26

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Zwykle logikę rozbudowaną zastępuje się GAL-em, a nie odwrotnie:-)
Zajrzyj do mojego wątku w fabryce 8-bit (na początku będzie) o 1MB, tam niedawno jer wrzucał info jak z wsadu GAL-a wyciągnąć równania. Na takiej podstawie możesz budować później od nowa logikę jeśli koniecznie chcesz iść tą drogą.
Jednak pomijając już moją wcześniejszą uwagę na temat minimalizacji ilości układów zamiast rozbudowy ich ilości, to będziesz miał problem, którego nie przeskoczysz prawdopodobnie przy zastosowaniu logiki w wielu układach. Czasy propagacji na tych układach rozjadą Ci kompletnie timingi i nie ogarniesz tego wg mnie w ten sposób, ale próbuj skoro tak chcesz i nie zapomnij podzielić się później efektami:-)

27

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Mq napisał/a:

Zwykle logikę rozbudowaną zastępuje się GAL-em, a nie odwrotnie:-)
Zajrzyj do mojego wątku w fabryce 8-bit (na początku będzie) o 1MB, tam niedawno jer wrzucał info jak z wsadu GAL-a wyciągnąć równania. Na takiej podstawie możesz budować później od nowa logikę jeśli koniecznie chcesz iść tą drogą.
Jednak pomijając już moją wcześniejszą uwagę na temat minimalizacji ilości układów zamiast rozbudowy ich ilości, to będziesz miał problem, którego nie przeskoczysz prawdopodobnie przy zastosowaniu logiki w wielu układach. Czasy propagacji na tych układach rozjadą Ci kompletnie timingi i nie ogarniesz tego wg mnie w ten sposób, ale próbuj skoro tak chcesz i nie zapomnij podzielić się później efektami:-)

Nie mam wyjścia, muszę! Ja nie mam oscyloskopu ani chęci budowania metodą prób i błędów.
Muszę wiedzieć co jak i dla czego? A tu timingi są bardzo ważne. Nie chcę podawać przykładów bo nie potrzebuję nikomu się narażać. ;) Z gala potrzebuję tylko adresowania i nic więcej bo wszystko pozostanie po staremu. Ale muszę być pewny tego co mam zrobić. Więc muszę zajrzeć do gala. To co już wiem mogło by wystarczyć ale pewności nie mam. A ja chcę zbudować działające urządzenie.

28

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Inna jest logika w GAL-u 512kB na SRAM wg Hias'a, inna jest w SIMMexp 1MB wg Pasia, jeszcze inna w 1MB na SIMM Satantronic, a jeszcze inaczej (tylko tu już do źródeł się nie dostaniesz) rozwiązano to w obecnie najpopularniejszym rozwiązaniu jakim jest Ultimate 1MB - które swoją drogą jest oparte właśnie na SRAM.
Nie ma co tu więcej dyskutować w kółko, bo chyba wszystko zostało powiedziane. Te wymienione rozwiązania możesz sobie obadać jako jakieś tam wzorce, poczytaj też o Rambo i Compy Shop, bo te dwa standardy są rozwijane we wszystkich obecnie liczących się rozszerzeniach RAM. Przy czym opcja z odrębnym dostępem Antica jest rzeczą bez której niby można się obyć, bo prawie nic z tego nie korzysta, ale jednak jest kilka rzeczy, które z tego korzystają, a też jest to zgodne ze standardem sprzed lat jaki zaproponowało samo Atari robiąc 130XE, więc ja bym taką opcję chciał mieć i bez tego rozszerzenie jest dla mnie niekompletne. W każdej chwili ktoś może napisać soft na gołe 130XE, w którym wykorzysta odrębny dostęp Antica i trochę głupio było by mieć wtedy 1MB a nie móc tego odpalić.

29

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No właśnie też się nad tym zastanawiałem, przydało by się to jakoś przełączać.
Co do gali to jest symulator ale pod Linuxa. Ładujesz jed i symulujesz układ. To chyba najlepsze rozwiązanie.
Posiedzę jeszcze trochę nad schematami i zacznę projektować swój.

30

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Programowanie Atari polega głównie na pamiętaniu co jest w którym miejscu pamięci...

31

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Kurde! Na schematach Jurka Soboli są błędy. Sobie mogę patrzeć!

32

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Vasco/Tristesse napisał/a:

Programowanie Atari polega głównie na pamiętaniu co jest w którym miejscu pamięci...

