26

Odp: Klon TOMS 710

Toms nie trawi dyskietek HD.
Aby wymieniac dane atari <> pc  trzeba sobie sformatowac na pc dyskietke na 360 kb. Kiedys w ten sposob przenosilem moduly do Sound Tracker Playera.

27

Odp: Klon TOMS 710

Fakt dyskietki hd dla toms-a są ble... I on nie zjada.

Natomiast 360kb... eee tam :)
Na Tomsie formatujesz Ibm 80 ścieżek coś tam ...720kb i jedziesz na grzybie...
W ubiegłym wieku przewaliłem tak 100mb modułów, sampli i innych takich tam :) Jak nie więcej :)

28

Odp: Klon TOMS 710

OK, juz wyżej wyjaśniono że te 720k to na dyskietkach DD, ale już z ciekawości tylko, to nie trawienie HD-ków 1.2MB, to za sprawą napędów w oryginalnej edycji tej stacji czy czegoś poza napędem i czy wobec tego tym samym jest ew. obciążony ten nowy klon PCB?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-02-10 20:15:09)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

29

Odp: Klon TOMS 710

To kwestia firmware czy hardware? Znaczy, czy jakby włożyć stację gęstą to nie zeżre dyskietek HD? (nawet jeśli by je formatować na 720) Podskórnie czuję, że głupoty piszę, ale może...?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

30

Odp: Klon TOMS 710

uicr0Bee napisał/a:

OK, juz wyżej wyjaśniono że te 720k to na dyskietkach DD, ale już z ciekawości tylko, to nie trawienie HD-ków 1.2MB, to za sprawą napędów w oryginalnej edycji tej stacji czy czegoś poza napędem i czy wobec tego tym samym jest ew. obciążony ten nowy klon PCB?

Przykładowo, tec-a gfr 55 przecież da się zmusić, aby był dd :) I to od "strony Atari" :) W Toms-ach.

31

Odp: Klon TOMS 710

perinoid napisał/a:

To kwestia firmware czy hardware? Znaczy, czy jakby włożyć stację gęstą to nie zeżre dyskietek HD? (nawet jeśli by je formatować na 720) Podskórnie czuję, że głupoty piszę, ale może...?

A tak ten tego, ta gesta stacja jak kręci się vs dd (qd)?
Przecież ją trzeba..

Było tyle razy o ty pisane....

32

Odp: Klon TOMS 710

Żeby był możliwy zapis dyskietek HD należy zwiększyć prąd zapisu. Trzeba zmienić firmware, żeby kontroler umiał odróżnić dyskietkę HD od DD. Pecet najpierw próbuje czytać HD, gdy błąd to przełącza na DD. Ponowny błąd oznacza, że dyskietka jest niesformatowana. Oczywiście, żongluje wówczas poziomem sygnału na pinie 2 w zależności od gęstości.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

33

Odp: Klon TOMS 710

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +1
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1

34

Odp: Klon TOMS 710

Jeszcze dopiszę do postu 32:
Zamiast kombinowania z firmware można dorobić czujnik wykrywający dodatkową szczelinę (jak WPRT) z przodu dyskietki, na brzegu od strony okienka dostępu głowic. Prędkość zafiksować na 300 obr/min., bo stacja pracowała by w trybie 720k. Czujnik zmieniał by odpowiednio stan na pinie 2, żeby zwiększyć prąd zapisu.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-02-11 16:34:36)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

35

Odp: Klon TOMS 710

Witam ponownie.
No muszę przyznać jesteście cierpliwi ;) ja bym już się obraził na siebie, za tak długą ciszę ;)
Do rzeczy, bo się porobiło...
A więc drodzy zainteresowani na dzień dzisiejszy jest jeden wniosek - potrzebujemy napęd jedyny słuszny do siedemset dziesiątki, czyli FD-55F - niestety .
Z tym rzeczonym napędem stacja działa jak w instrukcji napisali ci co ją wymyślili, czyli jak ta lala.
Niestety napęd "GFR" a nawet "GFV" (czyli starsza odmiana z głowicą na elektromagnesie) robią z użytkowania stacji gehennę.
Opiszę w skrócie o co kamann:
Stacja nie wgrywa dysków przy starcie Atari.
Znaczy wgrywa, ale tylko jak włączymy ją (podamy zasilanie) z włożoną dyskietką i zamkniętą dźwignią, tylko wtedy rozpoznaje co tam ma i startuje wgrywanie - po włączeniu Atari, albo po wciśnięciu "start" przy starcie z firmware  stacji.
Jak już wgramy np. MyDos'a (ale TN z ROM'u stacji tak samo) to rozpoznanie gęstości po zmianie dysku wymaga podwójnego zamknięcia wajchy dyskietki.
A więc, ja już trochę jestem znudzony poszukiwaniem rozwiązania dla "GFR" bo mam "FV" i mi działa, ale zwracam się do mądrzejszych tu na forum abyście coś poradzili.
Dodam, że ustawienia zworek przerobiłem na wszystkie możliwe sposoby, nic nie trybi.
Tak na teraz to myślę, że to wina jakiś zależności czasowych w trakcie odczytu, może ten "GFR" jest za szybki  i bez zmiany wsadu w eprom'ie nie ruszy na nowych napędach.
Jak robiłem KMD to jest dostępny poprawiony wsad i z nim Karinka dział jak marzenie, może ktoś, kto ogarnia temat proców 808x dałby radę coś zaradzić - ja jestem za cienki.

