1

Temat: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Hej!

Od dawien dawna posiadam monitor LG M228WA-BZ, na którego współpracę z Atari psioczę przy każdej możliwej okazji ;-) Nigdy nie udawało mi się uzyskać na nim prawidłowego obrazu po s-video, efekt był i dokładnie taki jak pokazał kolega hermi w wątku o Flatron M1921A, i ten problem u siebie rozwiązałem podłączając do tego monitora sygnał RGB z VBXE. Nie walczyłem z tym nigdy zbytnio, ponieważ wbudowana w monitor "inteligencja" psuje obraz Atari próbując zrobić na nim a to "de-interlace", a to uśrednić coś, a to wykonać adaptacyjne filtrowanie... nie dało się tego nijak wyłączyć więc nie drążyłem tematu... jednak sytuacja się nieco zmieniła i postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami i wynikami eksperymentu...

Przy okazji walki z innym zagadnieniem zauważyłem że ten monitor po pierwsze nie bardzo akceptuje poziom chrominancji generowany przez Atari, po drugie nie podobają mu się zakłócenia wysokiej częstotliwości często występujące w sygnale chrominancji Atari. Zacząłem eksperymentować z obniżaniem amplitudy sygnału chrominancji, a także odfiltrowaniem z niego wyższych częstotliwości (już tych poza potrzebnym pasmem) i udało mi się ten monitor zmusić w końcu do pracy z Atari, ale układ rozrósł się masakrycznie... i cała operacja była przerostem formy nad treścią ... (dużo za dużo op-ampów, trochę filtrów aktywnych, brrr... a wszystko na pająku na płytce prototypowej)

To wszystko spowodowało iż przypomniało mi się, że Flashjazzcat zaprezentował swoją wersję modyfikacji super-video dla komputerów XE, dokładniej było to w tym wątku: UltraVideo 1.0 XE na Atari Age.

Oprócz typowej modyfikacji bazującej na Super Video for the 130XE ... Flashjazzcat zamiast R205 w swoim rozwiązaniu zastosował zwykłą "wolną" diodę krzemową 1N4002 ... okazało się że ten "hack" nie dość że obniża poziom chrominancji o spadek napięcia na tejże diodzie, to dzięki jej "powolności" działa niejako jako namiastka filtru "low-pass" odfiltrowującego to co mojemu LG nie pasowało.

Także wyszło na to, że w moim przypadku wykonanie modyfikacji "UltraVideo 1.0 XE", spowodowało że LG zaczął akceptować sygnał z Atari i wyświetlać go w sposób akceptowalny (spuśćmy zasłonę milczenia na ulepszacze obrazu, których nie da się w tym monitorze wyłączyć).

Z ciekawości wykonałem jeszcze jeden eksperyment i zamiast tej 1N4002 włożyłem rezystor 75R tak jak było to w schemacie "Super Video for the 130XE", kolory były przekłamane, głównie różowo-czerwone... jednak układ ARW już nie szalał... zafiksował się na stałym poziomie, pomyślałem więc o włożeniu 1N4148 ... to co zobaczyłem ładne i to ostre krawędzie, bardzo fajny i kontrastowy obraz, a także poprawne kolory... jednak okropnie zaszumione... trudno to nawet opisać (a zdjęcia nie zrobiłem)... wychodzi na to że prostym i tanim kompromisem jest zastosowanie tego nieszczęsnego 1N4002 (chociaż ona też generuje swój szum) i co prawda można by poeksperymentować z jakimś filtrem pasywnym RC czy raczej w tym wypadku LC, lub innymi "aktywnymi" rozwiązaniami, ale niestety ja na chwilę obecną mam inne zadania do zrealizowania w kolejce, a dodatkowo nie czuję już potrzeby dalszej walki z tym tematem bo mój LG co prawda ma już naście lat i już drugi zasilacz w środku i pewnie pożyje jeszcze jakiś czas, ale ta jego wbudowana "inteligencja", mnie dobija pfuj! :P

Cały opis tego co mnie spotkało, zamieszcza w celach informacyjnych... może komuś uda się uzyskać poprawny obraz na swoim/jakimś innym LG z wejściem s-video. Wydaje mi się że ktoś tu na forum chyba wspominał, że LG Flatron z podobnej serii, tyle że nie "wide" a monitor o proporcjach 4:3 nie ma takich "polepszaczy" obrazu, więc może po zastosowaniu "UltraVideo 1.0 XE" taki monitor doskonale będzie się spisywał z Atari?

