1

Temat: monitor

No i niestety kolejny monitorek (tym razem Commodore 1084, wcześniej Phillips 8833) odszedł do Krainy Wiecznych Łowów.
Używałem go głównie do działań z VBXE i pomyślałem, że może spróbuję się zaopatrzyć w jakiś monitor LCD tym razem. CRT są już leciwe i niestety będą wysiadać coraz częściej (jakkolwiek zakupię jakiś CRT na pewno, ale chciałbym mieć jakiś sprzęt co do którego nie będę musiał się obawiać że lada dzień i ten przeniesie się na łono Abrahama).
Moja idealna wizja:
1. Obsługa PAL, NTSC i SECAM.
2. Obsługa interlace zarówno standardowego (mruganie naprzemienne ramkami parzystymi), jak i Rybagsowego (ramki parzyste i nieparzyste).
3. Wejście RGB, wejście obsługujące sygnał ze standardowego gniazda monitorowego Atari.
4. Proporcje ekranu 4:3.
5. Małe opóźnienie bo miło byłoby gdyby dało się na nim grać.
Oczywiście liczę się z tym, że może ideał nie jest możliwy do spełnienia.
Czy możecie mi jakiś model polecić?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

2

Odp: monitor

Jak poszło trafo - pisz do Duddiego, może da się uratować... Co do LCD - nie znam się, nie pomogę...

Sikor umarł...

3

Odp: monitor

@mono: Hmmmm te monitorki posłużą jeszcze kupę lat, mogę pomóc w ich ożywieniu, lub odkupić w rozsądnej cenie :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

4

Odp: monitor

Jesionka to trzeba ozłocić!

5

Odp: monitor

Dokładnie! Właśnie chciałem pisać posta że Jesionen jest specem i mistrzem od ożywiania takich rzeczy :] Szacunek przeogromny za przywracanie życia takim sprzętom! :)

Jeżeli chodzi o monitor LCD z żalem muszę stwierdzić że nie trafiłem nic co byłoby sensowne i działało na tyle satysfakcjonująco abym mógł zamienić monitor CRT na LCD. Może jak OLED stanieje stanie się sensowną alternatywą?

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-06 23:59:52)

6

Odp: monitor

Wiadomo, że CRT nie da się w idealny sposób zastąpić, ale ze swojej strony mogę polecić LG M1721A - tylko trzeba uważać, która wersja (z zewnątrz różnią się tylko układem wejść z tyłu). Nie mryga, skrole są zadziwiająco płynne jak na LCD, działa z VBXE, a także lista złącz jest satysfakcjonująca. No i 4:3.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: monitor

Dzięki Panowie. Poczytałem wątki, w których pisaliście o różnych modelach. Niestety LG M1721A nie udało się namierzyć, ale zamówiłem LG FLATRON M1917A i zobaczymy jak się będzie sprawować. Obadam rzecz jak już przyjdzie i zdam relację.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

8

Odp: monitor

Ja używam Samsung SyncMaster 710MP.

Oczywiście na żadnym LCD nie uzyskasz obrazu jak na CRT i to trzeba sobie jasno powiedzieć i podkreślić.

Niemniej jakiś czas temu przesiadłem się na ten monitor z dwóch zasadniczych powodów: chciałem żeby zajmował mało miejsca na biurku oraz żebym mógł na jednym monitorze odpalić wszystko.

Używam go z:
- Atari XE/XL - po S-video
- Atari ST low-res, med-res - po Scart RGB
- Atari ST hi-res - po SVGA
- Amiga 500 - po Scart RGB
- C64 - po S-video

