26

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Raczej tak nie powinno być. Przy montażu simple stereo oraz ultimate nie usuwamy nigdzie elementów biernych.

27

Odp: Sophia Vs Uno Cart

A ich brak czym może skutkować? Bo do czasu wykrycia opisywanego tu problemu ze sprajtami grach z UnoCarta, innych problemów nie zauważyłem.
Wysłałem pytanie do "montażysty" U1MB i stereo, czy to sobie przypomina.
Jakie wartości tam ew. należałoby wlutować?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: Sophia Vs Uno Cart

R300 na schematach Soboli stoi 10k. Rezystor ten jest przy układzie resetu opartym na NE555. C302 nie mogę nigdzie znaleźć, ale jest tam zaraz obok tego NE555, więc może też z układem resetu jest związany, na schematach Soboli czasem czegoś tam brakuje lub są drobne błędy...
Tak czy owak jak działa wszystko dobrze, to bym się nie przejmował. Może ktoś miał jakieś problemy z resetem i zrobił dziwnego moda.

29

Odp: Sophia Vs Uno Cart

czy po usunieciu sophii uno cart dziala poprawnie ?

ps. ja nie pamietam, co tydzien temu robilem ...a atarka jest sprzed 3 lat ?

Ostatnio edytowany przez lotharek (2019-04-10 16:51:24)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

30

Odp: Sophia Vs Uno Cart

1. Nawet gdy Sophia jest zamontowana, to P/M są wyświetlane poprawnie na obrazie równoległym z fabrycznego gniazda monitorowego (kablem  s-video) - zobacz 1 i 2 zdjęcie w pierwszym poście, gdzie na obydwu monitorach jest obraz równoległy z dwóch wyjść: Sophia i fabryczne DIN5. Bez Sophii tym bardziej jest OK. UnoCart tylko na wyjściu z Sophii robi kaszanę.

2. z naszej korespondencji z tamtego czasu, pisałeś:
"ok. uklad resetu jest wlaniety. timer 555 do wymiany
nie startuje za kadym razem
teraz ok"

P.S.1. Dla jasności, nie zgłaszam żadnych pretensji, nadal jestem wdzięczny :) za naprawę i rozszerzenia. Tylko chcę ustalić fakty i ew. rozwiązanie.
P.S.2 Wydłubałem innego Freddiego ze sprawnego XEGSa, wstawiłem do tej problematycznej 800XLF i co prawda sprite'y nadal są rozjechane, ale zdecydowanie mniej.
Tak więc sporo racji w tym co pisał wcześniej Mq.

--edit--
Wniosek że lepiej był przedwczesny. Tylko przez chwilę krzaki są mniejsze, a po kilkunastu-dziesięciu sekundach jest tak samo jak na dwóch innych Fredach.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-04-10 19:13:50)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

31

Odp: Sophia Vs Uno Cart

skoro na org wyjsciu masz ok obraz, a na sophi NOK to czemu szukasz dalej problemu ?
najszybcije - przeloz sophie do drugie komputera i podlacz uno cart..
jak sie powtorzy - szukaj winy w ww urzadzeniach

Ostatnio edytowany przez lotharek (2019-04-10 21:27:31)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

32

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Przełożyłem. W innej atarce, bez innych rozszerzeń, z tym samym Uno obraz z tej samej Sophii jest OK. Pisałem trochę wyżej:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 34#p249634

Chciałbym jednak mieć Sophię tam gdzie już mam U1MB i Stereo, a właśnie w takiej konfiguracji całość nie działa.
Dlatego szukałem pomocy u mądrzejszych.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

33

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Tak jak Ci mówiłem, sam widziałeś, że różnice są jak zmieniasz Freda. Wielka czwórka zmieniana będzie przynosiła różnicę, tak jak też różnicę przyniesie zmiana temperatury, ale największą różnicę przyniesie Ci wymiana 74LS08 na 74F08. Daję nawet 50% szans na to, że to całkowicie naprawi Twój komputer, więc zacznij od tego, bo i tak nikt inny nie dał Ci tutaj żadnej sensowniejszej odpowiedzi czy wskazówki co masz zrobić (oczywiście poza wymianą komputera na inny, co na pewno też załatwi sprawę:-)).

Edit: Ty, a coś mi się przypomniało. Na płycie Atari 800XL z Freddiem jest błąd jeden poważny, który warto sprawdzić. Nie wiem czy to dotyczy wszystkich tych płyt, czy tylko jest jakaś taka rewizja z błędem, ale kondensator filtrujący przy Freddiem jest niepodłączony i dolutowanie tego brakującego kondensatora załatwia wiele spraw, bo poprawia znacząco jakość sygnałów pochodzących z Freddiego.
Tu masz wątek, sprawdź:
http://atariage.com/forums/topic/185028 … try2327265

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-04-10 22:11:47)

34

Odp: Sophia Vs Uno Cart

1. 74F08 zamówione. Czekam na dostawę.

2. Jeżeli masz na myśli dodanie na spodzie płyty kondensatora 100nF:
http://atariage.com/forums/uploads/mont … 972329.jpg, to mu mnie tego nie ma.
To by miał być ceramiczny?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2019-04-11 08:06:11)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

35

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Przeczytałeś pierwszego posta w zalinkowanym przeze mnie wątku, czy tylko obejrzałeś obrazki?:-)
Koleś tam opisuje, że jest błąd na płycie 800XLF i kondensator, który jest obok Fredka, blokujący na zasilaniu powinien być podłączony pomiędzy zasilanie i masę przy Fredku, natomiast owszem jest podłączony do masy, jednak nie jest podłączony do ścieżki zasilania Freddiego. Musiał byś obejrzeć tą Twoją płytę, czy czasem nie jest u Ciebie tak samo jak tam koleś opisał. Nie mam takiej płyty i nigdy nie miałem, ale natknąłem się kiedyś na ten wątek z opisem błędu, a błąd ten jest poważny, więc wrzucam info. Naprawa tego błędu jest bardzo prosta, bo wystarczy dodać kondensator 100nF - oczywiście, że u Ciebie go nie ma, bo to zdjęcie jest do opisu jak to tamten koleś zrobił. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy faktycznie masz taką samą płytę z tym błędem.
Nie mówię też, że to pomoże na problemy, które opisałeś że masz z UnoCartem, ale niewątpliwie jakość zasilania Fredka przekłada się na jakość wszystkich sygnałów, które on generuje, a generuje bardzo ważne sygnały wpływające na stabilność całego kompa.

36

Odp: Sophia Vs Uno Cart

No przeczytałem :)
U mnie rożni się tylko tym że na L3 mam zworę, ale ten fabryczny kondensator tuż na lewo od FREDa (w widoku na górę płyty) również wydaje się z FREDem nie połączony.
No i mówię że u mnie pod spodem nikt niczego nie dolutował jako fix tegoż.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

37

Odp: Sophia Vs Uno Cart

No to możesz spróbować dolutować kondensator w taki sposób jak to zrobił tamten koleś. Na pewno to nie zaszkodzi, a może akurat pomoże. Ceramiczny 100nF.

Edit: ogólnie tam chodzi o to, że każdy scalak generuje sam z siebie zakłócenia, które przekładają się na pogorszenie jakości zasilania. Kondensatory rzędu 100-220nF daje się zawsze przy każdym scalaku jak najbliżej tegoż scalaka pomiędzy plus zasilania i masę, a zadaniem tego kondensatora jest właśnie blokowanie tych zakłóceń, czyli polepszenie jakości napięcia zasilającego. Jeśli nie ma takiego kondensatora, to zakłócenia z zasilania przenoszą się na wszystkie sygnały, co z kolei powoduje pogorszenie jakości tych wszystkich sygnałów. Sygnały mają wtedy różne szpilki, piki, brzydkie zbocza, a wszystko to powoduje, że interpretacja sygnałów może zawierać błędy i stąd występowanie różnych problemów. Przy nieznacznym pogorszeniu jakości sygnałów wszystko może jeszcze działać poprawnie, dlatego w gołych Atarkach taka rzecz mogła nie robić problemu i być niezauważalna, ale jak już wprowadzamy rozszerzenia, to nakładają się na siebie wszystkie problemy z jakością sygnałów do momentu aż coś przestaje działać stabilnie. Przy czym nie musi to być wina konkretnego rozszerzenia, tylko właśnie całokształtu konfiguracji. Dlatego takie a nie inne propozycje prób naprawczych rzuciłem, a też ten nieszczęsny kondensator przy Fredku może być jedną z rzeczy, które wpłyną pozytywnie na efekt końcowy, więc spróbuj.