Dodam tylko jeszcze że swego czasu Larek opublikował dokładny opis tejże modyfikacji w języku polskim: "ArSoft - Ultra Video XE"

A jeszcze jedna uwaga! Przy wykonaniu modyfikacji Super/Ultra Video XE wymontowuje się modulator TV, tracimy więc sygnał composite-video, należy o tym pamiętać jeżeli komuś taki sygnał w dzisiejszych czasach z Atari jest jeszcze potrzebny.

A tak to wyglądało przed modyfikacją w moim wypadku: LG Flatron Wide M228WA-BZ

Teraz wygląda mniej więcej tak (przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem "stacjonarnym" ;-P)

http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/scr1.jpg

http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/scr2.jpg

http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/scr3.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-06 14:34:11)

2

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Te pionowe prążki widoczne wyraźnie na pierwszych dwóch zdjęciach, to jest efekt mory na monitorach LCD?
Zrobiłem jakiś czas temu poprawki toru video w swoim 800XL, udało mi się usunąć zakłócenia zegarowe i wszelkie inne, mam mega dobry obraz po s-video - żyleta. Obraz jest gładziutki, ale właśnie na koniec został mi ten efekt delikatnych prążków identycznych jak na powyższych fotkach. Nie mam jak sprawdzić, bo nie mam dla porównania obecnie żadnego innego monitora, a efekt ten u mnie występuje na Samsungu 710MP, przy czym podobne prążki w sposób wyraźny widoczne jako mora mam z hires ST, stąd pomyślałem, że tu będzie to o to samo chodziło?

Edit: u mnie wygląda to tak jak na zdjęciach w załącznikach (piksele są ostre u mnie jak u Sebana, ale nie mogę tego uchwycić na zdjęciu słabym telefonem) - w każdym razie widać te prążki, o które mi chodzi. Ciężko uchwycić też mi te prążki na zdjęciu, na QMEGu słabo wyszło, na READY za mocno, w rzeczywistości one są słabiej widoczne niż na zdjęciu z READY, a mocniej niż na zdjęciu z QMEG-a.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-06 10:03:33)

Post's attachments

20190206_093944.jpg 135.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20190206_094059.jpg 100.74 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

3

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

To nadal RAM się odświeża.

4

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

coś więcej na temat poprawki toru video? jakiś schemacik poprawek, na co zwrócić uwagę ? stopień komplikacji dla mało zaawansowanego ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

@atarixegs, u mnie to chyba już nie odświeżanie RAM-u, te prążki mają inną szerokość, wiem jak wygląda odświeżanie RAM-u, które wszyscy znamy i zlikwidowałem je całkowicie. Oczywiście mówimy o zakłóceniach pochodzenia zegarowego. Zakłócenia pochodzenia zegarowego dają wyraźne prążki w postaci wąskich ostrych kresek, zwłaszcza na tak wyostrzonym obrazie s-video. Tutaj natomiast chodzi chyba o coś innego jednak, bo te prążki są bardzo regularne na całym ekranie i płynnie przechodzą takim mini-gradientem - nie wiem jak to nazwać. Zwróć też uwagę, że prążki u Sebana i u mnie mają taki sam charakter jeśli chodzi o ich wygląd, jednak mają inną szerokość - w efekcie inna ilość ich jest na całym ekranie (u Sebana około 40, u mnie około 80 - ciężko to policzyć, ale wychodzi na to, że jakieś dwa razy więcej).

