Temat: Wewętrzny IDE STE

Cześć chłopaki,

Mam do was kilka pytań odnośnie tych dwóch wewnętrznych kontrolerów IDE STE

1. https://www.yaronet.com/topics/187889-i … s-a-lappui
2. https://www.sellmyretro.com/offer/detai … -ste-13693

Który jest lepszy? Tzn mam na myśli łatwiejszy w montażu stabilniejszy?
Chyba trzeba podłaczyć przewód pod TOSa i jeszcze w jedno miejsce?
Czy bezproblemu będzie współpracować z Atari 1040 STE?
Jakie karty CF będą współpracować bezproblemowo z tymi kontrolerami?(pojemność i model nazwa karty CF)
Jak formatować w jakim systemie partycje?
Gdzie znajde gotowy działajacy soft odpalany z dysku karty CF

Z góry dziękuje za odpowiedzi:-)

Ostatnio edytowany przez skofrant (2019-04-22 21:31:11)

2

Odp: Wewętrzny IDE STE

W skrócie - jeśli chcesz oszczędzić, to kup sobie SatanDisk, jeśli masz więcej środków - to Ultrasatana i nie zawracaj sobie głowy tymi powyżej.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Wewętrzny IDE STE

Potwierdzam to co Dely zauważył

.

4

Odp: Wewętrzny IDE STE

Tylko,że Ja szukam wyłacznie wewnętrznego kontrolera...
Nie chce żadnych zewnętrznych kontrolerów.

5

Odp: Wewętrzny IDE STE

OK. Tylko dobrze radzę - jeśli nie chcesz mieć problemów (np. takich, które są opisane na tu, na forum) - kup urządzenie zewnętrzne - ew. włóż Ultrasatana do środka.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Wewętrzny IDE STE

Dokładnie, da się Satana/UltraSatana włożyć do środka. Ze swojej strony bym jeszcze polecił CosmosExa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Wewętrzny IDE STE

Tego pierwszego nie znam, ten drugi mam, niestety nie polecam ponieważ przy nowych produkcjach dem obraz "krzaczy" nie na wszystkich ale jednak. Co do gier i obsługi programów tego nie zauważyłem.

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

8

Odp: Wewętrzny IDE STE

skofrant: Przerabiałem IDE, SCSI, ASCI i... zostałem przy ultrasatanie. Satan jest sporo wolniejszy, ale można go spokojnie zapakować obok FDD w Atari STE.

Jesionen: To jeszcze pytanie odnośnie krzaczenia. Które dema "syfią" po ekranie? U mnie np. Sea of Colour, ale myślałem, że to od Megi STE /zegary etc./

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

9

Odp: Wewętrzny IDE STE

Dzięki chłopaki za wszystkie odpowiedzi;-)
Pomyślę o ultraSatanie z tym,że z tego co wiem to urządzenie zewnętrzne jest.
Ktoś tego ultraSatana zamontował wewnątrz Atarynki? jeśli tak,to mógłby się podzielić wiedzą jak to dokładnie zrobić?
A powiedzcie Mi...Jak już będe miał ten działający kontroler IDE do STE i wrzucona karta CF to w jakim formacie mam ją formatować? Fat16? Fat32? jakie maksymalnie wielkości obsłuży TOS 2.06 lub EmuTos partycje w Atari STE?co z softem? to jest jakiś zmodyfikowany jak w Amidze Whdload?

10

Odp: Wewętrzny IDE STE

Ultrasatana mozna kupic jako wewnetrzne urzadzenie bez obudowy (sama plytka, zasilana przez zlacze stacji jak i normalne zasilanie ladowarka do tel.), ja takiego mam i zamierzam u siebie w swojej STe go zamontowac nie osobiscie, zrobi mi to moj kolega, widzialem na SV jak u siebie ma to zrobione, bez jakiejkolwiek ingerencji w obudowe :).

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Wewętrzny IDE STE

Ja polecam CosmosEx.
Mieści się w obudowie ST, ma obsługę ACSI, FDD, klawiatura i mysz, zdalny pulpit, oraz najważniejsze, dane wrzuca się przez WiFi.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Wewętrzny IDE STE

Podjąłem decyzję i kupiłem ten o to kontroler

https://www.ebay.com/itm/Interface-IDE- … SwALdcYFzW
Teraz tylko pytanie jaka karta CF będzie działać bezproblemowo w Atari STE? konkretny model? pojemność?
Jaki adapter najlepiej kupić do karty CF?
Może ten?
https://mini-itx.com.pl/p/28/157/adapte … soria.html

13

Odp: Wewętrzny IDE STE

Witam właśnie kupiłeś identyczny interfejs który Ja posiadam więc jeżeli nie masz w ste oryginalnej podstawki pod procesor będziesz miał problemy z montażem tego interfejsu jeżeli chodzi o adapter na kartę CF to ten prostokątny jak najbardziej pasuje ale bezpośrednio do tego interfejsu IDE nie podłączysz gdyż będzie ci przeszkadzał Bolec podtrzymujący klawiaturę

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

14

Odp: Wewętrzny IDE STE

Podstawkę akurat mam pod procesor.
a jest jakiś inny sprawdzony adapter Cf,który spokojnie zmieści się w obudowie STE?

15

Odp: Wewętrzny IDE STE

ja dokupiłem taśmę 44pin, najlepsze wyjście. Co do montażu to samo wyjęcie i włożenie adaptera za bardzo nie będzie trzymać, ja w miejsce procesora na płycie głównej wcisnąłem atrapę procka czyli drewniany kwadracik, bez niego adapter IDE co chwila będzie ci wyskakiwał .

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

16

Odp: Wewętrzny IDE STE

Jesionen,

A kartę Cf jakiej marki masz i jaką pojemność?

17

Odp: Wewętrzny IDE STE

Nie wiem czy to coś ci powie :)

Post's attachments

20190424_195311.jpg 34.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

18

Odp: Wewętrzny IDE STE

Dziękuje:-)
Widze,że jesteś z Tczewa:-) a Ja z Elbląga.

19

Odp: Wewętrzny IDE STE

No to elegancko, swojego czasu służbowo jeździłem na Elbląg 2 razy w tygodniu, teraz już tego rejonu nie mam, max Stare Pole :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

20

Odp: Wewętrzny IDE STE

skofrant: no fajnie jak po 40 latach wyjechałem z Elbląga, to się tam duży atarowiec znalazł :/
Jesionen: to już po wizycie u Ciebie, trzeba się Elblągu spotkać u mnie w biurze na małe co nieco.

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

21

Odp: Wewętrzny IDE STE

Jesionen Hospes;-) jestem za;-)
Ja i Atarowiec i Amigowiec stary;D hehehe;-)

Jesionen,

Naprawiasz zdechłe fdd w Atari? bo moja stacja nie wydaje za dużo dźwięków;-) i nie czyta dyskietek:/

22

Odp: Wewętrzny IDE STE

Co do spotkania czemu nie, znajdę drivera i można coś pomyśleć i jeszcze jak by udało się 4 maja to super bo Arti z Norge przyjeżdża było by nas więcej, co do FDD mogę spróbować kilka uleczyłem ale nic nie obiecuję :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV