Temat: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Witam.
Dostałem uszkodzone 130 XE,na płycie są cztery układy 2464 18-sto pionowe.
Czy te pamięci mogę zastąpić układami 4464 ?
Pozdrawiam.

2

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Tak, można zastąpić tylko najpierw sprawdź przed wymianą Ferdka aby nowych pamięci nie uwalić

3

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Jak to najlepiej/najszybciej zrobić?
Sprawdzić napięcia na pinach?

4

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Tak na pinie 1 i 2 powinno być około 2,5V to znaczy, że Ferdek żyje ale i tak nie ma  100 procentowej pewności, że jest w pełni sprawny

5

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

A skąd od razu wiesz, że trzeba wymienić pamięci.
Co to znaczy uszkodzone 130 XE,
Pamięciami 4464, można zastąpić 2464, ale to może zupełnie inna przyczyna niedziałającej Atarynki. ?
Jakie są objawy tego uszkodzenia. ?

6

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Standardowo czarny obraz,zasilacz 100% ok.
Zacznę od kostek pamięci i Freddiego.Jeżeli Atari nie odpali to oczywiście poproszę was o dalszą pomoc.

7

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Czarny obraz to na 99% nie pamięciach. Przy pamięciach w 99% masz czerwony obraz lub od razu się self test uruchamia.
Teraz pytanie - dioda na klawiaturze się świeci? Bo może jakiś yntelygent zasilacz od C64 podłączył?
Anyway - powodzenia w reanimacji.

Sikor umarł...

8

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Cztery kostki pamięci ciepłe,dwie wręcz parzą.
Freddie na pinie nr1 znikome napięcie bodajże 0,2V .Pin nr 2 2.74V.Nałożyłem na wszystkie kości inne ramy.Nadal brak sygnału na tv.
W wolnej chwili odpalę lutownicę i dam znać czy sprzęt ożył.

9

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Pamięci pracują i zawsze będę ciepłe.  Ale ciepłe, a nie parzące.
Te które parzą na pewno są do wymiany.
Nałożenie pamięci na żułwia, nie zawsze daje pozytywny efekt.
Trzeba wylutować i włożć nowe.
Najlepej byłoby mieć druga sprawną płytę i podmieniać układy i eliminować usdzkodzone.
Nie wiadomo jakie były wcześniejsze losy komputera, dlatego trudno wróżyć z fusów.
Ale brak obrazu, może praktycznie być spowodowany 90% układów.
Ale trzeba szukać i nie poddawać się.

10

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Pamięci oraz Ferdek uwalone, po wymianie jeżeli nadal nic to proponuję wymianę mmu, następnie basic oraz os rom. Komputer może być po spotkaniu z zasilaczem od C64 i płyta może mieć rozległe uszkodzenia.

11

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

1. Jeśli pamięci się grzeją to pod żadnym pozorem nie należy włączać komputera, bo szkoda męczyć Ferdka!
2. Jeśli po włączeniu komputera podłączony monitor w żaden sposób nie reaguje to wskazuje również na uwalenie układu Freddie. Jeśli jest jakaś reakcje sugerująca złapanie sygnału synchronizacji to jest szansa że zegar taktujący ANTICA jeszcze działa (sygnał taktujący generuje Ferdek).

PS. Przy okazji tematu chciałem kolegów na forum trochę się poradzić w temacie Freddiego, otóż:
Posiadam dwa uwalone Ferdki. Postanowiłem je trochę przetestować. Testy przeprowadziłem w oparciu o układ testujący zaproponowany przez Pasia. Układ trochę zmodyfikowałem ale o tym może później.
Moje wnioski z testów logiki :
1. Pierwszy oczywisty - oba układy uszkodzone.
2. Układy nie mają poprawnych napięciowo (w sensie TTL) poziomów napięć wyjściowych.
3. Pomijając niestabilne poziomy napięcia wyjściowego oba z uszkodzonych układów działają w miarę POPRAWNIE LOGICZNIE.
4. Okazało się że każdy z moich układów inaczej multipleksuję linie adresowe niż wskazuje na to powszechna wiedza (w skrócie dla przykładu : na wyjściu BA0 pojawia się sygnał A0 i nie jak to by logika wykazywała A8 ale z tego co pamiętam to A14, podobne zmiany są na pozostałych wyjściach BA)
Po testach multimetrem w jednym z układów udało mi się namierzyć uszkodzenie : przerwa na linii GND ("nieskończona rezystancja do każdego z innych wejść)
Postanowiłem moje teorie sprawdzić poprzez umieszczenie układu w komputerze. Oczywiście komputer się nie uruchomił. Następnie wymyśliłem alternatywny sposób podania GND na logikę Ferdka. Ku mojemu zaskoczeniu na ekranie monitora pojawił się znajomy niebieski obraz tyle że z zakłóceniami :) Celowo nie opisuję na forum w jaki sposób dostarczyłem GND do układu bo nie chcę nikogo zachęcać  do takich eksperymentów.  Oczywiście zainteresowanym kolegom przekaże potrzebne do testów informacje - ale na własną odpowiedzialność.

Na koniec pytanie do kolegów: Czy jest możliwość/ szansa na ponowne "wszycie" chipa w nową obudowę DIP40? Wiem że np. w instytucie półprzewodników na PWR takie rzeczy kiedyś robili ale dla nowych układów.

12

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

hej krystian77,

Pytanie na ostatnie pytanie - po co to robić?

Simius opublikował działający zamiennik Freddie'go, który rzecz jasna działa w 100% co potwierdza sam Simius oraz ja i inni użytkownicy (zrobiłem sobie takiego i śmiga)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=10868

i tego się trzymajmy bo o NOS Fredki będzie coraz trudniej...

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

toriman1 napisał/a:

hej krystian77,

Pytanie na ostatnie pytanie - po co to robić?

Pozdrawiam

Znam projekt Simiusa. Moja dociekliwość wynika jedynie z mojej ciekawości - czy jest teoretyczna możliwość odratowania jakiegoś Ferdka, bo tak jak napisałeś : "o NOS Fredki będzie coraz trudniej..." :)
Częściowo również do zadania tego pytania zainspirowała mnie strona: http://visual6502.org/images/6502/index.html
Jasne jest że z ekonomicznego punktu widzenia moje rozważania nie mają najmniejszego sensu.

14

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Hej,

Możliwość jest, ale bardzo teoretyczna bo na początku nie wiesz co uległo uszkodzeniu.
A tak a'propos - zrobiłeś Fredkowi dekapsulację żeby się dobrać do alternatywnej drogi dla masy?

Przez pewien czas miałem możliwość spróbowania "otwierania" układów jednak jest z tym bardzo trudno zwłaszcza, że zdobycie bardzo stężonego kwasu azotowego jest obecnie traktowane jako czynności terrorystyczne (nie żartuję).

Jako że schemat Simiusa działa OK - nie ma potrzeby analizowania i odtwarzania Fredka. Już lepiej poświęcić czas na analizę, np. Antica o ile masz możliwości - sprzęt, czas i umiejętności... A po takiej analizie wrzucenie całości 1:1 do FPGA.
Pozdrawiam

visual6502 znam - fajne miejsce - bardzo inspirujące.

Ostatnio edytowany przez tOri (2018-12-28 21:59:48)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

15

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Atari ożyło.Uszkodzone były 4 kostki pamięci i niestety Freddie.
Dzięki za pomoc przy reanimacji.
Mam pytanie.Czy można jeszcze kupić nowe układy Freddie?
Są jakieś zamienniki?Czy raczej druga ręką i szukanie w sieci?
I jeszcze prośba.Mam stacje dysków 1050,niestety bez dyskietek.Czy ma ktoś nadmiar nagranych nosników?Chetnię przyjmę 2,3 sztuki z grami i opłacę przesyłkę.

16

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Fredek jak Pokey... praktycznie osiągalny tylko od "dawców", których już jak na lekarstwo... bierz zamiennik u Simiusa póki ma :-)
co do dyskietek.. kilka mogę Ci oddać - ale mam tylko noname-y.

pozdrawiam,
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

17

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

@niepartyjny sprawdź PW

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

18

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

pancio.net napisał/a:

Fredek jak Pokey... praktycznie osiągalny tylko od "dawców", których już jak na lekarstwo... bierz zamiennik u Simiusa póki ma :-)
co do dyskietek.. kilka mogę Ci oddać - ale mam tylko noname-y.

pozdrawiam,
pancio

Dzięki Pancio.Wysłałem wiadomość na email.

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2018-12-30 10:50:05)

19

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Polećcie koledzy jakiś sprawdzony klej,lakier przewodzący do naprawy folii klawiatury.

20

Odp: Atari 130XE kości 2464 zamienniki

Można kupić nową folie
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15595