201

Odp: Sonari

Mq napisał/a:

(...) są za szerokie i nie da się ich wsadzić w 65XE bez ECI. Obudowa Z-7 w przeciwieństwie do tej KM-20 ma takie przewężenie umożliwiające wsadzenie kartridża w gniazdo 65XE bez ECI (...)

Ważna i pomocna informacja. Dzięki!





Artur.

202

Odp: Sonari

Lista dodatkowa na płytki Sonari (dostępnych 5szt.):

1. MGor 1szt
2.

203

Odp: Sonari

Jestem nowy jeśli chodzi o elementy SMD. Czy ktoś może mi wyjaśnić albo podać link do strony z opisem co oznacza rozmiar B albo A przy kondensatorach elektolitycznych?
Patrzę przykładowo na ten kondensator https://www.digikey.com/product-detail/ … -ND/817457 ale nie widzę nic na temat A B C itd. Może przez to że oglądam stronę mobilną.

204

Odp: Sonari

Ten co jest w linku to smd elektrolityczny one maja obudowy A5, C5, D6 itp. a kondensatory tantalowe maja A, B, itp. a ceramiczne z kodem 0805, 0603 itp. To tak w skrócie. Ten z linku też może być chodzi tylko o rozstaw nóżek oraz wysokość aby można było zamknąć obudowę

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2019-01-24 17:26:01)

205

Odp: Sonari

Bo to nie jest kondensator w żadnym z rozmiarów A B C. Kondensator, który podałeś jest kondensatorem elektrolitycznym, a Ty musisz szukać kondensatorów tantalowych i one mają rozmiary A B C.

Przy okazji: kondensator 1uF musi być w rozmiarze A, natomiast wszystkie kondensatory 10uF mają footprint w rozmiarze B, ale na ten footprint pasują też takie w rozmiarze A, więc zasadniczo wszystkie można brać w rozmiarze A.

Edit: _kriss_ mnie ubiegł, w sumie daliśmy tą samą odpowiedź.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-24 17:29:30)

206

Odp: Sonari

@mq: :-)

207

Odp: Sonari

Moje Sonari  niestety działa jak chce, chociaż jest wykrywany przez playera.
Objawy:
1. Czasami szumi w jednym kanale. Przy naciśnięciu reset na carcie robi się cicho. Po puszczeniu resetu dalej szumi.
2. Jeden kanał gra jakoś dziwnie.
3. Kilka razy przy ładowaniu modułu wywaliło not enough memory (zamontowane Ultimate 1Mb)
4. Po zakończeniu utworu dźwięk nie ucina się tylko trwa i trwa i trwa na ostatniej nucie.
5. Czasami wywala w trakcie odtwarzania.

Macie jakieś pomysły?. Elementy polutowałem, jak trzeba. Czy AY-eki moga być padnięte?

Ostatnio edytowany przez piomet (2019-01-24 21:06:52)

208

Odp: Sonari

piomet napisał/a:

3. Kilka razy przy ładowaniu modułu wywaliło not enough memory (zamontowane Ultimate 1Mb)

Czy mógłbyś ściągnąć i użyć wersji 0.7 playera http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15782 ?
Poprzednia wersja wymagała do działania XRAM, aktualna ciągnie dane prosto z dysku i powinna bezproblemowo działać bez rozszerzenia.
Jaką masz wersję SDX?

Edit: A, i czy ustawiłeś poprawny slot jumperem http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 41#p246541 ?

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-24 21:18:32)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

209

Odp: Sonari

Ściągnąłem wersję 0.7 i ładuje bez problemu. Sparta 4.49c. Ale gra do d...py. Jutro sprawdzę połączenia, może coś się zmieni.

210

Odp: Sonari

Jeśli AY jest walnięty, to nie pomogę, ale jeśli to nie jego wina, to przychodzą mi do głowy dwie rzeczy:
1. Jakie dałeś układy? Toriman sugerował, żeby dać ACT138, pozostałe HCT lub LS
2. Czy masz inne Atari, na którym możesz to sprawdzić?

