Temat: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Witam.
Otrzymałem magnetofon xc11 jako uszkodzony.Po rozkręceniu znalazłem brakujące elementy i poskładałem.
Silniczek działa,paski napędowe na miejscu,mimo,że są w ruchu to niestety nie działa przewijanie w obydwie strony.
Zauważyłem,że dociśnięcie kółka z krótszym paskiem napędowym powoduje,że przewijanie zaczyna działać(kółka od kasety, kręcą się prawidłowo).
Na bank jest coś nie tak z elementami 1,2,3 które pokazałem na zdjęciu.Po założeniu sprężyny na kółko napędowe , położeniu podkładki i przyciśnięciu małym kółkiem wszystko wyskakuje.Po prostu małe kółko za słabo siedzi na metalowej ośce i nie trzyma silnej sprężyny.Na kółku jest widoczne pęknięcie.Czy brakuje czegoś jeszcze poza elementami 1,2,3?

Ostatnio edytowany przez niepartyjny (2019-01-31 23:33:30)

Post's attachments

Screenshot_2019-01-31-23-07-17-840_com.miui.gallery-432x768.png 463.2 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-01-31) 

Screenshot_2019-01-31-23-07-38-502_com.miui.gallery-768x432.png 687.1 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-01-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Typowe uszkodzenie w leciwych magnetofonach. Pękła tulejka 3, wskutek czego wypadła sprężyna dociskowa 1. Podkładka ślizgowa 2 wypadła z pękniętej tulejki. Całość stanowi docisk sprzęgła przewijania taśmy.
Ja naprawiłem to stapiając brzegi pęknięcia lutownicą po ściśnięciu tulejki.
Tulejkę stapiać na wierzchu tarczki i na zewnątrz wystającej z niej rurki.
Po wystygnięciu założyć sprężynę na kółko pasowe, od spodu tarczki założyć podkładkę ślizgową i tulejkę wcisnąć na ośkę ściskając sprężynę.
Pomoże pewnie na krótko, ale innej możliwości (poza wykonaniem nowej tulejki z mosiądzu u zegarmistrza) nie widzę.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Jak ktoś dostarczy na wzór ten pęknięty element, spróbuję zrobić zamiennik.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

4

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Duddie a potrafisz dorobić zębatki z 1010 i 1020 ?

5

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Duddie, mam taki komplet, tylko bez sprężyny. Oczywiście, pęknięty grzybek (grzybson, bez urazy ;) )

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

W Tobie nadzieja Duddie.
Czy sprężyna którą pokazałem na zdjęciu to oryginał?
Pytam bo ta jest dość mocna i aż nie wierzę,że taki plastikowy grzybek utrzyma ja na ośce.

7

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

To oryginalna sprężyna, dlatego ten grzybek musi być dopasowany, żeby go mocno wcisnąć na talerzyk. Tylko siła tarcia sprzeciwia się sile sprężyny.
Można jeszcze dopasować kawałek metalowej rurki cienkościennej i nasadzić ją na tulejkę grzybka, czyli jego "nóżkę".

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Właśnie o takim metalowym dodatku myślałem.

Do moderatora.Proszę usunąć dwa moje posty z godziny 22.01
Doszło do pomyłki.

9

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=10830
Opisana naprawa i konserwacja tego modelu magnetofonu. Tam kolega wkleił docisk na stałe (pewnie wystarczy kropelka).

Ostatnio edytowany przez Yezy (2019-02-03 11:06:11)

10

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

@jer: odbiorę, jak będę jechał do Ciebie po magnetofon ;)
@cobol: jeśli podeślesz, zapewne tak.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

11

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Magnetofon naprawiony, dziękuję za pomysły.
Szukam teraz osoby która dorobi mi badge/sticker do XC11.

12

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Moi drodzy użyszkodnicy/naprawiacze magnetofonów XC11.

Najczęstszą przyczyną braku przewijania jest właśnie pęknięcie owego grzybka. Znów borykam się z tym uszkodzeniem niefachowo naprawionym dużą ilością "Kropelki". Sprężyna sklejona z grzybkiem, kółkiem pasowym i talerzykiem powoduje nierównomierny przesuw taśmy i wywalanie się programów. No, ale przewijanie jest jak ta lala. Postanowiłem wyjaśnić problem raz na zawsze, bo szkoda tych magnetofonów. Nie dość, że jest ich niewiele, to jeszcze je psujecie.

