126

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@piwkoo: Jeśli będą zamawiane PCB, to proszę mnie uwzględnić na liście.

127

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

1. xtrem007 +1
2. pancio.net +1

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

128

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobry Wieczór,

Dawno nic nie było o cartach, prawda? :D A do tego temat zboczył na meandry alternatywnej rzeczywistości... zatem pora trochę powrócić do głównego wątku... Niestety dziś w sumie nic odkrywczego i nowego, bo cart był wcześniej opisywany w tym wątku: Turbo HIT. Podobny cart znajduje się w kolekcji uicr0bee, a opisuję go po pierwsze niejako z "kronikarskiego obowiązku" ;-) a po drugie... ta wersja carta sprawiała problemy (startowała losowo, zawieszała się) ... więc przedstawię niejako historię choroby.

zestaw oprogramowania zapisany w pamięci EPROM tego carta prezentuje się tak:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr1.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr2.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr3.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr4.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr5.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr6.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr7.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr8.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr9.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/scr/hit_scr10.png

UWAGA!!! Na ekranie tytułowym autor tej "składanki" zeserwował na pozycjach "1" i "2" menu napisy "K.S.O." ... niestety dla oczekujących że to oprogramowanie dla "KSO Turbo 2000", czeka rozczarowanie... bowiem po uruchomieniu tego oczom użytkownika ukaże się zwykły "blizzardowy" Turbo K.O.S. Literówka? Błąd? Celowe działanie? Nie wiem... sam dałem się na to "złapać", jak Dely po raz pierwszy zaprezentował tego carta i myślałem że to będzie jakiś soft do "czytania" programów w standardzie KSO Turbo 2000 na magnetofonie z interface Blizzard ;)

1) zawartość pamięci EPROM: Blizzard Turbo HIT.bin.7z

blizzard_hit.bin:

MD5   : 1bf8c35282db822851939a21bd1ab07a 
SHA256: 35ebf1f26c9ba8f9028ce3de86c4d6490ea1e3217b53768f6833fdbd096c92e2

Co prawda zawartość jest identyczna z tą którą można znaleźć w wątku o Turbo HIT od Dely-ego, ale dla porządku zamieszczam tutaj drugi dump z tego egz. carta. Jest to też swego rodzaju weryfikacja że cart jest zrzucony bez przekłamań.

I jeszcze wielkie podziękowania należą się koledze "Krótkiemu", który to dodał emulację/obsługę tego carta do Atari800. Nie miałem mu okazji podziękować we wcześniejszym wątku o Turbo HIT, ponieważ jego post o tym fakcie przeczytałem dość długo po tym jak został napisany.

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: blizzard_turbo_hit.xex.zip

Skoro już drugi raz trafił mi się ten cart i z tym miałem problemy... to pomyślałem że zajrzę w kod... i przy okazji sprawdzę czy nie dało by się zrobić wersji XEX. Okazało się ze jest to zupełnie banalne, bo cart koniec końców po starcie całe 32KB przepisuje do pamięci RAM, po czym odłącza się i pokazuje menu. Takie podejście pozwoliło bardzo szybko zrobić wersję XEX.

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Pamięć EPROM w cartridge ma 32KB. Mapowana jest w obszarze $A000-$BFFF, podzielona jednak na cztery banki po 8K. W tej wersji karta znajduje się 74LS00 (4 brami NAND), oraz licznik 7493. Licznik steruje liniami adresowymi A13, A14 pamięci EPROM (wyjścia QB, QC licznika). Wyjście QD jest zeruje przerzutnik RS złożony z bramek U3C, U3D.

Wejście CLKB licznika zostało podpięte pod ~CCTL, a to powoduje że dowolne odwołanie do $D5xx powoduje zadziałanie licznika i włączenie banku. Gdy licznik doliczy to "4", wyście QD zostanie ustawione na "1", a to spowoduje skasowanie przerzutnika RS i odłączenie carta.

W przypadku tego egzemplarza obserwowałem że cart uruchamia się losowo, czasami bez aktywności linii ~CCTL licznik zliczał  jakieś serie impulsów i cart odłączał się. Problem rozwiązało dodanie małego kondensatora 100nF na zasilaniu 7493, oraz "barbarzyńskie" rozwiązanie w postaci dołożenia kondensatora 680pF na linię ~CCTL. Problemy zniknęły tak szybko jak się pojawiły... więc dodałem te pojemności na schemacie, oraz oznaczyłem schemat wersją 1.0a (chcących to porównać z wersją carta od Dely-ego zapraszam do tego konkretnego postu w wątku o Turbo HIT).

Ten cart był zalany toną kleju :( próba otwarcia obudowy skończyła się jej zniszczeniem, poklejone było wszystko co się dało, krawędzie obudowy, PCB do obudowy oraz zamiast śruby była tona kleju w miejscu kołka mocującego/tulejki w którą wkręca się śrubę. Obudowa na szczęście typowa, wymieniłem na identyczną, oczywiście nic nie kleiłem, a skręciłem jedynie obudowę na śrubę. Cart wygląda teraz jak nowy :D

PCB ma przewidziane pady do których montuje się przycisk resetujący elektronikę carta, jednak w tej wersji nie był on obecny, nie poprawiałem zatem oryginału i konstrukcję zostawiłem w takim stanie jakim zastałem.

Sam cart prezentuje się tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/photos/cart_BlzHit.jpg

PCB, góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/photos/pcb_top_BlzHit.jpg

PCB, spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_HIT/photos/pcb_bot_BlzHit.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-17 00:11:28)

129

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Aż kusi mnie by se taki cartridge zbudować... polecasz jakieś konkretne rozwiązanie turbo Blizzard i carta do niego?

Zawodowa robota.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

130

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Niestety jeżeli chodzi o Blizzard-a to mam niewiele do powiedzenia... tam gadzie wpadłem w sidła maniaków komputerowych panowały rozwiązania typu KSO Turbo 2000, Turbo 2000F oraz podobno AST ;) Ale o AST to ja się dowiedziałem z Bajtków czy innych reklam z gazet "komputerowych" z lat '90 ;-)

Kiedyś wpadło w moje ręce jakieś oprogramowania obsługujące Blizzard-a i gdy popatrzyłem sobie na kod, stwierdziłem że to jest bardzo fajnie napisane... wykorzystuje liczniki POKEY-a do precyzyjnego odmierzania czasu... ma 1KB bloki danych zamiast 3KB (KSO Turbo2000)... większą prędkość transmisji... jednak nie mogłem wtedy znaleźć żadnych materiałów na temat tego rozwiązania... a potem pojawiła się stacja dysków... więc moją przygodę z systemami turbo zakończyłem właśnie na rodzinie Turbo2000. W moim XC12 miałem zarówno KSO Turbo 2000, jak jak Turbo2000F. Teraz po latach patrząc na to wszystko widzę że Blizzard bardziej przemyślany zarówno soft jak i hardware, jednak podwyższona prędkość zapisu pokazuje że po tych latach "trwalszym" zapisem był ten stosowany w Turbo2000. Prymitywniejszy interface, niższa prędkość transmisji... a co za tym idzie mniejsze pasmo niezbędne do zachowania poprawności zapisu dało właśnie taki efekt.

W tym wątku starałem się jakoś pogrupować te carty, ale średnio to wyszło... teraz chciałbym już zakończyć temat Blizzarda, dlatego tak uparcie się do niego "przypiąłem". Cartów z obecnej serii już niewiele zostało (parę sztuk). Ale chyba dorzucę jeszcze dwa carty do Blizzarda z mojej własnej kolekcji, na które wiele lat temu trafiłem przez przypadek.

Po tej serii opisu cartów zabiorę się w tym wątku za magnetofony i to co w nich znalazłem, ale na obecnym etapie rozgrzebania tego wszystkiego to jeżeli chodzi o Blizzard-a to oprócz tego co zaprezentował Zenon/Dial na atariki (Blizzard Turbo - Schematy), trafiłem jeszcze na jedną wersję interface, tym razem oparta na UL1211. Obecnie chyba najłatwiej wykonać sobie tą wersję na tranzystorach i 7400... no chyba że ktoś ma w zapasach UL1111 albo UL1321 :) Także myślę że decyzja należy do Ciebie ;) Każdy z tych interface działa :)

To co ciekawego znalazłem w magnetofonach od uicr0bee będę tutaj też publikował jak tylko zakończę sprawę cartów.

