1

Temat: Zmęczone STE - problem z floppem

Hej

Czy VL1772 i C302434 (Ajax) są kompatybilne? Ratuję sobie takie dość zmęczone życiem STE - kupiłem jako "wieszające się przy starcie". Fakt - czasami działało nawet 3 minuty. Już się z tym uporałem - ale wyszedł następny problem - stacja. Jest pecetowa 1,44 (TEAC) ale to nie ma znaczenia - sprawdzałem na przerobionym Samsungu i na oryginalnym (Chicony - 720 - nie wiem co to za model - ale wyjęty z 1024 STfm). Stacja bierze tylko dyskietki HD (każda!! - to jest ciekawe - bo ten teac w ogóle nie ma czujnika - jest tam puste miejsce i rozwarte piny) i formatuje w bólach tak do 3/4 max. Bóle objawiają się tym, że głowica jedzie w kierunku środka (formatuje - ścieżka po ścieżce) - nagle jakby były uszkodzone sektory - przejedzie kilka razy w stronę ścieżki 0, potem wróci i formatuje dalej albo się cofnie kila ścieżek i tak w kółko. Po dojściu do max 3/4 już tylko jeździ 3-4 razy do "0" i wyrzuca błąd. I tak się zachowują - mniej więcej - wszystkie 3 stacje. Wszystkie 3 stacje w tym STfm działają prawidłowo. Mój roboczy wniosek - albo sterownik flopa albo ten układ między nim a gniazdem (U305A). Mam tego STfm jako dawcę części do podmiany - ale czy to ze sobą zagada?

I drugie pytanie - czy to normalne, że STE wystawia mi sygnał HIGH (~5v) na D0SEL i D1SEL (na płycie K300 i K301 są ustawione "fabrycznie" - czyli 2-3)? Ten przerobiony teac ma zwarty pn 10 i 12 na taśmie - gdzieś wyczytałem, że można tak zrobić jak się używa tylko jednej stacji. Jak podpiąłem Samsunga który ma "po bożemu" ustawione selektory - to się okazało, że z płyty mam na obu sygnał wysoki (to zdaje się DMA za to odpowiada - U202 w tym modelu)

Ostatnio edytowany przez LukiX (2018-12-29 00:57:12)

2

Odp: Zmęczone STE - problem z floppem

Za D0SEL i D1SEL odpowiedzialna jest Yamaha i zdecydowanie nie powinny być zwarte, stan wysoki powinien się pojawiać tylko na jednym z nich, bo to jedyny sygnał do rozróżniania stacji w ST(e). VL1772 jest zgodny z Ajaxem, ale chyba jest najgorzej nadającym się chipem do o/c i przeróbki na HD. Zapewne masz na stałe taktowany ten chip na 16MHz (jakaś partyzancka przeróbka na HD) i stąd problemy.

Swoją drogą, jakby ktoś miał sprawnego Ajaxa na zbyciu to chętnie przygarnę ;)

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-12-29 12:30:35)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Zmęczone STE - problem z floppem

Z placu boju. Problemem był jednak Ajax. Po podmianie z ST floppy działa. W trybie SD i DD. W zasadzie tylko to mnie interesuje na razie. Formatuje, otwiera. Demo Hi Alf! działa.

Jakieś dobre programy testujące możecie polecić? I jeszcze pytanie - czy to normalne że ta płyta nie ma Blittera? - Na płycie jest oznaczenie CA4003290. W/g zdjęć w necie to faktycznie nie miały - jak to się ma to opisów, że STE ma Blittera?

Kolejny problem - ta wersja ma wyjście TV. Ale działa cokolwiek słabo - coś tam tv potrafi złapać - ale obraz jest mocno zaszumiony, bez koloru i dźwięku - praktycznie nic nie widać. Jakieś naprowadzenie - od czego zacząć? Zaznaczę, że moje STFM nie ma modulator na wyposażeniu.

Edycja:// No i jak by ktoś miał, to: jakby ktoś miał sprawnego Ajaxa na zbyciu to chętnie przygarnę :-P

Ostatnio edytowany przez LukiX (2018-12-30 23:28:10)

4

Odp: Zmęczone STE - problem z floppem

LukiX napisał/a:

czy to normalne że ta płyta nie ma Blittera?

Wszystkie STE miały blitter.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Zmęczone STE - problem z floppem

LukiX napisał/a:

I jeszcze pytanie - czy to normalne że ta płyta nie ma Blittera? - Na płycie jest oznaczenie CA4003290. W/g zdjęć w necie to faktycznie nie miały - jak to się ma to opisów, że STE ma Blittera?

ta płyta ma pewnie zintegrowane MMU i BLiTTER w jeden chip, w tym wariancie i tak na płycie głównej będzie jeden wolny slot.

CA4003290 z osobnym BLiTTERem:
http://www.atari-wiki.com/images/9/97/S … _ppera.jpg

a tu ze zintegrowanym z MMU:
https://www.exxoshost.co.uk/forum/downl … hp?id=1738

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2018-12-31 12:24:04)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: Zmęczone STE - problem z floppem

Cyprian napisał/a:

...
a tu ze zintegrowanym z MMU:
https://www.exxoshost.co.uk/forum/downl … hp?id=1738

TnX. I o to chodziło.

Wracam jeszcze do Ajaxa - czy WD1772 PH 02 02 to jego najbliższy odpowiednik? W/g TEGO OPISU można takie wnioski wysnuć. Jest tam też info, że Ajax to WD1772 (wersja poprawiona - 16/32Mhz) robiony przez Toshibę.

Ostatnio edytowany przez LukiX (2018-12-31 20:26:26)