51

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Odszczekuję. :D

52

Odp: atari 1088KB ram na sram???

@Impuls, Torimana to trochę posłuchaj, bo ma rację. Oczywiście możesz robić po swojemu i jak to zrobisz dzięki temu prościej, to nawet lepiej. Ale tylko chciałem Ci podpowiedzieć, że Toriman wie co mówi, bo robił już w podobny sposób podstawowy RAM w Atari na SRAM. Warto by połączyć też rozszerzenie 1MB z całkowitą wymianą podstawowego RAM-u na SRAM. Podsyłam Ci ciekawego linka do projektu, który zrobił właśnie Toriman, jest to przetestowane i działa, a rzecz bardzo ciekawa wg mnie:
http://raven1.magix.net/static/static.html

53

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Tyle, że ja nie podmieniam DRAM na SRAM.
Zupełnie by zmieniało to cały układ i nie musiał bym się bawić z RAS i CAS.
A CAS jest całkowicie gotowym sygnałem do sterowania OE.
To po co mam dodawać układy synchronizacji z o2?
I tak muszę przecież uzależnić sterowanie od przestrzeni adresowej i stanu PB4
Tak w przypadku odczytu jak i zapisu.
Bo OE przy zapisie nie ma znaczenia.
Moim założeniem jest przede wszystkim minimum ingerencji.
W myśl, działa to nie ruszaj. :D
Nawet nie mam tak malutkiej pamięci SRAM by podmienić DRAM w atari. :p

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 14:19:59)

54

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Chodziło mi o to, że zarówno Toriman, jak i ja, mieliśmy już dawno temu plan jednoczesnej wymiany całej pamięci na SRAM razem z jej rozszerzeniem. Od dawna o tym myśleliśmy, ale czas nie pozwala zrobić w życiu wszystkiego i jest to jeden z projektów, który gdzieś tam wisi i czeka sobie na swój czas. Dlatego skoro się tym zająłeś, to interesujemy się tym tematem, a podrzucam też ewentualne pomysły, które sam chciałem zrobić, bo może Cię zainteresują. Oczywiście to Twój projekt i robisz co tam chcesz, mówię tylko, że fajne będzie rozszerzenie do Atari, które pozwoli cały układ zmienić na SRAM włącznie z pamięcią podstawową. Poza tym skupiasz się na 800XL w wersji bez Freddiego, a gdybyś poszedł trochę tylko szerzej i zmienił delikatnie swoje myślenie, to mógłbyś zrobić pamięć uniwersalną do wszystkich Atari z serii XL/XE. Tylko tu znowu: podsuwam tylko myśl, a Ty rób swój projekt dalej, jeżeli masz taką wolę, to po swojemu, i tak Twoja praca bardzo się przyda jeśli doprowadzisz temat do szczęśliwego finału.

55

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Myślę, że wasz projekt jest ciekawy i wiele układów w Katarynce stało by się niepotrzebnych.
Ale ja mam tylko jedną katarynkę 800xl bez fredka, która wygląda cudownie i nie mam zamiaru jej przebudowywać.
Jedyne rzeczy jakie będą wylutowane to rezystory 33 łomów na liniach RAS i CAS gdzie się wepnę kabelkami.
Nie orientujesz się ile miejsca jest nad SALLY do blachy?

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 14:43:12)

56

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie ma prawie wcale miejsca. W 800XL nie mam blachy w ogóle, a jakakolwiek podstawka pod dużego scalaka powoduje, że klawiatura nie wchodzi. Tam jest na prawdę bardzo ciasno. Akurat jestem "na czasie" z tym, bo jak widziałeś w innym moim wątku zaprojektowałem płytki do rozszerzenia 1MB na DRAM wg wcześniejszego projektu Pasia. I chciałem się też wpiąć pod "duże scalaki" w 800XL, ale zrezygnowałem z tego i poszukałem innych alternatyw właśnie ze względu na brak miejsca pod klawiaturą.

57

Odp: atari 1088KB ram na sram???

W takim razie odwrócimy SALLY do góry nogami.
Muszę te sprawy rozgryźć zanim płytkę zrobię.

