1

Temat: Sophia2 - prototyp

Tym razem to już nie dodatek do GTIA, tylko kompletny zamiennik. Ma wszystkie funkcje oryginalnego układu, oba wyjścia - RGB/YPbPr i DVI - znane z poprzednich modeli, ale z rozszerzonymi możliwościami (m.in. nowy tryb DVI zgodny ze standardem telewizyjnym), a także kilka zupełnie nowych, użytecznych funkcji. Na zdjęciu w pełni funkcjonalny prototyp. Aktualnie w fazie testów. Opis dodatkowych funkcji w załączonym dokumencie.

Edit: zmiana organizacji pamięci RAM dla palet kolorów, dla zapewnienia kompatybilności na wypadek ew. przyszłego rozszerzenia palety kolorów do 24 bitów.

Ostatnio edytowany przez Simius (2019-03-21 18:45:42)

Post's attachments

IMG_20190112_231845.jpg 501.46 kb, liczba pobrań: 8 (od 2019-02-03) 

SOPHIA2pl.pdf 61.41 kb, liczba pobrań: 330 (od 2019-03-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Sophia2 - prototyp

Zapisuje się na listę chętnych - 2 szt.

3

Odp: Sophia2 - prototyp

I ja poproszę 1 szt.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Sophia2 - prototyp

Biorę też 1 szt.

5

Odp: Sophia2 - prototyp

I ja poproszę 1 szt.

pozdrawiam

Sniegowy

6

Odp: Sophia2 - prototyp

i ja poproszę 1 szt. :)

7

Odp: Sophia2 - prototyp

Poproszę 1szt

8

Odp: Sophia2 - prototyp

Wspaniałości!

1szt :)

9

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius - a jak sobie ten wynalazek radzi z "pal blending"??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Sophia2 - prototyp

Skoro wszyscy zgłaszają się z chęcią zakupu, mimo że Simius jeszcze nic o tym nie wspomina, to czynię to również i ja ;) Jestem zainteresowany 1 szt.

11

Odp: Sophia2 - prototyp

REJESTRY (preliminary):

Nie rozumiem przełącznika

Bit 7 – SPECEN:  SPECial features ENable
Ten znacznik, jeśli jest ustawiony, otwiera dostęp do rejestrów specjalnych SOPHIA. Jeśli jest wyzerowany, resetuje licznik adresowy pamięci RAM dla palet kolorów.

Czyli będąc w trybie SOPHIA2, chcąc ustawić bit 5 (gracze wielokolorowi) muszę resetować licznik adr.? Na co to ma wpływ dla SOPHI2?
Czyli mogę na nowo wpisać kolory do wybranej palety?

12

Odp: Sophia2 - prototyp

Bit 7 – VGA
Ten znacznik ustawia wyjście analogowe RGB jako VGA (H:31kHz; V:60/50Hz). Dostępny jest tylko tryb graficzny  480p/576p. Dostęp do znacznika jest możliwy tylko, kiedy znacznik SPECEN jest ustawiony.

Co to dla mnie oznacza - przełącza RGB w tryb VGA 31kHz?
Że monitor lcd z wejściem VGA bez problemu wyświetli obraz z Atari? Jeśli tak, +1 sztuka dla mnie.

Ostatnio edytowany przez sun (2019-01-13 14:28:00)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

13

Odp: Sophia2 - prototyp

PAL blending nie jest właściwością GTIA, tylko dekodera PAL w telewizorze. Dlatego będzie wszędzie tam, gdzie sygnał jest przetwarzany przez dekoder PAL, czyli z wyjścia s-video, composite i z modulatora TV. Nie będzie go na wyjściach RGB i DVI.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

14

Odp: Sophia2 - prototyp

pajero napisał/a:

Czyli będąc w trybie SOPHIA2, chcąc ustawić bit 5 (gracze wielokolorowi) muszę resetować licznik adr.? Na co to ma wpływ dla SOPHI2?
Czyli mogę na nowo wpisać kolory do wybranej palety?