Na wszystkich powyższych konfiguracjach obraz jest ładny, scrolle płynne, nic nie miga, nic nie skacze, nie ma opóźnień w grach, krótko mówiąc wszystko jest ok i normalnie można używać do wszystkiego bez żadnych problemów. Wady: w każdym przypadku obraz jest lekko rozmyty, co wynika z faktu przeskalowywania obrazu z innych rozdzielczości niż natywna dla LCD - i to jest podstawowa wada, ale chyba dotyczy każdego LCD i to jest to w czym CRT zawsze wygra. Druga wada, to dla rozdzielczości ST-hi-res również ze względu na skalowanie mamy efekty mory. Da się z tym żyć, da się ustawić wszystko tak, żeby ogólnie było ładnie, ale mora w różnych szerokościach w zależności od ustawień monitora występuje zawsze przy wyświetleniu gęstej szachownicy co drugi piksel. Co do C64, to nie wypowiem się szczegółowo, sprawdziłem tylko że działa, bo jakiś czas temu kupiłem sobie C64 z ciekawości (nigdy nie miałem), ale był to epizod tygodniowy, po czym C64 wylądowało w kartonie i tak leży pewnie już na zawsze, bo to nic ciekawego:-)
Interlace też działa, ale np. dla Amigi jak się włączy podwójną rozdzielczość to strasznie migają te półobrazy i nie da się tego używać np. w Workbenchu.

Trochę chciałbym też dodać, że moje oceny dot. obrazu LCD z którego jestem zadowolony, mogą nie być do końca miarodajne, bo nie mam już od dawna żadnego monitora CRT, więc nie mam bezpośredniego porównania, a pewnie zapomniałem już jak ten obraz dokładnie na takowym wyglądał...

9

Odp: monitor

U mnie jest LG M1717A. Działa bez problemu z VBXE (przez gniazdo VGA), bardzo ładny obraz przez S-Video; z NTSC i SECAM nie sprawdzałem.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

10

Odp: monitor

Polecam FUNAI A-1506. To standardowy TV w ABBUC-u :)
Wejscia: Composite Video, S-Video, SCART (RGB).
Bardzo dobry obraz z ATARI, a przede wszystkim zero opóźnień (5ms w porównaniu do CRT).
Od czasu do czasu pojawiają się używane na E-Bay-u.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

11

Odp: monitor

A ja używam LG Flatron M1921A. Ma composite, s-video, scart, VGA i RF. Obraz bardzo przyzwoity - czasem wymagana korekta na PR-ce w atari bo kolor ucieka ale tylko raz na komputer :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

12

Odp: monitor

Ostatnio zabrałem się za sprawdzenie moich starych monitorów, i stwierdzam, że pierwsze włączenie każdego z nich, to spora dawka adrenaliny. Niektóre (co ciekawe monochromatyczne) odpaliły z marszu i śmigają, ale te nowsze lub stare kolorowe (Goldstar, IBM), to już loteria. IMB np. wywala różnicówkę. Telewizor Elemis, który był moim monitorem do Atari za dzieciaka odpalił, ale puścił wielkiego dymiącego bąka z kondensatora filtrującego po ok. godzinie pracy. Co ciekawe, jak gdyby nigdy nic działał sobie dalej jak trzeba, i w sumie nadal normalnie działa jak się go odpali. Najbardziej szkoda mi Goldstara, który ma bardzo ładny obraz, ale po kilku minutach od włączenia, jak się nagrzeje, zaczyna strzelać (pewnie trafo). Wiem, że postrzela tak trochę i w końcu strzeli raz a dobrze, bo już dwa razy to przerabiałem z innymi monitorami. Trochę ich szkoda.

13

Odp: monitor

Pozwolicie, że się w trące.
Podstawa ze starymi monitorami i telewizorami to wymiana kondensatorów na przetwornicy i odchylaniu.
Bo to musi paść a jak padnie to razem z tranzystorem sterującym albo układami odchylania.
Kolejna sprawa to TV LCD, ja używam LG 22MN43 posiada kila trybów wyświetlania.
Między innymi tryb 14:9 jest prawie taki jak 4:3 a obraz z atarki wypełnia prawie cały ekran.
Ponad to gdy podłączam Amigę w trybie interlaced obraz jest wyświetlany bardzo stabilnie i bez migotania.
Na starych TV ten tryb jest praktycznie nie do użytku.

14

Odp: monitor

Impuls napisał/a:

Pozwolicie, że się w trące.
Podstawa ze starymi monitorami i telewizorami to wymiana kondensatorów na przetwornicy i odchylaniu.

A istnieje może jakiś sprawdzony tutorial, lub coś w tym rodzaju na ten temat? Tzn. które kondensatory warto wymienić, i jak je ew. zlokalizować? Z lutownicą jestem za pan brat, ale diagnostyki i jako takiej naprawy CRT'ków nigdy nie praktykowałem.

