Temat: Mega STE i PAK

Próbuję ożenić jedno z drugim i na razie jest połowiczny sukces.
Podłączyłem PAK "na partyzanta" używając adaptera PLCC-DIP. Blacha od VME przeszkadza więc PAK musiał powędrować w górę:
megaste

tak czy siak siedzi i komputer się uruchamia (oczywiście megowe 16MHz musi być wyłączone).

megaste

megaste

Dwa problemy:
1 to koprocesor, wszelkie próby jakiegoś testu powodują rząd bombek. Sprawdzałem różne konfiguracje z GAL na płycie MegaSTE, zworka W3 i zawsze bombki. Wyciągnąłem koprocesor z PAK i wsadziłem w płytę megi, ale wtedy nie wykrywa jego obecności, więc na razie bez 68882. W sumie mała strata, biorąc pod uwagę ile aplikacji używa koprocesora.

2 sprawa to adapter pozwalający na zamontowanie PAK w innym miejscu, tak aby obudowa się zamknęła.
megaste
W oparciu o taśmę FFC 64 chciałem "odsunąć" trochę procesor/PAK.
Sprawdzałem także na płycie MegaST (bez E).
- taśma 30cm, nie działa nigdzie (na ST widać bombki, na STE pionowy pasek lata góra-dół),
- taśma 20cm, na ST działa komputer uruchamia się i zdaje się pracować prawidłowo, na STE to samo co wyżej),
- taśma 10cm, po wsadzeniu procesora 68000 STE zgłasza się, ale pojawiają się śmieci na ekranie przy ruchu myszką i otwieraniu menu, po instalacji PAK to samo co przy 20cm, ST działa normalnie.

Ogólnie MegaSTE sprawia wrażenie bardziej wrażliwej na takie eksperymenty (16MHz, cache ?).

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Mega STE i PAK

Stawiam, że na Mega ST, przez bardziej zwartą płytę, ogólna długość ścieżek na płycie jest krótsza.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Mega STE i PAK

artik-wroc napisał/a:

Ogólnie MegaSTE sprawia wrażenie bardziej wrażliwej na takie eksperymenty (16MHz, cache ?).

a czy nie jest tak że GALe w PAK zaprogramowane są wyłącznie na działanie z czasami dostępu 8MHz 68000? Jeśli tak, to to nie dziwi problem z 16MHz i obsługą cache na płycie głównej.

Swoją drogą w przypadku PAK przełączanie na 16MHz nie ma sensu, gdyż w MegaSTE zmienia się tylko częstotliwość pracy procesora/cache a płyta główna zawsze pracuje z tą samą prędkością co ST/fm/e

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Mega STE i PAK

Cyprian, tak jak napisałem:

artik-wroc napisał/a:

...(oczywiście megowe 16MHz musi być wyłączone).

to nie podlega dyskusji, przy włączonych 16MHz PAK nie działa.
Wszystkie testy były robione na 8MHz.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Mega STE i PAK

artik-wroc napisał/a:

to nie podlega dyskusji, przy włączonych 16MHz PAK nie działa.
Wszystkie testy były robione na 8MHz.

OK

artik-wroc napisał/a:

2 sprawa to adapter pozwalający na zamontowanie PAK w innym miejscu, tak aby obudowa się zamknęła.
megaste
W oparciu o taśmę FFC 64 chciałem "odsunąć" trochę procesor/PAK.
Sprawdzałem także na płycie MegaST (bez E).
- taśma 30cm, nie działa nigdzie (na ST widać bombki, na STE pionowy pasek lata góra-dół),
- taśma 20cm, na ST działa komputer uruchamia się i zdaje się pracować prawidłowo, na STE to samo co wyżej),
- taśma 10cm, po wsadzeniu procesora 68000 STE zgłasza się, ale pojawiają się śmieci na ekranie przy ruchu myszką i otwieraniu menu, po instalacji PAK to samo co przy 20cm, ST działa normalnie.

gdzieś obiła mi się plotka że kabel IDE ale nie 40 ale taki 80 żyłowy ma mniej zakłóceń

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: Mega STE i PAK

Cyprian napisał/a:

gdzieś obiła mi się plotka że kabel IDE ale nie 40 ale taki 80 żyłowy ma mniej zakłóceń

Bo co druga żyła to masa jest i z tego powodu mniejsze przesłuchy są.

7

Odp: Mega STE i PAK

Ja tylko moge dodac co prawda dotyczy to calkiem innego projektu, bo laczenia CT60 i CTPCI boarda, ale tam tasmy to podstawa i radza uzywac wlasnie tylko tasm 80 zylowych i to naprawde czasami sprawia problem, to tylko taka dygresja :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE