126

Odp: Sonari

Nie ma:-) Jest tylko schemat na stronie Torimana, muszę do tego zrobić jeszcze listę elementów, ale przyznam szczerze, że nawet wprowadzając poprawki do połączeń nie patrzyłem jakie tam są elementy, bo Toriman zrobił wzór gotowej płytki, którą przetestował i była ona poprawna. Tyle że płytka była oderwana od schematu, więc nie dało się tego łatwo sprawdzić. Moje poprawki polegały na tym, że zrobiłem dodatkowe połączenia w miejscach, w których wcześniej Toriman zaprojektował połączenia kablowe, żeby ich już nie trzeba było lutować. Oprócz tego dostosowałem płytkę do wymogów fabryki oraz np. poprawiłem soldermaskę, której Tori w ogóle nie brał pod uwagę (bo nie miało to znaczenia przy ręcznym robieniu płytek). Tak że uzupełniając: postaram się w możliwie krótkim czasie przeanalizować schemat i porównać go z płytką, żeby opisać gdzie jakie elementy mają być, jeśli będzie trzeba, to skonsultuję to z Torimanem i wrzucę potrzebny opis tutaj.

127

Odp: Sonari

Mi dokładnie chodzi o to jakie są rozmiary rezystorow i kondensatorów SMD np 0805 albo 1206.

128

Odp: Sonari

Narysowałem rozkład elementów jak to polutować. Załączam rysunek.

Poniżej wykaz potrzebnych elementów
(wartość/ilość/rozmiar)

Kondensatory:
10uF/6szt/B(lub A?)
1uF/1szt/B(lub A?)
100nF/4szt/0805

Rezystory:
1k/8szt/0805
2k2/12szt/0805
5k6/1szt/0805
330R/1szt/0805

Diody:
1N4148/1szt/SMD

Układy scalone:
74LS138/1szt/SMD
74LS02/1szt/SMD
74LS00/1szt/SMD
74LS32/1szt/SMD
Powyższe układy Tori mówi, że mogą być LS/HCT/ACT - dekoder 138 wskazane aby był ACT lecz raczej nie powinno być problemów przy HCT.

I oczywiście dwa układy Yamaha:-)

Przy kondensatorach zaznaczyłem plusy i minusy, przy diodzie anodę i katodę.

Tactswitch do resetu trzeba dobrać w odpowiednim rozmiarze, gniazda wyjścia stereo odpowiedniego trzeba poszukać, zaznaczyłem na rysunku na których pinach mamy L, R i GND.

Na górze płytki w okolicach logo Atari jest jeszcze 6 przelotek THT i trzy miejsca na elementy SMD.
Te wszystkie przelotki i pady nie są używane i zostawiamy je puste. Tori mówił, że można sobie tam w wybranym miejscu diodę led z rezystorem zamontować jak ktoś ma ochotę na świecidełko:-)

Uwaga: podczas rozkminiania tych elementów teraz zauważyłem że fabryka na czerwonych płytkach poleciała soldermaskę również na padach do przylutowania dwóch elementów: kondensatora 1uF i diody 1N4148.
Trzeba delikatnie zeskrobać z płytek soldermaskę w tych miejscach, żeby ukazała się miedź i bez problemu przylutujemy wtedy te dwa elementy. Co ciekawe na płytkach czarnych nie ma tego błędu.
Ta sama sytuacja dotyczy solderjumpera adresowego (tu już zarówno dla czarnych i czerwonych płytek) - trzeba zeskrobać soldermaskę z tego pola, które chcemy zlutować, żeby wybrać odpowiedni adres.
A adres wg Torimana wybieramy tak, że cytuję: "Trzeba zlutować konkretne 2 pady. Nóżka 15 to adres $D500 i dalej wyjścia wg datasheet, a adresy co $20".
Skoro Mono robi soft, to może się wypowie jaki adres zrobić, żeby było dobrze:-)

Przy układach YM/AY trzeba też zlutować odpowiednio solderjumpery wyboru typu układu - oznaczone na płytce odpowiednio Y oraz A.

I jeszcze jedna uwaga: przymierzyłem płytkę do obudowy Z-7 i pasuje idealnie, a więc się udało:-)
Jedno ale: jeżeli ktoś ma zamiar dać układy Yamaha w podstawki - wszystko jedno czy zwykłe czy precyzyjne - wówczas obudowy Z-7 nie da się zamknąć. Chyba że może są jakieś podstawki o super niskim profilu, ale to już nie wiem.
Czyli albo dajemy układy lutowane bezpośrednio i zamykamy bez problemu kartridż, albo można dać Yamahy w podstawkach i wtedy np. wyciąć prostokątne dziury w obudowie kartridża eksponując Yamahy na wierzchu.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-12 23:02:06)

Post's attachments

SONari_elementy.jpg 113.56 kb, liczba pobrań: 3 (od 2019-01-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

129

Odp: Sonari

DZIĘKI MQ ZA OGARNIĘCIE SONARI!

