1

Temat: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Witam wszystkich - jest to mój pierwszy post na tym forum.
Ostatnio jak wiele innych osób powracam do retro, dzisiaj dotarło do mnie Atari 130XE wraz z tajemniczym cartem.
I tu mam prośbę, czy ktoś rozpoznaje czym może być ten cart?
Ma dwa dwupozycyjne przełączniki i jeden przełącznik typu "reset?".
Załączam zdjęcia.
Jeszcze mam następujące pytania:
- gdzie jest góra/dół? czy strona ze scalakiem to góra?
- czy ewentualnie niesprawny cart może uszkodzić komputer Atari?

Post's attachments

IMG_2594.jpg 919.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2596.jpg 1.17 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

2

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Hej!

Tak na szybko... to jest jakiś "multi cart", z jaką zawartością to nie wiem, ale są w niej 4 obrazy mniejszych cartów. Jest podobny do konstrukcji multicart-ów z oprogramowaniem dla "Turbo Blizzard".

Góra carta jest tam gdzie widzisz elementy elektroniczne i EPROM z naklejką "M". Do serii XE musisz to wkładać tak aby EPROM był widoczny i skierowany ku górze. Do serii XL, tymże EPROM-em do przodu. Czyli tak jak pisałeś: "strona ze scalakiem to góra".

Nie spotkałem się z uszkodzeniem cartridge które uszkodziłoby mi komputer. W najgorszym wypadku widziałem na ekranie śmieci, brązowy/czarny ekran po włączeniu. Po usunięciu uszkodzonego carta komputer wstawał normalnie.

Do czasu aż go nie włożysz do komputera i nie uruchomisz trudno określić zawartość. Przełącznikami określasz który "bank" cartridge ma się uruchomić.

Możemy przyjąć następującą zasadę: (L - przełącznik w lewo, P - przełącznik w prawo). Są dwa przełączniki więc:

LL - bank 0
LP - bank 1
PL - bank 2
PP - bank 3

po co są przeróbki na PCB nie wiem, być może ktoś coś poprawiał lub zmieniał konf. PCB. Nie analizowałem przebiegu ścieżek/połączeń.

Pamięć zastosowana w carcie to Intelowski B57604, czyli odpowiednik 27C256... a więc 32KB EPROM.

3

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Chodziło mi zwłaszcza o info nt. ewentualnego uszkodzenia Atari.
Na szczęście wszystko jest w porządku, cart działa.
Faktycznie odpowiednie ustawienie przełączników daje możliwość skorzystania z różnych banków.
Niestety są tylko trzy "wsady", w czwartym ustawieniu uruchamia się Atarowski sef test.
Z kolei przycisk "reset" niczego nie powoduje - lub ja nie umiem nic z tym zrobić.
Załączam fotki dla zainteresowanych co można z tego carta uzyskać.
Proszę jeszcze o podpowiedź - to wszystko jest chyba tylko do magnetofonu? Różne systemy Turbo?
Dopytuję bo ostatnio Atari miałem w 1988 roku - było to Atari 800XE z magnetofonem XC12 z Turbo 2000 i trochę wypadłem z obiegu...

Ostatnio edytowany przez anx239 (2018-12-28 19:28:10)

Post's attachments

Atari Cart1.jpg 1.3 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atari Cart2.jpg 1.16 mb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-28) 

Atari Cart3.jpg 1.1 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

4

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Hej!

Cały ten soft (przynajmniej wszystkie 3 które się uruchomiły) to oprogramowanie do tzw. "Blizzard Turbo".

Wygląda że to jest też jakaś wersja "klonowana". Widzę że część napisów jest usunięta, albo zastąpiona gwiazdkami.

tak powinien wyglądać oryginalny "Phoenix 1.0":
http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/ataphn_scr.png

^^^ więcej o tym carcie w tym poście

drugi ekran w innym klonie wyglądał tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_a.png

^^^ więcej o tym klonie w tym poście.

trzecie z ekranów który pokazałeś to też oprogramowanie to blizzarda, możesz odczytać wersje KOS i micro-loadera? Do tej pory trafiłem dwa takie klony w kolekcji uicr0bee, pisałem o nich również tu.

Jeżeli chodzi o przycisk RESET w carcie to działa on tak... uruchamiasz któryś z obrazów, wybierasz jakiś program czy loader... kod zawarty w cartridge odłącza go po przeniesieniu danego programu czy loadera do RAM... i gdybyś nie miał przycisku reset to ponowny start cartridge możliwy były tylko po wyłączeniu i ponownym włączeniu komputera. Jednak gdy naciśniesz przycisk RESET na carcie, a potem reset w komputerze to cartridge powinien się uruchomić ponownie. Bo to tak naprawdę nie jest reset komputera, tylko "reset" przerzutnika w cartridge.