Chcąc ustawić jakikolwiek bit w zwykłych rejestrach GTIACTL, CONSOL i PMCTL musisz przy okazji zresetować licznik adresowy. Nie ma to żadnego wpływu na działanie całego układu, poza tym, że jakbyś chciał ładować dane palet kolorów, to zaczynasz ponownie od adresu 0. Oczywiście wcześniej załadowane palety pozostają tam cały czas, aż do nadpisania je nowymi lub do wyłączenia komputera. Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, bo tak to sobie wyobrażam, że w przypadku korzystania z tej możliwości, użytkownik załaduje wszystkie palety jednorazowo. Przy ładowaniu palet trzeba pamiętać, że przerwania muszą być wyłączone, ponieważ system dokonuje zapisów w rejestrze CONSOL, a to zepsuje paletę.

sun napisał/a:

Co to dla mnie oznacza - przełącza RGB w tryb VGA 31kHz?
Że monitor lcd z wejściem VGA bez problemu wyświetli obraz z Atari? Jeśli tak, +1 sztuka dla mnie.

Niekoniecznie bez problemu, ponieważ pozostaje cały czas kwestia częstotliwości synchronizacji pionowej. Bez problemu powinno być w komputerach z systemem NTSC, bo tam jest 60Hz, obsługiwane przez wszystkie monitory. Jeśli komputer jest z systemem PAL, tylko niektóre monitory wyświetlą obraz.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

15

Odp: Sophia2 - prototyp

Rozumiem. Nic, muszę przetestować monitor, czy załapie 50Hz.

Wygląda to tak, czyli ? Uda się? To jest po VGA. To tak wygląda jakby dawał radę. Czyli Zosia v1 też by się sprawdziła ? H jest od 31.5 kHz.

Ostatnio edytowany przez sun (2019-01-13 15:48:42)

Post's attachments

nec.jpg 337.28 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

16

Odp: Sophia2 - prototyp

Dla ułatwienia autorowi projektu stworzyłem listę potencjalnych kupców, proszę o kopiowanie i dopisywanie się do listy:

SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.

17

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja grzecznie czekam na potwierdzenie moich spekulacji :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

18

Odp: Sophia2 - prototyp

SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.
10. lopez - 1sz.

19

Odp: Sophia2 - prototyp

sun napisał/a:

Rozumiem. Nic, muszę przetestować monitor, czy załapie 50Hz.

Wygląda to tak, czyli ? Uda się? To jest po VGA. To tak wygląda jakby dawał radę. Czyli Zosia v1 też by się sprawdziła ? H jest od 31.5 kHz.

Wygląda dobrze. Zosia v1 by się nie sprawdziła, bo nie generuje obrazu z H=31kHz, tylko 15,5kHz

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

20

Odp: Sophia2 - prototyp

SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.
10. lopez - 1szt.
11. perinoid - 1szt.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius napisał/a:

Wygląda dobrze. Zosia v1 by się nie sprawdziła, bo nie generuje obrazu z H=31kHz, tylko 15,5kHz

Super, czyli jest postęp :) W takim razie zostaję na liście :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

22

Odp: Sophia2 - prototyp

SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.
10. lopez - 1szt.
11. perinoid - 1szt.
12. bocianu - 1szt.

23

Odp: Sophia2 - prototyp

To wstępnie i ja, choć póki co cieniutko stoję. Ale skoro to prototyp - to jeszczechwilę potrwa. Lista poniżej:
SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.
10. lopez - 1szt.
11. perinoid - 1szt.
12. bocianu - 1szt.
13. sikor - wstępnie 1, docelowo 2szt

Sikor umarł...

24

Odp: Sophia2 - prototyp

seban napisał/a:

Skoro wszyscy zgłaszają się z chęcią zakupu, mimo że Simius jeszcze nic o tym nie wspomina, to czynię to również i ja ;) Jestem zainteresowany 1 szt.

No właśnie, to jakaś nieautoryzowana kolejka jest... Ale za wszelki wypadek, również jestem zainteresowany. Zaś wydatek... :)

SOPHIA2
1.ZuluGula - 2szt.
2.pancio.net - 1 szt.
3._kriss_ - 1 szt.
4.Sniegowy - 1 szt.
5.dragmar - 1 szt.
6.pawel - 1 szt.
7.atarixegs - 1 szt.
8.seban - 1 szt.
9.sun - 1 szt.
10. lopez - 1szt.
11. perinoid - 1szt.
12. bocianu - 1szt.
13. sikor - wstępnie 1, docelowo 2szt
14. uicr0Bee - 1 szt.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-01-13 22:28:09)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: Sophia2 - prototyp

Nie jestem wtajemniczony, co to robi? To takie VBXE?

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>