1

Temat: AKI na PIC16F84

Witam
Zrobiłem sobie AKI na PIC16F84A z EEPROM-em - wersja oryginalna. Działa :)
Zauważyłem jednak, że występują czasem błędy (zwłaszcza zdarza się np. kilkukrotne "wypluwanie" znaków).
Węsząc w Internecie znalazłem już zmodyfikowane źródła => https://www.microchip.com/forums/m675230-p2.aspx
Jednak z artykułu wnioskuję, że są one również "niepełnosprawne".

Zanim przeprojektuję płytkę i wezmę się za robienie wersji na PIC16F628 chciałbym się spytać Was, czy ktoś z Was posiada może wersję AKI na PIC16F84, w której poprawiono owe błędy oryginału MacFalkner'a?

A jeśli już miałbym przełazić na wersję na tym lepszym PIC-u, skąd mógłbym dostać źródła, albo jakiegoś dobrego działającego dobrego HEX'a? 

Dziękuję z góry
pozdr. Michał

2

Odp: AKI na PIC16F84

Dawno temu kolega darkdk przeprojektował AKI i przepisał jego soft. Zwało się to DarkAKI. Pamiętam też, że ktoś kiedyś zrobił płytkę DarkAKI+Stereo+Wzmacniacz słuchawkowy.
Znalazłem coś na pigiwe: http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/AKI … E_v1.1.zip

grzybson/SSG^NG

3

Odp: AKI na PIC16F84

https://ataribits.weebly.com/tk-ii.html

4

Odp: AKI na PIC16F84

Mam to u siebie zamontowane i działa bez problemu.

5

Odp: AKI na PIC16F84

grzybson napisał/a:

Dawno temu kolega darkdk przeprojektował AKI i przepisał jego soft. Zwało się to DarkAKI. Pamiętam też, że ktoś kiedyś zrobił płytkę DarkAKI+Stereo+Wzmacniacz słuchawkowy.
Znalazłem coś na pigiwe: http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/AKI … E_v1.1.zip

Dziękuję - to widziałem. Trochę mam miszmasz - bo jest jeden schemat, a 3 wersje wsadu.
Który wsad "się nadaje"?  Nie zależy mi (na razie) specjalnie na sterowaniu urządzeniami zewnętrznymi.

Tego nie widziałem. Można pomyśleć - skoro działa poprawnie i ma tyle "ficzerów".

piomet napisał/a:

Mam to u siebie zamontowane i działa bez problemu.

Dziękuję za info.
.
Czyli jednak trzeba będzie ten PIC16F84 wymontować i zrobić nowy interfejs. :/

Ostatnio edytowany przez mickpr (2018-11-09 00:13:12)

6

Odp: AKI na PIC16F84

mickpr:
udało Ci się skompilować ten kod z Microchipa?
U mnie w MPLab wywala się przy kompilacji.
Po usunięciu sekcji, w której występowały błędy, kod wygląda jak w załączniku, ale po skompilowaniu nie działa - niby reaguje na klawisze, ale wyskakują jakieś losowe znaki.
Totalnie nie znam się na PIC-ach, więc może ktoś obeznany się wypowie.

Post's attachments

AKI.txt 45.3 kb, liczba pobrań: 21 (od 2018-11-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: AKI na PIC16F84

grzybson napisał/a:

Dawno temu kolega darkdk przeprojektował AKI i przepisał jego soft. Zwało się to DarkAKI. Pamiętam też, że ktoś kiedyś zrobił płytkę DarkAKI+Stereo+Wzmacniacz słuchawkowy.

eee....  ftp.pigwa.net/stuff/projects/AKI/source/   wsad wersja A2 polecam

8

Odp: AKI na PIC16F84

Tylko, że w katalogu "source" nie ma źródeł, więc po co ten katalog tak przewrotnie nazywany? :)

mickpr: ja raczej nie stwierdziłem dziwnego działania AKI zrobionego według oryginalnego schematu z wsadem Tasta.hex
Nie masz zbyt długich przewodów? Masz jakieś kondy odsprzęgające zasilanie? Podczas programowania dałeś fusebity na zewnętrzny oscylator (w opisie nie ma nic o fusebitach)?

