51

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq: mnie interesuje do 800xl

52

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-11 10:05:16)

53

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wezme jeszcze 1 szt. do 130xe, czyli reasumujac
800xl - 3szt.
130xe - 1szt.

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2019-01-11 10:01:02)

54

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.

55

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Dla mnie 1szt. do 65xe

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6. daitek - 1szt.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.

56

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6. daitek - 1szt.
7. Cyprian - 1szt.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.
4. Cyprian - 1 szt.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

57

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6. daitek - 1szt.
7. Cyprian - 1szt.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.
4. Cyprian - 1 szt.
5. pancio - 1 szt.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

58

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mała uwaga, bo rozmawiałem sobie dziś za pośrednictwem telefona z jednym naszym forumowym kolegą i się okazało że nie doczytał trochę, więc teraz proszę czytać precyzyjnie co następuje:

*** Wersja PCB nazwana przeze mnie jako lista 65XE/130XE dotyczy płytek z początku wątku, które są przeznaczone, pasują i zadziałają TYLKO I WYŁĄCZNIE na jednej rewizji płyty: REWIZJA Z ECI Z PAMIĘCIAMI 4-BIT

*** Wersja PCB nazwana 800XL jest TYLKO I WYŁĄCZNIE do 800XL BEZ FREDDIEGO (wczesne 800XL).

59

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mq, ok muszę zweryfikować sprzęt. Na razie więc wypisuję się.


Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6. daitek - 1szt.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.
4. pancio - 1 szt.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

60

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Płytki w wersji do 65XE/130XE w kolorze czarnym są już w Polsce, więc po weekendzie powinny być u mnie i mogę rozsyłać zainteresowanym.
Zapisane są osoby na 8 kompletów, zaraz roześlę im info na PW. Ze dwa komplety będą jeszcze do wzięcia, jak by ktoś chciał to zapraszam na PW.

A tak przy okazji: czy ktoś z osób, które wzięły płytki z pierwszej partii poskładał to już i mu ruszyło?

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-01-26 19:38:18)

61

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Złożyłem wersję 800XL.

Załączam instrukcję, chyba z niej wszystko widać o co chodzi.

Pierwsza część instrukcji - przygotowanie płyty - można zrobić i po tych operacjach mamy wszystko działające bez rozszerzenia jak w oryginale, bo elektrycznie nic się nie zmienia.

Druga część instrukcji, to tylko wpięcie całości i można tak samo wypiąć w każdej chwili. Na płycie nie robimy żadnych modyfikacji, wszystkie opisane przez Pasia modyfikacje zrobione są odpowiednio na płytkach rozszerzenia. Czyli płyta Atari pozostaje poza kosmetycznymi przeróbkami elektrycznie tak jak była w oryginale.

Dziś testowałem intensywnie wszelki soft, wygląda na to, że wszystko śmiga elegancko, oceńcie sami jak wyszło:-)

Poza tą tęczową tasiemką łączącą sygnały PB2-PB6 z PIA nie ma ani jednego kabelka. Widoczne na zdjęciach kabelki powyżej rozszerzenia nie są związane z rozszerzeniem. Żółty po lewej, to indywidualne zasilanie toru wideo (część mojej modyfikacji w celu likwidacji zakłóceń), zielony na środku, to bell do wyjść stereo, no i po prawej coś tam jeszcze widać, ale to audio z pokeyów stereo i sterowanie liniami CS pokeyów. To tak przy okazji wspominam, bo w tym kompie jest już kilka modyfikacji i rozszerzeń, ale niezwiązanych z SIMMexp.

Post's attachments

1.przygotowanie płyty.jpg 275.35 kb, liczba pobrań: 3 (od 2019-02-01) 

2.podłączenie modułów.jpg 284.8 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-02-01) 

test.jpg 86.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

62

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Piękna robota. Zgodnie z listą poproszę jedną sztukę. Jakie koszty?

Pozdrawiam

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

63

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jestem zainteresowny zakupem.  Dopisuje sie do listy

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6. daitek - 1szt.
7. Atari-User 3 szt.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3. dragmar - 2 szt.
4. pancio - 1 szt.
5. Atari-User 2 szt.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-02-01 09:33:50)

64

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Płytki doszły, czekam na pozostałe części.

