroplę cyny. Natomiast podtrzymuję, że najlepiej nie dawać tam nic i że na 90% napięcie to się nigdy do niczego nie przyda:-)
Zaktualizowałem schemat i wizualizację płytki w pierwszym poście wątku już z tym drugim dodatkowym jumperem.

8

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Pewnie nie użyję, ale na pewno wygodniejsze od kropli cyny - zawsze można odpiąć. Dziękuję za uwzględnienie postulatu - zworkę oczywiście mozna wlutować później sobie, w razie potrzeb ;).
EDIT:
W sumie można by zastosować dipswitcha, ale już nie zmieniaj projektu (inny rozstaw nóżek)... Dopiero mi wpadło do głowy. Zworka jest ok.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-12-23 21:16:22)

Sikor umarł...

9

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Co do listy, którą zaczęliście tworzyć: jakiś tam wstęp do tematu będzie kosztował 25zł plus wysyłka. To będzie koszt płytki adaptera i może coś tam do tego dorzucę w gratisie. Ilość będzie ograniczona na razie, bo muszę zamówić partię próbną i zobaczyć czy to w ogóle się będzie nadawało do użytku.
Natomiast klawiatura sama to będzie temat osobny i tu jeszcze nie wiem ile to będzie kosztowało, muszę to najpierw narysować, bo to wszystko zależy zawsze od tego jaki jest rozmiar pcb i ile się tego w jednej partii uda wcisnąć w jakimś tam przedziale gabarytowo-wagowo-przesyłkowym.

10

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

To jasna sprawa ;)

Sikor umarł...

11

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Dołożyłem w pierwszym poście pinout złącza IDC26 adaptera.

12

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Zamówiłem płytki adaptera, więc temat już jest w drodze. Osoby zainteresowane płytkami: tak jak mówiłem 25zł plus wysyłka za płytkę adaptera +gratis dorysowałem obok małą płytkę keypada z klawiszami Start+Select+Option+Reset. Taką płytkę można wpiąć w adapter na złączu goldpin 2x3 (wtykamy w sam środek złącza IDC26) i mamy te cztery klawisze działające. W załączeniu rysunek połączonych obu płytek (taki komplet). Dodatkowo promocja dla pierwszych 10 osób kupujących adapter: jeśli ktoś z tych osób będzie chętny na dwa komplety, to drugi komplet dostanie za 10zł. Płytki powinny być dostępne pod koniec stycznia.

Druga rzecz: narysowałem już prawie klawiaturę serwisową pełną, tylko jeszcze parę drobiazgów muszę sprawdzić i poprawić. Szerokość całej klawiatury to około 10cm. Układ klawiatury jest taki jak w Atari XE, włącznie z umiejscowieniem diody led, jedynie spację wcisnąłem zamiast prawego shift, żeby zaoszczędzić miejsce. PCB będzie kosztowało 35zł. Ilość na razie mocno ograniczona, bo zamówię próbną partię do testowania najpierw. Całość przygotowałem pod najtańsze z możliwych i najpopularniejsze tact switche 6x6, które kupuje się po 1zł za 10szt na portalu znanym. Płytki będę miał prawdopodobnie w połowie lutego. W załączeniu wizualizacja klawiaturki.

Edit: podmieniłem plik z wizualizacją klawiatury - jest to wersja ukończona.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-10 21:29:02)

Post's attachments

adapter+mini keypad_3d.jpg 68.36 kb, liczba pobrań: 4 (od 2018-12-28) 

service keyboard 3d.jpg 112.31 kb, liczba pobrań: 3 (od 2019-01-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Super.. przedpłata?

pozdrawiam,
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Biorę ;)

Sikor umarł...

15

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Poproszę dwie z bonifikatą. Dzięki

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

16

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Nie musi być przedpłat na razie, chwilowo mam jeszcze z czego wykładać na zabawki:-)

Technicznie nieźle się nakluczyłem ścieżkami, żeby ogarnąć pełną klawiaturę - zabawa dla mnie przednia, jeden z fajniejszych projektów rysunkowych w tym roku:-) Mam nadzieję, że się nigdzie nie walnąłem i że to wszystko zadziała:-)

17

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Z promocją:) biorę dwa kpl

18

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

To ja też promocyjnie, aby było wiadomo... Podoba mi się wizualizacja klawiatury ;)

Sikor umarł...

19

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Ok. Lista promocyjna na adaptery (pierwsza płytka po 25zł, druga po 10zł, do obu płytek gratis mała płytka minikeypad start+select+option+reset):

1. _kriss_..........2kpl
2. pancio.net......2kpl
3. sikor..............2kpl
4. atarixegs............. 1 kpl (ewentualnie napisz czy chcesz drugi za 10zł)
5. mpolak.........2kpl

Drugi temat - osobno liczony. Pełna klawiatura serwisowa wpinana w powyższy adapter.
W poście #12 zaktualizowałem wizualizację 3d takiej klawiaturki. Płytki PCB zamówiłem, jak przyjdą to przetestuję czy wszystko dobrze zrobiłem i jeśli będzie wszystko w porządku, to będą płytki PCB też na sprzedaż. Cena takiego PCB 40zł. Dostępność będzie około 12-15szt.

20

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

1._kriss_ - 2 szt. klawiatury

21

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

To dla porządku kopiujcie i trzymajcie obie listy razem:

Adapatery:
1. _kriss_ - 2szt
2. pancio.net - 2szt
3. sikor - 2szt
4. atarixegs - 1szt (ewentualnie napisz czy chcesz drugi za 10zł)
5. mpolak - 2szt
6.

Klawiatury:
1._kriss_ - 2 szt
2.

22

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Jedną klawiaturę poproszę. Dzięki

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

23

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Adapatery:
1. _kriss_ - 2szt
2. pancio.net - 2szt
3. sikor - 2szt
4. atarixegs - 1szt (ewentualnie napisz czy chcesz drugi za 10zł)
5. mpolak - 2szt
6. dragmar -2 szt.

Klawiatury:
1._kriss_ - 2 szt
2.

24

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

Adapatery:
1. _kriss_ - 2szt
2. pancio.net - 2szt
3. sikor - 2szt
4. atarixegs - 1szt
5. mpolak - 2szt
6. dragmar -2 szt.

Klawiatury:
1._kriss_ - 2 szt
2.atarixegs - 1szt

25

Odp: Klawiatura serwisowa Atari XL/XE

szkoda ze nie ma klawiszy funkcyjnych odrazu... a nawet brakujace klawisze



http://members.casema.nl/hhaydn/howel/l … xl_kbd.htm

Ostatnio edytowany przez xxl (2019-01-11 13:35:41)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.