A w kwestii gniazda stereo...

Szukamy na Allegro wg frazy: Gniazdo JACK 3,5mm stereo do druku bez wyłącznika

i za 1,5zł u użytkownika: abjelektronik są takie gniazdka jakie stosuję i takie powinny pasować do SONari - załączam fotkę.
Takie same stosowałem w Yamari.

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-01-13 21:49:06)

Post's attachments

gniazdko.jpg 75.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

130

Odp: Sonari

Płytka przyszła. Ładna. Dzięki.
Teraz tylko skompletować części.

131

Odp: Sonari

Sorry chłopaki, że nie wrzuciłem numerów przesyłek, ale miałem tego ze 30 i perspektywa przepisywania tego nie zachęcała mnie do działania:-) Weekend miałem pracowity, zamiast klepania numerów zrobiłem te rysunki z wykazami elementów. Teraz już nie będę wysyłał numerów, bo dziś powinny wszystkie przesyłki dojść, to były priorytety. Ogólnie wysłałem wszystkim tym, którzy zapłacili, więc jak by ktoś nie dostał gdzieś do środy max, to niech się odezwie, będziemy sprawdzać. Ze swojej strony w tygodniu przelecę te wszystkie numery na śledzeniu czy wszędzie jest że doręczono.

Zachęcam pozostałe osoby z listy do wpłat:-) Co prawda reszta płytek jest w drodze i będą dopiero za jakieś 2 tygodnie, ale wygodnie mi było przygotować wszystkie przesyłki na raz, więc fajnie by było jak i teraz mógłbym tak zrobić jak tylko przyjdą płytki.

Toriman, dzięki za uzupełnienie informacji o gniazdach stereo. Na allegro widziałem że takie same gniazda mają też jeszcze jacyś inni dwaj czy trzej sprzedawcy jak by co.

132

Odp: Sonari

Mq, mi możesz podać numer przesyłki bo ja będę dłużej czekał.

133

Odp: Sonari

Faktycznie, poszło na PW

134

Odp: Sonari

Płyteczki lodzio-miodzio aż szkoda lutować :-)

dzięki!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

135

Odp: Sonari

Mam i ja!

Wielkie dzięki, mój pierwszy zakup do Atari od dłuższego czasu, zapowiada się nieźle.



Artur.

136

Odp: Sonari

Mam i ja ;) Dzięki, jak zwykle profesjonalne wykonania.

Sikor umarł...

137

Odp: Sonari

A ja mam... sklerozę. :D PW z prośbą o nr konta wysłany. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

138

Odp: Sonari

PCB dojechało szczęśliwie. Fajne jest to, że tyle osób bierze w tym udział. Oczywiście wielkie podziękowania dla Mariusza za koordynację i Torimana za sam projekt. Życie jest za krótkie, żeby nie korzystać z Atari :). No i trzymam kciuki za koderów softu, no bo sprzęt bez softu to wiadomo. Pisząc pierwszy post "Kupię Sonari" nie spodziewałem się, że tak to się potoczy.  I prośba niech ktoś mądry się wypowie jak te adresy trzeba ustawić tymi zworkami.

139

Odp: Sonari

Słuchajcie, roześlę pozostałym osobom już dane do wpłaty, z tym że te płytki, które miałem już wszystkie się były rozeszły po ludziach. Czekam na ostatnią partię, dla wszystkich wystarczy, ale reszta będzie za jakieś myślę około 2 tygodnie.

@piomet, też masz swoją zasługę, bo Toriman jest szczęścliwy, że jego projekt ożył, a to właśnie dzięki Twojemu pierwszemu postowi w tym wątku:-)
Adres żeby ustawić, to trzeba zlutować _tylko_jedno_ z połączeń na tej "drabince". Moja sugestia jest taka, żeby poprosić Mono o wytyczne, bo to on pisze soft. Mono jak czytasz, to proszę, wypowiedz się tu:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-15 18:13:51)

140

Odp: Sonari

Kurka wódka. Zrobimy jeszcze Yamari i Sidari jak zdrowie dopisze :).