Post's attachments

20190203_165717.jpg 460.32 kb, liczba pobrań: 3 (od 2019-02-03) 

20190203_165732.jpg 361.28 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

65

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Super. Ładnie zrobiłeś te szpilki. Pochwal się jak odpalisz:-)

66

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ponieważ Mq mnie prosił, abym się pochwalił, wiec to czynię.
Uruchomiłem 1Mb na bazie SIMMexp od Mq.
Wykorzystałem nowo zakupione 74HC157 i HCT175, a jako  piny do płytki użyłem szpilki GOLDPIN.
Aktualnie płytki zamontowane są na testowej płycie (w podstawkach), a docelowo wlutuję do płyty XE,
aby zmieściły sie pod ekranem.
Załaczam też trzy fotki screenshotów z działania programów testowych.
Niestety program XMS TESTer 1.0 ten ze screenshotów Mq, u mnie nie działa, tj. uzyskuje ciemny ekran.
I pare innych.  Program Memory Tester po przetestowaniu 64 banków przechodzi do self testu,
a mem test momentalnie wyświetla mi wynik, że mam te 1088 KB ;)

Musze spróbować załadować programy ze stacji dysków, aktualnie uruchamiałem ten i pozostałe z SIDE1
korzystając z loadera. Również, uruchamiałem te programy z SIDE1
na płycie 130XE ze 128 KB RAM (bez żadnych przeróbek), i efekt ten sam.

W każdym razie bardzo dziękuje Mq, że poświęcił czas, i opracował tak zwarty prosty projekt SIMMexp.
Moj PAL zakupiłem parę lat temu, i czekał aż do teraz ;)

Post's attachments

IMG_eXtended RAM test.JPG 355.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_mem test.JPG 334.93 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_Memory Tester.JPG 706.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_pcb1Mb.JPG 847.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

67

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No to niedobrze...

XMS TEST jest najlepszy, jak on nie pokaże że wszystko jest dobrze, to nie jest.
XRAM pokazuje Ci błędny bank $A1
MEMTEST nie testuje pamięci, pokazuje tylko konfigurację
Ten memory tester, to nie znam. Czy on robi jakieś wiarygodne testy pamięci, czy pokazuje tylko konfigurację?

Zdecydowanie nie może być 74HC157, bo HC nie ma poziomów zgodnych z TTL. Zaczął bym od wymiany na HCT i możliwe, że to załatwi sprawę.

68

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Teraz zauwazyłem tą literkę E ;)
Musze się przyznać, że zakup HC157 to był moj błąd zakupowy, kupując ten układ nie zauważyłem, że jest brak literki T :)
Przylutowałem go bo 74157 innego w SMD nie mam.  W DIP mam sporo.
Teraz musze poczynić małe zakupy, np. switche tact, a przy okazji ponownie  74LS157 czy HCT157 w obudowie SO16. Domyslam sie ze LS tez mogą być.
Program memory tester  testuje,  dołączam fotke jak testował 40 bank.

Ostatnio edytowany przez JLS (2019-02-17 17:55:42)

Post's attachments

IMG_memory_tester_40.JPG 138.64 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

69

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja używam obu układów w wersji HCT. Generalnie zrobiłem kilka razy już rozszerzenie SIMMexp i testowałem różne układy. Z tego co zauważyłem, to nie ma w tym układzie różnicy czy się użyje HCT, czy LS.
Jednak ważne jest, żeby używać HCT a nie HC, bo HCT to seria zgodna z poziomami TTL i HC może tutaj zawodzić.

A jak zrobisz testy RAM kilka razy tym XRAM, to error jest zawsze w tym samym banku, czy w różnych, czy tylko czasami, czy jak?

70

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zrobilem jeszcze test trzy razy, ale program eXtended RAM test nie pokazał mi juz żadnej literki E,
przy którymkolwiek z banków.
Zauważyłem, że przy jego 4 uruchomieniu, pokazał mi, że mam 53 banki. 
Teraz się testuje juz 5 raz, i jest OK.   Brak błędów i jest  ponownie 64 banki.

Ostatnio edytowany przez JLS (2019-02-17 18:35:49)

71

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No to jest prawie dobrze, ale jednak coś nie do końca. Musi być ostatecznie wynik taki, że za każdym razem wszystko musi działać i pokazywać bezbłędnie. Musisz też jakoś zmusić tego XMST do działania, bo on daje najpewniejszy i najbardziej wiarygodny wynik. Jak on mi pokazywał wszystko dobrze, to na milion procent wszystko inne już też chodziło dobrze włącznie z wszystkimi demami i grami.
Jak już wszystko hula jak należy, to sprawdzam:
- demo Numen
- demo Video Blitz na ustawieniu 512kB (to demo wykorzystuje odrębny dostęp Antica)
Kilka gier: tu już dowolność, np.:
- Atari Blast (chyba jedyna gra wykorzystująca pełne 1MB)
- Commando
- Crownland
- Laura
... gier jest pełno.

72

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Postaram sie uruchomić ten program XMST z innego źródła.

Bardzo dziękuje za informacje,
zwłaszcza na jakich programach mam sprawdzać pamięć, bo to miało być moje następne pytanie :)

73

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kiedyś testowałem kilka różnych programów z sieci, które miały testować pamięć. Nie pamiętam które to były, bo odrzucałem takie, które nie robiły dobrych testów. Jest grupa programów, które pokazują tylko ilość RAM na podstawie konfiguracji, czyli sprawdzają co wisi na porcie B i pokazują na tej podstawie ile jest RAM, ale nie testują tej pamięci. Są też beznadziejne programy testujące, które np. zapisują całą pamięć jakimś jednolitym patternem, po czym odczytują i patrzą czy jest to ten pattern. Niestety często te programy zapisują tak głupie patterny jak np. same zera albo same jedynki, co nie daje pewnych wyników, bo to nie wychwytuje błędów i często wynik przypadkowo jest poprawny, a pamięć nie działa jak powinna.

Metodą eliminacji wybrałem najlepsze wg mnie programy do testowania.
1. XMS TESTer 1.0 - dla mnie najważniejszy test
2. eXtended RAM Test 0.21.0 - równie ważny ale w połączeniu z powyższym, bo czasem pokazuje wszystko dobrze, mimo, że powyższy ma błędy
3. PROG2.OBJ - program, który testuje pamięć "w kółko" algorytmami tymi samymi co XMS TESTer - zapuszczam go na koniec np. na godzinkę. Jak nie ma błędów, to leci w nieskończoność, a jak trafi błąd, to się zatrzymuje.

Pierwsze dwa programy są w archiwum atarionline. Trzeci załączam, bo nie pamiętam skąd go znaleźć, kiedyś ściągnąłem z jakiegoś wątku o SIMMexp.

Post's attachments

PROG2.OBJ 917 b, liczba pobrań: 29 (od 2019-02-17) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

74

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mogę już z całą pewnością stwierdzić,
że 1Mb na płycie atari 65XE działa mi poprawnie.

Programy:
-  XMS TESTer 1.0 - pokazuje mi sprawnych 64 banki,  a 0 uszkodzonych.
- eXtended RAM Test 0.21.0 - pokazuje, że wszystko dobrze
- PROG2.OBJ - program  leci w nieskończoność.

Demo  Numen oglądnięte, i  gra  Atari Blast uruchomiona.
Nie testowałem  tylko dema Video Blitz na ustawieniu 512kB.
(programy uruchamiałem korzystając z 10502PC/ Sio2PC-USB kupione u lotharka)

Chcę nadmienić, że nie obyło się bez problemów.
Wynik bez błędów programu XMS TESTer 1.0 był  tuż po włączeniu komputera.
Po dłuższym czasie caly czas miałem komunikat 15 banków sprawnych, uszkodzonych 39.
Zauważyłem ze ANTIC był ciepły, może nie bardziej niż inne,
ale wymieniłem go na  inny egzemplarz, i wreszcie moglem się cieszyć
pamięcią 1MB simm, w dłuższym czasie, a nie tylko tuż po włączeniu Atari 65XE ;).

75

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

To ciekawe co piszesz.
Dotąd nie spotkałem się z tego typu objawem na płytach 130XE.
Natomiast mówię, że to ciekawe, bo dobieranie układów przechodziłem w moim 65XE bez ECI, w którym bardzo długo walczyłem z rozszerzeniem SIMMexp. Z tym że ja tam miałem odwrotnie: na zimnym kompie błędnych kilka banków, a na rozgrzanym później już wszystko dobrze. Ilość tych błędnych banków i czas potrzebny na rozgrzanie zmieniał się wraz z wymianą któregokolwiek z wielkiej czwórki: Sally, Antic, GTIA, Freddie oraz różne egzemplarze pamięci. Aha, i jeszcze różne egzemplarze i wersje 74LS08 też miały na to wpływ.
Kiedyś przeczytałem w jakiejś wypowiedzi FlashJazzCat na forum atariage, że ma on zapas scalaków Atari, i podmienianie różnych ich egzemplarzy traktuje jako nieodłączną część montowania rozszerzeń:-)

Edit: aha, najważniejsze!
Parafrazując w tym przypadku zakończenia dużej części klasycznych gier na Atari:
CONGRATULATIONS JLS!!!

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-22 10:21:06)