15

Odp: monitor

Podłączone i sprawdzone. Monitor ma proporcje 4:3 a do tego co Panowie pisali http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 38#p241338 podzielę się swoimi wrażeniami:
1. Atari 130XE PAL obraz z wyjścia VBXE (RGB) podłczone przez SCART - obraz stabilny i ostry, nic nie drży. Sygnałów composite video ani chroma/luma nie testowałem, bo nie mam kabelków.
2. Atari 130XE SECAM obraz z wyjścia monitorowego (video output) podłączony przez SCART - obraz stabilny i ostry, kolory chyba poprawne bo nieco inne niż w PAL.
Nie zaobserwowałem opóźnień.
Więc ten monitor (LG FLATRON M1917A) chyba można spokojnie polecić do VBXE.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

16

Odp: monitor

Mój 1084 właśnie zdechł. Nawet dioda mu się teraz nie pali, tylko piszczy biedaczek. Napisałem do Jesionena, może pomoże :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: monitor

zijacek napisał/a:
Impuls napisał/a:

Pozwolicie, że się w trące.
Podstawa ze starymi monitorami i telewizorami to wymiana kondensatorów na przetwornicy i odchylaniu.

A istnieje może jakiś sprawdzony tutorial, lub coś w tym rodzaju na ten temat? Tzn. które kondensatory warto wymienić, i jak je ew. zlokalizować? Z lutownicą jestem za pan brat, ale diagnostyki i jako takiej naprawy CRT'ków nigdy nie praktykowałem.

To proste jak zobaczysz duży kondensator to go wymień i najlepiej wszystkie w okolicach tranzystorów na radiatorach.
Oczywiście mowa tu o kondensatorach elektrolitycznych.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-11 14:07:49)

18

Odp: monitor

perinoid napisał/a:

Mój 1084 właśnie zdechł. Nawet dioda mu się teraz nie pali, tylko piszczy biedaczek. Napisałem do Jesionena, może pomoże :-)

Skoro piszczy to jeszcze jest nadzieja, czasami może wstać.
Wymień kondensator duży przy zasilaczu bo chyba tranzystor przetwornicy jeszcze nie padł, skoro piszczy.

19

Odp: monitor

Montezuma napisał/a:

Polecam FUNAI A-1506.[...]

A tylko konkretnie A1506, czy całą tę serię FUNAI LCD (A)(B)(C)(D)-1506? Może są jakieś niuanse eliminujące cześć tych modeli dla Atari i/lub innych reto-maszyn?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: monitor

Nie wiem na 100%, ale wydaje mi się, że te oznaczenia dotyczą różnych wersji systemu PAL w kontekście sygnału antenowego. Chyba dźwięk był inaczej modulowany w różnych krajach, ale może piszę bzdury.
W każdym razie nie powinno to wpływać na funkcjonalność, jeśli używasz wejść Composite Video, S-VIDEO, czy SCART.

Są jeszcze inne modele FUNAI-a z tamtych czasów, które też dobrze się sprawdzają.
np. 17 calowy FUNAI A-2005 (taki udało mi się kupić za parę złotych i okazał się równie dobry).

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

21

Odp: monitor

Wersje PAL to raczej B/G/D/K/I, ... więc to chyba nie to. Niemniej dzięki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: monitor

Podepnę się pod temat mam monitor commodore 1084 VDE . Monitor wcześniej trochę piszczał i działał normalnie .W pewnej chwili obraz zaczął się raptownie zwężać i zgasł. Na chwilę obecna pali się jedynie dioda zasilania .Jest sens go naprawiać ? Co mogło zostać uszkodzone .

23

Odp: monitor

Trafopowielacz? Z dużym prawdopodobieństwem do dostania u Duddiego.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: monitor

kismet75 napisał/a:

Podepnę się pod temat mam monitor commodore 1084 VDE . Monitor wcześniej trochę piszczał i działał normalnie .W pewnej chwili obraz zaczął się raptownie zwężać i zgasł. Na chwilę obecna pali się jedynie dioda zasilania .Jest sens go naprawiać ? Co mogło zostać uszkodzone .

I co, naprawiałeś? Bo też mam monitor Commodore z tej serii który potrzebuje jakiegoś magika.

25

Odp: monitor

Pisz do Duddiego. Trafopowielacz na 90%

Sikor umarł...