Ostatnio edytowany przez piomet (2019-01-15 18:20:54)

141

Odp: Sonari

Yamari zrobił już w porozumieniu z Torimanem xangel na podobnej zasadzie jak ja to Sonari, a nawet lepiej, bo poskładał kilka gotowych egzemplarzy i przetestował, że działają, ale nikt tego nie chciał ogarnąć od strony softu, więc temat trochę stanął.
Tu wątek:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13062

142

Odp: Sonari

Mq napisał/a:

Adres żeby ustawić, to trzeba zlutować _tylko_jedno_ z połączeń na tej "drabince". Moja sugestia jest taka, żeby poprosić Mono o wytyczne, bo to on pisze soft. Mono jak czytasz, to proszę, wypowiedz się tu:-)

Moje programiki można konfigurować podając adres karty za pomocą /A adres, więc docelowy adres urządzenia nie jest wielkim problemem. Domyślnie przyjmowany jest adres bazowy $D500.
Jeśli dobrze widzę adres bazowy SONari może być skonfigurowany za pomocą jumperów SJ3..10 (wg schematu http://raven1.magix.net/sonari/SONari_stereo.pdf) co $20 bajtów. Ponieważ SlightSID siedzi sobie w obszarze $D500..$D542, to może niech adres bazowy SONari byłby w $D560? To będzie Y3 (czyli SJ6) zwarty?

Edit: Pamiętajcie jeszcze o SJ1 i SJ2 jak nie chcecie żeby programy wypisywały Wam że znalazły AY a macie wsadzone YM :)

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-15 19:12:17)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

143

Odp: Sonari

To ustalmy to za standard. Czyli: ustawiamy wszyscy na $d560

Sikor umarł...

144

Odp: Sonari

@Mono: czy w takim razie dla wygody użytkowników Twoje programiki mogły by jako domyślny przyjmować adres bazowy $D560 zamiast obecnego $D500?

W załączeniu wrzucam obrazek jak te adresy ustalić na płytce. Niestety fabryka przykryła pady soldermaską, więc trzeba ją z tych kwadracików zeskrobać czymś ostrym, żeby pokazała się miedź i wówczas zlutować te wybrane kwadraciki. Zaznaczyłem niebieską pętlą co zlutować, żeby mieć adres $D560.

Wspomniany wybór układów AY/YM widać też na tym rysunku - tutaj zlutować kroplą cyny należy środkowy z kwadracików z jednym z dwóch oznaczonych A lub Y. Są dwa takie jumperki, oba trzeba ustawić dla posiadanych układów. Domyślam się, że w większości przypadków ustawimy oba jumperki w stronę Y.

Post's attachments

SONari_adresy.jpg 160.27 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

145

Odp: Sonari

I to się nie kłóci z EVIE-adresy, które nie wiedzieć czemu nie ma.....

Cytat Atariki:
.....przez brak pełnego dekodowania adresów rejestry Evie $d2c0-$d2ff są widoczne też w $d280-$d2bf. Analogicznie rejestry SID-a widoczne w $d500-$d51f zmapowane są również w $d540..$d55f, jak i rejestry COVOX-a w obszarze $d740..$d747 ($d640..$d647).

146

Odp: Sonari

Może Toriman coś tutaj dopisze w tej sprawie, ale wstępnie zaanonsuję temat, że pełne dekodowanie adresów jest z tego co zauważyłem swego rodzaju konikiem Toriego we wszystkich jego projektach:-) Swoją drogą też uważam, że adresy powinny być dekodowane w pełni, to że się tak nie robi w wielu przypadkach i że w dodatku tłumaczy się to oszczędnościami, to jest dla mnie chore, bo dekodowanie adresu to sprawa dość prosta i mało kosztowna, a niesie niewspółmiernie duże korzyści w postaci oszczędności mapy pamięci. Prosty przykład: teraz omawiamy ustawienie sobie "co kawałek" różnych rozszerzeń muzycznych, a gdyby każde z nich zajęło całą stronę pamięci, to by był niezły kibel:-)

147

Odp: Sonari

Mq napisał/a:

@Mono: czy w takim razie dla wygody użytkowników Twoje programiki mogły by jako domyślny przyjmować adres bazowy $D560 zamiast obecnego $D500?

Ma się rozumieć - jak zwykł mawiać Miś Uszatek.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

148

Odp: Sonari

Ktoś wie, dioda z jakim prądem przewodzenia? Dowolna? Rezystory  na 100mW wystarczą?

149

Odp: Sonari

Dioda 1N4148 dowolna SMD, rezystory w rozmiarze jak podałem SMD, też dowolne tam nie płyną "żadne" prądy.

150

Odp: Sonari

Dobra lupa nie jest zła...

Ostatnio edytowany przez Artu2tu (2019-01-15 23:19:24)

Post's attachments

Sonari1.jpg 1.47 mb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.