131

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki PCB od kolegi z forum poskładałem dwa interfejsy Blizzarda, które bez problemu działają w moich magnetofonach.
Wymiana głowicy, nowe paski i rolka dociskowa oraz dokładne ustawienie głowicy są kluczem do sukcesu przy uruchamianiu Blizzarda w magnetofonie. Przerysowałem sobie nawet w Eagle płytkę z otrzymanych egzemplarzy i gdzieś powinienem mieć plik *.brd

Post's attachments

BLIZZARD.png 18.14 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

Blizzard_plyta.png 18.11 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

P1000888.JPG 197.07 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

P1000911.JPG 136.44 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

P1000917.JPG 149.13 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

P1000919.JPG 147.45 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

P1000922.JPG 116.04 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

pcb.png 52.03 kb, liczba pobrań: 3 (od 2019-01-17) 

płytka.JPG 69.1 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-17) 

schemat-blizzard.png 14.16 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-01-17) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

132

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Pro wykonanie, gratuluję.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

133

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

W przypadku tego egzemplarza obserwowałem że cart uruchamia się losowo[...]. Problem rozwiązało dodanie małego kondensatora 100nF na zasilaniu 7493, oraz "barbarzyńskie" rozwiązanie w postaci dołożenia kondensatora 680pF na linię ~CCTL. Problemy zniknęły tak szybko jak się pojawiły[...]
Ten cart był zalany toną kleju :( próba otwarcia obudowy skończyła się jej zniszczeniem, poklejone było wszystko co się dało, krawędzie obudowy, PCB do obudowy oraz zamiast śruby była tona kleju w miejscu kołka mocującego/tulejki w którą wkręca się śrubę. Obudowa na szczęście typowa, wymieniłem na identyczną, oczywiście nic nie kleiłem, a skręciłem jedynie obudowę na śrubę. Cart wygląda teraz jak nowy :D

merci very much jak-nie-wiem-co :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

134

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jakiś czas temu, wspomniałem, że na moim przerobionym magnetofonie na T2001 (lub też 2000F), a jak wiadomo jest to najprostsza przeróbka magnetofonu, gry zapisane pod Blizardem udało mi się wczytać bez problemu używają mojego carta UNIVERSAL TURBO. Nagrałem testową kasetę w tym systemie (60 min.), tzn. pod Blizardem przy pomocy TURGEN'a. Kaseta ta zawiera na jednej stronie gry w ilości szt. 20, a na drugiej stronie kasety dema (25 szt.). 3 gry się nie wczytują, a dema - 7.
Najprostsza przeróbka magnetofonu działa na Blizzardzie. Używałem plików "xex", których jest multum prawie dla każdej pozycji. Te, które się nie wczytywały, prawdopodobnie wczytałyby się z innego pliku "xex" (nie sprawdzałem wszystkich). Ktoś się spotkał z tym przypadkiem?

135

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

robecc napisał/a:

Jakiś czas temu, wspomniałem, że na moim przerobionym magnetofonie na T2001 (lub też 2000F), a jak wiadomo jest to najprostsza przeróbka magnetofonu,

Kurczę, to zupełnie jakoś mi to umknęło... ale skoro mówisz że działa to będę musiał sprawdzić... kiedyś próbowałem na jakimś "rozklekotanym" XC12 z Turbo2000F (w końcu lina odczytu ta sama co Blizzard)... ale miałem problemy właśnie z pasmem przenoszonym przez tor odczytu... ale sprawdzę na jakimś magnetofonie w lepszym stanie... być może wtedy miałem kasetę z dość niskim poziomem zapisu. Niemniej jednak to kwestia do której warto wrócić :) Zrobię testy i dam znać ;)

136

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Przypuszczam, że w przypadku Blizzarda i magnetofonu T2000F uda się wczytać kasety nagrane z programu Turgen przy odpowiednim wysterowaniu (a raczej przesterowaniu) poziomu zapisu na taśmie i właściwym ustawieniu opcji "Waveform" w programie Turgen. Wystarczy by odczytywane przebiegi sterujące Q7 w XC-12 były zbliżone do przebiegu prostokątnego o co przy przesterowaniu nagrywanego sygnału nie trudno. Typowy interfejs Blizzarda ma właśnie za zadanie takie wzmocnienie przebiegu sinus by zrobić z niego prostokąt. Przy okazji układ pracuje jako elektroniczny przełącznik normal/turbo, co w przypadku T2000F wymuszane jest ręcznie. Problemem przy magnetofonie T2000F będzie wczytanie kaset nagranych w Blizzardzie na nim samym.
@robecc: Czy możesz podać na jakich ustawieniach Turgen'a nagrywałeś te kasety?