Ze względu na to, że efekt ten przypomina mi trochę morę z Atari ST, którą mam na tym monitorze, pomyślałem, że tutaj być może też jest to jakiś efekt skalowania obrazu przez monitor LCD. Myślę tak zwłaszcza, że robiłem dużo eksperymentów przy ulepszaniu obrazu w 800XL i na bieżąco patrzyłem na zmiany. Każdy efekt zakłóceń można zmieniać: zwiększać i zmniejszać, a podczas grzebania w kompie widać jakie zmiany zachodzą na ekranie. Natomiast te prążki, o których mówimy są cały czas tak samo intensywne i występują niezależnie od wszelkich innych zakłóceń i zniekształceń obrazu, a jakiekolwiek grzebanie w kompie nie ma na te prążki w ogóle żadnego wpływu. Z uwagi na te obserwacje pomyślałem, że to jednak wina obróbki sygnału przez monitor, ale nie mam tego jak sprawdzić, bo mam tylko jednego 800XL, a na wszystkich płytach XE obraz jednak jest zupełnie inny i usiany innymi efektami, z kolei nie mam też akurat żadnego innego monitora do takiego testu.

@tebe: w 800XL zrobiłem tak, że przeryłem internet w poszukiwaniu różnych ulepszeń toru wizji. Ze znalezionych instrukcji zrobiłem listę kilkunastu punktów co trzeba zrobić. Poszedłem taką drogą, że robiłem każdy punkt odrębnie, patrząc jakie zmiany wprowadza on na ekranie, dużo też robiłem zmian na włączonym kompie mając na bieżąco podgląd w to jak się zmienia obraz. W ten sposób wyrzuciłem elementy modyfikacji, które nie robiły za bardzo nic, natomiast zostawiłem tylko kilka punktów, które konkretnie polepszają obraz i opisałem sobie z grubsza co robi każda modyfikacja i trochę z grubsza też jak i dlaczego to tak działa, bo nie lubię tych modów, gdzie jest tylko napisane co wszystko powymieniać, a nie napisano dlaczego. Opiszę to w osobnym wątku, żeby tu tematu nie zaśmiecać, ale musiał bym z tego zrobić kawałek artykułu ze zdjęciami, czyli muszę znaleźć trochę czasu...

6

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

na stronę Madteamu chętnie wrzucę taki artykulik z fotkami :)

Ostatnio edytowany przez tebe (2019-02-06 13:07:04)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

@Mq eksperymentowałeś tylko z XL czy może z XE też?

8

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Hej!

Powiem tak, w przypadku tego ultra video xe nie zamierzałem doprowadzić obrazu do perfekcji a jedynie poinformować że to rozwiązuje problem z niektórymi monitorami LG ;-) Reszta "efektów" serwowanych przez tor video w Atari jest znana chyba wszystkim i wnerwia już masę ludzi... ale to już rozwiązał dawno temu Simius przy okazji innego tematu... swego czasu w tym wątku: Simius GTIA Fix Simius zaproponował swoje rozwiązanie... oprócz przywracania do życia błędnie działających GTIA, Simius w swoim rozwiązaniu dodał do kompletu swój własny, prawidłowo zrealizowany już tor luminancji ... tzn. pozbył się z niego nieskompensowanego czasowo 4050 zastępując go bodajże HC175, do tego dołożył stabilizator zasilający wyjściowy wtórnik dla sygnały luminancji, do kompletu ta wersja GTIA Fixera którą Simius proponował w wątku naprawiała problemy z niesymetrycznością GTIA Clock. Pamiętam że po zamontowaniu GTIA Fixer-ów ze wskazanego wątku obraz uległ drastycznej poprawie! Zniknęły owe paski w trybach GTIA, proporcje pixeli w hi-res były idealne, obraz gładki i bez szumów i artefaktów, efektem końcowym byłem po prostu zachwycony! Nawet gdzieś wyraziłem ów swój zachwyt ale nie mogę teraz tego znaleźć na forum.