Tak wygląda, przedstawiony schematycznie, zespół sprzęgła ślizgowego:

http://www.jsobola.atari8.info/szkic1.gif

Talerzyk (1) posiada wkładkę ślizgową (2) po to, by wąski koniec sprężyny (3) ślizgał się po tej wkładce.
Szeroki koniec sprężyny opiera się o kółko pasowe (4), które wraz ze sprężyną jest ruchome względem wkładki filcowej (5) i dolnej tarczki sprzęgła (6). Dolna tarczka sprzęgła i talerzyk są zaciśnięte na osi (10) i obracają się wraz z nią, a co za tym idzie z dolnym kołem zębatym (9), które też jest zaciśnięte na osi.
Całość jest umieszczona na dźwigni (7) z tulejką brązową (8).

Jak z tego widać nieuważne klejenie może wszystko zblokować. Należy też pamiętać, że "Kropelka" ma silne właściwości rozpuszczalnika plastiku, i w przypadku tego magnetofonu wykrzywiło się kółko pasowe, a także nadmiar spłynął na pasek tworząc garb powodujący szarpanie taśmy i błędy odczytu.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-01-27 16:58:36)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Dzięki, dobra robota.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2020-01-28 07:59:13)

14

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Witam, Udalo mnie sie wlasnie naprawic uszkodzony XC11 (kabel masy) i magnetofon wczytuje bez problemu Fred'a (na kasecie nowej z Retornics.

Teraz kolejny problem to przewijanie; mam ten sam problem - plastikowe kolo dociskowe jest polamane i nie trzyma sprezyny. Nie chce tego kleic. Szukam zamiennej czesci. Czy komus udalo sie to jakos dobrze i dlugoterminowo naprawic?

To jest bardzo fajny magnetofon i chcialbym go w 100% miec sprawnego. Dzieki z gory!

Ostatnio edytowany przez mikesk8 (2021-04-12 14:00:14)

15

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Ja nie znalazłem na to metody innej jak rzeczywiście przyklejenie tego małego kółeczka do ośki na którą normalnie jest wciskane. W jednym magnetofonie długo z tym walczyłem próbując je jakoś skleić ale ten materiał się nie klei (Jer o tym wspominał kiedyś). Prędzej niż później ponownie się rozłaziło i sprężynka zdejmowała (właściwie odstrzeliwała) blokadę. W końcu po prostu przykleiłem kropelką do ośki, trzyma się i działa poprawnie. W drugim magnetofonie, w którym miałem taki sam problem, już się nie bawiłem - przykleiłem i tyle. Jest oryginał 100% - tylko inaczej mocowany.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

@perinoid - Dzieki za szybka odpowiedz. Jakis specjalny klej uzyles? Dlugo schlo?

Kurcze, myslalem poprobowac z drukiem 3d; cuda mozna zrobic :) nie wiem...szkoda, ze nikt nie znalazl czesci zamiennej. Napisze tez na Atariage, moze tam ktos cos wykombinowal.

17

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Nic specjalnego - odrobina kropelki. Ale na prawdę odrobina, żeby klej nie pociekł na kółko pasowe i jego nie skleił.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

perinoid napisał/a:

Nic specjalnego - odrobina kropelki. Ale na prawdę odrobina, żeby klej nie pociekł na kółko pasowe i jego nie skleił.

Ostatnie pytanie :) Gdzie nalozyles odrobinke kleju? na gore 'dolnej tarczy sprzegla' (6 na zdjeciu powyzej) i potem przycisnales talerzyk ze sprezyna w dol? Sorry, ze tyle zadaje pytan, ale nie chce tego spiepr....

19

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Od wewnętrznej strony tego górnego talerzyka (1), do otworu w który wchodzi element 6.. Koniecznie od środka i jak najbliżej "dna" (geograficznie góry), żeby nie skleić z niczym innym.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

perinoid napisał/a:

Od wewnętrznej strony tego górnego talerzyka (1), do otworu w który wchodzi element 6.. Koniecznie od środka i jak najbliżej "dna" (geograficznie góry), żeby nie skleić z niczym innym.

Super, czyli skleilo sie 1, 6 i 10, tak?

21

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Tak. I nic więcej bo nie zadziała.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

perinoid napisał/a:

Tak. I nic więcej bo nie zadziała.

Bardzo dziekuje za pomoc! wczoraj zrobilem i dziala jak nowy :)

23

Odp: Magnetofon xc11 Nie przewija.

Witam ponownie:) kupilem okazyjnie drugi xc11, ale ten niestety nie ma sprężyny ani kapturka (brakuje części 1,2,3) :-( poza tym kabel masy tez walnięty.

Czy udało się komuś z forum naprawić przewijanie bez tych oryginalnych części? Fajnie żeby go uratować; poza tym wyglada na dobry stan.

Ostatnio edytowany przez mikesk8 (2021-04-27 08:48:48)