Temat: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Witam,
Niedawno wróciłem do mojego pierwszego komputera ATARI 65XE
dokupiłem do niego monitor z TV LG Flatron M1921TA
Różnie podłączałem, Composite Video, S-video. Ale efekt był kiepski.
Podłączałem na moim TV rownież Samsung i efekt podobny.

film z efektów na monitorze s-video
http://www.typesoft.pl/js/atari.mp4

screen  s-video
http://www.typesoft.pl/js/atari-screen.jpg


Tutaj screen z podłaczenia przez video cinch
http://www.typesoft.pl/js/Video.jpg


Czytałem ostatni wątek na temat UtraVideos. zastanawiam sie jak będzie to skuteczne,

Seban pisze o tamin easy-cap graberze STK1160.
Czy to pomogłoby bez wprowadzania zmian UtraVideos?
Zmiany nie boje się wprowadzać, ale czy ona przyniesie efekt. Z tego co zrozumiałem to
LG lubi niski poziomem sygnału chrominancji. (zastanawiam sie czy wprowadzenie rezystancji w obwód przewodu  Composite Chroma nr 5 pomogło by :) )

Ale na powaznie, robiłem tez testy sprawdzajace GTIA, uklady sa z 1983 na scrennie widac jeden czarny pas. Ale to chyba nie wpływa ma kiepski odbior.

regulowałem potencjometrem w komputerze, ale kiepsko. Screeny sa z roznych pozycjach potencjometru. Jeden z obrazów jest stabilny ale kiepski i posiada intesywne pionowe pasy. Drugi w postacji filmu w pozycji skrajnej potencjometru, widac przeskoki.

Moze inny monitor kupic? A moze kupic konwenter
https://www.youtube.com/watch?v=0rrc2zptsbU

Bede wdzieczny za pomoc.

Może w trójmieście jest serwis, osoba która pomogłaby w temacie.

Ostatnio edytowany przez sebastin (2019-02-15 13:00:47)

Post's attachments

IMG_20190215_103233.jpg 554.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20190215_120626.jpg 1.01 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Ten czarny pas między odcieniem 7 a 8 na teście GTIA jest OK. Tak ma być :)

Edit: Między 3 i 4 też. Prawdopodobnie jest też między 11 a 12, ale mniej widoczny.

Ostatnio edytowany przez mono (2019-02-15 13:22:41)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Zrobiłem test podłaczyłem tylko luminacje (odłoczyłem chroma)

http://www.typesoft.pl/js/tylko_luminancja.mp4

i jest czarnobiały obraz - OK ale pływaja pasy z zakloceniami.
Na DVI jak podłaczone PC jest OK.
Zastanawiam się co to moze byc.

testowałem dołaczanie rezystorów róznej wielkośc to sygnału chroma, nie ma dobrego efektu,
jest mniej zakłócej ale bez rewelacji.

Prosze o pomoc odnośnie pierwszego pytania.

Ostatnio edytowany przez sebastin (2019-02-15 14:03:41)

4

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Hej!

Jeżeli chcesz na szybko doprowadzić ten monitor do działania, bez przerabiania Atari weź jakąś mało-sygnałową diodę schottky-ego i włącz ją w kierunku zaporowym w sygnał chrominancji, tzn. chodzi o coś takiego:

           BAT45/BAT46/BAT85/1N5711/1N6263
[m][chroma]----------|>|-----------------[chroma][a]
[o]                                              [t]
[n][gnd   ]------------------------------[gnd   ][a]
[i]                                              [r]
[t][luma  ]------------------------------[luma  ][i]

Oryginalnie flashjazzcat zastosował w swoim ultra-video zwykłą krzemową 1N4002, ale ja miałem z nią bardzo nieostry obraz. Z kolei 1N4148 w takiej konfiguracji bardzo, ale to bardzo szumiała. Od biedy jak nie masz pod ręką żadnej  diody shottky-ego, a jakiegoś czerwonego LED-a możesz z nim spróbować.

Można też próbować z 4 szt. 1N4148 włączonymi w kierunku przewodzenia, tzn. tak:

[m][chroma]-----|<|---|<|---|<|---|<|-------[chroma][a]
[o][   gnd]---------------------------------[gnd   ][t]
[n][  luma]---------------------------------[luma  ][r]

powyższe rozwiązania sprawdziłem na 130XE (płyta z pamięciami 8x1bit) takiej bez modyfikacji s-video... z moim LG (pomijając "inteligencję" scalera) uzyskałem stabilny obraz na moim wiekowym LG228WA z tego wątku.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-15 15:19:27)

5

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

A które diody były najlepsze? 1N4148, 1N4002 ?

A czy efekt był zbliżony do UtraVideo czy znacznie gorszy?

Jadę dzisiaj oglądać jakiegoś Samsunga, na miejscu będę mógł sprawdzić.

Ostatnio edytowany przez sebastin (2019-02-15 15:18:59)

6

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

w chwili testu miałem "pod ręką" miniaturową BAT165, ale każda "shotka" powinna działać, na sch napisałem przykładowe typy, tzn:

  • BAT45

  • BAT46

  • BAT85

  • 1N5711

  • 1N6263

1N4148 nie jest niestety diodą shottky-ego. Ale połączone w szereg, z tym że w kierunku przewodzenia też dają radę.