Piszę to, bo mam Yamari, w którym jest tak samo rozwiązany dekoder adresów i testowałem dwie sztuki tego Yamari. Jedno działało mi elegancko, a drugie robiło jaja, zmieniało brzmienia dźwięku, tak jak by gubiło jakieś komendy wysyłane do Yamahy. Nie wiedziałem wtedy tego, ale dziś tak sobie gdybam, że jeśli dekoder adresów będzie za wolny, to może nie każda komenda trafia dobrze do Yamahy? Na pewno też jest to związane z timingami sygnałów, ponieważ opisany problem występował u mnie tylko na jednej płycie Atari, a na innej było wszystko dobrze. W Yamari mam HCT138. Tylko że dziś już nie mogę tego sprawdzić, bo teraz już mi się to nie dzieje, prawdopodobnie dlatego, że grzebałem z innymi rozszerzeniami w tym Atari, w którym miałem tą przypadłość...

Dlatego sugeruję sprawdzić inne Atari, oraz wymienić 138 na ACT.

211

Odp: Sonari

1. MGor 1szt
2. sun 1 szt
3.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

212

Odp: Sonari

@piomet: Odnośnie problemów z wdziękiem, to przypomniałem sobie że jak testowaliśmy z Draco SONari wpięte do komputera z Rapidusem i Evie i Stereo, to SONari potrafiło zafałszować, albo gubiło zapisy do rejestrów. Pomogła wymiana zasilacza na mocniejszy (niestety nie pamiętam jaki nominał).

Edit: Stereo tam nie było.

Edit 2: Czy nie masz problemów z innymi cartami? Np. z JombJake? Może to znana przypadłość z wymianą bramki XOR w środku Atari na szybszą?

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-25 01:16:56)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

213

Odp: Sonari

Zasilacz mam Lotharkowy, więc odpada. Kartów innych niestety nie posiadam. Czy podpięty covox  (także Lotharkowy) może mieć coś wspólnego? Układ ...138 w Sonari  mam LS, więc może od tego zacznę na wymianę na ACT jak pisze mq. Krok po kroku i może znajdę winowajcę.

214

Odp: Sonari

HCT zachowuje się podobnie.  Po resecie jednak gra.




Artur.

215

Odp: Sonari

Artu2tu, może też wymiana na ACT, chociaż ja w ten trop celuję trochę na ślepo. Dobrze by było w obu Waszych przypadkach porównać działanie tych Sonari na innym egzemplarzu Atari, najlepiej na nierozszerzonych płytach z ECI, ale też na jakichkolwiek innych płytach też by dało pogląd gdzie w ogóle szukać problemu.

216

Odp: Sonari

tak sobie tu z Mq wymieniamy informacje i trafiłem na taki to artek o różnicach YM vs AY. Za namową Mq daję link  https://maidavale.org/blog/ay-ym-differences/

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

217

Odp: Sonari

fajny artek @sun

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

218

Odp: Sonari

Cześć,

Odpaliłem to cudo. Wielkie dzięki Mq za pracę jaką w to włożyłeś.
Dla mnie to była świetna przygoda bo jest to pierwszy projekt który poskładałem sam od dłuższego czasu do Atari.
Dzięki niemu musiałem ruszyć d..ę i nauczyć się SMD :). Może nie wyszło tak pięknie jak niektórym tutaj ale jakoś działa.

No i własnie z tym "jakoś" teraz mam prośbę do kolegów.
Na potrzeby uruchamiania napisałem dwa testowe programiki w basicu (w załączniku): test.bas i music.bas.
Dzięki nim wyszło mi że w jednym z AY nie działa mi jeden kanał (uszkodzony był AY). Załączam je jakby ktoś potrzebował.

Po wymianie zaniepokoiły mnie delikatne trzaski w jednym z kanałów słuchawek i tu zwracam się z prośbą o potwierdzenie słyszalności tych trzasków na innych AY. Czy któryś z szanownych kolegów mógłby uruchomić programik noise.bas (również na obrazie załączonej dyskietki). Tam komentując/odkomentowując odpowiednio linie 10000/10010
można wybrać grający AY i kanał na którym można usłyszeć ton z nałożoną jedną z obwiedni w drugim kanale słychać trzaski.
Dźwięk gra w nieskończoność, program kończy działanie, więc wg. mnie nie ma mowy o zakłóceniach przy jakiś zapisach/odczytach z rejestru. Żadne zapisy do rejestrów się nie gubią.

Oczywiście uwzględniam błąd przy montażu ale pierwsze oględziny nic nie wykazały.
Zakładam też słabą jakoś AY więc zamówiłem u majfrendów YM ale to trochę potrwa zanim dojdą.
Może jeszcze być przypadek że źle rozumiem zasadę działania tych generatorów i popełniłem błąd w programie.

