Temat: Czy jest rozszerzenie pamięci spełniające takie założenia?

Najpierw zalozenia: weźmy płytę 130XE na kościach 1-bitowych.
Teraz wyjmuję pamięci z drugiego banku (pamięć dodatkowa), zamiast nich zakładam pamięci 41256 i dorabiam linię adresową A8 (łącząc że sobą piny 1).
Czy jest opracowane rozszerzenie pamięci, które - kosztem (jak najmniejszej) dodatkowej modyfikacji płyty i dołożenia (odrobiny) elektroniki pozwoli wykorzystać te dodatkowe 192 KB RAM? Bo jako 128 KB to to nadal powinno pracować bez niczego (po podpięciu A8 do GND).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-03-25 13:59:27)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Czy jest rozszerzenie pamięci spełniające takie założenia?

To jest rozszerzenie do 320k: 64 +256 = 320.
Schemat tutaj

Możesz nieco zmodyfikować tak, by spełniło Twoje wymagania.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-03-25 14:02:43)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Czy jest rozszerzenie pamięci spełniające takie założenia?

Dzięki. Wydaje się, że będzie dobre samo z siebie.
Czy zamiast CD4069 mogę użyć 74ls04? Pierwszego nie mam, drugie mam. Nie musiałbym kupować.
I ostatnie - dokąd idzie sygnał "MAP"?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Czy jest rozszerzenie pamięci spełniające takie założenia?

Te dwa inwertery opóźniają sygnał CAS. Jedna bramka 4069 ma opóźnienie (przy 5V) ok 50 ns, a 74LS14 ok. 20 ns. Spróbuj użyć 4 bramki LS14 (80ns), może wystarczy. Jak nie, to jeszcze dwie (120 ns). Rób doświadczenia, może wystarczy jeden inwerter LS14. Tak kombinowałem robiąc zastępczą linię opóźniającą do 600/800XL. Nie może się nic uszkodzić, dopóki zmiany będziesz wprowadzał przy wyłączonym komputerze ;D
Pamiętaj, że okres fi2 to niecałe 500 ns.

MAP to MMU pin 6.

Edit: liteówka.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-03-25 20:17:30)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Czy jest rozszerzenie pamięci spełniające takie założenia?

A czy mogę użyć CD4050BE? Zostały mi z innego projektu. Tu nie ma inwertera, więc nawet łatwiej, bo mogę wziąć od 2 do 6 bramek jeden po drugim, żeby zwiększyć opóźnienie. Z dokumentacji (jeśli dobrze czytam oraz specyfikacje między producentami się za bardzo nie różnią), dwie powinny dać podobne opóźnienie jak CD4069. Trochę inny pinout, ale to nieważne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.