58

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Musisz wziąć płytę, poprzymierzać wszystko i milion razy pomierzyć jak to pasuje. Będziesz tam walczył o każdy milimetr, ale da się tam zmieścić, tylko trzeba to zrobić z głową, żeby się potem nie obudzić z ręką w nocniku.

59

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Myślę zrobić płytkę z bolcami w gniazdo SALLY a SALLY dać obok gniazda do góry nogami. Powinno się zmieścić. SALLY mocno się grzeje?
Jest jeszcze inne rozwiązanie, osadzić płytkę na gnieździe BASICa i MMU.
BASICa i tak muszę wymienić bo jest w wersji B to od razu zrobię miejsce na jakiś flash czy eeprom.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 16:00:51)

60

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Jeśli możesz, to faktycznie celuj w inne miejsce niż Sally, będzie Ci o wiele łatwiej z miejscem. Co do grzania się, to ze wszystkich układów w Atari Sally grzeje się najbardziej, ale też bez przesady, dotknij go sobie po jakimś czasie od włączenia, jest tylko mocno ciepły, nie jakoś tam szczególnie gorący. Moim zdaniem nie wymaga ani żadnego chłodzenia, ani nawet wielkiej przestrzeni, jak go dasz do góry nogami, to nic mu nie będzie.

61

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Jednak wybiorę miejsce pod BAIC-em i MMU.
Słuchaj ja naprawdę jestem noga z oprogramowania atari.
Znalazłem eeproma 32KiB prócz BASIC "C" chciał bym tam coś jeszcze wrzucić.
Mam jakiegoś BASIC++, altira basic, ale zostaje jeszcze 8KiB. nie natknąłeś się na jakiś assembler z edytorem na karta 8KiB?
Albo C, Pascal, bo C++ to nie wiem czy było na atari.

62

Odp: atari 1088KB ram na sram???

W tym nie pomogę, z braku czasu ja się tylko zajmuję głównie sprzętem. Rozbudowuję swoje komputery o różne rzeczy, dokładam rozszerzenia, odnawiam, odrestaurowuję, a na końcu ich nie używam:-)

Edit: a w ogóle zanim wybierzesz miejsce, zanim zaprojektujesz płytkę i wykonasz to wszystko "na gotowo", to proponuję Ci zbudować prototyp choćby "na pająka" lub na płytce stykowej i sprawdzić czy to wszystko będzie Ci w ogóle działało zgodnie z oczekiwaniami.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-12 17:19:04)

63

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Ha ha to tak jak ja!
Gdybyś widział co zrobiłem z płyty Amigi 600.
Jest w obudowie desktop z wewnętrznym zasilaczem.
Klawiatura od PC, mysza też.
Posiada złącze euroscart.
Z klawiatury uruchamiam i wyłączam Amigę, przełączam Kickstarty.
Bootuje z HDD albo pendraka.
Ale to nie to forum. ;)

64

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Tę moją Katarynkę to porządnie zrobili.
Wszystkie układy na podstawkach.
No prócz linii opóźniającej.
Ktoś kojarzy do czego służy przełącznik między gniazdem zasilania a modulatorem?
jego zadaniem było zwarcie nóżki modulatora do masy.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-12 21:03:42)

65

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Odstraja częstotliwość  nośną modulatora. Obejrzyj schemat: http://www.jsobola.atari8.info/co61659.gif
O ile dobrze pamiętam to przełącza między kanałami TV 3 i 4.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

66

Odp: atari 1088KB ram na sram???

A to nie istotne, bo mam brak tego przełącznika.
I tak po płytce patrząc to wystarczy tylko go zamontować.

67

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Rozrasta się mnie ta płytka zaraz się okaże, że nie zrobię dwustronnej bo za duża.
Trzecia wersja rozszerzenia pamięci.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-13 04:09:19)

Post's attachments

memory3.png 104.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

68

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Dobra to już chyba finalna wersja.
Czas się zabrać za płytkę.

Ostatnio edytowany przez Impuls (2019-01-13 16:50:36)

Post's attachments

memory3.1.png 118.17 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

69

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Jeśli nie uda mi się zejść do około 20-30 przelotek to zrezygnuję z wyboru banków rejestrem w przestrzeni rejestrów D500-D5FF.
Moje możliwości wytwarzania płytek są bardzo ograniczone technologicznie i 150 przelotek nie wchodzi w rachubę.
Spróbuję jeszcze pomieszać układami na płytce, poprzekładać na spód, może da się zejść do rozsądnej liczby przelotek.
Spróbuję jeszcze niektóre układy zamienić obudową z SO na DIL.