Czy ktoś może pomóc?
Może ma ktoś podobne problemy?

Proszę o nie bicie za jakość kodu - to jest mój pierwszy program w basicu od chyba 30 lat :)

EDIT: Sorki toriman1 - również podziękowania dla Ciebie.

Ostatnio edytowany przez MGor (2019-01-25 21:46:33)

Post's attachments

MyDOS 4.55 beta 4.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 15 (od 2019-01-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

219

Odp: Sonari

Cześć,

Tak jak pisze Mq- proponuję wymianę dekodera na możliwie szybką - ACT albo nawet F, które są jeszcze szybsze. Obawiam się, że komputer Artu2tu ma jakiś problem timingowy "od urodzenia" albo po wstawieniu modyfikacji.
Kiedy pisaliśmy z Mq na temat czasów w Atari i niestety - całość systemu "buja się" czasowo choć oczywiście w granicach opisanych w Datasheet 6502. Gorzej gdy może być obecny problem zakłóceń, które należałoby wyeliminować albo niewłaściwe parametry zasilania.

Artu2tu - jaka masz wersję komputera i jakie rozszerzenia?

Piomet - to wygląda na uszkodzony scalak PSG - po prostu. Nic nie powinno szumieć.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

220

Odp: Sonari

Ja pewnie będę skłądał koło marca - ale cieszy mnie jedno: coś nie tylko dla użytkowników Sparty, ale i zwykłęgo DOSa, jakim dla mnie jest MyDOS.

Sikor umarł...

221

Odp: Sonari

Sikor - to pozostaje Ci tylko test w Basicu? ;) Kurde, Sikor - kiedy masz urodziny?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

222

Odp: Sonari

65 XE bez ECI
Rapidus, Ultimate1MB, VBXE,   stereo, Sio2SD w magnetofonie, właśnie wlutowałem podstawkę i w niej zawitał 74F08, jutro testy.

Mogę sprawdzić jeszcze na 800XL, ale nie wiem, czy mi uszkodzona klawiatura na to pozwoli.

W Sonari wszystkie scalaki serii HCT i  AYgreki, nie mam żadnej Yamachy w domu.  Docelowo 74HCT138 zmienię na F lub ACT.

Artur.

Ostatnio edytowany przez Artu2tu (2019-01-26 12:59:15)

223

Odp: Sonari

MGor napisał/a:

Po wymianie zaniepokoiły mnie delikatne trzaski w jednym z kanałów słuchawek i tu zwracam się z prośbą o potwierdzenie słyszalności tych trzasków na innych AY.

Zaobserwowałem to samo.
Jak masz skonfigurowanego AY:
1. Wszystkie kanały sterowane obwiednią.
2. Okres obwiedni 50*256 (więc wolno).
3. Grasz tylko czysty ton bez szumów.
Zmodyfikowałem Twój program tak, że ustawiłem okres 0 na każdym kanale (rejestry okresu tonu A,B,C) i po uruchomieniu słychać nadal to buczenie.
Kiedy wyłączę również granie tonu w rejestrze ENABLE (7) wtedy nadal jest to słyszalne.
Kiedy przestaję sterować kanały obwiednią i ustawię dowolną głośność na wszystkich kanałach (8,9,10) ten dźwięk znika.
Mam z tego taki wniosek, że jest to związane ze skokową zmianą amplitudy obwiedni (nawet wolnozmiennej) bo AY ma tam ciągle tylko 16 poziomów, a YM 32. Tony nie są grane, szumy też nie, ale obwiednia tak.
Mam w układzie dwie Yamahy.

Edit: Żeby było zabawnie, to emulator gra to tak samo :D

Ostatnio edytowany przez mono (2019-01-25 23:51:50)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

224

Odp: Sonari

Oj, też mam 65 XE bez ECI :( Zaraz walcem przejadę.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

225

Odp: Sonari

Pin napisał/a:

Sikor - to pozostaje Ci tylko test w Basicu? ;) Kurde, Sikor - kiedy masz urodziny?

Oj, Pin, Pin... A jakbym chciał zrobić grę i użyć sonari? To bez Sparty się nie da? No właśnie, właśnie odpowiedziałem na Twoje pytanie. Jak się da w basicu z MyDOSa, tym bardziej się da w TB z MyDOSa ;P

Sikor umarł...