Temat: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Witajcie!

Kupiłem 130XE na allegro. Cieszyłem się bo z dodatkową pamięcią. Niestety okazało się że komputer jest niesprawny. Włącza się przechodzi test ale jakakolwiek próba załadowania czegoś przez port SIO (side2,sio2sd) powoduje zawieszenie komputera. Wczytuje kilka bloków i zwis. Za każdym razem. Może ktoś rozpozna to rozszerzenie i poda jekieś wskazówki co z tym dalej zrobić.

Post's attachments

aa1.jpg 498.93 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-02-09) 

aa2.jpg 1.01 mb, liczba pobrań: 1 (od 2019-02-09) 

aa3.jpg 447.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

aa4.jpg 544.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

2

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

To rozrzerzenie pamięci to bardzo ładnie wykonane SIMM Expansion
http://hardware.atari8.info/simm.php

3

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Rozszerzenie jest na prawdę bardzo schludne. Ale niestety, nie działa. Jak rozumiem, zamiast GAL-a użyto tutaj odpowiedni połączonych kości (te scalaki SMD). Ciekawi mnie bardzo, dlaczego są wycięte wszystkie elementy pod Freddim. Taka przeróbka sugeruje, że na płycie było wcześnie VBXE, ale bez tego komp nie pracowałby poprawnie. A może jednak?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

A kupiłeś jako sprawne, niesprawne, nietestowane. ?.
Jak jako sprawne, to można się posprzeczać ze przedającym i może zwrócić.
Jak niesprawne, lub nietestowane, no to wiadomo.
A próbowałeś np. z kartridża coś uruchomiić.  Może coś pokombinować z tymi zworkami.
Wydaje mi się ze można nimi wyłączyć to rozszerzenie. Przynajmniej na czas testów
No i zacząłbym od rzeczy najprostszej, wyjmij tego Sima, i przeczyść grzebień na pamięci i styki w gnieździe.
Może coś nie styka dokładnie. A może sam SIM jest walnięty ?.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-02-09 23:25:04)

5

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

kupiłem na tej aukcji https://allegro.pl/oferta/atari-130xe-z … gyYg%3D%3D

Teraz z opisu widać że sprzedający wiedział co sprzedaje :/

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

6

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Atari-User napisał/a:

A próbowałeś np. z kartridża coś uruchomiić.  Może coś pokombinować z tymi zworkami.
Wydaje mi się ze można nimi wyłączyć to rozszerzenie. Przynajmniej na czas testów


Próbowaliśmy się tymi zworkami pobawić, ale nie było efektu. Znaczy, komputer nie potrafił niczego załadować. 4-6 bloków ze SIO2SD i zwis (przy ładowaniu selektora SIO2SD to było 4 bloki i zwis, przy ładowaniu SysInfo to było 6 bloków i restart do Basica).

Atari-User napisał/a:

No i zacząłbym od rzeczy najprostszej, wyjmij tego Sima, i przeczyść grzebień na pamięci i styki w gnieździe.
Może coś nie styka dokładnie. A może sam SIM jest walnięty ?.

Jakby co to takiego SIMM-a to mam w biurze. Można podmienić i sprawdzić. Można też podmienić i sprawdzić Fredka.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-02-10 01:14:03)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Ja jestem jak najbardziej za :)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

8

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Daaawno temu miałem taki sam objaw. W efekcie Krzysiek Stec wymienił mi pokeya.

9

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Pokeya też możemy sprawdzić. @przemasIII, jak z czasem na tygodniu stoisz?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

Kurczę właśnie nie wiem. Mam parę spraw do załatwienia. Przyszły tydzień będę miał luźniejszy.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

11

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

ja bym stawial raczej na PIA i command do sio...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

12

Odp: Atari 130XE z rozszerzeniem pamięci

PIA też sprawdzimy. Mam kości do sprawdzenia, możemy po kolei wylutować wszystko i podstawki wstawić. Tylko by się te podstawki przydały. W sumie to dobra inwestycja na wypadek dalszej rozbudowy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.