137

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

A czy stosując np. system Turbo 6000 da się odczytać dane nagrane w systemie Blizzard...?

Zamówiłem na próbę układy LM311 i detektory A302D zgodnie ze tym schematem:
https://atariwiki.org/wiki/attach/Atari … rb_sch.gif

spróbuję wykonać ten układ i zobaczymy czy system z lewobrzeżnej Odry jest z czymkolwiek kompatybilny...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

138

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Można spróbować z tym Turbo 6000 pod warunkiem, że sygnał z interfejsu wprowadzimy na Data Input w SIO a nie na Proceed.
W przypadku Blizzarda jest jeszcze jeden problem. System ten jest bardzo wrażliwy na  odwrócenie fazy impulsów. Generując sobie w Turgenie sygnał do nagrania na kasetę, trzeba potestować z opcją "Invert polarity pulses".

139

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jak złoże interface to sprawdzimy, mogę tez założyć od razu, ze będzie tam wtórnik emiterowy jako opcję, tak by nie robić 2 płytek... Rozumiem też, że potrzebna będzie "emulacja" OC?

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-01-18 13:51:55)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

140

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

pancio.net napisał/a:

Rozumiem też, że potrzebna będzie "emulacja" OC?

Raczej nie ;) A302 ma wyjście open collector...

http://seban.pigwa.net/aa/a302d_rft.jpg

141

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wyjście OC jest wymagane przez Atari do poprawnej komunikacji z wieloma urządzeniami podłączonymi do wspólnego gniazda SIO.
Przy okazji tej dyskusji tak sobie myślę, że przecież wszystkie kasetowe systemy turbo (nie tylko na Atari) oparte są na modulacji szerokości impulsu (tzw. PWM). Formaty impulsów, ilości impulsów występujących w blokach itp. są dla systemów różne. Różne są też sposoby podłączenia i sterowania trybami turbo/normal. Jednak stosując odpowiedni dla danego systemu cardridge/loader oraz zachowując układ wprowadzenia sygnału przez SIO/JOY, ładowanie programów w Turbo przez różne interfejsy powinno działać.

Ostatnio edytowany przez xtrem007 (2019-01-18 14:56:28)

142

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

xtrem007 napisał/a:

...jednak stosując odpowiedni dla danego systemu cardridge/loader oraz zachowując układ wprowadzenia sygnału przez SIO/JOY, ładowanie programów w Turbo przez różne interfejsy powinno działać.

Dokładnie tak jest, ale pod warunkiem że tor odczytu wolniejszego systemu turbo jest dostosowany do przenoszenia wyższej częstotliwości, którą generuje szybszy system turbo. Niektóre interface do wolniejszych systemów turbo mogą mieć tak dobraną charakterystykę wzmacniacza wejściowego aby nie przenosiła częstotliwości większych niż potrzeba (np. aby pozbyć się zakłóceń, ew. odfiltrować szum z otoczenia, etc).

W przypadku niektórych systemów (z tego co pamiętam np. w TurboROM) wymienia się trochę kondensatorów w stopniu wejściowym a do tego zmienia się rezystory w pętli sprzężenia, czy inne ustalające punkt pracy wzmacniacza wstępnego.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-18 15:07:43)

143

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Panowie, ale to jest piękna rzecz... Można by opracować uniwersalne turbo wczyujące nieomal ze wszystkich turb... Tylko... Kto by napisał oprogramowanie?

Sikor umarł...

144

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

już napisał... OmicronTurbo Specification.

Tylko w tym wypadku to w druga stronę, to uniwersalne Turbo działające na większości interfaceów Turbo. Loader nawet sam rozpoznaje czy sygnał ma ze SIO_DATA_IN czy z portu JOY-a. Była tutaj zresztą dyskusja na forum o tym. Jak znajdę post wkleję linka. o tutaj... Omicron Turbo... i nawet pisałeś w tym wątku :)

EDIT: po sprawdzeniu czy dany interface znosi wyższe częstotliwości można oczywiście napisać loader dla blizzard-a np. dla KSO Turbo 2000. Robecc czytał blizzarda na Turbo2000F (nawet bez zmian w kodzie loadera). Na blizzard da się czytać bez problemu *.Turbo2000, wymagana jest tylko drobna zmiana w loaderze (aby włączyć turbo należy zmienić stan linii SIO_DATA_OUT, wtedy interface blizzard włącza się). Przykłady można mnożyć :) Zapewne z AST/ATT/Turbo ROM, etc. też da się.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-18 16:08:25)

145

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Faktycznie, dzięki za przypomnienie ;)

Sikor umarł...

