26

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jestem zdecydowany na 1 komplet,  cena mi odpowiada.
Ale mam pytanie czy ten PAL ze zdjęcia,  ktory zakupilem ongiś na znanym portalu aukcyjnym
może pasować do tego rozszerzenia (miał być zaprogramowany pod simm 1Mb)?.
Mialem zamiar zrobic 1MB na simm, niestety brakło chęci na zrobienie dalszego etapu.

Post's attachments

IMG_pal.JPG 249.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

27

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Raczej tak, używałem PALCE i działały z SIMMexp tak samo jak GAL. Tyle tylko, że nie każdy programator Ci je zaprogramuje, bo użytkowo działają tak samo jak GAL, to jest odpowiednik, ale do programowania mają inne algorytmy. Krótko mówiąc musisz mieć programator, który obsługuje PALCE.

Edit: aha, no tylko że płytek już nie mam, będą w nowym roku, więc proszę robić listę życzeń, a ja następnie zamówię nowe płytki.

1. JLS - 1szt
2.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-16 15:28:35)

28

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mq napisał/a:

będą w nowym roku,

Dziekuję za informację, będe czekał cierpliwie

29

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Instrukcja montażu płytek.

Wykaz elementów:
- GAL20V8
- 74HCT157 SMD
- 74HCT175 SMD
- rezystory 10k w rozmiarze 0805 -7szt
- kondensatory 100nF w rozmiarze 0805 -5szt

Pomiędzy płytkami jest zwykłe złącze goldpin 3-pin jedno męskie drugie żeńskie.

Pamięci widać jakie dałem, ale po prostu trzeba szukać jakichkolwiek odpowiedników na starych SIMM-ach, bo prawie wszystkie o takiej samej organizacji i układzie wyprowadzeń zadziałają.

Rozmieszczenie elementów widać na zdjęciach z pierwszego posta.

Podstawki zwykłe/precyzyjne/goldpiny itp, to już jak kto lubi. W tym egzemplarzu na zdjęciach dałem na płycie zwykłe podstawki, a pod płytką pod spodem są goldpiny precyzyjne. W płytce z modułami SIMM trzeba dociąć piny od wierzchu na płasko równo z płytką i wlutować je najpierw, żeby nie wystawały na górze, a dopiero wtedy pamięci.

W rozszerzeniu montowanym w jakiejś płycie już na stałe (ja przekładam, bo to płyta testowa) rozważył bym, żeby płytkę sterownika pamięci przylutować na sztywno na zwykłych goldpinach do płyty głównej bez żadnych podstawek. Takie rozwiązanie spowoduje, że powinno się to zmieścić nawet pod ekranem. Tak samo można zrobić z adapterem pamięci. No ale to tak jak mówię, jak kto chce. MMU też wlutowałem na stałe, w razie czego nie jest dla mnie problemem wylutować to, a MMU mam jeszcze ze dwa zapasowe, więc nie potrzebuję go w podstawce koniecznie, za to jest niżej wszystko. Niebagatelne jest też to, że goldpiny precyzyjne są tutaj najdroższą rzeczą ze wszystkich potrzebnych części:-)

30

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jak wygląda kwestia zaprogramowania tego GAL-a? Bo przyznam, z tego powodu nie zapisałem się na listę, chociaż mam zastosowanie dla kilku zestawów (nie mam programatora ani doświadczenia kwestii programowania kości).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

31

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.

32

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@perinoid: nie mam niestety układów GAL na zbyciu. Wsad jest na stronie Pasia w opisie SIMMexp. Jedyne co mogę powiedzieć, to w SIMMexp testowałem układy GAL20V8B 7ns i 15ns oraz PALCE 20V8H 25ns (chyba takie same jak wrzucił na zdjęciu JLS) -wszystkie z tych układów działały mi identycznie. Do PALCE nie mam programatora, miałem już zaprogramowany taki układ od kogoś. Jak będziesz chciał płytki i skombinujesz najpierw skądś GAL-e (najlepiej GAL20V8B 15ns), to możesz podesłać do mnie, albo kupić z wysyłką do mnie i mogę Ci zaprogramować. Ale nie biorę na siebie szukania, kupowania itd, bo za dużo mam już na głowie spraw obecnie. Jak chcesz, to zapisz się na płytki, a potem się coś wykombinuje z GALami:-)

33

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mogę zaprogramować/wysłać.... powinienem mieć kilka sztuk w zapasie. jak będę w domu - sprawdzę stan.

Edit.
Mam 5 szt. GAL22V10D - wydają się zgodne z GAL20V8B ale mają większą macierz do programowania. Co myślisz Mq, nadają  się?
Na wszelki wypadek zamówiłem GAL20V8B ale te 22 są tańsze...

pozdr.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-12-17 15:09:27)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

34

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@pancio.net: Myślę, że się nie da, bo wsad jest skompilowany dla konkretnego już typu GAL-a, a mamy dostęp tylko do pliku gotowego do zaprogramowania, a nie mamy źródeł. Gdyby mieć źródła, to być może dało by się je skompilować bez większych przeróbek na innego GAL-a, ale to zależy wszystko od tego co tam jest za układ w tym skonstruowany.

BTW, wysłałem dziś przesyłki do wszystkich z tej pierwszej partii płytek, podeślę później numery na PW.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-19 14:28:54)

35

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Sprawa jest prosta. Plik jed należy skonwertować programem jed2eqn. W wyniku otrzymamy listing eqn, tzn. przyporządkowanie pinów do sygnałów i logic equation, np. takie coś:

i1=1 i2=2 i3=3 i4=4 i5=5 i6=6 i7=7 i8=8 i9=9 i10=10 i11=11 GND=12
/i13=13 i14=14 o15=15 o16=16 o17=17 o18=18 o19=19 o20=20 o21=21
o22=22 i23=23 VCC=24

@ues 537061727461444f

equations

/o22 = /i2
    + i5
    + i1
    + i8
    + /i9
    + /i10
    + /i11
/o21 = i3 * i23
    + /i3 * i23 * /i4
    + i13
o20 = i3 * i23
    + /i23 * i14
    + /i3 * i4 * i14
/o19 = /i3 * i23 * i4 * /i7
    + /i23 * /i7
/o18 = /i3 * i23 * i4 * /i6
    + /i23 * /i6
o17 = /i3
    + /i23
    + i6
    + /i1
o16 = i8
    + /i9
    + i10
    + i11
    + /i2
    + /i1
    + i5
o15 = i8
    + /i9
    + i10
    + i11
    + /i2
    + i1
    + i5

Dalej chyba już coś potraficie z tym zrobić :)

JED2EQN.EXE to program pod MSDOS, fragment PALASM

Ostatnio edytowany przez jer (2018-12-19 23:15:42)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

36

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Hmmm, jestem bardzo zagoniony, a chciałbym mieć jak najszybciej to rozszerzenie, płyteczkę zakupiłem, może dałoby radę, żeby ktoś z Szanownego Koleżeństwa kompletując części jeden zestawik części skompletował dla mnie, nie mam programatorów do GAL-i EPROM-ów itd.:( Oczywiście pokrywam wszystkie koszty plus jakiś bonusik za fatygę:)

37

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jeśli nikt nie zrobi tego wcześniej - mogę pomóc. Wszystkie części w drodze.. powinny być w ciągu tygodnia.

pozdrawiam
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

38

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Super, to uzbrajam się w cierpliwość:)

39

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Słuchajcie, mam problem i potrzebuję opinii.

Pracuję nad projektem kolejnej odsłony "1MB bez kabli" do 800XL z linią opóźniającą. Wbrew powszechnemu powątpiewaniu wymyśliłem już jak to zaprojektować całkowicie bez kabli - kabelka nie będzie tym razem ani jednego:-)

Mam jednak z Atari 800XL inny problem. Mianowicie potrzebuję się wsunąć z płytkami podstawek pod układy PIA i Antic, a problem polega na tym, że przymiarki fizyczne robiąc przyuważyłem niechcący, że zrobienie podstawek sprawi iż nie zmieści się to pod klawiaturą. Kombinowałem już na różne sposoby, ale jest tam na tyle nisko, że nie da się nijak zrobić tak, żeby zmieścić goldpiny w dół do podstawek na płycie i jeszcze podstawek na moich pcb pod układy Atari - nawet jeśli przesunę mocno układy.

Dlatego pytanie jest o to jak uważa większość z Was:
Opcja 1: lutowanie moich pcb na goldpinach bezpośrednio do płyty głównej, żeby były nisko, a na moich pcb już podstawki pod układy Atari.
Opcja 2: moje płytki wpinane w podstawki płyty Atari na goldpinach precyzyjnych, ale za to układy Atari lutowane bezpośrednio do moich płytek.
Opcja 3: żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, wymyśl Mq coś innego, albo w ogóle daj se spokój z tym rozszerzeniem, bo wolimy spaghetti kabli:-)

40

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Opcja 2 pozwala na powrót do "normalnej" atarynki jakby coś nie wyszło - przy założeniu, że mamy dublety układów Atari (prawie każdy z nas ma).

pozdrawiam,
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

41

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja też jestem za opcja 2 i zgadzam się z argumentem pancia.net

42

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

#2

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

43

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

możesz pokazać zdjęcie? Ile brak miejsca? A układy przesunięte i do góry nogami nie wejdą z podstawką (może głupie pytanie)?