9

Odp: AKI na PIC16F84

pajero napisał/a:

wsad wersja A2 polecam

Dzięki za info.

10

Odp: AKI na PIC16F84

x_angel napisał/a:

ja raczej nie stwierdziłem dziwnego działania AKI zrobionego według oryginalnego schematu z wsadem Tasta.hex
Nie masz zbyt długich przewodów? Masz jakieś kondy odsprzęgające zasilanie? Podczas programowania dałeś fusebity na zewnętrzny oscylator (w opisie nie ma nic o fusebitach)?

Nie jestem pewny już z fusebitami, a musiał bym wylutowac płytkę (jest nalutowana na POKEY'a) - ale sprawdzę. Dzięki za informację, że u Ciebie działa ok. - jak rozumiem?

11

Odp: AKI na PIC16F84

x_angel napisał/a:

mickpr:
udało Ci się skompilować ten kod z Microchipa?
U mnie w MPLab wywala się przy kompilacji.
Po usunięciu sekcji, w której występowały błędy, kod wygląda jak w załączniku, ale po skompilowaniu nie działa - niby reaguje na klawisze, ale wyskakują jakieś losowe znaki.
Totalnie nie znam się na PIC-ach, więc może ktoś obeznany się wypowie.

Miałem się za to brać, ale stwierdziłem - że skoro mam działający hex - trochę szkoda mi czasu na poprawianie cudzych błędów. Pewnie prędzej wypłodził bym coś w C od początku do końca, zwłaszcza, że jest dość łopatologicznie wyjaśnione w jaki sposób odbywa się "wstrzykiwanie kodów klawiszy" do Atari.  Może kiedyś....

12

Odp: AKI na PIC16F84

mickpr napisał/a:

Dzięki za informację, że u Ciebie działa ok. - jak rozumiem?

Tak, działa OK, nie zaobserwowałem problemu z wywalaniem po kilka znaków. Z tym, że ja miałem wersję bez eeproma, bo nie było mi potrzebne nagrywanie makr. Może na początek wylutuj sam eeprom?

U siebie podczas programowania ustawiałem oscylator na XT.

BTW czy kolega darkdk tutaj bywa? Pisałem do niego PW oraz mail, ale zero odpowiedzi.

13

Odp: AKI na PIC16F84

Z Darkiem urwał się kontakt, też próbowałem z racji projektu "mini"AKI ...  http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 61#p209461

Ostatnio edytowany przez pajero (2018-11-10 10:15:32)

14

Odp: AKI na PIC16F84

Niniejsza instrukcja dotyczy oprogramowania DARKAKI ver. 2.0 w odmianach A2, A3 i B1:
•    odmiana B1 jest zgodna elektrycznie z oryginalnym AKI 1.1 by  André Bertram, poza obsługą zewnętrznej pamięci EEPROM. Wolne piny RA0, RA1, RA2 są przeznaczone do sterowania dowolnymi urządzeniami. Aby wykorzystać nową wersję AKI należy w miejsce PIC16F84 umieścić PIC16F628 z nowym wsadem

Czy można poniższy PIC:

"PIC16F628-04/P 8-Bit-µC 4MHz 2048x14 Bit FLASH 16 I/O DIP18"

zaprogramować używając "xaki_B1_(v2.0).HEX" i zastąpić nim PIC16F84 na płycie MiniITX ?

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2019-04-02 14:57:48)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

15

Odp: AKI na PIC16F84

Nie.

Wsad musi pasować do microprocesora.

PIC16F628 = wsad xaki_B1_(v2.0).HEX
PIC16F84 = wsady historyczne André Bertram

a i te procki można wtedy wkładać do dowolnego AKI.

16

Odp: AKI na PIC16F84

Ale napisałeś to co ja, a więc raczej "tak" :)
Chyba, że to było nawiązanie do Rejsu:

"No tak... Wiec w tej sprawie wlasciwie moge panu odpowiedziec, ze... wlasciwie
mozna sie zamienic, to znaczy... nie mozna. Chyba tak."