146

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Przyglądając się schematowi magnetofonu C2N dla Commodore zastanawiałem się, czy byłby on w stanie współpracować bez przeróbek z jakimś turbo od Atari? Tak jak wspomniał Seban dużo zależy od charakterystyki wzmacniacza wejściowego i nie wiem ile te komodorkowe magnetofony wyciągały w turbo. Można by wymienić głowicę na stereo i wykorzystać tylko prawy kanał dla lepszej zgodności a lewy pozostawić n.c. Magnetofon pracowałby oczywiście tylko w turbo i bez możliwości podsłuchu ścieżki lewej, bo na płytce C2N nie mamy dodatkowego wzmacniacza audio. Tak na moje oko tor zapisu musiałby być taki jak w XC-12 ze względu na specyfikę sygnału zapisu generowanego przez Atari. W oryginale jest to rezystor i kondensator więc nie byłoby z tym problemu. Gdzieś posiałem jedyną płytkę C2N którą miałem więc na razie raczej tego nie sprawdzę.

Post's attachments

c2n.gif 74.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

147

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

xtrem007 napisał/a:

Przyglądając się schematowi magnetofonu C2N dla Commodore zastanawiałem się, czy byłby on w stanie współpracować bez przeróbek z jakimś turbo od Atari?

Jak najbardziej mógłby... wspominałem nawet o tym chyba około 2008r. w tym poście niby o AUTO Turbo (piszę "niby" bo tam jest całkiem niezły offtopic ;) Nawet kawałek o Turbo6000 tam jest). Wtedy niestety nikt nie podjął tematu... ale mnie ciekawość zżerała i wykonałem eksperyment... podłączyłem to wszystko "na pająku"... i z turbo 2000 działało bez problemu... koniec końców nawet zacząłem projektować cart który miał na drugim końcu miejsce do podłączenia magnetu od C64... ale z powodów różnych nigdy tego nie dokończyłem. Prawdę mówiąc nie sądziłem że kogoś mogłoby to zainteresować ;) w tamtym wątku przeszło to bez echa.

Docelowo cart oprócz złącza do magnetofonu od C64 miał mieć niewielki EEPROM z całą paczką przerobionego softu, tyle że po zaspokojeniu własnej ciekawości i sprawdzeniu możliwości dalej tematu nie drążyłem.

Jeżeli kogoś to interesuje jak ogarnę obecne tematy, to mogę tego poszukać i udostępnić jako ciekawostkę. Może nawet soft przetrwał (przerobiony loader, handler i K.S.O.) zmian nie było wiele, bo sterowanie magnetofonem (silnikiem, odczyt, zapis) było zmapowane pod dwa rejestry zmapowane pod $D500/$D501... a bazowałem na gotowcu jakim był soft do "Turbo 2000F". Całe zmiany w kodzie polegały za zmianie miejsc w których soft odwoływał się do $D20F (odczyt/zapis) oraz do $D302 (sterowanie silnikiem).

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-18 18:02:23)

148

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Magnetofony poza Atari i Amigą to takie moje hobby. Gdybym w 2008 roku był na tym forum, to na 100% drążyłbym temat dalej ;) Jeśli znajdziesz swoje materiały to chętnie je wykorzystam i coś tam sobie poskładam :)

149

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

no dobra! :) w takim razie skoro komuś naprawdę to się przyda to jak ogarnę obecny temat do końca, to na pewno tego poszukam i udostępnię to :) Na 90% powinno się wszystko było zachować... jak nie w wersji elektronicznej to na papierze. Chociaż myślę że w backupie z tamtego okresu znajdę również i PCB które zacząłem rysować... w sumie można by to faktycznie dokończyć :) wrzucam zatem na listę "to do" :)

150

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Super sprawa - walają mi się ze 2 sztuki magnetofonów do C64 - ewentualnie mogę odstąpić sztukę na testy!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email