I teraz jedna uwaga co do tego że w jednej pozycji masz self-test... teraz przyjrzałem się temu co masz carcie... "Phoenix 1.0 by Hurek" zajmuje 16KB. Dwa pozostałe carty po 8KB... więc wszystko by się zgadzało (32KB EPROM) ... teraz rozumiem po co te przeróbki na płytce drukowanej... to jest taki multi-cart "3 w 1". Tyle że ktoś kto wykonał sobie ten cart po najmniejszej linii oporu, czyli jedna z pozycji przełączników po prostu nie będzie działać poprawnie.

5

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

seban napisał/a:

możesz odczytać wersje KOS i micro-loadera?

A jak to odczytać?

seban napisał/a:

Jednak gdy naciśniesz przycisk RESET na carcie, a potem reset w komputerze to cartridge powinien się uruchomić ponownie. Bo to tak naprawdę nie jest reset komputera, tylko "reset" przerzutnika w cartridge.

Dzięki za wytłumaczenie - działa.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

6

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Hej!

No wersja powinna być widoczna po uruchomieniu czy to micro-loadera czy to KOS-a, np:

Microloader w wersji 2.7 prezentuje się tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_b.png

a KOS w wersji np. 2.0, tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_c.png

A KOS w starszej wersji, np. tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_b.png

EDIT: Możliwe też jest że w wersji cart-a którą masz nie ma informacji o wersjach, bo ktoś usunął te informacje.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-02 20:50:46)

7

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Jest Microloader 2.2 i Turbo KOS chyba taki sam.
Daję fotki:

Ostatnio edytowany przez anx239 (2019-01-02 21:19:32)

Post's attachments

b1.jpg 87.86 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

b2.jpg 56.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

8

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Dzięki! A jakie są wersje KOS-a i microloadera gdy przełączysz na ten obraz:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview

9

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

seban napisał/a:

Dzięki! A jakie są wersje KOS-a i microloadera gdy przełączysz na ten obraz:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview

Co bym nie wybrał pojawia się tylko napis READY.
Chyba coś jest uszkodzone?

A, i jeszcze jedno pytanie: łatwo/trudno wgrać nowy soft na takiego carta?
Może będę miał magnetofon XC12 z Turbo 2000 i chętnie bym wykorzystał jeden bank na odpowiednie turbo.

Ostatnio edytowany przez anx239 (2019-01-02 22:12:20)

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

10

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

zupełnie o tym zapomniałem...  ten cart tak ma... uruchamiając komputer z tym obrazem cart-a trzymaj klawisz OPTION (to wyłączy BASIC) ew. z poziomu BASIC-a napisz komendę "DOS", powinno przejść do KOS-a lub Microloader-a tyle że z włączonym BASIC-em.

11

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

No i chyba cart zdechl...
Włącza się za każdym razem sef test lub sieczka na ekranie.
Patrzyłem przez lupę i chyba jedna nóżka z tego srebrnego elementu obok napisu KS jest urwana - ewentualnie było tak od początku.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

12

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Jeżeli noga tego kondensatora jest urwana, to nie powinno wywołać takich efektów. To kondensator filtrujący sygnał CCTL, bez niego byłyby pewnie jakieś anomalie w mechanizmie odłączania carta... ale sieczki na ekranie nie powinno być... może popraw cart w złączu... ew. oczyść trochę styki tego carta. Wygląda na brak kontaktu jakiejś lini adresowej/danych. Wymiana tego kondensatora to nie problem w razie czego.

EDIT: Ewentualnie "pomachaj" porządnie kilka razy te przełączniki od wyboru banku, mogły po latach styki się utlenić i źle kontaktować, przy takim zachowaniu efekt byłby taki jak opisujesz.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-02 23:02:59)

13

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Dziękuję za cierpliwą pomoc.
Przeczyściłem styki czystym spirytusem (spożywczym) i działa :)
Z tego trzeciego banku mam Microloader 2.7 i Turbo KOS 2.0 - dokładnie takie same ekrany jak zaprezentowałeś.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

14

Odp: Identyfikacja carta do Atari - pomocy

Ok! Wielkie Dzięki za walkę z cartem :) Dopytywałem się tak bo chciałem mieć pewność że Twój cart nie zawiera nic nowego ;) Jeżeli zawierałaby jakieś dodatkowe informacje lub inną wersję na pewno prosiłbym o wykonanie kopii/zrzutu zawartości.

Warto wyrwać z odmętów historii każdą wersję softu/carta/obrazu która się zachowała :) to w sumie nasza komputerowa historia :)

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas na sprawdzenie wszystkiego! :)