70

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Pozwolę opisać trochę timingi jakie występują w układzie.
Sygnał CAS do sterowania pamięci SRAM odczyt.
Procesor jest dość powolną jednostką, stosując szybkie pamięci może dojść do sytuacji, że procesor nie zakończy odczytu a pamięć już zakończy wystawianie danych gdyż pamięć moja utrzymuje dane tylko przez 20ns pamiętajmy, że okres sygnału o2 to jakieś 560ns. Sygnał CAS jest na tyle długi, że procesor spokojnie odczyta sobie dane z komórki pamięci a nie podciągniętą magistralę. Opóźnienie tego sygnału przez logikę jest jak najbardziej wskazany zwłaszcza, że moja pamięć utrzymuje dane o połowę krócej niż DRAM.

Myślę, że wykorzystanie sygnału WE do sterowania zapisem do pamięci nie trzeba szczegółowo omawiać, na tym sygnale pracują dramy 150ns, moje pamięci wymagają by dane były na szynie tylko 30ns przed zboczem opadającym WE i 0ns po nim, pamięci DRAM mają czasy odpowiednio 40ns i 10ns, jak widać mam tu spokojną głowę, że przy niewielkim opóźnieniu dalej wszystko będzie w porządku. Ale jak widzicie sygnał WE nie jest przeze mnie w żadnym stopniu opóźniany, ani dla DRAM, ani dla SRAM.

71

Odp: atari 1088KB ram na sram???

się pewnie późno włączyłem w temat, może pomoże w SRAMie (ino to 0,5MB)  http://atarionline.pl/v01/index.php?sta … =wynalazki

72

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie za późno ale rozwiązania ze 130XE tak nie bardzo do wykorzystania na 800lx bez fredka.

73

Odp: atari 1088KB ram na sram???

@pajero: o tym już napisałem we wcześniejszym poście nr 8, to jest rozwiązanie Asala i również zrobił wersję 1MB, która też jest tam na atarionline opisana.
@Impuls, poczytaj te dwa artykuły Asala, bo chociaż to jest do płyty 130XE, to jednak zasada jest ta sama i sygnały te same, tylk układ płyty inny - no i fakt, że płyta z Freddiem. Niemniej jednak warto poczytać, bo Asal tam sporo pisał o timingach, może wychwycisz przydatne informacje.
Z tym że jeszcze tam jest kwestia nietypowego wykorzystania SRAM, które pracuje tam jak DRAM z podziałem adresu na row/column.

74

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Nie no fajne rozwiązanie, zamiast ciągnąć 16bit adresów pociągną 8 bo i tak dla dram potrzebował multipleksowanego adresu to zdemultipleksował starszy bajt dla SRAM. Co do timingów to cały czas twierdzę tak samo. Teraz mam poważniejszą zagwózdkę bo chyba ręcznie będę musiał projektować płytkę, eagle nie bardzo sobie radzi.

75

Odp: atari 1088KB ram na sram???

Impuls napisał/a:

Jeśli nie uda mi się zejść do około 20-30 przelotek to zrezygnuję z wyboru banków rejestrem w przestrzeni rejestrów D500-D5FF.
Moje możliwości wytwarzania płytek są bardzo ograniczone technologicznie i 150 przelotek nie wchodzi w rachubę.
Spróbuję jeszcze pomieszać układami na płytce, poprzekładać na spód, może da się zejść do rozsądnej liczby przelotek.
Spróbuję jeszcze niektóre układy zamienić obudową z SO na DIL.

Wybacz, że zwrócę Ci uwagę.
Zrezygnuj zawczasu z rejestru na stronie $D5XX. To jest dobra strona dla rozszerzeń sprzętowych ale nie najlepsza dla rozszerzeń RAM.
Naprawdę...Użyj tylko i wyłącznie metod Rambo i CompyShop opartych na PortB.

Czekam na finał :)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site