Edit2: jeśli na L3 masz zworę, to możliwe, że wlutowanie tam faktycznie L3 również może trochę pomóc - ale z doświadczenia powiem, że te wszystkie dławiki i koraliki ferrytowe wpływają nieznacznie tylko na cokolwiek, a na płytach Atari mam wrażenie że były tak dawane trochę na wszelki wypadek. Możliwe, że L3 nie był jakoś szczególnie potrzebny. Natomiast kondensator blokujący na zasilaniu Fredka jest rzeczą na pewno bardzo istotną.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-04-11 09:46:38)

38

Odp: Sophia Vs Uno Cart

L3 jest w płycie, a na nim jest "bypass", chyba fabryczny.

-- zaloguj się aby zobaczyć zdjęcie

100nF nie zaszkodziło, ale i nie pomogło. Spróbowałem jeszcze 220nF, ale też bez zmian.
Tak więc czekam na dostawę 74F08.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

39

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Dziwna sprawa z tym bajpasem, po co to ktoś tak mógł zrobić? Myślałem, że zamiast L3 masz zworę, a nie że tak na wierzch przylutowane...

40

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Poprawka fabryczna. Występuje w wielu egzemplarzach. Zawsze chamski gruby kawałek kabla jak na zdjęciu.

41

Odp: Sophia Vs Uno Cart

[reklama] zamontuj sram i vbxe - bedziesz sie mogl pozbyc fredda i dramow [reklama off]

;-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

42

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Listonosz przyniósł 74F08PC. Niestety wymiana niczego nie zmienia w omawianej kwestii.
Ostatnio miałem sporo wolego czasu, ale się skończyło, więc muszę zwinąć warsztat i póki co zostawiam jak jest i po prostu nie będę używał UnoCarta w tej atarynce. Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Gdyby ktoś jeszcze chciał odsprzedać gotowy, zmontowany fix PHI2 od Simiusa to proszę o e-mail. Dzięki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

43

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Wczoraj pożyczyłem UnoCart Simiusowi. Moze on coś poradzi. Cierpliwości.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

44

Odp: Sophia Vs Uno Cart

O, dzięki za info! :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

45

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Cierpliwość będzie potrzebna w większym wymiarze, bo na razie na trzech komputerach, w tym dwóch PAL i jeden NTSC, na obu wersjach - RGB i DVI, z podłączonym IDE+ i bez, wszystko jest w najlepszym porządku.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

46

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Mówiłem, że to kwestia konkretnego egzemplarza w specyficznym zestawie scalaków i rozszerzeń:-)

47

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Dzięki Simius za testy. A te 3 komputery były z Ultimate1MB czy bez?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

48

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Co za pytanie? Prezesa PepsiCo pytasz, czy pije Coca Colę? ;) Niestety, nie mam U1M. Możemy co najwyżej zrobić tak, że wyślesz mi swoją Sophię, a ja przeprogramuję ją odpowiednio do swoich domysłów, odeślę Ci i zobaczymy.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

49

Odp: Sophia Vs Uno Cart

Moja maszyna nie ma U1MB tylko Antonię i objaw jest. Swoją drogą, mogłem ją przywieźć w zestawie, to mój backup i stoi obecnie na półce. Simius, mogę Ci ją ewentualnie w czwartek po południu przywieźć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

50

Odp: Sophia Vs Uno Cart

oj tam.. a może miałeś też czyjąś atarynkę pod ręką :)
Myślę że mogę wysłać nawet komplet: komputer+obie sophie+unocart, żeby nie działać na domysłach, tylko od razu sprawdzać. Może byś też mógł zaaplikować ten Twój fix PHI2? Odpłatnie oczywiście.

Wolisz żeby przyszło przed czy po świętach?
Resztę dogadajmy na priv. Wczoraj napisałem email przez forum, dostałeś? Możesz w odpowiedzi na niego wysłać mi adres do wysyłki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.