176

Odp: Sonari

Tylko musicie sprawdzić, czy takie podstawki zmieszczą się w ogóle w otwory, które są na PCB. Ja takich podstawek nigdy nie widziałem na żywo na oczy, tylko na zdjęciach i ostatnio się zastanawiałem czy by takich nie zacząć używać, bo temat zbyt niskiego gabarytu w obudowach kompów powraca ciągle jak bumerang, a to by nieraz rozwiązało skutecznie sprawę. Fajnie to było zrobione w projekcie kartridża SIC! Tam otwory pod pamięć flash były takie duże, że podstawka precyzyjna wchodziła w nie głęboko tą grubą częścią pinów, dzięki czemu scalak w podstawce dawał się zamknąć w obudowie carta. Muszę spróbować zrobić takie otwory w jakimś projekcie. Zacząłem sobie to nawet wymierzać i kombinować, że chyba pasowały by takie otwory jak zrobiłem na załączonym obrazku bez tytułu:-) Czy ktoś już tak próbował i wie czy takie rozmiary będą dobre? Jak nie, to testowo coś tam na jakimś projekcie spróbuję zamówić rysując w taki sposób.

Post's attachments

Bez tytułu.jpg 123.85 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

177

Odp: Sonari

Mnie wyszło tak:
https://images92.fotosik.pl/107/8d03538cd0b725e3m.jpg https://images90.fotosik.pl/107/bde0ac0e4d661311m.jpg

Na razie brak switch'a do resetu, muszę dopasować do obudowy. Kondensatory na zasilaniu ceramiki, w torze audio elektrolity, w resecie tantal. Z braku 2k2 w rozmiarze 0804 wsadziłem 0603. Wszystkie układy + gniazdo jack to demobil :D

Prośba do znających się na sparcie, jak uruchomić player z SIO2SD?  Trzeba spreparować odpowiedniego ATR'a? Sparta z Ultimate. Nie bijcie, nigdy nie używałem DOS'a w małym Atari. :|

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2019-01-17 22:09:06)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

178

Odp: Sonari

O kurde, ale ładnie:-) Chyba specjalnie do zdjęć to lutowałeś i potem czyściłeś:-) Podziwiam, na prawdę elegancko.
Chyba spreparuj atr-a. Najlepiej programem makeatr na pececie pod windą, on umie od razu sformatować w formacie Sparty.
Edit: przecież plik od Mono, to już jest atr:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-17 23:24:47)

179

Odp: Sonari

Jak z fabryki:)

180

Odp: Sonari

Słuchajcie, tak patrzę na to Sonari rj1307 i tak sobie myślę, że jest takie śliczne, że szkoda żeby go nie było widać w obudowie Z-7, która w dodatku - nie oszukujmy się - jest jedyną dostępną, ale nie najpiękniejszą:-) I patrzę, że na allegro dostępne są takie obudowy, które gość co prawda do C= sprzedaje, ale na oko wyglądają gabarytowo tak samo - czy ktoś takich próbował i by pasowały?
https://allegro.pl/oferta/obudowa-km-20 … 7236297618

181

Odp: Sonari

Nie zdzierżyłem i uruchomiłem, panowie, TO G R A!   

I to jak!

182

Odp: Sonari

Wrzuć jakąś empetrójkę albo filmik, bo nie uwierzę:-)
Wszyscy zaufaliśmy projektowi Torimana, zrobiliśmy płytki, wyłożyliśmy kasę, pracę itd - w zasadzie w ciemno, bo nikt nigdy tego nie słyszał (poza Torim i Mono):-)
Brawo dla pierwszego, któremu zadziałało:-)
A dla mnie kamlot z serducha, że się przy tym kombinowaniu ścieżek na PCB nigdzie nie walnąłem:-) UFF:-)

Edit: info z ostatniej chwili: pozostałe płytki tych osób, które jeszcze nie miały wysłanych wyruszyły właśnie dziś z Amsterdamu do Polski, a więc są już w miarę niedaleko. Może do końca przyszłego tygodnia dotrą.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-17 22:53:11)

183

Odp: Sonari

To podpowiedz jak to odpalić z sio2sd ;)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

184

Odp: Sonari

Mam Spartę, więc w SIO2SD montuję zaordynowany przez Mono obraz dyskietki.  Polecenie dir na wszelki wypadek, potem psgplayh /a $d560 spejs. Kilka chwil na wczytanie pliku i już.

Na tym samym adresie szuka też Evie.

Wszystkie ttle mam hct, czasem jeden kanał trochę rzęzi, pomaga reset. Moje AYgreki nie są jednakowe, muszę skądś wyjąć jakiegoś innego.



Artur.

185

Odp: Sonari

rj1307 - rewelacyjne, jak po fali. Powiedz nam jakiego sprzętu używasz  by to tak ładnie wyglądało!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

186

Odp: Sonari

obudowa KM-20 ma węższy ten wewnętrzny kołek na wkręta, około 4-5mm. dobrze pasuje do płytki SICa.
Z-T ma kołek szerszy około 6-7mm, tu dobrze dopasowana jest płytka Sonari.
:P niech ktoś przypasuje czy w KM-20 Sonari nie lata.

187

Odp: Sonari

Jeżeli chodzi tylko o grubość wkręta, to ostatecznie można tam dać jakiś pierścień-podkładkę, żeby Sonari się trzymało. Kupię jedną taką obudowę na próbę. Płytkę projektowałem pod Z-7 i jest idealnie na styk dopasowana. Ale ta przezroczysta obudowa jest o wiele ładniejsza, a dodatkowo przy takim carcie jak Sonari fajnie by było widać, że w środku siedzą te nasze wypasione Yamahy:-)

188

Odp: Sonari

Na początku proszę o wyrozumiałość, to pierwszy film jaki "kręciłem". Widać na nim restart komputera, wczytanie oprogramowania, start odtwarzania modułu.  Słychać, że dopóki nie wcisnę reset z jakością jest kiepsko, muszę sprawdzić co przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu całości. Wszystkie TTle są serii HCT, zamiast kondensatorów elektrolitycznych 10 uF dałem ceramiki 0805, podobnie zamiast 1 uF resetu, też 10 uF ceramik - i tu chyba jest pies pogrzebany.  Na pcb w podstawkach umieszczone są dwa układy Microchipa  AY38910A/P. Nie każdy moduł trzeba "resetować". Jak już zacznie grać, jest OK,  bardzo OK.

Do poprawy kondensatory, mam też chęć zmienić TTLe na takie, jakie są w schemacie, czyli LS i ALS. Może dzisiaj.

https://youtu.be/DHIKjyu961I

Ostatnio edytowany przez Artu2tu (2019-01-18 13:59:30)

189

Odp: Sonari

W schemacie są LS i ALS, ale rozmawiałem o tym z Torimanem i on takie tam po prostu wybrał jak rysował schemat, bo były "pod ręką", co nie znaczy, że mają właśnie takie być. Toriman powiedział, że mogą być dowolnie LS/HCT/ACT, ale zaznaczył, że ewentualnie dekoder adresów 138 warto dać ACT. Myślę, że to może mieć coś do rzeczy, bo może się coś tam przekłamuje z tym adresem czasem i nie wszystko dociera do układu dźwiękowego - może się gubią lub przekłamują jakieś komendy, dane czy coś w tym stylu. Druga rzecz, to wg mnie nie będzie miało  większego znaczenia czy kondensatory dałeś tantalowe, elektrolity, czy ceramiczne, ale powinieneś zachować podaną pojemność - np. przy resecie 1uF a nie 10uF.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-18 18:17:24)

190

Odp: Sonari

SIO2SD ogarnąłem, źle podmontowałem atr'a (nie mam wyświetlacza, używam konfiguratora). :)

SONARI gra ślicznie, żadnych problemów. Muzyczki świetne. Dzięki @Mq za pcb, dobra robota.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

191

Odp: Sonari

Na filmie @Artu2tu zauważyłem, że są problemy z generatorem szumów. Podczas prób z prototypem SONari od Torimana zdarzyło mi się użyć kiedyś wadliwego AY, który nie generował szumów. Tak więc problem może leży w wadliwym układzie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

192

Odp: Sonari

Jeden AY jest z 92 roku,  drugi rok młodszy, więc wszystko możliwe.  Do tego nagle okazało się,  że brak mi podstawowej drobnicy - właśnie szukam zaginionego jednego mikrofarada.
Poza tym,  nigdy wcześniej niczego nie udostępniłem na YT,  to mój pierwszy raz. Z tego co widzę i słyszę,  to te moje "nagranie"  nie jest najwyższych lotów,  a co najważniejsze,  to brakuje w nim wzmianki o autorach projektu,  za co przepraszam.  Uzupełnię braki,  zobaczymy co z tego wyjdzie.  Ale to za kilka godzin dopiero.

Reasumujac: jest moc.  Ciekawe,  czy kolejna wersja emulatora ZX działająca na Rapidusie i VBXE będzie wspierała Sonari?   :P

Dobra robota,  czas na SIDari.  No chyba,  że mityczna Evie skądś się wyłoni.


Artur.

193

Odp: Sonari

Artu2tu napisał/a:

Reasumujac: jest moc.  Ciekawe,  czy kolejna wersja emulatora ZX działająca na Rapidusie i VBXE będzie wspierała Sonari?

Ależ wspiera. Należy mu tylko skonfigurować adres.

Edit: W pliku ZX.CFG należy dodać linijkę:

AY=$D560

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-18 20:49:37)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

194

Odp: Sonari

mono napisał/a:

Ależ wspiera. Należy mu tylko skonfigurować adres.

Super. Zapowiada się dzisiaj długa noc  :)   


Artur.

195

Odp: Sonari

Tak gra prototyp SONari. W tle gra zmywarka do naczyń, sorry ;)


https://www.youtube.com/watch?v=FIrH6Sb9qBo&feature=youtu.be

Ostatnio edytowany przez Pin (2019-01-18 22:58:17)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

196

Odp: Sonari

A ja w międzyczasie dodałem do emulatora atari800 pełną obsługę slotów w SONari (domyślna lokalizacja $D560..$D57F) i SIDari (domyślna lokalizacja $D580..$D5BF). Moje repozytorium jest tam gdzie wcześniej.

Edit: A, no i aktualna wersja PSGPLAYH w http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15782

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-19 05:10:22)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

197

Odp: Sonari

Wrzucam pliki .stl pod drukarkę oraz projekt w Blenderze. Przycisk resetu zrobiony trochę inaczej, bez otworu. Dla osób drukujących z filamentu transparentnego (ja tak zrobiłem) "ukryłem" w przedniej ściance napis, widać to na zrzucie. :)


pancio.net napisał/a:

Powiedz nam jakiego sprzętu używasz  by to tak ładnie wyglądało!

Sorki, przeoczyłem pytanie, używam zwykłej lutownicy własnej roboty z kolbą od Solomon SL-20, opis tutaj: https://www.elvikom.pl/2-kanalowa-stacj … 24158.html

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2019-01-22 19:22:30)

Post's attachments

SONARI.zip 929.86 kb, liczba pobrań: 26 (od 2019-01-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

198

Odp: Sonari

Dubel :(

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2019-01-22 19:22:11)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

199

Odp: Sonari

@rj1307: fajna sprawa z tą drukowaną obudową.

Do mnie z kolei dziś dotarła obudowa KM-20 ta transparentna. Jak by ktoś taką chciał, to płytka SONari gabarytowo pasuje do środka idealnie, otwór na środkową śrubę jest też idealnie w dobrym miejscu, ale faktycznie bolec ten jest cieńszy tak jak pisał takron27, więc płytka w środku nie trzyma się dobrze w jednaj pozycji, ma możliwość przesuwania się o około 1mm co nie miało by znaczenia przy zwykłym kartridżu, ale tutaj mamy gniazdo i przycisk reset, więc płytka musi być idealnie i sztywno umieszczona. Nie ma jednak tragedii i da się to jakoś tam usztywnić coś podkładając itp, ale będę kombinował sobie jak się wezmę za składanie Sonari, bo i tak nie mam jeszcze układów Yamaha.

Jest natomiast druga zasadnicza wada tych obudów: są za szerokie i nie da się ich wsadzić w 65XE bez ECI. Obudowa Z-7 w przeciwieństwie do tej KM-20 ma takie przewężenie umożliwiające wsadzenie kartridża w gniazdo 65XE bez ECI.

Ta druga wada dyskwalifikuje obudowę do większości zastosowań jak dla mnie, ale akurat w przypadku SONari, którego będę używał i tak zawsze w tandemie z przelotowym kartridżem SpartaDOSX, to nie ma znaczenia, bo kartridż będzie wpięty w drugi kartridż.
Tak że ja sobie tą obudowę KM-20 w tym wypadku wykorzystam i podkombinuję, ale czy polecać... Jak ktoś chce dłubać, to tak, bo jest trochę jakby ładniejsza niż Z-7, ale jak ktoś chce po prostu złożyć i mieć od razu dobrze, to lepiej pozostać przy sprawdzonej Z-7.

200

Odp: Sonari

Ostatnia partia płytek Sonari jest już w Warszawie, więc lada dzień będzie u mnie i będę robił wysyłki.

UWAGA! Z moich obliczeń wynika, że na pewno mam 5szt luzem, a może więcej, ale na razie 5szt, więc jak ktoś chciałby się jeszcze zapisać/kupić od ręki, to zapraszam na te 5szt.