Ha ha zauważyłem :D

33

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Pod Windowsa też jest jakiś symulator dla GAL-i w WinCUPL, ale ja się mało GAL-ami bawiłem - jak się bawiłem, to robiłem sobie proste układy sekwencyjne bez żadnych symulacji, tylko pisałem sobie coś tam, upewniałem się, że jest dobrze zrobione, programowałem GAL-a i sprawdzałem od razu na prawdziwym układzie:-) No ale to były takie tam proste testy i zabawy.

@Vasco: to dobre:-) I w zasadzie sama prawda:-)

Błędy na schematach? Hehehe, kolega się faktycznie urwał gdzieś sprzed 28 lat:-) Jak tak będziesz reagował na każdą rzecz, którą teraz poznasz, to będziesz w krótkim czasie głównym użytkownikiem tego forum:-) Że tak zacytuję jeden fajny film "Poznasz jeszcze wiele przyjemności moje dziecko":-)

34

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No wiesz ale te schematy są tak rozpropagowane w necie i faszerują mózgi bzdurami. ;)
Na podstawie tych schematów to nic się nie da zbudować.
Dobrze, że jeszcze ktoś przechowuje oryginalne schematy.
Na atarimania.com
I teraz jestem w domu.

35

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Wiesz, wszyscy wiedzą jakie błędy są w których schematach, ja tam z nich korzystam i nie mam z tym problemu. Od lat są tam te same błędy, to się człowiek dawno temu przyzwyczaił:-)
Trzeba korzystać z różnych schematów i czasem porównywać je ze sobą.
Jest jeszcze coś takiego, że i tak trzeba nieraz sprawdzić coś sobie w faktycznym Atari, bo płyty są w wielu rewizjach i one też się między sobą różnią.
Co do błędów, to również na płytach one występują:-)

36

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Ale to już zupełnie inna bajka ale by adresować 64KiB ośmioma bitami adresowymi to jest już po niżej ludzkiej godności.
Jak można ufać takim schematom?

37

Odp: atari 1088KB ram na sram???

@Impuls: ale baterii nie musisz montować na układzie. Wystarczy wyprowadzić dwa piny i każdy sobie zamontuje taką, jaką będzie chciał, w dodatku w wybranym przez siebie miejscu.
@Mq, ale źródła od mono są dostępne... Poza tym - jak pisałem, póki co nie wiem po co mi sonari, ale chciałem wspomóc projekt. Troszkę tego wyszło, więc może i jakieś wsparcie programistyczne się pojawi...

Sikor umarł...

38

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Sikor napisał/a:

@Impuls: ale baterii nie musisz montować na układzie. Wystarczy wyprowadzić dwa piny i każdy sobie zamontuje taką, jaką będzie chciał, w dodatku w wybranym przez siebie miejscu.
@Mq, ale źródła od mono są dostępne... Poza tym - jak pisałem, póki co nie wiem po co mi sonari, ale chciałem wspomóc projekt. Troszkę tego wyszło, więc może i jakieś wsparcie programistyczne się pojawi...


Mono? Jaką ma stronę bo byłem chyba wszędzie, chyba, że google go jakoś pominęło.
Widziałem to sonari, nie rezygnuj to lepsze niż stereo. ja chciał bym sobie jeszcze zrobić happy warp do 1050, sio2sd i mini magnetofonik z napędu od sekretarki automatycznej. happy warp-a chyba nie zrobię bo nie mam 6502. Chyba, że coś na atmedze wymyślę, albo na 8035 wykombinuję mam kilka takich wydłubanych z napędów.

Jeśli chodzi o wsparcie dla mnie to proszę wszystkich o linki.

Interesuje mnie nawet struktura zapisu danych na dyskietkach, opis systemów plików.
Nie mogę nigdzie znaleźć zdjęcia głowic z 1010S, bo na schemacie nie widzę głowicy kasującej.
Te mechanizmy a mam ich dwa od sekretarki też nie mają głowicy kasującej.
Być może jest ona razem z czytająco/zapisującą w jednej obudowie.
Być może w 1010s jest ona z magnesem trwałym.

39

Odp: atari 1088KB ram na sram???

mono to osoba z forum ;)

Sikor umarł...

40

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Sikor napisał/a:

mono to osoba z forum ;)

No wiem ale gdzieś te źródła zamieścił.

Zresztą właśnie opracowuję logikę, niebawem pokażę wstępny zarys.

41

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Zarys logiki wyglądał by tak.
Do dopracowania są timingi i układy docelowej logiki, to tylko pogląd funkcjonalny.
Reszta sygnałów w niezmienionej formie.

Adres musi być wystawiony przed sygnałem ras, więc tu opóźnienia nie mają znaczenia.
Wystarczy zastosować układy S, LS lub ALS i można spać spokojnie.

Dobra jeśli czegoś nie ogarnąłem to powiedzcie.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-11 16:20:36)

Post's attachments

memory.png 45.53 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

Odp: atari 1088KB ram na sram???

ŹLE!!! Muszę to przebudować!

43

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Teraz powinno być dobrze.
I propagacja RAS i CAS się skróciła.

Post's attachments

memory.png 44.29 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

44

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Teraz tak do pamięci DRAM mamy dostęp gdy:
- adresowana komórka jest w pierwszych 16KiB lub powyżej 32KiB i stan PB4 low.
- zawsze gdy stan PB4 High.

Do pamięci SRAM dostęp jest gdy:

- stan PB4 low a komórka pamięci leży w drugich 16KiB (Adres $4000 - $7FFF).

Kontrolowanie pamięci Dram nie ulega zmianie.

Pamięć sram jest kontrolowana:

Zapis - sygnałem WE.
Odczyt - sygnałem OE.

Przy zastosowaniu układów ALS opóźnienie sygnałów RAS i CAS wynosi do 5ns

Opóźnienie sygnału OE przy układach ALS wynosi do 10ns lecz dane pojawią się w sumie po 45ns od aktywacji sygnału CAS.
To sporo szybciej niż DRAM.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-11 17:49:18)

45

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Zapraszam Panowie do robienia uwag.

Post's attachments

memory2.png 59.48 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

46

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:

Zapraszam Panowie do robienia uwag.

Cześć,

RAS i CAS raczej zostaw w spokoju. Skorzystaj z sygnału CI na MMU - to Cas Inhibit. Stan wysoki uaktywnia RAM podstawowy (dRAM)

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

47

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No nie bardzo.
w dokumentacji technicznej procesora masz jak byk, że odczyt czy zapis powinien się odbywać na opadającym zboczu sygnału o2.
Sygnały RAS i CAS są już odpowiednio przygotowane timingowo.
Sygnał CI nie jest w ogóle uzależniony od o2, jest to dopiero półfabrykat do użytecznego sygnału.
Dopiero na układzie U19 zamienia się na użyteczny i stamtąd biorę sygnał WE, RAS czy CAS te są po dalszej obróbce na linii opóźniającej, też muszą być uzależnione od o2.

Pamięci DRAM czy SRAM wiedzą, że odczyt został dokonany po narastającym zboczu sygnału CAS dla DRAM i CE lub OE dla SRAM.
Jeśli tego zbocza nie ma w odpowiednim momencie to jak by odczyt się nie odbył.
To samo z zapisem.
Jeśli sygnał WE nie będzie miał zbocza narastającego a adres zniknie i dane razem z nim to dupa blada.
Bo co do odczytu to nie ma problemu, problemy zaczynają się przy zapisie.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 12:41:01)

48

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Cześć,

Napisałem skrótowo - przepraszam.

Zostaw RAS i CAS, a użyj CI, Phi2 oraz R/W. Generalnie można sobie odpuścić sterowanie pamięciami dynamicznymi.
Należy też pamiętać o tym, że CasInhibit po prostu wyłącza CAS w razie potrzeby - tutaj widzisz kiedy jest dostęp do RAM a kiedy nie. To taki mój komentarz, ale zrobisz jak chcesz - powodzenia.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

49

Odp: atari 1088KB ram na sram???

No nie, bo:
Musiał bym budować pół atari od nowa.
A mi się nie chce i nie ma takiej potrzeby.
Sygnał CAS idealnie się nadaje jako sygnał OE dla SRAM.
Posiada zbocze narastające w odpowiednim momencie RAS tak samo ale CAS jest krótsze.
Procesor 6502 jest to tak biedny procesor i nie przepadam za nim specjalnie.
Szkoda, że kataryna nie miała Z80.
Wykorzystywanie linii sygnałowych 6502 nie jest tak banalne jak w innych prockach.
Trzeba iść po najniższej linii oporu i brać to co jest najwygodniejsze.
W tym przypadku RAS i CAS to wręcz gotowce.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 12:40:42)

50

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Oj kolego, bluźnisz tutaj, odszczekuj to Z80 vs 6502:-)