Są różne warianty PIC16F628 i miałem wątpliwość, czy "PIC16F628-04/P 8-Bit-µC 4MHz 2048x14 Bit FLASH 16 I/O DIP18" z "xaki_B1_(v2.0).HEX" można wstawić do AKI na MiniITX.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

17

Odp: AKI na PIC16F84

za dużo danych to uciekło meritum

NIE - musi być 20Mhz dla F628
inaczej timingi idą w diabły
już ktoś próbował i stąd wiadomo że nie pojedzie na 4

Ostatnio edytowany przez pajero (2019-04-04 19:29:40)

18

Odp: AKI na PIC16F84

pajero napisał/a:

musi być 20Mhz dla F628

I to jest bardzo cenna informacja.
Na razie czekam na programator.

Czy oprócz wsadu, jest jeszcze coś, czego będę potrzebował, żeby zaprogramować PIC-a (F628)?
x_angel wspominał na przykład, że ustawił oscylator na XT, cokolwiek to nie znaczy ;) Jakieś FUSE BITS, itp ?

Edit:
Znalazłem w sieci ustawienia programowania PIC-a:
WDT
BODEN
CPD
DEBUG
Code Protect
PWRTE
LVP
WRT Enable
Oscilator

Jak je trzeba ustawić?

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2019-04-05 09:48:19)

Post's attachments

pic.PNG 11.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

19

Odp: AKI na PIC16F84

Zrobię Ci screeny tych fusebitów u mnie z programu, ale teraz nie mam jak, bo soft nie śmiga bez podłączonego programatora.
Dla PIC16F84 masz tego mniej, chyba tylko cztery: WDT, PWRTE, Code Protect i Oscillator o ile dobrze pamiętam. Wszystkie zostawiasz domyślne, tylko Oscilllator bierzesz na XT.
Dla tego F628 to jeszcze nie wiem, ale zrobię tak samo - pozostawię domyślne i Osc na XT - zresztą pewnie trzeba przeczytać PDF, bo tam będzie dla jakich zegarów jaką opcje wybrać.

20

Odp: AKI na PIC16F84

Z tego co pamiętam fusebit masz zapisane w sadzie (dla PICów), to nie Atmegi.

21

Odp: AKI na PIC16F84

Tego nie wiem, ale jeśli tak jest, to bardzo często są błędy w tych wsadach.
Dla przykładu w tych AKI z niemieckiej strony zawsze trzeba pamiętać o ustawieniu XT, bo inaczej lipa.
Drugi przypadek, który znam, to interfejsy myszek PS/2 do Amig z tego projektu:
http://www.bneven.com/mouseps2.html
Dostępny jest plik wsadowy ale mimo to zawsze trzeba _koniecznie_ zmienić watchdog oraz PWRTE bo inaczej nie działa. Jest to nawet w opisie: "you should set oscillator type to RC, WatchDog Timer to OFF and Power-On Timer to ON"
Więc albo wsad nie trzyma tych ustawień fusów albo nie wiem....

22

Odp: AKI na PIC16F84

Napiszę posta pod postem.
Tak więc przyszedł PIC16F628A, zaprogramowałem go wsadem xaki_B1_(v2.0).HEX i włożyłem zamiast PIC16F84.
Wszystko działa jak należy, kwarc został 4MHz. Klawisze Help Start Select Option Reset są w innych miejscach niż na wsadzie Tasta.hex

Załączam jeszcze screeny z programatora z ustawionymi fusami. Tak jak wcześniej pisałem dla PIC16F84 trzeba było zmieniać OSC na XT, bo domyślnie był RC.
Dla PIC16F628A wszystko zostawiłem domyślne, nic nie zmieniałem (bo OSC był na XT).

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-04-11 14:14:35)

Post's attachments

16F628 fusy domyslne.png 168.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

16F84 domyslne.png 154.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

16F84 OSC XT.png 163.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: AKI na PIC16F84

A testowałeś złożone funkcje typu makra, autonumerowanie linii itp ?

24

Odp: AKI na PIC16F84

Tego nie testowałem, nigdy nie dotarłem tak daleko w instrukcji obsługi :P
Testowałem tylko wypisywanie wersji firmware. Jeśli chcesz coś konkretnie przetestować, to powiedz co i jak, to jak jutro będę miał chwilkę to ogarnę i dam znać jak wyniki.

25

Odp: AKI na PIC16F84

mozna i tak...

Post's attachments

AKI1.jpg 127.34 kb, liczba pobrań: 2 (od 2019-04-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey