226

Odp: Sonari

Sonari to sprzęt niezależny. Jest wpięty w magistralę i można się z nim komunikować. To, że Mono zrobił player pod SDX, to wynika z tego, że Mono lubi SDX i robi różne playery pod SDX, bo lubi:-) Nie znaczy to że nie da się softu napisać na to niezależnego.

Ja tylko jeszcze dodam, że na problemy timingowe jakie miałem w swojej płycie bez ECI nie pomógł nawet zamiennik Simiusowy 74LS08. Płyta bez ECI, to niestety straszny shit jest - przykro mi to mówić tak otwarcie, zwłaszcza, że mam ten swój egzemplarz od dzieciństwa, związany jest z sentymentami i zajmuje u mnie szczególne miejsce - ale to co się z nim nawalczyłem, to jest masakra. Uruchomienie 1MB trwało z półtora roku, odpalenie większych prędkości pod QMEG-iem na SIO2SD to były kolejne walki, dalej różne kartridże z efektami ubocznymi jak w Yamari. Ja w końcu ustabilizowałem tą Atarkę, ale wymagało to dobrania odpowiedniego zestawu pamięci, egzemplarza Sally, kondensatorów dodatkowych w różnych miejscach i innych kombinacji alpejskich.

227

Odp: Sonari

Wiem, bo w tej wersji ostatnio zmieniałem gościowi 64k ram. Nie jest to dla mnie "pierwszyzna", ale wylutowanie z tego pcb 128 nóżek bez uszkodzenia ścieżek to istna magia. Skończyło się na dwóch połączeniach awaryjnych "kynarem" ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

228

Odp: Sonari

mono napisał/a:
MGor napisał/a:

Po wymianie zaniepokoiły mnie delikatne trzaski w jednym z kanałów słuchawek i tu zwracam się z prośbą o potwierdzenie słyszalności tych trzasków na innych AY.

Zaobserwowałem to samo.
Jak masz skonfigurowanego AY:
1. Wszystkie kanały sterowane obwiednią.
2. Okres obwiedni 50*256 (więc wolno).
3. Grasz tylko czysty ton bez szumów.
Zmodyfikowałem Twój program tak, że ustawiłem okres 0 na każdym kanale (rejestry okresu tonu A,B,C) i po uruchomieniu słychać nadal to buczenie.
Kiedy wyłączę również granie tonu w rejestrze ENABLE (7) wtedy nadal jest to słyszalne.
Kiedy przestaję sterować kanały obwiednią i ustawię dowolną głośność na wszystkich kanałach (8,9,10) ten dźwięk znika.
Mam z tego taki wniosek, że jest to związane ze skokową zmianą amplitudy obwiedni (nawet wolnozmiennej) bo AY ma tam ciągle tylko 16 poziomów, a YM 32. Tony nie są grane, szumy też nie, ale obwiednia tak.
Mam w układzie dwie Yamahy.

Edit: Żeby było zabawnie, to emulator gra to tak samo :D

Dzięki za potwierdzenie :) Dodatkowo zaobserwowałem że w obu AY te trzaski spowodowane zmianą głośności przez obwiednie nie są jednakowe. Na jednym są głośniejsze. Podejrzewam że zależy od egzemplarza. Poczekam na te YM. Może uda mi się podłączyć oscyloskop i zobaczyć jak to wygląda.

229

Odp: Sonari

Wczoraj dotarła do mnie ostatnia partia płytek PCB Sonari. Dobra wiadomość jest taka, że tym razem Chińczyk sam z siebie poprawił trochę projekt w fabryce i w tych ostatnich płytkach odsłonięta jest już soldermaska z prawie wszystkich pól lutowniczych, oraz z solderjumperów do ustawiania adresów. Jedyne miejsce, w którym jeszcze pozostała soldermaska i trzeba ją zeskrobać czymś ostrym przed lutowaniem jest miejsce montowania diody 1N4148.

Wszystkie płytki dla pozostałych osób, które zamawiały SONari, są już spakowane i zaadresowane czekają na wysyłkę. Postaram się w poniedziałek wszystko wysłać. Jak już wyślę, to podam numery przesyłek.