Sikor umarł...

44

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zdjęcia nie mam jak zrobić, bo przykładam układy z różnymi płytkami i zamykam obudowę, potem świecę latarką do środka i przez szczeliny staram się coś dojrzeć:-) Ogólnie po prostu obudowa się nie domyka jak układ jest za wysoko, bo klawiatura się opiera na układzie. W 800XL te scalaki są wszystkie na dole płyty, a tam jest strasznie nisko.
PIA się nie da przesunąć i do góry nogami dać, bo nie ma tam za dużo miejsca - blisko obok jest Pokey już, a w dodatku jak się za blisko Pokeya przysunę, to się okaże, że potem stereo się nie będzie dało zrobić. Natomiast Antica w sumie mogę spróbować tak dać w podstawce do góry nogami - niezła myśl, to powinno się udać.

45

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Postęp w 800XL SIMMexp bez kabli. Skończyłem projektować PCB i zamówiłem już płytki. Następne info wrzucę jak to przyjdzie i jak uruchomię.

A jest tak:

Tematy podstawek pod duże układy Atari są nieaktualne, bo zmieniłem radykalnie koncepcję i nie podkładam się pod duże układy wcale. Rozszerzenie wchodzi pod linię opóźniającą, pod MMU i jeszcze trzy scalaki małe TTL obok tych dwóch wymienionych. To jest sterownik, tu są też GAL i pozostałe elementy. Druga płytka łączy się z pierwszą i na niej są pamięci, a wpina się ją w multipleksery obok RAM-u.

Montaż wymaga przelutowania rezystorów podciągających linie danych na płycie Atari z drugiej strony płyty, żeby w ich miejscu umieścić listwę żeńską, w którą również wpina się rozszerzenie. Druga rzecz, to w jedną przelotkę trzeba wlutować pin żeński, gdzie też wepnie się rozszerzenie (sygnał HALT). Trzecia rzecz, to trzeba pięć kabelków doprowadzić z PIA do rozszerzenia. Resztę się tylko wpina i powinno zatrybić.

Dla tych, którzy lubią się jarać plątaniną ścieżek na projekcie PCB załączam zrzut jak to mniej-więcej wygląda.

Post's attachments

simmexp800xl-PCB-Mq.jpg 238.59 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

46

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zamawiam 3 szt. _kriss_

47

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mógłbyś zrobić na płytce dodatkowe miejsce SMD na GAL-a w obudowie PLCC?
Można by wtedy zastosować GALa DIP albo PLCC, PLCC są łatwiej dostępne.

48

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@PROTON: na tą chwilę nie mogę zrobić PLCC, bo płytki są gotowe, zamówione i już nic w nich nie zmienię. Ale nie da rady powciskać jednocześnie obu obudów, bo płytki wpasowuję na styk i ze ścieżkami jest bardzo ciasno, chodzi o ich układ, o poligony masy i inne technikalia mające na celu stabilność układu. Gdybym wsadził jednocześnie obie podstawki, to popsuło by mocno poprawność założeń projektowych, dlatego jednocześnie na pewno ich nie umieszczę. Robienie osobnych wersji wszystkich na dwie różne obudowy GAL-a jest też bez sensu, bo projekt jest zbyt niszowy, a i tak już są różne wersje płytek do różnych rewizji płyt Atari. Ostatnia sprawa, to nie jest prawdą, że PLCC są łatwiej dostępne. Akurat teraz ktoś wyjątkowo wystawił na allegro, dlatego u nas takie są, ale zwykle jest odwrotnie. Układy te kupuje się natomiast u Chińczyka, a tam o wiele lepiej dostępne są w obudowach DIL. Reasumując, raczej nie będę tego robił w PLCC w ogóle i poprzestanę na obudowach DIL - chociaż przyznam, że już kiedyś patrzyłem na PLCC i podobało mi się to.

@_kriss_: ale czego zamawiasz? 800XL czy 130XE?

Mam zamówione płytki w wersji do płyt 65XE/130XE - takie jak z pierwszego postu. Są już z poprawką (brakująca masa do jednej z nóżek). Tym razem płytki będą czarne. Na zbyciu 10 kompletów, dostępność przełom stycznia i lutego. Cena 45zł+przesyłka.
Na 800XL jak ktoś chce, to może się też zapisać, będzie z 8 kompletów do wzięcia, cena ta sama. Jednak tutaj to kwestia na razie niezobowiązujących rezerwacji, bo ja to dopiero muszę sprawdzić, przetestować, uruchomić itd. Jeśli będzie wszystko ok, to dostępność w lutym.

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.
3.

Lista 800XL:
1.

49

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.
3. PROTON - 1 szt.

Lista 800XL:
1.

50

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

2szt - 65/130XE
2szt - 800XL