A co do pasków na moim zajęciu, nawet nie zwracałem na nie uwagi ponieważ ową atarkę zasilałem jeszcze z wiekowego zasilacza impulsowego, co też dokładało swoje artefakty... obwód zasilania podsystemu video w Atari jest straszliwie spaskudzony i zasilanie tam występujące jest fatalnej jakości, dlatego to też widać wszystkie te "odświeżania", cykle dostępu ANTICA i ogólnie wszystkie te chwile gdzie system pobiera więcej prądu. Szkoda nawet mówić o layout ścieżek na PCB... bo to wszystko jest zrobione dokładnie tak jak tego nie należy robić ;(

Niestety w wątku nie ma już schematu tego co zaproponował Simius, wersja uproszczona jest tutaj: Simius GTIA Fixer. Trzeba by podpytać autora czy nie opublikowałby tamtej pełnej wersji schematu lub całości projektu ponownie?

Niestety wszystkie płytki które wtedy nabyłem poszły do Atarek z wadliwymi GTIA które miałem w swoich rękach do naprawy i nie mam obecnie dostępu do żadnego takiego egzemplarza, ale jak uda mi się spotkać ze znajomym, któremu to montowałem to zrobię fotki/frame-capture i pokażę różnicę.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-06 13:08:23)

9

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

@atarixegs: Z poprawianiem sygnału video tylko z XL, bo mam takiego 800XL, którego sobie buduję od kilku miesięcy na bóstwo i dopieszczam każdy szczegół, a obraz miała fatalny. O ile każde XE jak się podepnie pod s-video, to od razu w większości przypadków jest ładny obraz ostry (trochę lepszy lub gorszy, ale i tak w miarę ładny), to moja 800XL miała po s-video obraz gorszy niż XE po composite:-) Jakiś poprzedni właściciel tej płyty dolutował sygnał cromy, ale wziął go z dziwnego miejsca, też, więc musiałem to wszystko powywalać co pogmerał i zrobić porządnie. Tak że zgłębiłem temat i od razu zrobiłem wszystko co byłem w stanie, tak że mam teraz obraz na tej 800XL najładniejszy w moim odczuciu ze wszystkich Atari jakie posiadam.

@seban: To co piszesz o zasilaniu, to święta prawda. Dlatego jeden z punktów moich poprawek w 800XL było odcięcie zasilania od całego toru video i doprowadzenie go osobnym przewodem bezpośrednio z okolic włącznika zasilania i pierwszych kondensatorów. Taki zabieg wyraźnie likwiduje kreski zakłóceń zegarowych.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-06 13:05:47)

10

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

A jeszcze jedna uwaga ogólna... żeby nie było że jakoś mocno polecam "Ultra Video XE"... powiem tak, pomysłu z 1N4002 nie uważam za dobry i nie uważam tego za właściwe rozwiązanie... 1N4002 wprowadza dużo widocznego szumu i pogarsza ostrość obrazu... jednak w przypadku mojego monitora LG powoduje że monitor zaczyna wyświetlać w ogóle stabilny obraz z Atari... w przypadku innych monitorów czy kart typu "frame grabber" włożenie tej 1N4002 zamiast 75R moim zdaniem tylko pogarsza obraz. Jak odkopię mój stary hardware to zrobię zrzuty klatek z grabbera, zobaczycie o co mi chodzi. A to tym wszystkim napisałem tylko dlatego, że jeżeli ktoś nie ma innej możliwości ani innego monitora pod ręką to może być jakiś sposób na rozwiązanie problemu, chociażby tymczasowe.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-06 14:35:31)

11

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

A ja dobierałem diodę per obraz i pozostałem z diodą schottky'ego :D Czyli wręcz przeciwnie.

Mam gtia-fixer. Sprawdziłem właśnie porównawczo na płycie dającej obraz z tymi gęstymi paskami pionowymi - żadnych zmian poza zmianą odcienia koloru w basicu.

A best picture ever to mam z xegs po modzie s-video.

12

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

ale którą wersję gtia fixer masz? tą do której simius sprzedawał PCB? Bo ta wersja była jak pisałem rozbudowana w stosunku do tego co było załączone w wątku czy Atariki.