Dodatkowo zasadnicze pytanie do szczęśliwych posiadaczy oryginałów TOMS710 czy jesteście w stanie pomóc w temacie i u siebie podmienić napęd na "GFR" sprawdzając czy u was to samo?
Może znajdzie się chętny z okolic Piekar Śl (jestem zdecydowany zrobić w sobotę 200km, żeby to sprawdzić naocznie)  kto udostępniłby mi stacje do takiego testu u siebie, to dwie wtyczki i wszystko w momencie stanie się jasne.

No to na tyle, liczę na was, bo co dwie(ście) głowy, to nie jedna ;)
Z TOMS'owym pozdrowieniem
Andrzej

36

Odp: Klon TOMS 710

Czy widziałeś tę stronę: http://www.oldskool.org/disk2fdi/525HDMOD.htm ?
Tam jest opisane jak na stałe przełączyć GFR na 300RPM.

37

Odp: Klon TOMS 710

Dzięki za odpowiedź, ale czy czytałeś mój powyższy post? Cały?
Napęd jest na stałe ustawiony jako nasze QD 300rpm.
Dodatkowo ustawiłem jako HD i sterowałem razem z włączaniem silnika "MOTOR ON" linią #2 czyli przełączałem z HD na QD podczas startu silnika, NIC.
Dorobiłem taki mały opóźniacz na styku zamknięcia wajchy jest lepiej, podczas zamykania po wgraniu dos'a już łapie...
ale start po włączeniu atari zapomnij :(

Na teraz to najwięcej pomógłby test kogoś kto ma oryginał stacji i podmiana na GFR, ale jak widać nikt nie lubi konkurencji ;)
Pozdrawiam
Andrzej

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2019-03-13 20:46:15)

38

Odp: Klon TOMS 710

Rozumiem. Swego czasu na tym forum pisano o zastosowaniu GFR w stacjach TOMS (w tym 710) z sukcesem po takich przeróbkach.

W TOMS 720/360 do napędu jest doprowadzony dodatkowy przewód w celu wykrycia zmiany dyskietki i rozpoznania gęstości (zwierany blaszką gdy podnosimy dźwignię). Czy coś takiego występuje w 710 ?

W każdym razie dopisuję się do listy chętnych na PCB, jeżeli jeszcze można.

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +1
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1

39

Odp: Klon TOMS 710

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1
11. tooloudtoowide +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +1
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

40

Odp: Klon TOMS 710

??? a gdzie JA!!!
2SZT  działające.

41

Odp: Klon TOMS 710

I ja. :)

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1
11. tooloudtoowide +1
12. voy +1
13. AS... +2

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +1
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

42

Odp: Klon TOMS 710

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1
11. tooloudtoowide +1
12. voy +1
13. AS... +2
14. dragmar +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +0
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1

43

Odp: Klon TOMS 710

Ja tak w kwestii formalnej. Co rozumie sie przez KLON ?
To co na zdjeciu w 1 poscie czy pelna stacja z obudowa ?? (ew bez napedu).

Pozdr.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

44

Odp: Klon TOMS 710

Witam.
@willy przepraszam, że odzywam się po miesiącu, ale odpowiedź na twoje pytanie wynika z dyskusji i z tego co napisałem, że proponuję sklonowane PCB lub zmontowaną działającą elektronikę stacji.
Wiesz ile by kosztowało wskrzeszenie całej stacji? A chętnych pewnie byłoby pięć osób jakby zobaczyli cenę.
Po drugie napędy 5.25 to już powoli zabytki klasy zero i za niewiadomego pochodzenia FR'a na ebay liczą min. 50$ ;)

Ale wracając do tematu, niestety zima szybko przeleciała i chyba nie dam rady dokończyć co zacząłem.
I do tego pochłoną mnie inny projekt, ale też chyba dopiero w listopadzie się pochwalę :)
BARDZO liczyłem na odzew jakiegoś posiadacza oryginału stacji TOMS'a w kwestii podpięcia się u niego z GFR'em i sprawdzenia czy objawy są takie jak opisałem wyżej, niestety wartość kolekcjonerska tej stacji widać jest taka, że jeśli już kto ją posiada, to chyba leży w puchowej poduszce i w gablocie z hartowanego szkła ;)
Po świętach prawdopodobnie nie będę już miał wcale czasu na te nasze tematy.
Sprawdzę czy mam elementów przynajmniej na te cztery sztuki które obiecałem zmontować i dam znać.
Jeśli nie, to chętnym na samo PCB roześlę w przyszłym tygodniu przesyłki.
Płytka na 100% jest OK, bo jak napisałem wcześniej na napędzie FD-55FV stacja dział jak należy, szkoda że nie mam FR'a bo bym przetestował też na nim, ale nie stać mnie na tego z ebay'a!!!