Problemem dla "automatyki" w LG jest zbyt wysoki poziom sygnału chrominancji, normalnie powinno się wziąć jakiś video op-amp i zrobić aktywny układ nazwijmy to "tłumika". Tyle że bez małego PCB i paru elementów pasywnych się nie obejdzie już. Można to też skleić na 2-3 tranzystorach ale nie wiem czy to warte zachodu jest.

Co do efektu... w przypadku mojego LG trudno mówić o jakiejś kolosalnej różnicy w jakości pomiędzy ultra-video a samą diodą w torze chrominancji, ale ten mój LG za dużo "poprawia", tzn. odszumia, wyostrza, etc. Co gorsza w tym monitorze co mam tego się nie da wyłączyć ;/

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-15 15:27:39)

7

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

update: sprawdziłem... ponieważ ta dioda w kierunku zaporowym mi nie pasowała i nie dawało mi to spokoju, a zarazem to właściwie nijak to nie powinno działać, więc jedyne co mi przychodziło do głowy dlaczego to działa, to pojemność złącza diody... a co za tym idzie znaczenie tak naprawdę wtedy miałaby reaktancja tej pojemności przy częstotliwości sygnału chrominancji... pomierzyłem i sprawdziłem, okazało się to słuszną dedukcją, a więc całe "rozwiązanie problemu" sprowadza się do włączenia w szereg z sygnałem chrominancji niewielkiej pojemności ... u mnie w przypadku niemodyfikowanego 130XE sprawdziło się idealnie 22pF. Użyłem zwykłego ceramicznego kondensatora.

                           22pF
[m][chroma]-----------------||--------------[chroma][a]
[o][   gnd]---------------------------------[gnd   ][t]
[n][  luma]---------------------------------[luma  ][r]

Przy pojemności <10pF pojawiał się spory szum, natomiast przy pojemności 68pF automatyka LG znowu szalała.

http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/M228WA_22pF_scr1.jpg

http://seban.pigwa.net/drop/M228WA/M228WA_22pF_scr2.jpg

EDIT: Przy podłączeniu 130XE z UltraVideo (bez diody, zostawiłem tam 75 ohm) obraz był jeszcze bardziej ostry i mniej "zakłócony" przez "śmieci" na zasilaniu w torze video.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-15 22:49:22)

8

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Super, fajnie. Czyli mamy rozwiązanie.

Ja natomiast wczoraj kupiłem inny monitorTV Samsunga SyncMaster 910MP i obraz jest dobry, nawet bardzo dobry.

Tylko na czarnym ekranie widać pasy z zakłócenia jakieś. Ale to pewnie inny temat.
Któs pisał o zasilaczy o mniejszej mocy (prądzie poniżej 1A) ze GTIA lepie reaguje.
Nie wiem czy to prawda, ale moze kiedy sprawdze.

Pozdrawiam Serdecznie

9

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Ja wstawiałem rezystory różnej wielkości, ale faktycznie przecież to jest sygnał przemienny więc reaktancja będzie lepsza niż rezystancja. Stąd ten kondensator i pojemność szczątkowa diody o które pisałeś. :) pozdrawiam

10

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Eeee nie ma czegoś takiego jak zbyt wydajny zasilacz. Dajesz współczesnego Mean Well 3A i pociągnie Atarkę z dopałkami.

Ostatnio edytowany przez atarixegs (2019-02-16 19:37:27)

11

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

sebastin napisał/a:

Tylko na czarnym ekranie widać pasy z zakłócenia jakieś. Ale to pewnie inny temat.

To już kwestia konstrukcji stopnia wyjściowego video, niestety jest totalnie spartolony... widać wszelakie "szarpnięcia" prądu przy aktywności RAM (a więc głównie cykle refresh i DMA generowane przez ANTIC). Tutaj może pomóc trochę układ typu Ultra/Super Video, lub kompletna rekonstrukcja stopnia wyjściowego (chociażby ta w wersja GTIA Fixer od simiusa. Lub układ UAV od Bryan-a (z tym że nie wiem czy jest on obecnie do kupienia)

sebastin napisał/a:

Któs pisał o zasilaczy o mniejszej mocy (prądzie poniżej 1A) ze GTIA lepie reaguje.

Nie bardzo ma jak "lepiej" reagować bo sygnał luminancji wychodzi z GTIA w formie cyfrowej... potem efekt psuje prymitywny 4-bit video DAC zrobiony na 4050 i 4 rezystorach. Co do sygnału chrominancji to tam amplituda nie ma zbytnio znaczenia (i tak jest sporo za wysoka, poza dopuszczalna normą) ... większość monitorów sobie z tym radzi... a na pewno 99,9% TV/Monitorów CRT radzi sobie z tym doskonale. To że takie LG tego nie przewidziało... no cóż... albo to błąd konstrukcyjny, albo problem stopnia wejściowego w LG, albo wręcz błąd w firmware monitora, który odpowiada za AGC dla wejścia chrominancji.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-02-17 16:13:53)

12

Odp: Atrari 65XE i Monitor LG Flatron M1921TA

Wielkie dzięki Seban, za podzielenie się wiedzą i zaangażowaniem.
Ja natomiast w wolnym czasie siadam do C i Asemblera.
Jak zawodowy developer, zawsze chciałem do tego wrócić.
Pozdrawiam