Jeżeli chodzi o diodę to i ten wątek to ja tylko mówię o tym wszystkim pod kątem tego nieszczęsnego LG... na innych monitorach 1N4002 pogarsza mi tylko obraz :)

EDIT: Przyjrzałem się dokładniej przeróbce Ultra Video XE i sposobowi włączenia owej diody... jak się to porówna ze zdjęciami to okazuje się owa dioda jest włączona zaporowo... to działa właściwie przez przypadek i chyba tylko dzięki upływnościom i wewnętrznej pojemności pasożytniczej diody. Do tej pory sądziłem że dioda jest włączona w szereg w kierunku przewodzenia i to powoduje spadek amplitudy sygnału chrominancji o wartość spadku na złączu P-N, jednak w chwili gdy włączona jest ona zaporowo to wychodzi na to że na drugim końcu pojawia się szczątkowy sygnał chrominancji ... z którym o dziwo LG sobie lepiej radzi niż z przesterowanym sygnałem. Mam pewien pomysł co do innego i prymitywnego rozwiązania zbyt wysokiej amplitudy sygnału chrominancji ... ja sprawdzę i zadziała nie omieszkam opisać.

A tymczasem obrazy pokazujące jaki szum wprowadza u mnie 1N4002, tym razem nie zdjęcia a zrzuty z taniego grabera easy-cap opartego o chip STK1160:

gdy obecny jest 75R obraz wygląda tak:
http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/ultra_video_easycap_75R.png

gdy włożę 1N4002 obraz wygląda tak:
http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/ultra_video_easycap_1N4002.png

Problem z szumem polega na "szczątkowości" sygnału chrominancji po zastosowaniu 1N4002 w kierunku zaporowym, automatyka zawarta w LG o wiele lepiej sobie radzi z niskim poziomem sygnału chrominancji i jak widać było na zdjęciach zamieszczonych powyżej, tak dramatycznie to na LG nie wygląda... jednak chińska taniość w postaci EASYCAP i STK1160 w nim zawartego nie radzi sobie z tak niskim poziomem chrominancji i wyciąga równie dużo szumu co użytecznego sygnału niosącego informację o kolorze... co skurtkuje obrazem jak na załączonym obrazku... zatem nie tędy droga... z 1N4148 jest jeszcze gorzej, z "szotką" niewiele się u mnie zmienia. To trzeba rozwiązać inaczej... bo to od początku zła droga jest ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-06 20:41:02)

13

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

VideoMod XE, zapaliłem się do niego jakiś czas temu, jest dla rewizji płyt z ECI, czyli 130XE i 65XE na tejże płycie. Chyba nie napisałem nic głupiego, mam nadzieję.
Mam 65XE bez ECI i nie znalazłem w internetach jak można to zaadoptować, a aż tak biegły nie jestem, żeby rozkminiać to i zepsuć kompa :) Ktoś na AAge od nas próbował, ale dobrnął do diody i nie wiedział gdzie ją wlutować (zamiast czego).
Macie może wiedzę na ten temat?
Jak poprawić s-video z takich wersji atarek?

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

14

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

@sun: Nie lubię być pesymistą, ale w 65XE bez ECI jak analizowałem rozkład wszystkiego na płycie głównej, to obawiam się że najlepszym modem video było by wywalenie całego toru wizji z płyty Atari i przeniesienie go na odrębną płytkę, którą radził bym zamontować w miejscu modulatora:-)

15

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

@Mq: rozmawialiśmy o różnych rzeczach i wyszło na to, że najlepiej wymienić to na płytę z ECI :) Tudzież poczekam aż... zbudujesz taki KIT :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

16

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Oj nie wiem czy zbuduję. Chodziło mi po głowie zrobienie toru video na osobnej płytce, ale ostatecznie w 800XL idzie uwalczyć, żeby obraz był ładny, w 130XE też idzie. A mojej płyty bez ECI pomimo wielkiego sentymentu (bo to mój egzemplarz z dzieciństwa) mam już trochę dość, bo walczyłem na niej z różnymi rzeczami ze dwa lata. Obecnie ten mój sentymentalny jest już pozamykany, działa sprawnie, ma 1MB i QMEG-a. Używam go z rzadka, a moim ulubieńcem jest 800XL bez Freda. Natomiast do testów na otwartym sercu używam płyt 130XE luzem.

17

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

To jak Ci się któraś znudzi a będzie ciągle żywa, to może pohandlujemy :) Może, bo może nie będzie tak źle. Zobaczymy jak dojdzie np. SIDE.
Osobny tor wideo to może być to cudo  UAV Rev. D Video Upgrade http://atariage.com/forums/topic/260267 … de-thread/

Ostatnio edytowany przez sun (2019-02-06 22:20:01)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

18

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

UAV Rev. D Video Upgrade mam w swoim 800XL. Obraz po S-Video jest ładny i bez pasków. Całą dodatkową płytkę można zasilać kabelkami z dowolnych miejsc więc jest pole do eksperymentów. Wadą rozwiązania jest niestety cena.

19

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Cóż, stare przysłowie pszczół mówi: szkłem d.py nie obetrzesz :) Jakość kosztuje. Czekam, może będzie wznowienie produkcji. Z ciekawości jakie są koszty? Pytam, ponieważ w wątku na AAge nie trafiłem.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

20

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Zamawiałem w styczniu 2018. Finalnie zapłaciłem 39$ z czego 14$ to koszt wysyłki z USA do Polski.

21

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Do przeżycia. Za 2zł można zrobić S-Video MOD, ale....
Zapisałem się w grudniu chyba, zobaczymy.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

22

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

UAV Rev. D Video Upgrade kupiłem dlatego, że nie chciałem w 800XL robić drastycznych przeróbek na płycie. Z założenia każda przeróbka Atarynki ma jak najmniej ingerować w oryginał i być w miarę bezboleśnie odwracalna. CD4050 miałem w podstawce więc wystarczyło wylutować na płycie dławiki w torze wideo do gniazda DIN5, wpiąć się sygnałami z płytki pod gniazdo i wszytko zasilić z odpowiedniego miejsca.

23

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

seban napisał/a:

ale którą wersję gtia fixer masz? tą do której simius sprzedawał PCB? Bo ta wersja była jak pisałem rozbudowana w stosunku do tego co było załączone w wątku czy Atariki.

Mam tę

Post's attachments

fix1.png 1.1 mb, liczba pobrań: 1 (od 2019-02-07) 

fix2.png 1.17 mb, liczba pobrań: 1 (od 2019-02-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

24

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

To jest ta płytka GTIA-FIX, która posiada poprawę toru video

Post's attachments

gtia-fix.jpg 81.92 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-02-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: LG Flatron Wide M228WA-BZ i "pobieżne" rozwiązanie problemów z S-Video

Hej!

W widzisz, to mi chodziło o tą bardziej rozbudowaną wersję od Simius-a, PCB które dostałem wyglądało tak:

http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/gtiafix2a.jpg

http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/gtiafix2b.jpg

W tej wersji Simius zbudował na nowo cały tor luminancji, jak to wygląda? Proszę oto zrzuty z frame-grabbera (niezbyt profesjonalnego więc swojego szumu on nieco dokłada, zatem bierz na to poprawkę)

130XE, płyta z pamięciami 8x1bit stan fabryczny:
http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/130xe_factory.png

130XE, płyta z uszkodzonym GTIA, dołożona powyższa wersja GTIA fixera by Simius:
http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/130xe_gtiafix2.png

co prawda GTIA fix nie rozwiązuje problemów z chrominancją i należy się tym zająć oddzielnie, jednak przyznasz że różnica jest kolosalna? ;)

Jedyne o czym należy pamiętać mając na pokładzie GTIAFIX to to iż przesuwa on działa GTIA o 1 cykl koloru, w demach w których użyto zmiany trybów GTIA w środku linii może pojawić się problem, gdy zmiany są wykonywane dość "ciasno", np. część Our 5oft/Bloody Coders do dema Unity...

fabryczne 130XE:
http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/bc_unity_part_(130XE_factory).png

i po zastosowaniu GTIA fix:
http://seban.pigwa.net/drop/gitafix2/bc_unity_part_(130XE_gtiafix2).png

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-08 01:50:53)