Cena samego PCB to 39zł  plus 6,50zł na list ekonomiczny albo 9zł priorytet

Pozdrawiam
Andrzej

45

Odp: Klon TOMS 710

Witam, jeśli dragmar wypisał się z samego PCB to chętnie wezmę dwie sztuki. Pozdrawiam

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

46

Odp: Klon TOMS 710

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1
11. tooloudtoowide +1
12. voy +1
13. AS... +2
14. dragmar +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +0
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1
7. toriman +1

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

47

Odp: Klon TOMS 710

Gotowce:

1. pancio.net +1 (ale to zależy od ceny)
2. Yezy + 1
3. lopez + 1 (zależnie od ceny, w podstawkach mi wystarczą duże układy, ewentualnie sam EPROM)
4. mpolak + 1 (wszystkie układy bym Ci podesłał do zmontowania i wystrojenia, wszystko w podstawki)
5. Pablozp +1
6. Antek - 1 szt.
7. wieczor +1
8. dez3 +1
9. hsimpson +1
10. sniegowy +1
11. tooloudtoowide +1
12. voy +1
13. AS... +2
14. dragmar +1

PCB only:

1. pancio.net +1
2. dragmar +0
3. Yezy + 1
4. mpolak +1
5. ZuluGula +1
6. trub +1
7. toriman +1
8. x_angel +1

48

Odp: Klon TOMS 710

Witam ponownie.

Zrobiłem dziś jedną sztukę i powiem jedno, nie jest różowo, montaż 1szt. zajmuje tyle czasu, że niestety musimy to przełożyć na jesienno/zimowe wieczory pod koniec roku, niestety :(
Uruchomię tę jedną sztukę i poleci w przyszłym tygodniu do kupującego, cena promocyjnie to 230zł i wysyłka 15zł paczką pocztową i paczkomat do wyboru (listem się nie da) - proszę o kontakt potwierdzający chęć zakupu po kolei z listy chętnych na PW.
Samego PCB jest więc 7 szt. na teraz, czyli cała lista - PROSZĘ JUŻ SIĘ NIE DOPISYWAĆ.
Cena j.w. 39zł i przesyłka 6,50zł zwykły i 9zł priorytet.
Jak chcecie mieć zajęcie na święta, to proponuje jak najszybciej się kontaktować, bo poczta przed świętami się nie wyrabia.
A ja przyznam szczerze chciałbym zamknąć temat do Wielkiego Piątku, bo jak pisałem po świętach już może być krucho czasem nawet na szybka wysyłkę.
Do PCB dostajecie schemat ideowy i montażowy z instrukcją strojenia WD'ka, ale ostrzegam oscyl się przydaje, bo na oko to chop umarł ;)
Na zachętę dodaje zdjęcia ;)

Pozdrawiam
Andrzej

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2019-04-14 21:04:58)

Post's attachments

20190414_003813.jpg 1.39 mb, liczba pobrań: 1 (od 2019-04-14) 

20190414_003833.jpg 1.7 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

49

Odp: Klon TOMS 710

dobra - biorę :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

50

Odp: Klon TOMS 710

No to jeszcze inny pomysł się urodził.
Jako, że miałem komplet części na jeszcze jedną stację to pomyślałem, po co mają się marnować u mnie w szafce i skompletowałem KIT'a. Jedyne czego mi zabrakło to podstawki, ale gdzieś tu przeczytałem, że każdy ma inne preferencje, ja używam precyzyjnych, a może ktoś woli zwykłe.
Cena to 150zł plus wysyłka paczką pocztową lub paczkomatem 15zł.
Pierwszeństwo oczywiście po kolei, czyli Yezy może się określić czy chce kit, najlepiej tu, to będziemy wszyscy wiedzieć na czym stoimy. 

Płytki są tak pożądane, że kupujący chcą po 2szt, niestety muszę je reglamentować jak za czasów PRL i świetności stacji TOMS, czyli wysyłam po jednej sztuce ;)

Jak poskładacie swoje stacje i dacie znać czy jesteście zadowoleni, to zrobimy drugi "rzut" i potem to już poleci na tony :)

Na teraz prosiłbym o kontakt w sprawie tych co mamy przez PW i dopniemy szczegóły.

Pozdrawiam
Andrzej

Post's attachments

20190414_193254m.jpg 983.1 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-04-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.