UWAGA: już bez żadnej listy, ale gdyby ktoś jeszcze był chętny na płytki Sonari z ostatniej partii, to mam kilka jeszcze luzem do wzięcia, proszę po prostu się kontaktować na PW jeśli ktoś chce.

UWAGA2: jeżeli ktoś był zapisany na listę, a nie ma z nim kompletnie żadnego kontaktu, nie odpisuje na PW, na maile, nie daje żadnej odpowiedz czy płytki chce czy nie chce - zainteresowane osoby będą wiedziały o kogo chodzi - to informuję tutaj publicznie, że nie będę czekał na odpowiedź do końca świata. Nie ma przecież żadnego problemu jeśli ktoś się chce wycofać, ale można by dać o tym znać i odpowiedzieć cokolwiek, bo być może ktoś inny chciał by płytkę, a tak leży zablokowana. Dlatego ustalam ostateczny termin przedawnienia list zapisów na dzień 3 luty - do końca przyszłego tygodnia. Po tym dniu jeśli zostaną jakieś płytki, to wszystkie trafiają do jednej puli wolnych i niezarezerwowanych.

230

Odp: Sonari

@MGor na noise.bas mam to samo, z tym, że nie nazwał bym tego trzaskami lecz raczej wzbudzaniem się drugiego kanału w momencie, gdy pierwszy zbliża się do maksymalnej amplitudy. Co ciekawe, ja mam wsadzone 2x YM i to oryginały z płyt ST/STE, dekoder jest z serii HCT.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

231

Odp: Sonari

Jeśli okaże się, że zostaną wolne płytki to ja się zapisuję na 1 sztukę.

232

Odp: Sonari

No przecież dwa posty wyżej napisałem, że płytki są jeszcze dostępne. Mam jeszcze kilka sztuk.
Cobol: wysłałem PW.

233

Odp: Sonari

Pytanie: ktoś ma nadwyżkę części z zamówienia odpowiednich wielokrotności logistycznych (poza YM) i chciałby odsprzedać zestaw? Jestem chętny, bo chcę zmontować 1 sztukę i nie widzę sensu kupować po 10 czy 50 sztuk ;(
--
nieaktualne

Ostatnio edytowany przez sun (2019-01-30 10:14:06)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

234

Odp: Sonari

Przesyłka dotarła, dzięki.

235

Odp: Sonari

Moja też. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

236

Odp: Sonari

rj1307 napisał/a:

@MGor na noise.bas mam to samo, z tym, że nie nazwał bym tego trzaskami lecz raczej wzbudzaniem się drugiego kanału w momencie, gdy pierwszy zbliża się do maksymalnej amplitudy. Co ciekawe, ja mam wsadzone 2x YM i to oryginały z płyt ST/STE, dekoder jest z serii HCT.

Dzięki. Ja sprawdziłem też z jednym włożonym AY. Efekt taki sam. Mój dekoder jest ACT ale to w tym przypadku chyba nie ma znaczenia :)
Będę za jakiś czas składał drugiego carta. Tam spróbuję dać inne kondensatory na wyjściu audio i zobaczę.

237

Odp: Sonari

Na wyjściu audio mam elektrolity 10u/16V

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

238

Odp: Sonari

Jakby ktoś tak jak ja klepał ręcznie melodyjke w Basic'u to może skorzystać z załączonego excelka który wylicza wartości rejestru dla konkretnych "nutek".
W komórce J3 - ustawić można master clock dla YM/AY
W komórce J4 - można ustawić częstotliwość tonu A4 - ja ustawiłem 432 Hz (wiadomo - relaks :))
W kolumnie G wartość dla rejestru.
W kolumnie F policzony błąd/różnica częstotliwości miedzy teoretyczną a wygenerowaną przez układ wynikająca z zaokrąglenia do liczby całkowitej.
No chyba że jest to gdzieś ogólnie dostępne tylko ja tego nie znalazłem.

Post's attachments

Tones_calculator.xls 44 kb, liczba pobrań: 11 (od 2019-01-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

239

Odp: Sonari

@MGor: przyda się, jak złożę ;)

Sikor umarł...

240

Odp: Sonari

sun napisał/a:

Pytanie: ktoś ma nadwyżkę części z zamówienia odpowiednich wielokrotności logistycznych (poza YM) i chciałby odsprzedać zestaw? Jestem chętny, bo chcę zmontować 1 sztukę i nie widzę sensu kupować po 10 czy 50 sztuk ;(

podpinam się pod to pytanie,
jestem w identycznej sytuacji :)

ktoś coś?

241

Odp: Sonari

@bocianu: ja chyba (nie złożyłem jeszcze, więc może coś się popsuć) mogę podzielić się scalakami, poza YM/AY. PM'ką dam znać co i jak.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

242

Odp: Sonari

Takie pytanie, czy chciałby ktoś, doświadczony w zamawianiu odpowiednich części zorientować się gdzie i jak sprawnie zamówić komplety części, potem każdy, kto będzie chciał zestaw części przedpłaci z kosztami przesyłki i wtedy jak się zbierze kaska to możnaby zrobić większe jednorazowe zamówienie. Ja nawet nie bardzo mam wiedzę gdzie co zamówić, a jak na własną rękę zacząłem szukać, to albo sprzedawca nie ma tego albo owego, to mnie rozbiło i najchętniej zapłaciłbym za komplet elementów. Gdyby ktoś też myślał podobnie to najlepiej ustalic standardowo jakąś listę deklaracji i oczywiście oczekiwać, że ktoś kumaty ogarnie temat.

243

Odp: Sonari

Problem jest w tym, że jeśli zamawiasz np. w TME, to tam są minimalne ilości logistyczne, które np. w przypadkach kondensatorów czy rezystorów rzadko są poniżej 100szt. I nawet przy koszcie 40gr za kondensator robi się z tego grubsza kwota.
Można wykleić tym ścianę, ale po co? :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

244

Odp: Sonari

Do takich pojedynczych projektów, gdzie dana osoba robi sobie 1szt np. Sonari, to i tak jest najlepiej pokupować części na allegro. Nie da się prawie nigdy kupić wszystkiego u jednego sprzedawcy, ale jak się dobrze poszuka, to do Sonari da się kupić wszystkie scalaki u jednego, u drugiego wszystkie elementy RC, no i tylko osobno to gniazdo minijack, które niefortunnie zostało zaprojektowane takie dość mało popularne. Trochę przesyłki przedrożą, ale przy pojedynczym projekcie, to znowu nie jest aż taka straszna katastrofa. Ewentualnie warto się zgadać lokalnie w 2-3 osoby itp.
Na tą chwilę nie zająłem się tym kompleksowo, ale rozważam przy kolejnych projektach sprzedaż kitów do montażu zawierających komplet elementów, więc może przy kolejnych projektach będę to ogarniał całościowo, co na pewno by uprościło temat dla Was wszystkich, a zamiast dać zarobić firmom kurierskim i poczcie, zostały by te pieniądze u mnie i przynajmniej by nie były wyrzucone w błoto, tylko przepite:-)

245

Odp: Sonari

I znowu dobrze prawisz.
Mnie zostaną wolne na pewno po 2 sztuki scalaków (@bocianu, Ty już jesteś uwzględniony ;) ). oraz 90 rezystorów 2k2 8050, ze 6 tantali Kemet 10uF B i chyba 20 ceramików Murata 10uF 8050.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

246

Odp: Sonari

@sun, jakbyś miał wole jeszcze te elementy, byłbym chętny, kompletuję powoli zestaw na jedną sztukę Sonari. Yamaha już jest. Daj znać.

Atari & Amiga User!

247

Odp: Sonari

@Renton: PM'ka poszła.
Zostaje zatem 1 zestaw scalaków i pakiet rezystorów 2k2.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

248

Odp: Sonari

@Sun: chetnie wezme to co Ci pozostalo

Ostatnio edytowany przez Vidol (2019-02-05 17:45:43)

249

Odp: Sonari

@Vidol: ok.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

250

Odp: Sonari

Jest jakaś gotowa naklejka do wydrukowania na laserze ?